Europejski gigant spożywczy przenosi produkcję do Koszalina. Rozbuduje fabrykę

Decyzja firmy jest częścią "strategicznej konsolidacji działalności Espersen w Europie" i wynika ze "zmieniających się warunków rynkowych" oraz "konieczności optymalizacji efektywności operacyjnej" - podaje portal just-food.com. Przeniesienie produkcji to duży plus dla polskiego przetwórstwa ryb i pokazuje, że nasz kraj jest dobrym miejscem dla firm szukających lokalizacji na swoje fabryki.
Koszalin zyskuje na znaczeniu
Zakład w Koszalinie, który przejmie produkcję z Litwy, daje firmie możliwość osiągnięcia "bardziej elastycznego i opłacalnego modelu operacyjnego" oraz potencjał dalszej rozbudowy w przyszłości. Lokalizacja w Polsce została wybrana ze względu na korzystne warunki ekonomiczne oraz kompetencje polskich pracowników w sektorze przetwórstwa.
Espersen specjalizuje się w przetwórstwie mrożonych bloków rybnych, filetów oraz panierowanych produktów rybnych - głównie z dorsza, łupacza i mintaja. Oprócz zakładów w Polsce i na Litwie, firma prowadzi działalność także w Danii, Wielkiej Brytanii oraz Wietnamie.
Nowe miejsca pracy dla Polaków
Espersen zapewnił o "wsparciu" dla 306 pracowników dotychczasowego zakładu na Litwie, w tym o możliwości przeniesienia zatrudnienia - tam gdzie będzie to możliwe - do zakładu w Koszalinie. Ostatnia zmiana produkcyjna w Kłajpedzie zaplanowana jest na koniec czerwca. Konsolidacja produkcji w Koszalinie oznacza potencjalne nowe miejsca pracy dla polskich pracowników oraz wzmocnienie lokalnej gospodarki.
— To trudna decyzja, szczególnie dla naszych współpracowników w Kłajpedzie, ale konieczna, by dostosować skalę naszej produkcji podstawowej do realiów rynkowych — podkreślił Tino Bendix, dyrektor generalny Espersen.
Dodał, że zakład w Koszalinie obejmuje ten sam asortyment co zakład na Litwie i posiada wystarczającą zdolność do przejęcia całej produkcji z Kłajpedy. Espersen obecnie dysponuje nadwyżką mocy produkcyjnych w swoich europejskich zakładach.
— Konsolidując produkcję w jednym, bardziej efektywnym zakładzie w Koszalinie, wzmacniamy naszą przewagę konkurencyjną i zapewniamy, że pozostaniemy niezawodnym partnerem dla naszych klientów — podsumował Bendix.
Dla polskiej gospodarki decyzja duńskiego koncernu oznacza nie tylko nowe miejsca pracy, ale również zwiększenie eksportu produktów rybnych wytwarzanych w Polsce, co pozytywnie wpłynie na bilans handlowy kraju.