Rynki
Jak inwestować w branże przyszłości
Szukaj nie tylko okazji, ale myśl o długim horyzoncie czasowym. Tak zarobisz w perspektywie kilkunastu lat.
Wraca widmo wysokiej inflacji. Nawet 10 proc. w przyszłym roku
Dynamika podwyżek cen w sklepach sukcesywnie rośnie. W lipcu br. codzienne zakupy zdrożały rdr. średnio o 3,9%, w czerwcu – o 3,1%, w maju – o 2,9%, a w kwietniu – o 2,4%. Autorzy ww. analizy są pewni tego, że trend wzrostowy nie ustąpi. Przewidują też, że w grudniu ogólny poziom inflacji podniesie się do ok. 5%, a w przyszłym roku ma szansę nawet sięgnąć 10%. Przy obecnych cenach oznacza to powolne miażdżenie wielu domowych budżetów.
Nacjonalizacja polskiego rynku energetycznego zniechęca prywatne inwestycje [Raport WEI]
Europa Środkowo-Wschodnia stoi przed wyjątkową szansą na przyspieszenie dekarbonizacji, ale wymaga to znacznego zaangażowania sektora prywatnego i przełamania licznych barier regulacyjnych. Raport międzynarodowego konsorcjum think tanków, koordynowanego przez Warsaw Enterprise Institute, wskazuje, że konkurencyjność rynków energii może przyspieszyć zieloną transformację, ale tylko wtedy, gdy region przezwycięży obecne wyzwania.
Artykuły szkolne droższe niż przed rokiem. Pomocny zalew promocji: aż o 18 proc. więcej rabatów r/r
Co roku z końcem wakacji sklepy przeżywają boom na zakupy art. szkolnych. Jednak tym razem będzie on nieco słabszy niż w poprzednich latach. Polacy są w lepszej kondycji finansowej. Nie muszą więc tak bardzo liczyć na promocje. Jak wynika z najnowszego raportu branżowego niemal 70 proc. klientów zakupi artykuły szkolne w dyskontach i hipermarketach.
Amerykański Avon na skraju upadłości: Gdzie popełniono błąd?
Avon, ikona bezpośredniej sprzedaży kosmetyków, znalazł się w poważnych tarapatach finansowych. Spółka złożyła wniosek o upadłość w Stanach Zjednoczonych, próbując w ten sposób uporać się z gigantycznym zadłużeniem i falą pozwów związanych z rzekomo rakotwórczym talkiem w swoich produktach. Co to oznacza dla przyszłości marki?
Ponad 53 proc. młodych Polaków doświadcza mobbingu w miejscu pracy
Fatalne dane na temat polskiego rynku pracy, W ciągu ostatnich szczęściu miesięcy 53,1% Polaków w wieku 18-35 lat doświadczyło znamion mobbingu w swoim miejscu pracy. W tej grupie najwięcej osób mówiło o krzyku, przekleństwach i wyzwiskach – 21,4%. Przeważnie byli to ankietowani zarabiający ponad 9 tys. zł miesięcznie. Z kolei najmniej wskazań dotyczyło przemocy i znęcania się fizycznego – 1,5%, a także działań o podłożu seksualnym, wykorzystywania lub otrzymywania propozycji seksualnych – 1,5%. Natomiast 22,2% badanych nie miało żadnych przeżyć uwzględnionych w ankiecie. Łącznie 14,2% respondentów nie było tego pewnych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce: Spowolnienie i niepewność na rynku wtórnym
Polski rynek mieszkaniowy przechodzi obecnie trudny okres, który charakteryzuje się wyraźnym spowolnieniem zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W 2024 roku coraz więcej sygnałów wskazuje na to, że sytuacja na rynku nieruchomości stała się bardziej skomplikowana i nieprzewidywalna, co wpływa na wydłużenie czasu sprzedaży mieszkań z drugiej ręki.
Samolot na Majorkę odleciał bez pasażerów, których wyproszono z samolotu na chwilę przed startem
W sobotni poranek na lotnisku w niemieckim Saarbrucken doszło do sytuacji, która zaskoczyła 180 pasażerów linii Eurowings. Samolot, który miał zabrać ich na słoneczną Majorkę, odleciał… bez nich na pokładzie. Co szczególnie ciekawe podróżni byli wcześniej w samolocie, ale zostali z niego wyproszeni. Decyzja ta, choć uzasadniona z punktu widzenia przewoźnika, wywołała lawinę pytań i frustracji wśród niedoszłych podróżnych.
Co rządzi strachem młodych Polaków: Boją się braku pieniędzy, utrary pracy, hejtu i... kontaktu z urzędami
Jak wynika z raportu pt. „Czego boją się młodzi Polacy?”, rodacy w wieku 18-35 lat obecnie najbardziej obawiają się braku pieniędzy, wzrostu kosztów życia oraz utraty pracy. Te kwestie zostały wskazane odpowiednio przez 47,4%, 27% i 24% respondentów. Na kolejnych pozycjach w zestawieniu znajdują się obawy przed popadnięciem w długi, napływem imigrantów, śmiercią bliskiej osoby, oszustwem oraz powrotem wysokiej inflacji. Do tego raport pokazuje, że młodzi Polacy najrzadziej boją się kontaktów z urzędami, hejtu w Internecie oraz braku awansu zawodowego.
Koszmar polskich przedsiębiorstw: Co piąta firma spisuje niezapłacone faktury na straty
Aż 50 proc. polskich firm z sektora MŚP boryka się z mniejszym lub większym opóźnieniem zapłaty od kontrahentów. Problem najczęściej dotyka średnich przedsiębiorstw, na co wskazuje aż 70 proc. z nich. Doskwiera on także 2/3 małych podmiotów. Co 5. firma, która podjęła kroki zmierzające do odzyskania pieniędzy, lecz nie przyniosło to efektu, spisuje takie faktury na straty – wynika z badania „Scenariusze MŚP na niepłacenie przez kontrahentów”, przeprowadzonego na zlecenie Kaczmarski Inkasso.
Korea Północna szuka ratunku w turystach i otwiera się na zwiedzanie. Zimą spełni się marzenie globtroterów?
Po prawie pięciu latach izolacji, Korea Północna przygotowuje się do ponownego otwarcia granic dla turystów. Decyzja ta, ogłoszona przez lokalnych partnerów turystycznych, ma na celu ożywienie gospodarki tego odizolowanego państwa, które od dłuższego czasu zmaga się z poważnymi wyzwaniami ekonomicznymi.
Plan dobrowolnych odejść z Poczty Polskiej: 9300 pracowników ma zrezygnować z pracy za roczną odprawę
Poczta Polska, będąca jednym z największych pracodawców w kraju, ogłosiła ambitny plan transformacji, mający na celu poprawę efektywności działania oraz optymalizację kosztów. Pierwszym krokiem w tej transformacji, nazwanym Poczta 1.0, jest optymalizacja zatrudnienia, której głównym elementem będą dobrowolne odejścia pracowników w zamian za roczną odprawę. Plan zakłada, że około 9000 pracowników administracyjnych zdecyduje się na taki ruch.
Liczba palaczy nie spada
Liczba osób palących papierosy w Unii Europejskiej pozostaje na niemal tym samym poziomie, na którym była trzy lata temu – wynika z najnowszych, opublikowanych w czerwcu danych Eurobarometru. Wnioski z badania są alarmujące i mogą podawać w wątpliwość skuteczność prowadzonej dotychczas polityki redukcji konsumpcji tytoniu w UE.
Brytyjski rynek pracy w kryzysie: Rekordowa liczba wniosków o zasiłek dla bezrobotnych
Lipiec 2024 roku przyniósł nieoczekiwany i gwałtowny wzrost liczby wniosków o zasiłek dla bezrobotnych w Wielkiej Brytanii, co zaskoczyło nawet najbardziej doświadczonych analityków. Liczba osób, które zgłosiły się po wsparcie finansowe, osiągnęła poziom niewidziany od czasów pierwszej fali pandemii COVID-19, wynosząc 135 tysięcy. Dla porównania, prognozy zakładały spadek liczby wniosków do zaledwie 14,5 tysiąca, co dodatkowo podkreśla skalę obecnego kryzysu.
Przedsiębiorcy otwierają mniej firm, za to więcej wznawiają. W gospodarce lekko drgnęło
W I połowie br. liczba wniosków złożonych do CEIDG ws. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej spadła o ponad 3% w porównaniu z analogicznym okresem ub.r. Zdaniem ekspertów, wpływ na to mogły mieć obawy o wzrastające koszty prowadzenia biznesu. Część osób wstrzymuje się z działaniem i przypatruje się dalszemu rozwojowi sytuacji gospodarczej. W ww. okresie o prawie 6% wzrosła liczba wniosków dot. wznowienia JDG.
Czyżby koniec świetności? Wyniki aukcji Pride of Poland 2024 rozczarowują
Pride of Poland, niegdyś perła w koronie polskiego przemysłu hodowlanego, w tym roku ponownie zawiodła oczekiwania. Aukcja koni arabskich, która odbyła się w Janowie Podlaskim, przyniosła jeden z najniższych wyników finansowych w ostatnich latach, co jest niepokojącym sygnałem dla przyszłości tej prestiżowej imprezy. Z drugiej strony organizatorzy nie stawiali na wynik finansowy za wszelką cenę, a odbudowanie szlachetnych linii po ich degradacji w ostatnich latach. W tle jest rywalizacja między zwaśnionymi obozami politycznymi.
Kobiety otrzymają niższe emerytury. Potrzebna pilna reforma systemu ubezpieczeń społecznych
Perspektywy polskiego systemu emerytalnego, mimo pewnych alarmistycznych głosów, nie są aż tak ponure, jak mogłoby się wydawać. Jednak jednym z najbardziej palących problemów, które ujawniają się na horyzoncie, są niskie świadczenia emerytalne dla kobiet i coraz większa przepaść między emeryturami pań i panów.
Niespodziewany wzrost inflacji w Czechach: Czy to sygnał nowych trendów w regionie?
Lipiec 2024 roku przyniósł zaskoczenie dla czeskiej gospodarki, gdy inflacja CPI osiągnęła poziom 2,2%, wyższy od spodziewanych 2,0%. Choć różnica może wydawać się niewielka, to w kontekście stabilizującej się inflacji na poziomie 2-3% od początku roku, wzrost ten wywołał pewne obawy.
Nakaz przekształcenia umowy cywilnoprawnej w umowę o pracę. Szykuje się ostre starcie z przedsiębiorcami
Rząd zamierza zrobić porządek z tzw. umowami śmieciowymi. MRPiPS chce poszerzyć uprawnienia Państwowej Inspekcji Pracy. Ma ona zyskać prawo przekształcania umów cywilnoprawnych (w tym tzw. B2B) w umowy o pracę, decyzją administracyjną, a nie wyłącznie przez sąd, jak to ma miejsce obecnie. Resort potwierdza prace nad takim rozwiązaniem, ale eksperci nie zostawiają na tym suchej nitki. Ich zdaniem, tego typu zmiany mają naruszać swobodę zawierania umów. Niektórzy mówią też o tym, że takie przepisy mogą być niekonstytucyjne. Z drugiej strony setki tysięcy ludzi w Polsce wykonuje pracę, która niczym nie różni się od etatu, co dla państwa i obywateli generuje ogromne straty na wielu poziomach.
Jak z głową inwestować w zielone
Czy wystarczy kupić akcje spółek z „eko” w nazwie, aby skutecznie wspierać zrównoważony rozwój w biznesie (i przy okazji na tym zarobić)? Niestety to trochę bardziej skomplikowane.
Misiek Koterski otwiera klinikę dla prestiżowych nałogowców. Doba: 1000 zł
20 tysięcy złotych za 20 dni pobytu - taki rachunek otrzyma osoba zmagająca się z uzależnieniem, która zdecyduje się na skorzystanie z usług kliniki "Odwróceni" założonej przez Michała "Miśka" Koterskiego. Aktor przez dwie dekady zmagał się z nałogami, by w końcu zostać "influencerem trzeźwości" - dziś chce pomóc wrócić do zdrowia zamożnym nałogowcom.
Producent Ozempicu walczy z konkurencją z USA: Spadki akcji Novo Nordisk
Duńska firma Novo Nordisk, specjalizująca się w produkcji leków na otyłość i cukrzycę, zmaga się z trudnościami, które wpływają na spadki jej notowań giełdowych. Ozempic stał się remedium na otyłość dla mas, choć jest używany niezgodnie z przeznaczeniem. Firma, w erze presji na sylwetkę rodem z Instagramowych kont influencerów, osiągnęła największy sukces w Europie i przyniosła Danii ogromne korzyści finansowe.
Bangladesz w ogniu: Co to oznacza dla światowych gigantów odzieżowych
Bangladesz słynie z produkcji ubrań dla sieci odzieżowych na całym świecie. W Polsce to m.in. LPP (właściciel m.in. Reserved) oraz CCC i wiele innych marek. Ostatnie dramatyczne wydarzenia w tym państwie sprawiły, że niektóre fabryki przestały działać. Nowy rząd z premierem Muhammadem Yunusem, laureat Pokojowej Nagrody Nobla, ma zamiar stabilizować sytuację.
Split payment rośnie. W pół roku podatnicy zrobili prawie 49 mln transakcji podzielonych płatności
Jak wynika z najnowszych danych Ministerstwa Finansów, w pierwszej połowie 2024 roku liczba transakcji wykonanych przy użyciu mechanizmu podzielonej płatności wyniosła ponad 48,7 mln. To o 4,9% więcej niż w analogicznym okresie 2023 roku. Wzrost ten nie stanowi zaskoczenia dla ekspertów. Mówią oni, że z reguły podatnicy korzystają z tego rozwiązania, bo chcą się czuć bezpieczniejsi w ewentualnym późniejszym kontakcie z fiskusem.
Kibice podkręcili ruch. Sklepy zamknęły I półrocze br. na niemal 6 proc. plusie
W I półroczu br. ruch w placówkach sieci spożywczych zwiększył się o 5,5% rdr. Najbardziej zyskały hipermarkety i sieci convenience – odpowiednio 10,4% i 9,2%. Mniejsze wzrosty zanotowały dyskonty i supermarkety – o 4% i 0,3% rdr. Co więcej, na analizowanym rynku rok do roku przybyło 0,9% unikalnych klientów. Skok zaliczyły trzy formaty. Natomiast dyskonty spadek. Tak wykazała obserwacja zachowań ponad 1,5 mln konsumentów w przeszło 38 tys. placówek handlowych.
Polityczna gra o władzę w Polskiej Agencji Atomistyki. Energetyka jądrowa z ekspertami epoki PiS?
Czy namaszczenie na eksperta za czasów rządów Zjednoczonej Prawicy przekreśla karierę w strategicznych obszarach rozwoju Polski? Rząd nie powołał Adama Guibourgé-Czetwertyńskiego, byłego wiceministra klimatu, ani Pawła Zaręby, byłego wiceszefa Polskich Elektrowni Jądrowych, na stanowiska wiceprezesów Polskiej Agencji Atomistyki (PAA). Mimo że pod koniec marca wyłoniono ich jako kandydatów, do dzisiaj nie zostali oni oficjalnie powołani.
Szalony pomysł z wakacji. A może kupimy apartament?
W czerwcu sprzedaż nieruchomości wakacyjnych wzrosła o 61 proc. To największy skok od 2022 r. Sęk w tym, że zarobić na drugim wakacyjnym mieszkaniu wcale nie jest łatwo. A liczby, które podają deweloperzy, są czasem wzięte z sufitu
Freelancerzy nie stracą pracy przez AI, wręcz przeciwnie - zarabiają więcej [Badania]
Jak wynika z pierwszej części międzynarodowego badania “Portret Freelancera 2024”, już prawie 70% wolnych strzelców codziennie korzysta ze sztucznej inteligencji w pracy. Spośród nich tylko 2% jest z niej niezadowolona. Niekwestionowanym liderem popularności nadal pozostaje ChatGPT.
Nowy Prezes PKP Cargo ujawnia szokujące szczegóły zarządzania spółką za czasów PiS
Decyzje rządu PiS kosztujące spółkę setki milionów złotych strat, a także wyjazdy na strzelnicę, szycie mundurów na zamówienie i zawoalowana korupcja wyborcza - tak "bawili się chłopcy" - jak podsumowuje pracę byłego zarządu PKP Cargo Marcin Wojewódka, obecnie pełniący obowiązki prezesa PKP Cargo. Wojewódka ostro skrytykował poprzednie władze spółki podczas wystąpienia w TVN24.
Wielki projekt kolejowy w Łodzi: Tunel pod miastem w ramach CPK
Centralny Port Komunikacyjny (CPK) właśnie ogłosił przetarg na budowę imponującego, 4,6-kilometrowego tunelu dla Kolei Dużych Prędkości w Łodzi. To trzeci, a zarazem największy kontrakt na roboty budowlane w ramach tego ambitnego projektu. Otwarcie ofert zaplanowano na koniec września, a kryteria wyboru najkorzystniejszej oferty opierają się w 70% na cenie i w 30% na kwalifikacjach personelu.
Wielki skandal na rynku kryptowalut: Klienci giełdy WazirX wściekli po utracie 234 mln dol.
18 lipca doszło do jednego z największych cyberataków na rynku kryptowalut w tym roku. Indyjska giełda WazirX padła ofiarą hakerów, którzy skradli cyfrowe aktywa o wartości 234 mln dolarów. Atak ten objął ponad 200 rodzajów tokenów i kryptowalut, z których największe straty odnotowano w ethereum, shiba inu, polygon i pepe.
Szkolenia wojskowe, za które otrzymasz wynagrodzenie. Polacy ruszyli na kursy do armii
Blisko 15 tysięcy młodych ludzi wzięło udział w programie Dobrowolnej Zasadniczej Służby Wojskowej (DZSW) od początku 2024 roku. Program, skierowany do osób w wieku od 18 do 30 lat, przyciąga nie tylko możliwością zdobycia nowych umiejętności, ale przede wszystkim atrakcyjnym wynagrodzeniem.
Partnerstwo z PeP - pomysł na rozwój biznesu
Rynek płatności bezgotówkowych dynamicznie się rozwija, szczególnie w Polsce. Najnowsze badania Fundacji Polska Bezgotówkowa potwierdzają znaczący wzrost liczby transakcji cyfrowych - ponad 2/3 wszystkich transakcji w sklepach oraz punktach usługowych stanowią te bezgotówkowe.
Większość młodych Polaków chce zakazu sprzedaży alkoholu na stacjach paliw
Według najnowszego badania opinii publicznej, 48,7% Polaków w wieku 18-35 lat jest za wprowadzeniem bezwzględnego i całkowitego zakazu sprzedaży alkoholu nocą na stacjach paliw. To zaskakująco duża liczba, co może wskazywać, że młodsi obywatele rozumieją powagę problemu i stają się coraz bardziej odpowiedzialni.
Nowe zasady programu „Mój Prąd 6.0”: Dotacja dla fotowoltaiki tylko z magazynami energii
Program „Mój Prąd”, cieszący się ogromną popularnością w Polsce, wchodzi w szóstą edycję z nowymi zasadami. Od 2 września rusza nabór wniosków na dofinansowanie mikroinstalacji fotowoltaicznych, ale z istotnym warunkiem dla instalacji zgłoszonych po 1 sierpnia – koniecznością zakupu magazynu energii. Wcześniejsze rozwiązanie okazało się zbyt obciążające dla sieci energetycznej. Nowe rozwiązanie ma być bardziej opłacalne.