Rynki
Zatrzymanie popularnego youtubera Buddy: Kulisy, zarzuty i kolejne kontrowersje
Zatrzymanie polskiego youtubera o pseudonimie Budda wywołało poruszenie w całym kraju. Nowe szczegóły dotyczące tej sprawy wciąż pojawiają się w przestrzeni publicznej, a świadkowie zatrzymania oraz organy ścigania dostarczają kolejnych informacji na temat wydarzeń, które miały miejsce. Skalę problemu internetowych kasyn podkreśla raport EY, według którego rynek generuje obrót blisko 26 miliardów rocznie.
Niemal 400 km. Oczekiwana droga ekspresowa połączy dwie autostrady
W północnej części kraju żadna inwestycja drogowa nie budzi takiego zainteresowania jak trasa S6.
Konflikt w imperium Zygmunta Solorza. Afera wokół sukcesji i początek sądowej batali o Grupę Polsat
W imperium medialno-energetycznym Zygmunta Solorza doszło do poważnego kryzysu sukcesyjnego. Spór dotyczący zarządzania fundacjami, które mają kluczowy wpływ na kontrolę nad Grupa Polsat, trafił do sądu w Liechtensteinie. To tam zarejestrowane są fundacje, które de facto rządzą biznesowym dorobkiem Solorza.
Walka Cinkciarza.pl z bankami: UOKiK nie otrzymał zawiadomienia, na które powołuje się kantor
Cinkciarz.pl, popularna platforma internetowej wymiany walut, w ostatnim czasie znalazł się w centrum prawnego sporu z kilkoma bankami, w tym z SGB-Bankiem, który oskarżany jest o praktyki ograniczające konkurencję. Wczoraj platforma informowała o złożeniu zawiadomienia do UOKiK. Jednak instytucja, która ma kompetencje do interweniowania w przypadkach nadużycia pozycji rynkowej lub zmowy rynkowej, poinformował, że do momentu publikacji nie otrzymał jeszcze zawiadomienia od Cinkciarza.pl.
Revolut goni liderów: 4 miliony klientów w Polsce i ambitne plany na przyszłość
Revolut, fintech powstały w 2015 roku w Londynie, zdołał przyciągnąć już 4 miliony klientów w Polsce, co stawia go na równi z największymi graczami bankowymi na naszym rynku. Zaledwie w ciągu kilku lat fintech rozrósł się do rozmiaru, który porównywalny jest z takimi bankami jak BNP Paribas czy mBank. Co więcej, Revolut nie zamierza zwalniać tempa – planuje zdobyć kolejny milion użytkowników w Polsce do końca 2025 roku.
Trzęsienie ziemi w Cyfrowym Polsacie: Odsunięcie synów Solorza i szare eminencje rodzinnego konfliktu
Konflikt o sukcesję w licznych przedsiębiorstwach Zygmunta Solorza jest wielowątkowy. Zupełnie jak w, trzymającym w napięciu, filmie, na pierwszym planie pojawiają się kolejne zagadkowe postaci. Ostatnim aktorem, który przejął scenę jest dr Radosław Kwaśnicki, partner kancelarii RKKW, który reprezentował miliardera podczas walnego zgromadzenia zarządu Cyfrowego Polsatu. Wszyscy próbują także odpowiedzieć na pytanie jak doszło do sytuacji, kiedy Justyna Kulka, od niedawna żona miliardera, zdobyła na tyle szerokie wpływy w imperium Solorza-Żaka.
„Dzień bez dzieci” w łódzkim aquaparku: Fala odpowiada na kontrowersje wokół reklamy wydarzenia
Łódzki Aquapark Fala zdecydował się na zorganizowanie „Dnia bez dzieci”, co miało być odpowiedzią na potrzeby dorosłych klientów, szukających relaksu w spokojniejszej atmosferze, bez obecności najmłodszych. Inicjatywa, która miała odbyć się 19 października, wzbudziła jednak ogromne kontrowersje, zarówno wśród mieszkańców Łodzi, jak i w mediach społecznościowych, gdzie dyskusja rozgorzała na temat wykluczania dzieci z przestrzeni publicznej.
Cyfrowy Polsat, Netia, Polkomtel: Synowie Solorza-Żaka odwołani z kolejnych spółek medialnego imperium miliardera
Zygmunt Solorz, właściciel m.in. Grupy Polsat Plus, podjął kluczowe decyzje dotyczące zarządzania swoimi przedsiębiorstwami. Zmiany te dotknęły bezpośrednio jego synów, Tobiasa Solorza i Piotra Żaka. Zostali odwołani z rad nadzorczych kilku kluczowych spółek należących do grupy a także z zarządu ZE PAK. Decyzje te wywołały spekulacje na temat stanu zdrowia Solorza i pytania o rolę Justyny Kulki, żony miliardera, która według jego dzieci ma być zamieszana w walkę o schedę po jednym z najbogatszych Polaków.
Burza w koalicji: Konflikt o składkę zdrowotną. Jak zmienią się opłaty na NFZ dla firm?
Koalicja rządząca, składająca się m.in. z Koalicji Obywatelskiej i Polski 2050, przeżywa poważne napięcia związane z różnicami zdań dotyczącymi szczegółów reformy składki zdrowotnej.. Polska 2050, partia Szymona Hołowni, jest gotowa przedstawić własny projekt ustawy, jeśli nie uda się osiągnąć porozumienia z resztą koalicji.
Fala spekulacji wokół stanu zdrowia Zygmunta Solorza po odwołaniu jego synów z rady nadzorczej ZE PAK
Walka o sukcesję w imperium Zygmunta Solorza zaczyna przypominać scenariusz filmów o podobnej tematyce. Skojarzenia obserwatorów z głośnym filmem "House of Gucci", póki co są uznawane za teorie spiskowe. Jednak kondycja miliardera widoczna na nagraniu ze zdalnego nadzwyczajnego walnego zgromadzenia ZE PAK budzi wątpliwości odbiorców. Czy alarmujące głosy dzieci przedsiębiorcy mogą okazać się prawdziwe?
Grupa Klepsydra przejmuje spółkę Styks za 4,5 mln zł. Branża funeralna zwiera szyki przed 1 listopada
Grupa Klepsydra, jeden z liderów rynku pogrzebowego w Polsce i pierwsza spółka z tego segmentu notowana na GPW, nabyła za łączną kwotę 4,5 mln zł 100 proc. udziałów w spółce Styks z Lublina, jednej z największych spółek pogrzebowych w województwie lubelskim. Przejęcie zostanie sfinansowane ze środków własnych.
Premia dla bezrobotnych w Niemczech: 1000 euro nagrody za powrót na rynek pracy
Niemiecki rząd rozważa wprowadzenie innowacyjnego rozwiązania, mającego na celu aktywizację osób bezrobotnych. Planowane jest przyznanie premii w wysokości 1000 euro dla tych, którzy zdecydują się na podjęcie stałego zatrudnienia i utrzymają je przez co najmniej rok. Jakie są cele tego programu, jego potencjalne skutki oraz dlaczego budzi kontrowersje?
Zarobki elity: Jakie wynagrodzenie gwarantuje miejsce w gronie najlepiej zarabiających Polaków?
Jeśli zarabiasz nieco ponad 9 tys. złotych netto (13 tys. złotych brutto) miesięcznie, znajdujesz się w gronie 10% najlepiej opłacanych pracowników w Polsce. Jednak dane GUS pokazują, że wciąż zmagamy się z problemem luki płacowej - dla mężczyzn próg ten wynosi ponad 14 tys. złotych, a dla kobiet jest o niemal 2 tys. złotych niższy.
Ministerstwo cyfryzacji apeluje do Apple: Polscy użytkownicy iPhone'ów z ograniczonymi funkcjami
Dlaczego Apple nie uruchomił w Polsce jednej z podstawowych funkcji w nowych telefonach? Sprawę rozpatruje zarówno UOKiK jak i ministerstwo cyfryzacji. Ponad 20 tysięcy użytkowników podpisało się pod skargą skierowaną do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK), oskarżając Apple o stosowanie nieuczciwych praktyk.
Paragony grozy u stomatologa: Czy ceny usług dentystów są sztucznie zawyżane?
Raport "Jak obecnie Polacy korzystają z usług stomatologów" oddaje niechęć społeczeństwa do wizyt u dentysty. Narzekamy na długie kolejki, lęk przed bólem, ale głównie od leczenia zębów odstraszają nas cenniki stomatologów (twierdzi tak 40 proc. z nas). Między innymi dlatego, aż 9 mln Polaków cierpi na bezzębie. Pojawiają się pytania, czy cenniki dentystów nie są sztucznie zawyżone i jak zdradza jeden z medyków w tych oskarżeniach może być coś na rzeczy.
Cinkciarz.pl pod lupą instytucji nadzoru: Opóźnienia w płatnościach i rosnąca frustracja klientów
Cinkciarz.pl, jeden z liderów na rynku fintech w Polsce, znalazł się w ogniu krytyki. Klienci skarżą się na opóźnienia w transakcjach, a firma tłumaczy problemy "usterkami technicznymi". Sprawa wzbudziła zainteresowanie kluczowych instytucji nadzorczych, takich jak Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) oraz Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK). Jakie są kulisy tego zamieszania i co stoi za problemami giganta fintech?
Rekordowa liczba firm IT na polskim rynku. Zbliżamy się do tytułu technologicznego lidera
Polska branża IT rozwija się w tempie, które przewyższa oczekiwania nawet największych optymistów. W 2024 roku rynek IT w Polsce wzbogacił się o 11 tys. nowych działalności gospodarczych. Tempo wzrostu jest imponujące – jeśli tendencja się utrzyma, Polska może zakończyć rok z ponad 200 tysiącami aktywnych podmiotów IT, co plasuje nasz kraj w czołówce Unii Europejskiej. Z czego wynika tak dynamiczny rozwój branży i co oznacza dla rynku pracy?
Restauracje fast food za drogie dla Polaków: Branża nawet na dwucyfrowym minusie po wakacjach
Obserwacja zachowań blisko 3 mln konsumentów wykazała, że ogólnie zmniejszył się wakacyjny ruch w fast foodach. Tego typu restauracje straciły też klientów. Pizzerie zanotowały dwa dwucyfrowe spadki, a bary z kanapkami i daniami z kurczaka – dwa jednocyfrowe. Eksperci komentujący te dane zauważają, że branża fast foodów wyraźnie traci na rzecz sieci handlowych. Konsumenci wolą kupować gotowe dania do podgrzania lub rozmrożenia w sklepach. Znawcy rynku wyjaśniają, że powodem jest drożyzna w tego typu lokalach.
Rząd chce ograniczyć dostępność medycznej marihuany. Eksperci: To cios w pacjentów
Rząd wypowiada wojnę receptomatom i chce ukrócić łatwy dostęp do legalnej marihuany medycznej. Niestety zapomina o ciężko chorych, często unieruchomionych pacjentach, którym telemedycyna umożliwia dostęp do godnego leczenia. Ministerstwo Zdrowia planuje istotne zmiany w zasadach wydawania recept na medyczną marihuanę. Po nowelizacji przepisów, nie będzie można wystawić recepty na leki oparte na konopiach ani poprzez teleporady, ani w receptomatach. Każdy pacjent będzie musiał być osobiście zbadany przez lekarza przed wystawieniem recepty.
Marki, którym warto zaufać
Którym brandom polscy przedsiębiorcy ufają najbardziej? Oto zwycięzcy naszego badania.
Kalendarium przedsiębiorcy: październik 2024. Sprawdź o czym musisz pamiętać!
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych i kluczowe terminy zobowiązań formalnych przedsiębiorcy.
Zaufanie – serce naszej pracy
Zaufanie to coś więcej niż zasada – to więź, która łączy ludzi.
Zagadka stóp
Zanim zapadnie decyzja o pierwszej obniżce stóp ruszą ceny obligacji. Potem można spodziewać się hossy na akcjach, a na koniec wzrostów na rynku nieruchomości.
Upadek programu kredyt 0 proc.? Koalicja blokuje projekt, 1/3 Polaków przeciw kredytowi #naStart
Kredyt "Mieszkanie na Start" nazywany kredytem 0 proc. jeszcze nie wszedł w życie, a po raz kolejny piętrzą się przed nim problemy. Wiele wskazuje na to, że ostatecznie projekt może nigdy nie stać się prawem. W sprawie kredytu na Start do porozumienia nie mogą dojść, ani partie koalicyjne, ani Polacy, którzy według najnowszego sondażu nie popierają kolejnego programu rozdmuchującego bańkę mieszkaniową.
Jedna zmiana
Naszym rozmówcom – osobom ze świata biznesu – daliśmy jedno zadanie. „Zostajesz kimś, kto może w dowolny sposób wpłynąć na polskie prawo lub gospodarkę. Możesz jednak zmienić wyłącznie jedną rzecz – co by to było?”. Efekty wyzwania znajdziecie poniżej!
Koniec świeżych grzybów z bazarku? Ministerstwo Zdrowia zmienia przepisy
Ministerstwo Zdrowia planuje nowelizację rozporządzenia dotyczącego świeżych grzybów dopuszczonych do handlu. Nowe przepisy mają zapobiegać marnowaniu żywności, wydłużając czas przydatności grzybów do spożycia.
Czterodniowy tydzień pracy w handlu: Sklepy zamknięte w piątki czy soboty?
Wprowadzenie czterodniowego tygodnia pracy budzi wiele emocji. Choć część pracowników handlu marzy o większej ilości wolnego czasu, inni obawiają się, że zamiast odpoczywać w piątki, będą zmuszeni do pracy w soboty. Co tak naprawdę oznacza skrócony tydzień pracy dla handlu w Polsce? Jakie są doświadczenia innych krajów z tym modelem?
Nie będzie ozusowania umów cywilnoprawnych. Przedsiębiorcy oddychają z ulgą
Rządowa reforma dotycząca pełnego ozusowania umów cywilnoprawnych – zleceń i o dzieło – miała wejść w życie na początku 2025 roku. Jednak najnowsze doniesienia wskazują, że zmiana może zostać opóźniona do 2026 roku, a może nawet całkowicie anulowana.
Państwo zabiera Ci aż 62% zarobków w podatkach [analiza WEI]
Czy rządy krajów Europy Środkowej nadmiernie opodatkowują swoich obywateli i jak to wpływa na gospodarkę? Najnowsze badania wskazują na alarmujące dane, według których polscy pracownicy tracą aż 62% swojego wynagrodzenia na rzecz państwa. Czy polityka fiskalna ogranicza rozwój gospodarczy i jak wygląda sytuacja w innych krajach regionu?
MR. D.I.Y. rzuca wyzwanie Action i Pepco. Malezyjski gigant wchodzi na polski rynek
W polskim handlu detalicznym zarysowuje się nowa bitwa o konsumenta. Sieci takie jak Action i Pepco, które dotychczas dominowały w segmencie produktów codziennego użytku w niskich cenach, muszą teraz stawić czoła nowemu, międzynarodowemu rywalowi – firmie MR. D.I.Y. Malezyjski gigant planuje ekspansję, która może zrewolucjonizować rynek.
Tu beton nie wystarczy. Jak załatać AI GAP?
Odwróć tabelę, Polska na czele! Także we wdrażaniu sztucznej inteligencji.
W pierwszym półroczu br. urzędnicy ujawnili ponad 140 tys. lewych faktur
Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że w pierwszej połowie br. wykryto 140,5 tys. fikcyjnych faktur. To aż o 102,6% więcej niż w analogicznym okresie ub.r. Eksperci komentujący ww. dane są zaskoczeni tak dużym wzrostem, choć – ich zdaniem – samo wykrycie tego procederu nie ma zbytniego wpływu na budżet. Nie oznacza to przecież skutecznego wyegzekwowania zobowiązań. "Oszuści uznali, iż szczelność systemu VAT nie jest już priorytetem dla rządu" - mówi Jerzy Martini, doradca podatkowy.
Bezdzietni i single mają największą zdolność kredytową. Banki przykręcają kurek rodzinom z dziećmi
Rankomat.pl przeanalizował oferty polskich banków i ocenił, którzy kredytobiorcy mają największe szanse na zakup mieszkania. Wyniki zaskakują. Ani kredyt 0 proc., ani kredyt 2 proc., ani jakiekolwiek wsparcie socjalne dla rodziców, nie sprawi, że staną się atrakcyjnymi kredytobiorcami. Największą zdolność kredytową mają single i osoby bezdzietne.
Ceny w sklepach nie przestają rosnąć: Nawet 10 proc. podwyżki na produkcie
Dynamika wzrostów cen sukcesywnie idzie w górę, co widać z każdym kolejnym miesiącem. W sierpniu codziennie zakupy zdrożały o 4,3% rdr. Tym razem na 17 kategorii już prawie wszystkie, oprócz jednej, były na plusie. Analiza ponad 86 tys. cen detalicznych wykazała też, że ponownie na szczycie drożyzny znalazły się napoje bezalkoholowe z podwyżką rdr. na poziomie 10,2%, jak również słodycze i desery – 9,3%. Ale poza tym widać mocne przetasowania wśród najbardziej drożejących kategorii. Dołączyły do nich – nietypowo jak na sezon letni – owoce i warzywa.
Usługi pocztowe w Polsce tańsze niż chcieliby przedsiębiorcy: "Ceny przesyłek są bardzo niskie" - mówi szef DPD
Polski rynek usług kurierskich, choć zdominowany przez niskie ceny, jest jednym z najbardziej konkurencyjnych w Europie. Rafał Nawłoka, prezes DPD Polska, podkreśla, w rozmowie z PAP, że to właśnie ta intensywna konkurencja sprawia, że ceny przesyłek utrzymują się na wyjątkowo niskim poziomie w porównaniu do innych krajów. Mimo rosnących kosztów, takich jak inflacja, droższe paliwo i wyższe wynagrodzenia, średni przychód netto za przesyłkę kurierską od lat stabilizuje się na poziomie około 11 złotych.