Wydanie 11/2023 (98) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 11/2023 (98)

Data publikacji: 30.10.2023

23 najbardziej wpływowych Polaków w AI

Polacy współtworzą ChatGPT oraz pomagali budować słynną kulę MSG w Las Vegas. Uczą roboty malować obrazy, przyspieszą powstawanie nowych leków. W naszym kraju drzemie ogromny potencjał i warto o tym mówić głośno!

Kuba Dobroszek

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 11/2023 (98)

1

Edytorial

Czarna dziura AI

To nie jest zwykły wyścig. To szalona gonitwa. I to dziejąca się po cichu, bo w zasadzie wiedzą o niej tylko ci, którzy ją obserwują. A przez to szalenie niebezpieczna!

4

Aktualności

W biznesie

Jak co miesiąc przedstawiamy najważniejsze informacje ze świata biznesu.

10

Pełny obraz

Gospodarka Złotowłosej

Na Bliskim Wschodzie wojna, inflacja wciąż trwa, a gospodarka mimo tego wciąż trzyma się mocno. Do czasu. Zamieszanie polityczne w Stanach może popsuć czwarty kwartał.

12

Wywiady

Czy roboty będą nas uczyć empatii

Oparty na sztucznej inteligencji robot w przyszłości może zostać naszym szefem – mówi dr Konrad Maj, psycholog społeczny, kierownik Centrum HumanTech na Uniwersytecie SWPS.

18

Wywiady

Od AI nie ma odwrotu

Niedługo nastąpi wysyp jednoosobowych firm, w których założyciel – za pomocą algorytmów – będzie wykonywał zadania wielu działów. Już teraz np. nie potrzebujesz zatrudniać informatyka, by stworzyć stronę internetową. Każda firma, która potrafi analizować dane, może się zmienić – mówią Agnieszka Mikołajczyk z VoiceLabu i Artur Haponik, współzałożyciel Addepto.

22

Wywiady

Postępować jak z bombą atomową

Jeśli na czas nie uregulujemy AI, będziemy mieć ogromny problem. Są kraje, które mają dosyć luźne podejście do regulacji. A to rodzi pokusę nadużycia. O tym, jak regulować i jak postępować z AI, rozmawiamy z Natalią Domagałą, ekspertką od etyki sztucznej inteligencji.

24

Tylko u nas

23 najbardziej wpływowych Polaków w AI

Polacy współtworzą ChatGPT oraz pomagali budować słynną kulę MSG w Las Vegas. Uczą roboty malować obrazy, przyspieszą powstawanie nowych leków. W naszym kraju drzemie ogromny potencjał i warto o tym mówić głośno!

30

Wywiady

Czy robot stworzy dzieło na miarę Mona Lisy?

Na świecie pojawił się zupełnie nowy nurt – tak jak kiedyś impresjonizm czy ekspresjonizm. Jako zdeklarowana technoentuzjastka nie wykluczam sytuacji, że będziemy poszukiwać twórczości autorstwa konkretnego algorytmu – mówi Agnieszka Piłat, która w Boston Dynamics uczy malarstwa sztuczną inteligencję.

32

Wywiady

Człowiek staje się superbohaterem

Upowszechnienie AI to gamechanger, ale jeśli chodzi o środowisko pracy, ważne, by korzystać z AI świadomie. Człowiek dzięki sztucznej inteligencji naprawdę może stać się superbohaterem! – przekonują eksperci Orange Polska.

34

Ludzie

Smarter Diagnostics, czyli sport bez kontuzji

Założyciele Smarter Diagnostics, czyli Bartosz Borucki i dr Norbert Kapiński, tworzą naukowy tandem, który proponuje rewolucję w profilaktyce urazów. Stworzona przez nich technologia jest w stanie ocenić ryzyko kontuzji kończyn dolnych.

37

Ludzie

Zarobić na uczciwości

Na walce o etyczny biznes Paweł Kuskowski zarobił miliony. Jego marki osiągają globalne efekty. Jak założyciel Coinfirm – startupu wartego blisko 80 mln dol. – i Gatenox doszedł do sukcesu?

40

Ludzie

Torba Borba pełna dobra

Stworzony przez polską projektantkę Ewę Hiller innowacyjny wózek Torba Borba nie tylko ułatwia seniorom robienie zakupów, ale też pomaga im sobie radzić z samotnością i wyciąga z izolacji społecznej.

42

Aktualności

Niesmak w biznesie. Czy to koniec roślinnego mięsa

Ostatnie miesiące były dla firm zajmujących się roślinnymi zamiennikami mięsa – i innych produktów pochodzenia zwierzęcego – czasem obfitych żniw. Jak to jednak z biznesem i żywnością zwykle bywa – apetyt rośnie w miarę jedzenia. Tyle że, cytując klasyka, łatwo to już było.

47

Rynki

Zima crowdfundingu

Po szaleństwie z lat 2019–2021 nie ma już śladu. Branża crowdfundingu z utęsknieniem czeka na listopadową rewolucję w prawie, która może odblokować rynek.

50

Finanse

Krach na obligacjach

Przez 3,5 roku ceny amerykańskich obligacji spadły równie mocno co indeks giełdowy S P w czasie ostatniego wielkiego kryzysu finansowego. Przestały być one bezpieczną przystanią, a wzrost kosztów odsetkowych może zatopić budżet dowolnego kraju na świecie. Czy warto wchodzić na ten rynek i jak to zrobić?

53

Aktualności

Od specjalizacji do dywersyfikacji

W badaniach naukowych rozwój firmy często porównywany jest do etapów rozwoju człowieka. Korzystając z takiego porównania, przedstawiciele mikro, małych i średnich firm w Polsce określili, na jakim etapie rozwoju znajduje się prowadzona przez nich działalność gospodarcza. Badanie EFL „Od startupu do MŚP. Etapy rozwoju firm w Polsce. Pod lupą” pozwoliło na identyfikację pięciu segmentów firm.

54

Aktualności

Stawić czoła wyzwaniom. Najlepsze polskie medtechy

Każdy, kto myślał, że w postpandemiczną rzeczywistość medtechy wejdą z tarczą, nieznacznie się pomylił. Choć medyczne innowacje powstają w coraz szybszym tempie, a wiele startupów odnosi ogromne sukcesy, wyzwania, przed jakimi stoi cała branża, są prawdopodobnie największe od wielu lat.

62

Moja firma

UP i RE. Nowi szkoleniowi bogowie

W zderzeniu ze sztuczną inteligencją szansą na utrzymanie się na rynku pracy jest nasz rozwój. Inwestycja w upskilling i reskilling sprawi, że wciąż będziemy atrakcyjni dla pracodawców i po spotkaniu z robotami wyjdziemy z tarczą, a nie na tarczy.

65

Aktualności

Upskilling i reskilling – daj szansę talentom!

Pracownicy chcą się rozwijać – podnosić i zdobywać nowe kwalifikacje. Dla firm to wyzwanie, ale jednocześnie szansa. Dobry program rozwojowy i możliwości szkoleń przyciągają talenty.

68

Wywiady

W zespole nie warto mieć samych gwiazd

Z mojego doświadczenia wynika, że by zespół działał efektywnie, nie musi go tworzyć 20 topowych „gwiazd”. Słabość pracowników świadczy też o słabości szefa – mówi Maciej Piołunowicz, dyrektor Departamentu Audytu Wewnętrznego w Banku Gospodarstwa Krajowego.

71

Moja firma

Dopal swój startup chmurą

Startupowe community 12 października po raz kolejny spotkało się na evencie organizowanym w ramach programu Let’s get cloud. Inicjatywa stworzona przez Google Cloud i OChK do wspierania rozwoju startupów w zaledwie dwa lata pomogła już ponad 150 polskim firmom.

72

Wywiady

Znów coś przywiezie

Jak wprowadzać zmiany w firmie, by okazały się sukcesem – radzi Ewa Tylman, coach, trenerka i mentorka.

80

Raporty

Bezpieczny sukces krok po kroku

Nie da się osiągnąć sukcesu w biznesie bez zbudowania bezpiecznych fundamentów. Tymczasem współczesny świat cały czas generuje nowe problemy i wyzwania.

81

Raporty

Generali daje klucz do cyberbezpieczeństwa

Klienci Generali, którzy wykupią polisę CyberRED, otrzymają pakiet 10 specjalnych kluczy sprzętowych, które znacznie ograniczają ryzyko cyberataków. To efekt współpracy ubezpieczyciela z Grupą MCX, wyspecjalizowanym dostawcą rozwiązań cybersecurity, oraz Yubico – producentem kluczy YubiKey.

83

Raporty

3 cechy dobrego ubezpieczenia grupowego

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie grupowe, by stało się atrakcyjnym benefitem pracowniczym, podpowiada Joanna Grudnik, dyrektor Departamentu Sprzedaży Ubezpieczeń Grupowych Unum Życie.

85

Aktualności

PZU LAB inicjuje debatę o bezpieczeństwie procesowym

Międzynarodowa konferencja szkoleniowa poświęcona Zarządzaniu Bezpieczeństwem Procesowym (Process Safety Management – PSM), organizowana przez PZU LAB, przyciągnęła przedsiębiorców wielu branż m.in. chemicznej, petrochemicznej i energetycznej.

86

Raporty

Ubezpieczenie musi odpowiadać na wyzwania nowych czasów

Każda działalność gospodarcza wymaga odwagi i determinacji. Przedsiębiorcy, którzy prowadzą swoje firmy, bez względu na ich wielkość, doskonale to rozumieją. Czasem jedno zdarzenie może przekreślić ich dotychczasowy dorobek. Dlatego w UNIQA proponujemy rozwiązanie, które wspiera przedsiębiorców i pomaga im w trudnych sytuacjach.

88

Raporty

Gotowi na rewolucję ESG

Wiele małych i średnich przedsiębiorstw nie interesuje się ESG, uważając, że temat dotyczy wyłącznie dużych koncernów. Tymczasem to nieprawda. Czy polskie MSP są gotowe na rewolucję związaną z wymogiem, by biznes był bardziej etyczny i zrównoważony?

92

Raporty

Mam tę moc

„Re” jak recykling, „re” jak renowacja, „re” jak regeneracja… Program Re przedłuża życie urządzeniom i pomaga dbać o planetę – mówi Monika Tenerowicz, doradczyni ds. Strategii Klimatycznej Orange Polska.

94

Raporty

Kobiety w finansach. Idzie rewolucja

Kobiety stanowią dwie trzecie zatrudnionych w polskich instytucjach finansowych. Jednak nadal stanowiska kierownicze to domena mężczyzn. Tymczasem – jak wynika z badań – ambicje i kompetencje w branży nie są zależne od płci.

95

Raporty

Wyprzedzić gigantów

Liderami we wdrażaniu innowacji w branży audytu i księgowości wcale nie muszą być globalne korporacje. Udowadnia to historia firmy Ecovis Poland Audit, Tax and Accounting, kierowanej przez Jadwigę Szabat.