Rynki
Cinkciarz.pl pod lupą instytucji nadzoru: Opóźnienia w płatnościach i rosnąca frustracja klientów
Cinkciarz.pl, jeden z liderów na rynku fintech w Polsce, znalazł się w ogniu krytyki. Klienci skarżą się na opóźnienia w transakcjach, a firma tłumaczy problemy "usterkami technicznymi". Sprawa wzbudziła zainteresowanie kluczowych instytucji nadzorczych, takich jak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jakie są kulisy tego zamieszania i co stoi za problemami giganta fintech?
Rekordowa liczba firm IT na polskim rynku. Zbliżamy się do tytułu technologicznego lidera
Polska branża IT rozwija się w tempie, które przewyższa oczekiwania nawet największych optymistów. W 2024 roku rynek IT w Polsce wzbogacił się o 11 tys. nowych działalności gospodarczych. Tempo wzrostu jest imponujące – jeśli tendencja się utrzyma, Polska może zakończyć rok z ponad 200 tysiącami aktywnych podmiotów IT, co plasuje nasz kraj w czołówce Unii Europejskiej. Z czego wynika tak dynamiczny rozwój branży i co oznacza dla rynku pracy?
Restauracje fast food za drogie dla Polaków: Branża nawet na dwucyfrowym minusie po wakacjach
Obserwacja zachowań blisko 3 mln konsumentów wykazała, że ogólnie zmniejszył się wakacyjny ruch w fast foodach. Tego typu restauracje straciły też klientów. Pizzerie zanotowały dwa dwucyfrowe spadki, a bary z kanapkami i daniami z kurczaka – dwa jednocyfrowe. Eksperci komentujący te dane zauważają, że branża fast foodów wyraźnie traci na rzecz sieci handlowych. Konsumenci wolą kupować gotowe dania do podgrzania lub rozmrożenia w sklepach. Znawcy rynku wyjaśniają, że powodem jest drożyzna w tego typu lokalach.
Rząd chce ograniczyć dostępność medycznej marihuany. Eksperci: To cios w pacjentów
Rząd wypowiada wojnę receptomatom i chce ukrócić łatwy dostęp do legalnej marihuany medycznej. Niestety zapomina o ciężko chorych, często unieruchomionych pacjentach, którym telemedycyna umożliwia dostęp do godnego leczenia. Ministerstwo Zdrowia planuje istotne zmiany w zasadach wydawania recept na medyczną marihuanę. Po nowelizacji przepisów, nie będzie można wystawić recepty na leki oparte na konopiach ani poprzez teleporady, ani w receptomatach. Każdy pacjent będzie musiał być osobiście zbadany przez lekarza przed wystawieniem recepty.
Marki, którym warto zaufać
Którym brandom polscy przedsiębiorcy ufają najbardziej? Oto zwycięzcy naszego badania.
Kalendarium przedsiębiorcy: październik 2024. Sprawdź o czym musisz pamiętać!
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych i kluczowe terminy zobowiązań formalnych przedsiębiorcy.
Zaufanie – serce naszej pracy
Zaufanie to coś więcej niż zasada – to więź, która łączy ludzi.
Zagadka stóp
Zanim zapadnie decyzja o pierwszej obniżce stóp ruszą ceny obligacji. Potem można spodziewać się hossy na akcjach, a na koniec wzrostów na rynku nieruchomości.
Upadek programu kredyt 0 proc.? Koalicja blokuje projekt, 1/3 Polaków przeciw kredytowi #naStart
Kredyt "Mieszkanie na Start" nazywany kredytem 0 proc. jeszcze nie wszedł w życie, a po raz kolejny piętrzą się przed nim problemy. Wiele wskazuje na to, że ostatecznie projekt może nigdy nie stać się prawem. W sprawie kredytu na Start do porozumienia nie mogą dojść, ani partie koalicyjne, ani Polacy, którzy według najnowszego sondażu nie popierają kolejnego programu rozdmuchującego bańkę mieszkaniową.
Jedna zmiana
Naszym rozmówcom – osobom ze świata biznesu – daliśmy jedno zadanie. „Zostajesz kimś, kto może w dowolny sposób wpłynąć na polskie prawo lub gospodarkę. Możesz jednak zmienić wyłącznie jedną rzecz – co by to było?”. Efekty wyzwania znajdziecie poniżej!
Koniec świeżych grzybów z bazarku? Ministerstwo Zdrowia zmienia przepisy
Ministerstwo Zdrowia planuje nowelizację rozporządzenia dotyczącego świeżych grzybów dopuszczonych do handlu. Nowe przepisy mają zapobiegać marnowaniu żywności, wydłużając czas przydatności grzybów do spożycia.
Czterodniowy tydzień pracy w handlu: Sklepy zamknięte w piątki czy soboty?
Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy budzi wiele emocji. Choć część pracowników handlu marzy o większej ilości wolnego czasu, inni obawiają się, że zamiast odpoczywać w piątki, będą zmuszeni do pracy w soboty. Co tak naprawdę oznacza skrócony tydzień pracy dla handlu w Polsce? Jakie są doświadczenia innych krajów z tym modelem?
Nie będzie ozusowania umów cywilnoprawnych. Przedsiębiorcy oddychają z ulgą
Rządowa reforma dotycząca pełnego ozusowania umów cywilnoprawnych – zleceń i o dzieło – miała wejść w życie na początku 2025 roku. Jednak najnowsze doniesienia wskazują, że zmiana może zostać opóźniona do 2026 roku, a może nawet całkowicie anulowana.
Państwo zabiera Ci aż 62% zarobków w podatkach [analiza WEI]
Czy rządy krajów Europy Środkowej nadmiernie opodatkowują swoich obywateli i jak to wpływa na gospodarkę? Najnowsze badania wskazują na alarmujące dane, według których polscy pracownicy tracą aż 62% swojego wynagrodzenia na rzecz państwa. Czy polityka fiskalna ogranicza rozwój gospodarczy i jak wygląda sytuacja w innych krajach regionu?
MR. D.I.Y. rzuca wyzwanie Action i Pepco. Malezyjski gigant wchodzi na polski rynek
W polskim handlu detalicznym zarysowuje się nowa bitwa o konsumenta. Sieci takie jak Action i Pepco, które dotychczas dominowały w segmencie produktów codziennego użytku w niskich cenach, muszą teraz stawić czoła nowemu, międzynarodowemu rywalowi – firmie MR. D.I.Y. Malezyjski gigant planuje ekspansję, która może zrewolucjonizować rynek.
Tu beton nie wystarczy. Jak załatać AI GAP?
Odwróć tabelę, Polska na czele! Także we wdrażaniu sztucznej inteligencji.
W pierwszym półroczu br. urzędnicy ujawnili ponad 140 tys. lewych faktur
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszej połowie br. wykryto 140,5 tys. fikcyjnych faktur. To aż o 102,6% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Eksperci komentujący ww. dane są zaskoczeni tak dużym wzrostem, choć – ich zdaniem – samo wykrycie tego procederu nie ma zbytniego wpływu na budżet. Nie oznacza to przecież skutecznego wyegzekwowania zobowiązań. "Oszuści uznali, iż szczelność systemu VAT nie jest już priorytetem dla rządu" - mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy.
Bezdzietni i single mają największą zdolność kredytową. Banki przykręcają kurek rodzinom z dziećmi
Rankomat.pl przeanalizował oferty polskich banków i ocenił, którzy kredytobiorcy mają największe szanse na zakup mieszkania. Wyniki zaskakują. Ani kredyt 0 proc., ani kredyt 2 proc., ani jakiekolwiek wsparcie socjalne dla rodziców, nie sprawi, że staną się atrakcyjnymi kredytobiorcami. Największą zdolność kredytową mają single i osoby bezdzietne.
Ceny w sklepach nie przestają rosnąć: Nawet 10 proc. podwyżki na produkcie
Dynamika wzrostów cen sukcesywnie idzie w górę, co widać z każdym kolejnym miesiącem. W sierpniu codziennie zakupy zdrożały o 4,3% rdr. Tym razem na 17 kategorii już prawie wszystkie, oprócz jednej, były na plusie. Analiza ponad 86 tys. cen detalicznych wykazała też, że ponownie na szczycie drożyzny znalazły się napoje bezalkoholowe z podwyżką rdr. na poziomie 10,2%, jak również słodycze i desery – 9,3%. Ale poza tym widać mocne przetasowania wśród najbardziej drożejących kategorii. Dołączyły do nich – nietypowo jak na sezon letni – owoce i warzywa.
Usługi pocztowe w Polsce tańsze niż chcieliby przedsiębiorcy: "Ceny przesyłek są bardzo niskie" - mówi szef DPD
Polski rynek usług kurierskich, choć zdominowany przez niskie ceny, jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Europie. Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska, podkreśla, w rozmowie z PAP, że to właśnie ta intensywna konkurencja sprawia, że ceny przesyłek utrzymują się na wyjątkowo niskim poziomie w porównaniu do innych krajów. Mimo rosnących kosztów, takich jak inflacja, droższe paliwo i wyższe wynagrodzenia, średni przychód netto za przesyłkę kurierską od lat stabilizuje się na poziomie około 11 złotych.
Rośnie liczba cudzoziemców pracujących legalnie – to już 1,2 mln osób zarejestrowanych w ZUS
Na koniec pierwszego półrocza br. liczba osób, które w zgłoszeniu do ubezpieczenia emerytalnego i rentowego podały obywatelstwo inne niż polskie, zbliżyła się do 1,2 mln. Skąd ten wzrost i dlaczego migranci, często po latach pracy na czarno, wybierają legalne zatrudnienie?
Gotówka traci na znaczeniu w sklepach. Kolejna firma rezygnuje z tego typu płatności
Brytyjska sieć handlowa Tesco podjęła odważny krok, wprowadzając ograniczenia w płatnościach gotówkowych w wybranych lokalizacjach. Decyzja wywołała falę kontrowersji, zwłaszcza wśród starszej części klientów, która wciąż polega na tradycyjnych formach płatności. To nie koniec gotówki w sklepach, ale płatności zbliżeniowe wyraźnie wypychają tradycyjne formy zapłaty.
Firma wprowadziła czterodniowy system pracy. Pracownicy się zbuntowali - chcą pracować więcej
W 2021 roku japońscy ustawodawcy zainicjowali program czterodniowego tygodnia pracy, mając na celu poprawę jakości życia pracowników i zmniejszenie liczby zgonów spowodowanych przepracowaniem, znanych jako "karoshi". Program miał też zaradzić problemowi niedoboru siły roboczej, który od lat trapi japońską gospodarkę - trudno znaleźć chętnych do takiej kultury pracy. Pomimo ambitnych planów rządu, inicjatywa nie zyskała jednak szerokiej akceptacji ani wśród pracodawców, ani pracowników. Dlaczego tak się stało?
Najgorszy miesiąc na polskim rynku nieruchomości. Coraz mniej mieszkań i rekordowe podwyżki
Nawet o 22 tys. mniej mieszkań na wynajem i średnie ceny czynszu wynoszące nawet 5 tys. złotych. Lipiec 2024 roku zapisze się w historii jako jednej z najgorszych miesięcy na rynku nieruchomości. Według “Raportu z rynku najmu” przygotowanego przez Otodom najmniejsza ilość mieszkań na wynajem jest w Olsztynie, Krakowie i Warszawie.
Polacy w 7 miesięcy br. zarejestrowali o blisko 17 proc. więcej nowych osobówek niż rok wcześniej
W pierwszych siedmiu miesiącach br. liczba zarejestrowanych nowych pojazdów osobowych wzrosła o blisko 17% w porównaniu z analogicznym okresem 2023 roku. Wzrosty w poszczególnych województwach wyniosły od blisko 7% do przeszło 41% rdr. Zdecydowanie najwięcej nowych aut zarejestrowano w woj. mazowieckim, czyli przeszło 31% wszystkich w kraju. Zdaniem ekspertów, decyduje o tym liczba firm w samej Warszawie i w okolicach. Znawcy tematu przedstawiają też prognozy na dalszą część tego roku.
Owczy pęd w kozi róg
Obawy o recesję w USA spowodowały spektakularny wzrost notowań obligacji skarbowych na całym świecie. I być może był to sygnał do nowej hossy. Czy warto na nią stawiać?
Jak inwestować w branże przyszłości
Szukaj nie tylko okazji, ale myśl o długim horyzoncie czasowym. Tak zarobisz w perspektywie kilkunastu lat.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych
Poznaj najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych i sprawdź kalendarium przedsiębiorcy, by dostosować organizację firmy do wymagań prawnych.
Wraca widmo wysokiej inflacji. Nawet 10 proc. w przyszłym roku
Dynamika podwyżek cen w sklepach sukcesywnie rośnie. W lipcu br. codzienne zakupy zdrożały rdr. średnio o 3,9%, w czerwcu – o 3,1%, w maju – o 2,9%, a w kwietniu – o 2,4%. Autorzy ww. analizy są pewni tego, że trend wzrostowy nie ustąpi. Przewidują też, że w grudniu ogólny poziom inflacji podniesie się do ok. 5%, a w przyszłym roku ma szansę nawet sięgnąć 10%. Przy obecnych cenach oznacza to powolne miażdżenie wielu domowych budżetów.
Nacjonalizacja polskiego rynku energetycznego zniechęca prywatne inwestycje [Raport WEI]
Europa Środkowo-Wschodnia stoi przed wyjątkową szansą na przyspieszenie dekarbonizacji, ale wymaga to znacznego zaangażowania sektora prywatnego i przełamania licznych barier regulacyjnych. Raport międzynarodowego konsorcjum think tanków, koordynowanego przez Warsaw Enterprise Institute, wskazuje, że konkurencyjność rynków energii może przyspieszyć zieloną transformację, ale tylko wtedy, gdy region przezwycięży obecne wyzwania.
Artykuły szkolne droższe niż przed rokiem. Pomocny zalew promocji: aż o 18 proc. więcej rabatów r/r
Co roku z końcem wakacji sklepy przeżywają boom na zakupy art. szkolnych. Jednak tym razem będzie on nieco słabszy niż w poprzednich latach. Polacy są w lepszej kondycji finansowej. Nie muszą więc tak bardzo liczyć na promocje. Jak wynika z najnowszego raportu branżowego niemal 70 proc. klientów zakupi artykuły szkolne w dyskontach i hipermarketach.
Amerykański Avon na skraju upadłości: Gdzie popełniono błąd?
Avon, ikona bezpośredniej sprzedaży kosmetyków, znalazł się w poważnych tarapatach finansowych. Spółka złożyła wniosek o upadłość w Stanach Zjednoczonych, próbując w ten sposób uporać się z gigantycznym zadłużeniem i falą pozwów związanych z rzekomo rakotwórczym talkiem w swoich produktach. Co to oznacza dla przyszłości marki?
Ponad 53 proc. młodych Polaków doświadcza mobbingu w miejscu pracy
Fatalne dane na temat polskiego rynku pracy, W ciągu ostatnich szczęściu miesięcy 53,1% Polaków w wieku 18-35 lat doświadczyło znamion mobbingu w swoim miejscu pracy. W tej grupie najwięcej osób mówiło o krzyku, przekleństwach i wyzwiskach – 21,4%. Przeważnie byli to ankietowani zarabiający ponad 9 tys. zł miesięcznie. Z kolei najmniej wskazań dotyczyło przemocy i znęcania się fizycznego – 1,5%, a także działań o podłożu seksualnym, wykorzystywania lub otrzymywania propozycji seksualnych – 1,5%. Natomiast 22,2% badanych nie miało żadnych przeżyć uwzględnionych w ankiecie. Łącznie 14,2% respondentów nie było tego pewnych.
Rynek mieszkaniowy w Polsce: Spowolnienie i niepewność na rynku wtórnym
Polski rynek mieszkaniowy przechodzi obecnie trudny okres, który charakteryzuje się wyraźnym spowolnieniem zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym. W 2024 roku coraz więcej sygnałów wskazuje na to, że sytuacja na rynku nieruchomości stała się bardziej skomplikowana i nieprzewidywalna, co wpływa na wydłużenie czasu sprzedaży mieszkań z drugiej ręki.
Samolot na Majorkę odleciał bez pasażerów, których wyproszono z samolotu na chwilę przed startem
W sobotni poranek na lotnisku w niemieckim Saarbrucken doszło do sytuacji, która zaskoczyła 180 pasażerów linii Eurowings. Samolot, który miał zabrać ich na słoneczną Majorkę, odleciał… bez nich na pokładzie. Co szczególnie ciekawe podróżni byli wcześniej w samolocie, ale zostali z niego wyproszeni. Decyzja ta, choć uzasadniona z punktu widzenia przewoźnika, wywołała lawinę pytań i frustracji wśród niedoszłych podróżnych.