Wydanie 5/2016 (8) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 5/2016 (8)

Data publikacji: 20.04.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 5/2016 (8)

13

Ludzie

Egzotyczny bardziej lukratywny

Sprzedając w którymś z państw azjatyckich lub afrykańskich, można mieć nawet kilkakrotnie większą marżę, niż handlując tym samym towarem w Hiszpanii, Anglii czy Skandynawii. W dalekim kraju polski eksporter ma też sporą szansę zostać królem rynku. Pora na reorientację.

20

Ludzie

Przemysł 4.0 nie dla nas?

Czwarta rewolucja przemysłowa już trwa. Świat wybrał nowy model biznesowy. Ale dla polskiej gospodarki to zła wiadomość. Eksperci obawiają się, że Zachód znowu nam ucieknie. Chyba że zdobędziemy się na radykalne zmiany – na miarę rewolucji.

24

Ludzie

Mariaż z chęci czy z przymusu?

To od współpracy na styku nauki i biznesu, często uznawanej za piętę achillesową polskiej gospodarki, w największym stopniu zależy, czy gospodarka ta będzie innowacyjna i konkurencyjna. Czy coś tu się zmienia na lepsze? Zależy, gdzie się spojrzy i co się chce zobaczyć.

28

Ludzie

O zgodę mnie nie pytajcie

Hołduję zasadzie, że trzeba prosić o przebaczenie, a nie pytać o zgodę – mówi Bolesław Drapella, innowator, pionier rozwiązań mobilnych dla branży nieruchomości w Polsce, twórca i były prezes Grupy Morizon, właściciel serwisu RoomAuction.com.

31

Ludzie

Gospodarz pachnących pól

Marcin Lewandowski i jego najbliżsi współtworzą na Kujawach kolejne rozdziały odwiecznej historii człowieka i ziół.                                            

36

Rynki

Kadr po kadrze

Z góry widać więcej. Na tej fundamentalnej zasadzie, oraz na najwyższej klasy sprzęcie i specjalistach, opiera swój biznes spółka MGGP Aero – jeden z europejskich liderów na rynku zdjęć lotniczych. Można też powiedzieć, że klientów sobie wychowała.

39

Rynki

A miało być tak zielono

Na czystej energii zarabia niemal cały świat – w dużej części także dzięki publicznemu wsparciu. Ale w Polsce na razie wielu wstrzymało oddech. Z wyjątkiem producentów urządzeń prosumenckich – oni idą pełną parą.

42

Rynki

Z najemnika współwłaściciel

Grupa SARE rozwija się przez pączkowanie i obrastanie w piórka kolejnych, wydzielonych z niej startupów. Aby szybciej rosły i lepiej radziły sobie na bardzo konkurencyjnym rynku, wprowadziła specyficzny system motywacyjny: pracę na (częściowo) swoim. Z dobrym skutkiem.

44

Fajrant

Czy humanistyka jest potrzebna

Polemizują eksperci: Łukasz Pawłowski, dr socjologii, psycholog, sekretarz redakcji tygodnika „Kultura Liberalna”; Marcin Nowacki, wiceprezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców, dyrektor Warsaw Enterprise Institute

46

Ludzie

Państwo sfinansuje rozwój?

„Plan Morawieckiego” zapowiada większą aktywność państwa w gospodarce. Jego rzetelna ocena nie jest dziś możliwa, gdyż „plan” jest na razie tylko zgrabną prezentacją w PowerPoincie, niemniej niektórym pomysłom, jak np. utworzenie Polskiego Funduszu Rozwoju, można już spróbować się przyjrzeć.

68

Finanse

Jeśli nie z banku...

Skorzystanie z oferty firmy pożyczkowej to najdroższa z możliwych forma finansowania biznesu, ale bywa, że jedyna dostępna. Jeśli poważnie rozważacie tę opcję, poznajcie ją od podszewki.

72

Finanse

Wywrócić się z godnością

W tzw. postępowaniu sanacyjnym stygmatyzujące słowo „upadłość” zamieniono na „restrukturyzacja”. Jak można się domyślić, zmieniło się nie tylko słowo, lecz także procedury. Jednak czy okażą się one uczciwe także wobec wierzycieli?

76

Zarządzanie

Miejscówka dla startupu

Tradycyjne inkubatory przedsiębiorczości już wkrótce mogą być przeżytkiem, bo w tworzenie oferty biurowo-laboratoryjnej dla nowo powstałych małych firm angażują się dziś w Polsce globalne korporacje, a do tego pojawiają się nowatorskie na naszym rynku oferty.

91

Startupy

Rozrywka zdalnie sterowana

Kiedyś wystarczył pilot i telewizor, dzisiaj, chcąc stworzyć domowe centrum multimediów, do tego duetu trzeba dorzucić komputer albo specjalne urządzenie, które pozwoli korzystać z dobrodziejstw cyfrowej ery.

95

Prawo i podatki

Czy zostać VAT-owcem

Każda firma lub osoba podejmująca działalność gospodarczą musi zdecydować, czy „zapisać się do VAT-u”. Poznajmy przesłanki, na podstawie których warto wybrać opodatkowanie lub zwolnienie oraz mechanizm działania systemu VAT.

98

Fajrant

Z fajką w zębach

Fajka nie jest dla każdego, ale gdy już ktoś po nią sięgnie, łatwo się od niej nie uwolni. I nie dlatego, że palenie wciąga.

102

Fajrant

Chleb niepowszedni

Pieczywo. Co takiego w nim jest, że w polskich domach nie ma zwykle bez niego śniadania, a jego zapach budzi najwspanialsze skojarzenia? Podpowiadamy, co powinno w nim być i co zrobić, żeby apetyczny był nie tylko zapach.

106

Fajrant

Jeszcze więcej koni

Domem supersamochodów są tory wyścigowe, a fetyszem ich miłośników – prędkość. Kiedyś zwracano w nich uwagę wyłącznie na osiągi, dziś nie zapomina się także o ekologii, a rynek zdobywają konstrukcje z napędem elektrycznym czy wodorowym.

110

Fajrant

Misterium białowieskie

Puszcza Białowieska była uznawana za miejsce niezwykłe i magiczne już tysiące lat temu. Dziś ludzie szukają tam wytchnienia i bliskiego kontaktu z dziką przyrodą. Niektórzy znajdują coś więcej.

118

Fajrant

Szukanie nowego koła zamachowego

Producenci elektroniki użytkowej szukają czegoś, co pozwoliłoby im podtrzymać dotychczasową dynamikę sprzedaży. Bez tego czegoś trudno będzie im przekonać inwestorów, że nadal są wzrostowym biznesem.

120

Fajrant

Młodość na barykady (przedsiębiorczości)

Zaoferowanie młodym obiecującej przyszłości to nasz obowiązek. Dlatego, zamiast czekać, aż zdesperowani ogłoszą pierwszy w historii „strajk pokoleniowy” i wyjdą na ulice w proteście przeciw samolubnym oczekiwaniom seniorów, już teraz wyprowadźmy ich na barykady przedsiębiorczości.