Wydanie 7/2025 (118) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 7/2025 (118)

Data publikacji: 30.06.2025

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 7/2025 (118)

1

Felietony

Lekcje seryjnych przedsiębiorców

Fail fast, fail often i na dodatek można byłoby jeszcze dodać fail cheap. To dziś dewiza współczesnej przedsiębiorczości startupowej. To kultura ciągłego eksperymentowania, upadania i popełniania błędów. Bez zamiatania ich pod dywan, tylko traktowania jako źródło wiedzy. Każdy taki eksperyment to po prostu jeden bzdurny pomysł mniej.

10

Tylko u nas

Lato może być gorące

Jeśli Iran zamknie cieśninę Ormuz, to cena ropy może wzrosnąć o dalsze 50 proc. To znacznie utrudniłoby zwalczanie inflacji przez Fed, a także przez Radę Polityki Pieniężnej.

12

Wywiady

Zadowoleni z życia, rozczarowani państwem

Młodych wyborców Mentzena i Zandberga dzieli prawie wszystko. Łączy jednak przekonanie, że obecny system nie reprezentuje ich interesów, a instytucje publiczne nie zaspokajają ich potrzeb – mówi dr Paweł Marczewski, socjolog z Fundacji im. Stefana Batorego, współautor raportu o prezydenckich wyborach młodych Polaków.

16

Tylko u nas

Sfocusowani

Są chłonni nowości, odważni, nie boją się wyzwań i potrafią wyciągać wnioski z porażek. Poznajcie seryjnych founderów szturmujących lokalny (i nie tylko!) ekosystem.

20

Wywiady

Mam nosa do ludzi

Oczekuję od pracujących dla mnie osób, że w pewnych sytuacjach nie będą bały się powiedzieć: „Słuchaj, nie masz racji” – mówi Aga Maciejowska.

32

Wywiady

W biznes muszę uwierzyć

Zdarza się, że tęsknię za naiwnością wieku wcześniejszego, bo ona wiązała się z trochę biznesową bezczelnością – mówi Katarzyna Godlewska.

34

Wywiady

W pitch deckach brakuje odpowiedzi

Znasz już przemyślenia founderów, na koniec prezentujemy jeszcze perspektywę inwestorską. O podejściu do seryjnych founderów opowiada Magdalena Trąba, Senior Investment Managerka w Pracuj Ventures.

36

Aktualności

Radio romans

Tomek Słodki i jego pochodzący z Kolumbii partner Camilo Castro robią pierwszą w Polsce internetową telewizję LGBT+. Projekt zrodził się z buntu przeciwko dyskryminacji tęczowej społeczności, ale przyniósł niespodziewane korzyści także dla pomysłodawcy. – Dzięki LGBT TV lepiej poznałem siebie – mówi Tomek.

40

Startupy

Dzieci z aplikacji

30 tys. urodzonych dzieci w całej Europie w ciągu trzech lat – to zasługa aplikacji iYoni, która wspiera pary zmagające się z niepłodnością. Czy założycielka startupu, Katarzyna Goch, wymyśliła program wsparcia dzietności skuteczniejszy niż osławione 800 plus?

43

Ludzie

„Polish prince”, czyli książę dizajnu

Artysta, przedsiębiorca, nagradzany architekt, dizajner, rzeźbiarz, malarz, kreator, projektant wnętrz i mebli, restaurator, twórca wystaw m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego czy Polinu. Mirosław Nizio, czyli człowiek renesansu 2.0.

46

Ludzie

Czapki z kosza

Co zrobić z pudełkiem po butach i wychodzoną kurtką? Większość z nas wyrzuca do kosza. Marek Wisiecki, założyciel emwuhats, do kosza rzuca tylko piłkę za trzy, a niepotrzebnym rzeczom daje drugie życie. – Nie zrobiłem biznesplanu – przyznaje. Mimo to od dwóch lat rozkręca biznes dzięki swojej intuicji.

54

Aktualności

Miękki luksus, twardy biznes

Jeszcze dekadę temu kojarzył się z PRL-owskim reliktem. Dziś z inwestycją, dizajnem i nazwiskami projektantów. Rynek dekorów, zwłaszcza dywanów premium, rośnie i dziś wart jest już 40 mld zł. Ręcznie tkane kilimy, gobeliny i dywany znów wchodzą na salony.

59

Aktualności

A gdyby Buffett urodził się w Polsce?

Warren Buffett odejdzie na emeryturę z końcem tego roku. Będzie miał 95 lat. Zaczynał od 5 centów kieszonkowego tygodniowo, a doszedł do 154 mld dol. majątku. Od dekad jest ikoną inwestowania fundamentalnego opartego na cierpliwości. Czy byłby nią również, gdyby nie odrobina szczęścia?

62

Aktualności

Ten straszny Trump

Era Trumpa wraz z jego wojnami celnymi to czas niepewności dla startupów. Paul Graham, współzałożyciel Y Combinatora, napisał na X, że interesującym zwrotem akcji byłoby, gdyby Wielka Brytania stała się centrum intelektualnym amerykańskich uchodźców, zupełnie jak w latach 30. i 40. ubiegłego wieku. Czy to jest w ogóle możliwe?

64

Wywiady

USA to nadal startupowy święty graal

Donald Trump na ogół nie podejmuje działań podatkowych przeciwko inwestorom bądź przedsiębiorcom – tutaj raczej nic się nie zmieni. Stany to wciąż najlepsze środowisko, ekosystem oraz rynek do budowania spółki i rozwijania się jako founder – mówi Maja Mazur, CEO Healthnix.

70

Aktualności

Kto ma metale, ten ma władzę

Już nie złoto, nie srebro, nie miedź. Dziś najbardziej pożądanym pierwiastkiem na świecie jest nikiel. Jest on niezbędnym składnikiem akumulatorów, bez których nie będą działały laptopy, telefony komórkowe, drony, odkurzacze bezprzewodowe i samochody elektryczne. Nic dziwnego, że wizja przerwania dostaw niklu wzbudziła na całym świecie panikę.

74

Aktualności

Święto różnorodności

Katarzyna Kotula, Dorota Wellman i Majka Jeżowska odebrały tytuły Ambasadorek Różnorodności przyznane przez redakcję „My Company Polska”. Polskie Nagrody Różnorodności trafiły również do firm, które wiedzą, jak dbać o różnorodność i włączanie.

77

Wywiady

Politycy, uczcie się od biznesu!

Jeśli w imię wprowadzenia związków partnerskich trzeba będzie rozmawiać z nowym prezydentem, to oczywiście do niego pójdę. Mogę nawet zabrać rękawice bokserskie! – mówi Katarzyna Kotula, ministra ds. równości, Ambasadorka Różnorodności 2025.

78

Wywiady

Zawsze będę po stronie miłości

Na festiwalu Pol’and’Rock Jurka Owsiaka zobaczyłam siostry zakonne tuż obok tęczowej flagi. Pomyślałam wtedy: „Tak powinna wyglądać Polska!” – mówi Majka Jeżowska, piosenkarka, laureatka tytułu Ambasadorka Różnorodności.

80

Aktualności

Jak dowcipkować, żeby integrować

Chcesz mieć bardziej zgrany zespół? Ze współpracownikami wymyśl kilka insiderskich żartów. Ale uwaga! Jeśli zrobisz to nieumiejętnie, narobisz szkód. Naukowcy zbadali, w jaki sposób dowcipkować, by się integrować.

86

Wywiady

Kompetencje, a nie stereotypy

Nie „pomagajmy” kobietom się przebić, tylko twórzmy organizacje, w których liczą się kompetencje – apeluje Beata Trochymiak, liderka i twórczyni Forum Kobiet w Logistyce.

87

Wywiady

Logistyka daje przestrzeń tym, którzy chcą działać

O budowaniu kariery w wymagającej branży, przełamywaniu barier i sile kompetencji w logistyce mówi Joanna Obłękowska, dyrektor Transportu i Control Tower w DHL Supply Chain.

88

Wywiady

Superbohaterki to my!

Logistyka staje się kobietą, a przywództwo kobiet w branży TSL nabiera coraz większego znaczenia – przekonują Danuta Wyleżych-Bornus, Małgorzata Kacyrz i Bożena Górecka z Raben Logistics Polska.

90

Nowe technologie

Akademia AI. Podstawy promptowania

„My Company Polska” rusza z nowym cyklem, w ramach którego będziemy ci podpowiadać, w jaki sposób wykorzystywać sztuczną inteligencję w codziennej pracy. Pakuj piórnik, drugie śniadanie – nasza Akademia AI jest otwarta dla wszystkich. To, czy ją skończysz, zależy już wyłącznie od ciebie!

92

Aktualności

Pokoleniowa ruletka

Jak mądrze zarządzać wiekiem i budować współpracę międzypokoleniową, by w pełni wykorzystywać potencjał różnorodności wiekowej.

95

Wywiady

Zmora lidera

Wielu szefów ma problem z delegowaniem obowiązków. A szkoda, bo ci, którzy to umieją, generują o wiele większe przychody. Dorota Nawrotek jest konsultantką, coachką, trenerką i wykładowczynią. Specjalizuje się w przywództwie, zarządzaniu zespołem oraz budowaniu odporności psychicznej.