Fajrant
Książki na temat komunikacji w biznesie
Żyjemy w czasach fake newsów, teorii spiskowych, pseudonaukowych „złotych myśli”, także w biznesie. Jak sprawdzić co jest prawdą, a co atrakcyjnie opakowanym kłamstwem? Z pomocą przychodzi literatura fachowa.
Co jesienią założą Polacy? O tym mogą zdecydować maszyny
Pandemia koronawirusa wstrząsnęła branżą modową i nie do końca wiadomo, jak potoczą się jej dalsze losy. Wydaje się jednak pewne, że przewagę w nowym rozdaniu zyskają ci, którzy zwrócą się w stronę nowych technologii.
Były funkcjonariusz FBI: Ludzie są przewidywalni [WYWIAD]
Rządzi nami prosta zasada: „Człowiek stara się zdobyć to, czego chce”. Zatem, by określić, jak postąpi dana osoba, musisz się dowiedzieć, co uznaje za korzystne dla siebie, a następnie wykorzystać tę wiedzę, by przewidzieć jego zachowanie – mówi Robin Dreeke, były marines i funkcjonariusz FBI, autor książki „Jak czytać ludzi”.
Cyberpunk 2077 to dla CD Projekt być albo nie być [OPINIE]
Cyberpunk 2077 został pokazany na nowym zwiastunie. Dziennikarze mieli już okazję przetestować tytuł, a Netflix zapowiedział powstanie serialu animowanego w tym uniwersum. CD Projekt znów rozbija bank?
Mistrz Wedel, czyli historia wizjonera
Iść w jakość, nie w ilość. Korzystać z nowych technologii. Inwestować w reklamę, ba! szokować i zachwycać jej rozmachem. No i najważniejsze – dbać o pracowników. Zasady Jana Wedla, które doprowadziły go na sam szczyt, są aktualne do dzisiaj.
Myśląc o sobie. Jak być liderem w trudnych czasach?
Pełnienie funkcji lidera to wyróżnienie, rodzaj przywileju oraz przede wszystkim odpowiedzialność i zobowiązanie wobec ludzi, którzy stanowią nasz zespół. Jak poradzić sobie z tym wyzwaniem w trudnych czasach?
Gadżety. Czerwiec 2020
Gadżety. Czerwiec 2020
Filozofia w biznesie – Nasz kurs od Talesa do Kanta
Co filozofowie mają do biznesu? Ano mają. Wystarczy poczytać „Rozmyślania” Marka Aureliusza (guru współczesnych menedżerów), a przestaną nas martwić wielkie kryzysy. Od Platona nauczymy się odróżniać rzeczywistość od pozorów, od Epikura – czynić życie przyjemnym. A od Kanta, że nie wolno kantować.
Myśląc o sobie. Work-life balance – fikcja czy rzeczywistość?
Work-life balance był bardzo modnym terminem w ostatnich latach. Uczyliśmy się wyłączać, trenowaliśmy uważność, a pod okiem happiness oficera dbaliśmy o redukcję stresu i aktywne włączanie się w wolontariat. W ciągu ostatnich 2 miesięcy rzeczywistość zmieniła się diametralnie.
Zaciskam pasa i tyję. Felieton Igora Zalewskiego
Jakie wnioski wyciągnie świat z panującej pandemii? Tego akurat nie wiem. Wiem natomiast, czego pandemia nauczyła mnie. Że mogę żyć znacznie taniej niż do tej pory.
Książki na czas pandemii
Jaki świat wyłoni się po tym, gdy skończy się pandemia i opadną wody? Oto ciekawe propozycje książek, po które możemy sięgnąć, zostając w domu. Nie tylko o biznesie.
Emocje to siła
Panowanie nad emocjami to kapitał nie do przecenienia, i to bardziej niż kiedykolwiek. Jak się tego nauczyć?
Człowiek, który rozszyfrował rynek
Jim Simons należy do najbardziej tajemniczych inwestorów, jakich kiedykolwiek widziała Wall Street. Ale jest najbardziej pionierski. Do inwestowania zaangażował algorytmy, modele i wielkie zbiory danych, zanim Mark Zuckerberg z kolegami zdążyli wyjść z przedszkola. I stworzył coś w rodzaju Świętego Graala. Od 1988 r. jego fundusz generuje średnio stopy zwrotu na poziomie 66 proc.
Wszystkie ręce na pokład
Koronawirus zaatakował cały świat. W takich chwilach szczególnie ważna jest solidarność. Przykład dają znane osoby, które nie szczędzą oszczędności na szczytny cel. Co nie wszystkim się podoba...
Czas na zmiany. Zacznij myśleć o przyszłości!
Pandemia zmieniła oblicze naszego świata. Pokazała zarówno dobre, jak i złe strony ludzkości. To lekcja dla wszystkich, a im szybciej wyciągniemy z niej wnioski, tym lepiej.
Kwarantanna. Felieton Igora Zalewskiego
Wszyscy wokół stali się albo panikarzami – to ci co kupują papier toaletowy – albo ignorantami. To ci, którym nieco więcej czasu zajęło zdanie sobie sprawy z powagi sytuacji. Tylko my zachowujemy zdrowy rozsądek.
Intuicja karmi się wiedzą
W którym kierunku zmierza społeczeństwo, gospodarka, kultura? Zamiast banalnych odpowiedzi, podejdźmy do kwestii krytycznie. Zwłaszcza jeżeli zajmujemy się biznesem, który w dużej mierze polega na wyczuwaniu tego, co zdarzy się później. A co jest lepszą pomocą dla intuicji niż rzetelna wiedza?
Przyjaciółmi trudno jest zarządzać
Przyjaźń w pracy może być bardzo budująca. Ale też bardzo niszcząca.
Jak blefować doskonale o ekonomii
Spotykasz się z ludźmi biznesu – przedstawicielami konkurencji lub potencjalnymi inwestorami? Chcesz zrobić na nich wrażenie człowieka kompetentnego, godnego zaufania, z horyzontami? Zacznij od błyskotliwej pogawędki na jakiś ważki temat, np. ekonomii. Nie znasz się? Najwyższa pora nauczyć się blefować. Oto przewodnik dla początkujących.
Kino przetrwa! Wywiad
Streaming kojarzy się dziś twórcom z finansowym bezpieczeństwem oraz ograniczoną artystyczną kontrolą. Ergo – z wolnością. A to przecież najlepsza pożywka dla sztuki – mówi Michał Walkiewicz, redaktor naczelny Filmweb.pl
Serial, kanapa i inne ważne sprawy
Czy ktokolwiek wyobraża sobie jeszcze życie bez serwisów streamingowych? Nie sądzę. Odkąd fani filmów i seriali zamienili kinowy fotel na kanapę w salonie, rozpoczęła się prawdziwa rewolucja w przemyśle filmowym.
Gadżety. Marzec 2020
Gadżety. Marzec 2020
Lider pod lupą
Przywódca, trener, innowator. Rola przełożonego we współczesnym biznesie zdaje się być większa niż kiedykolwiek. Jak być szefem i nie stracić głowy?
Przypomnij sobie przyjemność
Męska seksualność często przegrywa z nawałem obowiązków i brakiem czasu. Trudno jest pogodzić walkę na rynku z szukaniem bliskości w sypialni. Czy można z tym zrobić coś poza tym, żeby „mniej pracować”? – wyjaśnia Andrzej Gryżewski, psycholog, psychoterapeuta, seksuolog z gabinetu CBTsekusolog.pl
Wielozadaniowość to mit
Skupienie to najbardziej deficytowy towar w naszych czasach. Ci, którzy twierdzą, że potrafią sobie radzić z wielozadaniowością oszukują samych siebie. Jeśli chcecie się czegokolwiek nauczyć, musicie się skupić.
Nówka sztuka. Felieton Igora Zalewskiego
Ostatnio, w wyniku niezbyt szczęśliwego zbiegu okoliczności, zwiedziłem lotnisko Tegel w Berlinie. Byliście? Jeśli nie, to koniecznie powinniście je odwiedzić.
Gadżety. Luty 2020
Najnowsze technologie dla przedsiębiorców.
Na początek dekady
Jak bardzo zmienił się świat wokół nas przez 10 ostatnich lat? Rewolucja cyfrowa, zmiany generacyjne i zawirowania polityczne sprawiły, że rzeczywistość nabrała zupełnie nowych barw. Z drugiej strony – historia lubi się przecież powtarzać... Ile jest w nas nowoczesności, a ile dawnych cech? Te pytania warto sobie zadać również w biznesie.
Zalew pseudoprzyjemności
Klikając „Lubię to” w aplikacji Facebooka zachowujemy się jak uzależnieni hazardziści, którzy liczą, że dostaną więcej lajków niż inni. Niestety, uzależnienie behawioralne jest dziś podstawą biznesu wielu firm. Rozwiązanie? Cyfrowy minimalizm.
Zamknij za sobą drzwi. Tak naprawdę
Umiejętność wyjścia z pracy jest równie ważna jak sama praca. Jak powiedzieć sobie: „zarabiam pieniądze od 9 do 17, a potem wypoczywam”? To nie jest proste. Ale wykonalne.
Program alkohol+
Butelka szkockiej whisky Macallan z 1926 r. została sprzedana na aukcji w Soterby’s za 1,9 mln dol. Najdroższa whisky na świecie leżakowała w dębowej beczce przez 60 lat, a do butelki trafiła w 1986 r. Początkowo jej cena wynosiła zaledwie 7,5 tys. dol., a od tego momentu podrożała o 29 tys. proc! To najlepszy dowód, że bardzo opłaca się inwestować w trunki odmieniające nasze smutne życie.
Perswazyjny jak poker
Negocjujemy i sprzedajemy całe życie i cały czas. Mama „sprzedaje” rano dziecku, żeby umyło zęby i zjadło śniadanie. Dziecko „sprzedaje” mamie, że chce wyjść później do szkoły albo, że chce jeszcze poleżeć. Jak to robić skuteczniej? – radzą Grzegorz Załuski i Adam Czajkowski, autorzy książki „Perswazyjny poker”.
Prześwietlamy milenialsa
Z jednej strony nielojalni, roszczeniowi, egoistyczni. Z drugiej umiejący cieszyć się życiem i lepiej wykształceni niż poprzednicy. Co na temat milenialsów jest prawdą, a co mitem? I jak z wiedzy na ten temat może skorzystać biznes?
Sztuka wchodzenia na nowe rynki
Firmy, które odniosły największe sukcesy w historii biznesu – od General Electric po Facebooka – potrafiły się rozwijać poprzez wchodzenie na nowe rynki. Oto jak to zrobił Under Armour.
Praca od nowa
Czy w czasach postępującej automatyzacji nasze tradycyjne pojmowanie pracy traci sens? Jeśli chcemy zrozumieć, w jakim kierunku zmierza świat (i jak to wykorzystać), warto przyjrzeć się debacie na ten temat. Choćby po to, by pewnych zmian nie demonizować.