96
Kobiety w finansach. Kariery i bariery
Choć kobiet w branży finansowej jest coraz więcej, ciągle odczuwają one liczne bariery, które utrudniają im awans. Mówią, że najtrudniej jest im łączyć pracę zawodową i życie rodzinne.
Data publikacji: 30.10.2023
Polacy współtworzą ChatGPT oraz pomagali budować słynną kulę MSG w Las Vegas. Uczą roboty malować obrazy, przyspieszą powstawanie nowych leków. W naszym kraju drzemie ogromny potencjał i warto o tym mówić głośno!
Kuba Dobroszek
96
Choć kobiet w branży finansowej jest coraz więcej, ciągle odczuwają one liczne bariery, które utrudniają im awans. Mówią, że najtrudniej jest im łączyć pracę zawodową i życie rodzinne.
97
W czasach polikryzysu reakcja państwa i powołanych przez nie instytucji musi być natychmiastowa. Skuteczne zarządzanie w takich okresach wymaga stałego monitorowania rozwoju sytuacji, adaptacji do zmieniających się warunków i decyzyjności kierownictwa. Niezbędna jest ścisła współpraca między wieloma instytucjami publicznymi – przekonuje prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
98
Większy udział kobiet w branży finansowej oznacza korzyści społeczne i finansowe. Nie da się go osiągnąć bez realnego wsparcia ze strony państwa i samego biznesu.
99
Czas skończyć ze stereotypami, a skupić się na umiejętnościach i wiedzy – przekonuje Agata Skowrońska-Domańska, wiceprezes zarządu i CFO w Archicom.
100
Agnieszka Kłos-Siddiqui, pierwsza Polka i pierwsza kobieta na stanowisku szefowej Provident Polska, wyznacza firmie nie tylko nowy kierunek biznesowy, ale też rewolucjonizuje styl pracy.
102
Swobodna działalność gospodarcza – bez uciskającego administracyjnego gorsetu – to bardzo sensowne rozwiązanie. Niestety dotyczy to tylko osób, które chcą prowadzić biznes w ograniczonym zakresie. Jak się do tego zabrać?
105
Zarówno wielkie, jak i małe przedsiębiorstwa, które chcą budować i utrzymać zaufanie klientów, muszą zwracać uwagę na wszystkie elementy swojej działalności. Po wybuchu pandemii COVID-19 i agresji Rosji na Ukrainę wielu przedsiębiorców, szukając nowych źródeł dostaw, musiało na nowo przyjrzeć się, czy ich nowi podwykonawcy, współpracownicy oraz źródła pozyskiwania towarów są godne zaufania.
107
Wygrywanie jest niezwykle uzależniające, stale chcesz więcej. Kiedy masz chwilę wytchnienia lub okres bez sukcesów, zaczynasz tęsknić za zwycięstwami. Stajesz na rzęsach, żeby jeszcze raz doświadczyć tych wspaniałych uczuć – mówi Bartosz Zmarzlik, czterokrotny mistrz świata w żużlu.
108
Pinkwashing, greenwashing czy rainbowwashing – o oskarżenie o różne „washingi” nietrudno, zwłaszcza w dobie rosnących wymogów regulacyjnych i oczekiwań społecznych. Izabela Tworzydło, dyrektorka Departamentu Komunikacji Korporacyjnej w Banku BNP Paribas, zdradza, w jaki sposób tworzyć spójną, transparentną i różnorodną organizację.
115
Oto, co zmieni się w prawie.
117
– Rabbi, ile jest dwa razy dwa? – Mosze, a ty kupujesz czy sprzedajesz? Ten sucharkowy szmonces świetnie pokazuje, że w świecie biznesu i finansów nic wcale nie jest oczywiste.
118
„Zrzuć Watermana z drugiego piętra i zobacz, że nic mu się nie stanie” – taki slogan reklamowy wymyślił znany producent wiecznych piór. Jego konkurent odpowiedział: „Zrzuć Watermana z drugiego piętra i… kup sobie Parkera”. Wojny marek, służą budowaniu silnej pozycji rynkowej. W gospodarce, jak i w polityce, sprawdza się prosta zasada: „gdzie dwóch się bije, tam każdy z nich korzysta!”.
122
Rezygnując wcześniej, możesz przeżyć kolejny dzień i dalej walczyć. Możesz dać sobie szansę na pracę nad innym produktem. Ważne, by wiedzieć, kiedy zrezygnować. Najgorszym momentem na podjęcie decyzji jest ten, kiedy mleko się już rozleje.
126
Sprawców najgłośniejszego napadu na bank w PRL oficjalnie nigdy nie udało się ustalić. Wiele wskazuje na to, że szef gangu przed karą ukrył się… w więzieniu.
130
Tegoroczny US Open zapisał się w historii jako pierwszy wielkoszlemowy turniej, w którym już od 50 lat wypłacane są równe premie zarówno dla tenisistów, jak i tenisistek. O słynnym meczu tenisowym rozegranym pomiędzy „szowinistyczną męską świnią i kudłatą feministką” – który nie tylko doprowadził do zrównania wysokości sportowych nagród, ale także realnie zmienił świat – opowiada bardzo ciekawy film „Wojna płci”.
132
W listopadzie postawmy na kolory i zastosujmy je nawet na zegarkach! Jedzmy rozgrzewające dania w kolorowych, emaliowanych naczyniach, odkrywajmy nowe, oryginalne miejsca, np. klubopiekarnię. A skoro o bułeczkach mowa, torba w kształcie rogalika też poprawi humor.
135
Biznes to gra bez końca, ale odbywająca się według ściśle określonych zasad. Bez dobrej strategii o osiągnięcie sukcesu będzie bardzo trudno. Z pomocą przychodzą szachy, które uczą wielu cech, tak ważnych w trakcie rywalizacji z biznesowym konkurentem.
136
Marki z Chin, dotąd niedoceniane w Europie, teraz zdobywają kolejne rynki Starego Kontynentu. Przybywa ich również w Polsce. Chińczycy przyciągają bowiem klientów już nie tylko ceną, ale też przyzwoitą jakością.
139
Tablety nie mają ostatnio dobrej prasy – sprzedaż i udział w rynku spada, głównie na korzyść małych laptopów. Jednak to cenowo tablety wygrywają, zwłaszcza kiedy producenci wyposażają je w dodatkowe akcesoria pozwalające z laptopami konkurować.
142
W kąciku literackim My Company Polska tym razem wyróżniamy pozycje o przyszłości technologii VR, świadomym liderstwie, skutecznym copywritingu i efektywnej motywacji.
143
My Company Polska patronuje licznym wydarzeniom biznesowym. Oto relacje lub zapowiedzi eventów, na których warto być.
144
ORLEN Południe – spółka z Grupy ORLEN – podpisała umowę na budowę nowoczesnej tłoczni oleju w Kętrzynie. Ta inwestycja to liczne korzyści dla polskiego przemysłu.
146
Podczas IX Kongresu Energetycznego eksperci branży energetycznej dyskutowali o znaczeniu zielonej transformacji dla gospodarki.
148
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie 9 października zmieniła się w polskie centrum startupów. Podczas GPW Venture Network Day organizatorzy połączyli wielki i mały biznes.
149
Jak sfinansować transformację energetyczną? Odpowiedź na to pytanie próbowali znaleźć przedstawiciele czołowych instytucji finansowych. Choć skala wyzwania jest ogromna, da się to zrobić.
150
My Company Polska patronuje licznym wydarzeniom biznesowym. Oto zapowiedzi eventów, na których warto być w listopadzie i relacja z VI Konferencji o przywództwie.
151
CEO Syntro.ai z dużym doświadczeniem i niezłym rozeznaniem w startupowym ekosystemie. Od studiów biotechnologicznych do własnej firmy? Agata udowadnia, że to się może udać!
152
Ostatnio moja żona została zaproszona do biznesowego klubu kobiet. Z założenia ma on gromadzić kobiety sukcesu, które coś tam osiągnęły, i wspólnie mają osiągnąć jeszcze więcej.