Wydanie 6/2016 (9) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 6/2016 (9)

Data publikacji: 25.05.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 6/2016 (9)

1

Edytorial

Wpadłeś w długi - działaj!

Osobiście nie znam nikogo, kto nie ma jakiegoś długu: nie wziął kredytu hipotecznego, gotówkowego, samochodowego, nie spłaca karty kredytowej czy linii debetowej na rachunku bankowym, nie skorzystał z leasingu.

10

Ludzie

Spójna całość

Stworzyła markę żywności będącą symbolem współczesnego stylu życia. Laura Godek-Miąsik za swoją Lyofood trafiła też w tym roku do cenionego amerykańskiego rankingu 30UNDER30 jako obiecująca osobowość nowoczesnego przemysłu.

14

Ludzie

Rebelianci grają bez prądu

Rebel.pl – 13 lat temu sklepik z grami-planszówkami prowadzony w Gdańsku przez dwóch przyjaciół. Dziś dwa punkty sprzedaży, hurtownia i wydawnictwo, generujące w sumie 27 mln zł obrotu rocznie. „Niech moc będzie z wami” – mawiają bohaterowie „Gwiezdnych wojen”.

16

Ludzie

Pani od butów

Tak często to słyszę, że odpowiedź mam już wyuczoną na pamięć – śmieje się Martyna Zastawna, mając na myśli pytanie o początki swej firmy Wosh Wosh, zajmującej się renowacją sneakersów, pepegów itp. – oczywiście ukochanych. Ale początki nie były takie znowu wesołe, choć z powodów teoretycznie radosnych.

20

Rynki

Między misją a towarem

W Polsce co roku powstaje wiele nowych wydawnictw, a tymczasem przychody ze sprzedaży papierowych książek spadają. Nie jest łatwo przetrwać, nie tylko rozkwitnąć. Lecz niektórym się udaje. Pomaga im podejście znane z innych, bardziej prozaicznych, nomen omen, rynków.

24

Rynki

Europejski łącznik

Co i rusz słychać dziś o jakimś startupie, który ma genialny (przynajmniej we własnym mniemaniu) pomysł. Taki, który zrewolucjonizuje energetykę, komunikację czy inną gałąź gospodarki albo nasz styl życia. Ileż to razy słyszeliśmy np., że coś zmieni sposób, w jaki robimy zakupy.

26

Fajrant

Czy pomóc frankowiczom

Polemizują eksperci: Dr Cezary Mech, ekonomista, prezes Stowarzyszenia Rynku Kapitałowego UNFE; Prof. Stanisław Gomułka, ekonomista, ekspert Business Centre Club

28

Ludzie

Państwo w roli głównej: jak to się robi w Korei

Wiadomo: koreańska gospodarka czebolami stoi. To one są w niej źródłem i filarem finansowym innowacji. Ten obraz może się jednak zmienić, bo w ostatnich latach rząd w Seulu kładzie duży nacisk na rozwój małych firm – przede wszystkim startupów.

32

Ludzie

Zarządzaj jak samuraj

O tym, jak samurajskie wartości pomagają odnosić sukcesy w biznesie, z Reinhardem Lindnerem, jednym z najpopularniejszych w krajach niemieckojęzycznych doradców i trenerów, rozmawia Alicja Hendler.

48

Finanse

Od miliona długu do...

Był bardzo młody, bardzo ambitny i pędził w górę, gdy popełnił kilka biznesowych błędów. Spadł na dno, ale wyszedł z dołka dzięki swej determinacji i wsparciu kompetentnych osób. Dziś pomaga innym przedsiębiorcom w kłopotach finansowych i prawnych. Oto historia Marcina Kokoszki, fana rozwoju osobistego.

51

Finanse

Plajta, czyli chwycić byka za rogi

Terminy płatności gonią, pieniądze nie spływają. Stajemy przed widmem bankructwa. Pojawia się marazm, a nawet stany depresyjne. Zna to wielu przedsiębiorców, także tych, którzy dziś są na fali. Bo pozbierać się i wyjść z paskudnych nawet długów można, byle działać spokojnie, z głową i nie marnować czasu.

54

Finanse

Ku przestrodze: wczesne sygnały alarmowe

Finansowanie kredytem rozwoju firmy może przyspieszyć jej wzrost i być znakomitym rozwiązaniem. Jednak trzeba uważać, aby udział długu w strukturze finansowania nie był zbyt duży, bo to może z kolei pogrążyć cały biznes. Warto znać i rozumieć wskaźniki, które pomogą kontrolować jego zdrowy rozwój.

58

Finanse

Iść na giełdę? Hmm...

Nasza giełda rozwija się wspaniale – mówił prezydent Andrzej Duda, goszcząc w kwietniu na GPW z okazji jej 25-lecia. – Jest czwartą giełdą w Europie. To wspaniale, tak działajmy – dodał. Zdaniem wielu, głowa państwa patrzy jednak na warszawski parkiet przez różowe okulary.

64

Finanse

Gęste sito

Gdy firma ubiega się o pieniądze na badania i rozwój, rozdzielane przez NCBR, procedury są stosunkowo proste. Pieniądze otrzymuje jednak zaledwie co ósmy, co dziewiąty wnioskodawca. Dlaczego? Bo wymagania merytoryczne wobec projektów są wyśrubowane, a oceny surowe.

67

Moja firma

Uważajcie na walutowym polu

Świadome działania danego państwa osłabiające jego walutę w stosunku do innych powiązanych z nim znacząco gospodarek określa się mianem wojny walutowej. Ja jednak wolę terminologię ze świata sportu i twierdzę, że rynek walutowy przypomina dziś pole golfowe, na którym wszyscy regularnie oszukują.

68

Zarządzanie

Szef chce na urlop

Wakacje coraz bliżej. Jednak dla wielu przedsiębiorców urlop nie będzie do końca udany, gdyż nie wszyscy potrafią się „odłączyć” od firmy. Szkoda, bo gdyby dobrze się wcześniej przygotowali, zyskaliby wszyscy: biznes, pracownicy i oni.

71

Marketing

Łapanie motyli

Zdecydowanie rośnie dziś znaczenie grupy klientów zwanych motylami – zmiennych, nieprzywiązanych specjalnie do konkretnej marki czy sklepu, a przy tym zyskownych. Jak ich przyciągać do siebie?

74

Startupy

Tablet z klawiaturą dobry na wszystko

Laptop, smartfon, netbook, ultrabook, tablet – dzisiaj mamy ogromny wybór urządzeń służących do rozrywki i pracy. Przy czym najbardziej uniwersalne okazują się tablety z dołączaną klawiaturą.

80

Moja firma

Dobrze dobrany certyfikat to zysk dla firmy

Cała ściana w gabinecie prezesa zapełniona wyróżnieniami, nagrodami i certyfikatami zdobytymi przez zarządzaną przez niego firmę to niespecjalnie zaskakujący widok. Aby te ostatnie nie były jednak wyłącznie elementem dekoracji, który co pewien czas należy wytrzeć z kurzu, warto postawić na takie, które mogą przynieść firmie również wymierne korzyści.

81

Moja firma

Księgowy online czy offline?

Chociaż już nawet w urzędach można wiele spraw załatwić „przez internet”, informatyzacja gospodarki wydaje się pomijać branżę księgową. Jedynie niewielki procent biur stacjonarnych ma w swojej ofercie usługi online, z których tak chętnie korzystają klienci.

82

Moja firma

Monitoring floty: rozwiązania na miarę

Dzisiejsze systemy monitoringu floty to zaawansowane rozwiązania, które oferują o wiele więcej funkcji niż lokalizacja pojazdu na mapie. Tego właśnie oczekują menedżerowie flot: elastycznych narzędzi IT, które są dokładnie dopasowane do potrzeb firmy i struktury parku pojazdów.

83

Moja firma

Faktoring odwrotny tak samo dostępny jak niepełny

Usługa faktoringu odwrotnego, polegająca na finansowaniu przez bank zobowiązań klienta wobec jego dostawców, znajduje coraz więcej zwolenników. Poprawa płynności finansowej i rabaty z tytułu skróconego terminu płatności to główne korzyści zauważalne przez klientów.

86

Fajrant

Szata człowieka biznesu

Od 1989 r. sporo się zmieniło w polskim biznesie, ubiór też. Lata 90. to był szał, każdy chciał się dorobić i pokazać. Potem, u progu nowego milenium, zaczęło się ściganie Zachodu. Dziś wygląda na to, że wreszcie idziemy łeb w łeb, być może wyleczeni z kompleksów.

90

Fajrant

Komfort ze sportową okrasą

Nowoczesna elektronika, systemy zwiększające bezpieczeństwo, a do tego znakomite silniki i skrzynie biegów oraz stały napęd na cztery koła. To krótka charakterystyka luksusowej limuzyny lub kombi z Ingolstadt – Audi A6.

96

Fajrant

Tego nie zobaczysz

Jedzenia można doświadczać wszystkimi zmysłami. Ale są ludzie, którzy zamiast poszerzać swój zasób czujników, zawężają go, rezygnując z doznań wzrokowych. I co się dzieje? Jedzenie staje się niezłą rozrywką.

102

Fajrant

Samochodowy wskaźnik nastrojów

W połowie każdego miesiąca European Automobile Manufacturers’ Association publikuje informacje, ile nowych samochodów osobowych zarejestrowano w 30 krajach Europy. To ważne dane, bo pokazują nastroje konsumentów i pozwalają ocenić koniunkturę nie tylko w tej istotnej dla Starego Kontynentu branży.

104

Fajrant

Bankructwo dla zdrowia

Wczesna profilaktyka, czyli zapobieganie chorobom przez zdrowy styl życia, jest zwykle postrzegana jako zbędny wydatek konkurujący z bieżącymi potrzebami. Ale postępujące trudności finansowe państwa opiekuńczego, którego po prostu nie stać dziś na naszą rosnącą długowieczność i związane z nią choroby, nadaje tej zapobiegliwości niezwykłą wartość.

106

Fajrant

Betonowa dżungla, gdzie powstają sny

Wielkie Jabłko, stolica świata, miasto marzeń o tysiącach twarzy i jeszcze większej liczbie miejsc do odkrycia. Nowego Jorku się nie zwiedza, tylko eksploruje, niczym zjawiskowy twór przyrody. Pokocha się go szybko, choć nie od razu.

112

Fajrant

W Krainie Kanału Elbląskiego

Kołysanie szuwarów, dyskretny szum wody uderzającej o brzegi, pomruk silnika, wolno przesuwające się krajobrazy – rejs Kanałem Elbląskim dostarcza wielu wzruszeń estetycznych, przynosząc również zaskakujące niespodzianki.