Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Listopad 2023

sejm
Fot. shutterstock.
Oto, co zmieni się w prawie.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 11/2023 (98)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Strzelnice na uczelniach

3 października weszła w życie Ustawa o inwestycjach w zakresie budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie. Inwestycje te według ustawy określone zostały jako roboty budowlane, dostawy lub usługi związane z przygotowaniem i realizacją budowy strzelnic realizowanych przez uczelnie.

Zezwolenia na budowę strzelnic – po uprzednim uzyskaniu przez uczelnię decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (o ile jest wymagana przepisami) – będą wydawali właściwi miejscowo wojewodowie. Wojewoda nadaje decyzji o zezwoleniu na realizację inwestycji rygor natychmiastowej wykonalności na wniosek inwestora uzasadniony interesem publicznym.

Strzelnice mają być budowane na terenach będących własnością uczelni lub do których uczelnia posiada inny tytuł prawny. Z dniem, w którym decyzja o zezwoleniu stanie się ostateczna, nieruchomości przeznaczone na tę inwestycję będą oddawane uczelni w nieodpłatne użytkowanie, a prawa użytkowania wieczystego i hipoteki na nich będą wygasać.

 

Gospodarowanie nieruchomościami 

rolnymi Skarbu Państwa

5 października zaczęła obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o gospodarowaniu nieruchomościami rolnymi Skarbu Państwa oraz niektórych innych ustaw. Wśród nowelizacji są m.in.:

KOWR może teraz w pierwszej kolejności, wydzierżawić, a nawet sprzedać inwestorom w OZE (spółki oraz grupy kapitałowe) nieruchomości rolne w skład których wchodzi co najmniej 70 proc. nieużytków lub użytków klasy VI i VIz i znajdujących się poza granicami obszarów, na których utworzono, ustanowiono lub wyznaczono formy ochrony przyrody

osoby fizyczne lub prawne, prowadzące gospodarstwo rolne, które posiadają zadłużenie powstałe w związku z prowadzoną przez nie działalnością rolniczą będą mogły w zamian za spłatę zobowiązań przekazać własność swojej nieruchomości KOWR poprzez zawarcie umowy dzierżawy i jednocześnie dalej ją uprawiać jako dzierżawca 

KOWR działający na rzecz Skarbu Państwa dotychczas miał prawo pierwokupu udziałów i akcji w spółce kapitałowej, która jest właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości rolnej o powierzchni co najmniej 5 ha albo nieruchomości rolnych o łącznej powierzchni co najmniej 5 ha. Nowelizacja poszerzyła prawo pierwokupu KOWR co do udziałów i akcji także w spółce dominującej. 

 

Centralna 

Informacja Emerytalna

5 października weszła w życie Ustawa o Centralnej Informacji Emerytalnej. Mają być tam udostępniane użytkownikom informacje o stanie kont w filarze publicznym (ZUS i KRUS), prywatnym filarze pracowniczym, czyli w Pracowniczych Planach Kapitałowych (PPK) oraz w Pracowniczych Programach Emerytalnych (PPE), a także w prywatnym filarze indywidualnym: IKE, IKZE i OFE. Za zarządzanie usługą CIE odpowiedzialny będzie Polski Fundusz Rozwoju. Założenie profilu i korzystanie z usług elektronicznych CIE jest dobrowolne i nieodpłatne.

 

System kaucyjny

13 października zaczęła obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ta wdraża do polskiego prawa unijne przepisy dotyczące selektywnego zbierania odpadów opakowaniowych w sklepach o powierzchni powyżej 200 mkw. System kaucyjny wejdzie w życie dopiero 1 stycznia 2025 r., jednak już dziś przedsiębiorcy muszą się do niego przygotować. 

Do jednorazowych butelek z plastiku o pojemności do 3 l, szklanych butelek wielorazowego użytku do 1,5 l oraz metalowych puszek o pojemności do 1 l po napojach doliczona zostanie kaucja. Będzie ona zwracana bez konieczności pokazania paragonu. Wszystkie opakowania objęte systemem kaucyjnym będą musiały być odpowiednio oznakowane. Maksymalna wysokość kaucji za opakowanie będzie wynosiła 2 zł.

System kaucyjny będą tworzyć przedsiębiorcy wprowadzający do obrotu napoje w opakowaniach. Będą powoływać operatorów (podmioty reprezentujące) odpowiedzialnych za wdrożenie i prowadzenie systemu. Jeśli przedsiębiorcy nie utworzą systemu lub nie osiągną wymaganych poziomów selektywnego zbierania opakowań i odpadów będą musieli zapłacić opłatę produktową. Maksymalna stawka opłaty produktowej to 25 zł za 1 kg.

 

Decyzje dotyczące środowiska

16 października zaczęła obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Najważniejsze zmiany, które wprowadza to m.in.:

możliwość wystąpienia przez inwestora o przeprowadzenie oceny oddziaływania na środowisko dla niektórych przedsięwzięć, mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko

zasady sprawdzania zgodności lokalizacji planowanego przedsięwzięcia, mogącego znacząco oddziaływać na środowisko, z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w procedurze wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach

wprowadzenie listy „inwestycji strategicznych”, których lokalizacja nie wymaga zgodności z ustaleniami miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

-----------------------

6

Wpłata podatku VAT za październik oraz złożenie deklaracji VAT-14.

7

Opłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za październik.

Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w październiku od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o pdop.

Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w październiku od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz przekazanie CIT-7.

Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu powstałego w październiku.

Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS za październik oraz wpłata podatku należnego.

Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za październik oraz wpłata podatku należnego.

10

Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za październik.

15

Składka ZUS za październik – płatnicy składek posiadający osobowość prawną.

Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za listopad oraz IV raty podatku rolnego – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej. 

Wpłata IV raty podatku 

od nieruchomości, podatku leśnego oraz podatku rolnego – osoby fizyczne

Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za październik.

20

Składka ZUS za październik – pozostali płatnicy składek.

Wpłata za październik pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.

Wpłata za październik zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT. 

Wpłata za październik ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o pdof pobranych zaliczek za październik na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego.

Wpłata za październik na PFRON.

Wpłata za październik podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego będącego budynkiem (art. 24b ustawy o pdop i art. 30g ustawy o pdof).

Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki 

na podatek za październik.

Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez: 

• podatnika  wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w październiku dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5

• spółkę, która w październiku utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 

ust. 4 ustawy o pdop.

Wpłata za październik zaliczki na podatek dochodowy dotyczący zbycia praw do spółki nieruchomościowej oraz 

złożenie deklaracji PIT-ISN i CIT-ISN.

Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji (DRA-1) za październik – reklama napojów alkoholowych.

27

Opłacenie podatku VAT 

za październik oraz wysłanie 

deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.

Wysłanie pliku JPK_V7M za październik.

Wysłanie pliku JPK_V7K (część ewidencyjna).

Wpłata podatku akcyzowego za październik oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.

Termin dla deklaracji VAT-UE za październik.

Wysłanie deklaracji VAT-13 za październik przez przedstawiciela podatkowego.

Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za październik. 

Rozliczenie podatku cukrowego za październik.

Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 

za październik.

30

Złożenie deklaracji VAT w zakresie procedury unijnej – VIU-DO za październik.

Złożenie (elektronicznie) informacji o cenach transferowych (TPR-C) oraz oświadczenia o sporządzeniu lokalnej dokumentacji cen transferowych. 

Złożenie przez podatników, którzy zawierali umowy z nierezydentami formularza ORD-U.

Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za wrzesień.

Termin złożenia deklaracji VAT-11.

 

My Company Polska wydanie 11/2023 (98)

Więcej możesz przeczytać w 11/2023 (98) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie