Nowy wiek emerytalny w Polsce. W tych zawodach nie grozi bieda na starość

nowy wiek emerytalny
Nowy wiek emerytalny w Polsce. W tych zawodach nie grozi bieda na starość / Fot. Shuttertsock/Roman Babakin
Rząd planuje wprowadzenie emerytur stażowych już w przyszłym roku, co pozwoli na wcześniejsze zakończenie pracy. Eksperci ostrzegają jednak, że nowy wiek emerytalny może oznaczać dramatycznie niskie świadczenia dla większości Polaków. Sprawdzamy, w których zawodach wcześniejsza emerytura nie będzie oznaczać biedy i pytamy specjalistów rynku pracy, gdzie warto rozwijać karierę, by zabezpieczyć swoją finansową przyszłość.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rząd planuje, wbrew europejskim i światowym trendom, obniżyć wiek emerytalny w Polsce. Nowy wiek emerytalny byłby elastyczny - zależny od stażu pracy (35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn), a nie tylko od wieku kalendarzowego. — To rozwiązanie, na które czeka wielu Polaków, szczególnie tych wykonujących ciężką fizyczną pracę — podkreśla ministra rodziny, pracy i polityki społecznej Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Projekt Lewicy zakłada możliwość przejścia na emeryturę po 35 latach pracy dla kobiet, ale wyłącznie pod warunkiem, że zgromadzony kapitał wystarczy przynajmniej na emeryturę minimalną.

Klaudia Sibielak, koordynatorka oddziału Finax w Polsce, w naszym tekście o zagrożeniach związanych z wprowadzeniem emerytur stażowych zwraca uwagę na poważne ryzyko obciążenia Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według ekspertki, FUS może odczuć znaczące konsekwencje finansowe, jeśli duża liczba uprawnionych zdecyduje się skorzystać z możliwości wcześniejszego przejścia na emeryturę.

Sibielak, reprezentująca firmę specjalizującą się w inteligentnym inwestowaniu pasywnym, podkreśla, że wcześniejsze zakończenie aktywności zawodowej wiąże się z podwójnym obciążeniem dla systemu - z jednej strony skraca się okres opłacania składek, z drugiej wydłuża czas pobierania świadczeń. To połączenie, jak argumentuje ekspertka, niemal nieuchronnie prowadzi do niższych emerytur.

nowy wiek emerytalny w polsce
Nowy wiek emerytalny przyniesie głodowe emerytury Polakom Fot. Shutterstock/Elena Rostunova

Wysokość emerytury w Polsce

Kwestia wysokości przyszłych świadczeń budzi największe obawy ekspertów.  Z danych GUS wynika, że emeryturę nie większą niż 2600 zł pobiera 37,6 proc. kobiet w Polsce. Tylko 12,6 proc. ma emeryturę w wysokości 5000 zł lub więcej. W badaniu Prudential Family Index zaledwie 12 proc. kobiet zadeklarowało, że odkłada pieniądze na emeryturę. W przypadku mężczyzn wartość ta wyniosła 22 proc.

Prawo do minimalnej emerytury w polskim systemie emerytalnym przysługuje wyłącznie osobom, które mają określony staż pracy. To 20 lat w przypadku kobiet i 25 lat dla mężczyzn. Aktualnie kobiety mogą przejść na emeryturę w wieku 60. lat. W latach 2013-2017 wiek emerytalny kobiet wynosił 67 lat. Poza Rumunią, Polska ma najniższy wiek emerytalny dla kobiet w całej Europie. W latach 2013-2017 wiek emerytalny kobiet wynosił 67 lat. Reforma spotkała się z dużym sprzeciwem społecznym. Po jego obniżeniu Polska ma jeden z najniższych wieków emerytalny dla kobiet w całej Europie. To może oznaczać dla nich bardzo niskie świadczenia.

Zapytaliśmy zatem ekspertkę ds. rekrutacji, jakie ścieżki kariery warto rozważyć, aby liczyć na szansę na godne świadczenia w wieku senioralnym.

Nowy wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn
Zawody, po których będzie wyższa emerytura Fot. Shutterstock/aRTI01

Zawody zapewniające godne emerytury 

W obliczu ryzyka niskich świadczeń, kluczowego znaczenia nabiera wybór zawodu, który zapewni odpowiednio wysokie zarobki i stabilne zatrudnienie przez cały okres aktywności zawodowej.

Eksperci cyberbezpieczeństwa z najlepszymi perspektywami

— W ciągu ostatnich 5 lat stale rosło zapotrzebowanie na specjalistów ds. cyberbezpieczeństwa – inżynierów, architektów, administratorów i pentesterów. Obecnie jest to jeden z najbardziej przyszłościowych obszarów specjalizacyjnych na świecie, oferujących wiele możliwości zatrudnienia z bardzo atrakcyjnymi zarobkami — wskazuje Justyna Chmielewska, dyrektor ds. rekrutacji stałych w Hays Poland.

Osoby pracujące w branży IT, szczególnie w obszarze cyberbezpieczeństwa, mogą liczyć na zarobki znacznie przekraczające średnią krajową, co przekłada się na wyższe składki emerytalne i lepsze zabezpieczenie na przyszłość.

Analitycy danych z pewnymi perspektywami emerytalnymi

— Ostatnie 5 lat sprzyjało osobom wykonującym zadania związane z analityką i przetwarzaniem informacji, a także z projektowaniem baz danych. Dotyczy to zarówno ról analityków danych, finansowych i biznesowych, jak i stanowisk o profilu technicznym, takich jak Data Engineer czy Data Scientist — podkreśla ekspertka Hays Poland.

Specjaliści w tych dziedzinach mogą budować kapitał emerytalny dzięki wysokim i stabilnym zarobkom, co jest szczególnie istotne w kontekście planowania wcześniejszego zakończenia aktywności zawodowej.

Finanse i księgowość - stabilność nawet w trudnych czasach

Przedstawiciele branży finansowej również mogą liczyć na stabilne zatrudnienie i dobre warunki wynagrodzenia, co przekłada się na wyższe świadczenia emerytalne.

— Innym, pewnym obszarem są finanse i księgowość. Bez względu na aktualną sytuację gospodarczą, zapotrzebowanie na specjalistów w tych dziedzinach utrzymuje się na stabilnym poziomie. Każdego roku wiele rekrutacji jest kierowanych do samodzielnych księgowych, specjalistów ds. podatków oraz raportowania finansowego — zaznacza Chmielewska.

Inżynierowie automatyzacji i specjaliści OZE z przyszłościowymi kompetencjami

— Dobre perspektywy zawodowe w ostatnich latach mieli także inżynierowie specjalizujący się w automatyzacji, robotyzacji oraz utrzymania ruchu w zakładach produkcyjnych. Podobny trend dotyczył specjalistów ds. odnawialnych źródeł energii — wskazuje Justyna Chmielewska.

Jak zabezpieczyć swoją przyszłość emerytalną?

Najwyższe świadczenia otrzymają ci, którzy pracowali w branżach o wysokich zarobkach i regularnie odprowadzali wysokie składki emerytalne przez cały okres aktywności zawodowej.

Nie wszyscy pracownicy, szczególnie w zawodach fizycznych czy opiekuńczych, są w stanie kontynuować pracę do 65. czy 67. roku życia. Co wyraźnie stoi za intencją wprowadzenia emerytur stażowych. Jednocześnie eksperci zastrzegają, że kluczową kwestią będzie to, czy państwo stworzy odpowiednie mechanizmy zachęcające do aktywności zawodowej po osiągnięciu wieku emerytalnego, zamiast zniechęcać do dalszej pracy.

ZOBACZ RÓWNIEŻ