Solidarni z Ukrainą. Jak polskie firmy włączyły się do walki o obronę Ukraińców i Ukrainy

Pomoc dla Ukrainy
Pomoc dla Ukrainy, fot. Shutterstock
Darmowe usługi, przewozy towarów, udostępnienie miejsc w hotelach... Polskie firmy po raz kolejny zdają egzamin z solidarności. Tym razem pomagają Ukraińcom i Ukrainie. Oto spis biznesów, które ruszyły z pomocą i szczegółowe informacje, jak z niej korzystać.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Uwaga! Tekst jest regularnie aktualizowany. Jeśli Twoja firma bierze udział w akcji związanej ze wsparciem Ukrainy i Ukrańców, pisz do nas maila. 

Stan na: 15.03, 10:00

#TechForUkraine

#TechForUkraine to inicjatywa zapoczątkowana przez organizację Tech To The Rescue, zajmującą się m.in. łączeniem NGOs-ów z firmami technologicznymi w celu wspólnego działania w obszarze cyfryzacji. Wsparcie w ramach #TechForUkraine zadeklarowało już kilka rodzimych podmiotów.

Więcej informacji: https://mycompanypolska.pl/artykul/wsparcie-chmury-software-development-jak-polskie-firmy-technologiczne-pomagaja-ukrainie/8784 

---

Pomoc dla Ukraińców z MSZ

W związku z agresją rosyjską na Ukrainie uruchomiona została strona pomagamukrainie.gov.pl, za pośrednictwem której będzie koordynowana pomoc. Na stronie dostępny jest formularz zgłoszeniowy dla wszystkich zainteresowanych pomocą Ukrainie.

Ви потребуєтедопомогиі втікаєте від війни? Ви хочете підтримати біженців?

Добре, що Ви до нас завітали!

----

Ruszył portal przeznaczony dla uchodźców UAhelp.info 

Portal zbiera zweryfikowane informacje dla osób uchodzących przed wojną z Ukrainy i ich rodzin. Stronę założyli wolontariusze - specjaliści z branży ecommerce. Wykorzystują swoją wiedzę i zdolności w budowie zasięgowych stron w celu dotarcia z rzetelnymi informacjami do jak najszerszego grona potrzebujących. 

UAhelp.info to strona prowadzona przez grupę wolontariuszy. Strona ma na celu zbieranie i przekazywanie wiarygodnych informacji dla uchodźczyń i uchodźców z Ukrainy oraz ich rodzin. 

Administratorzy strony nie przyjmują żadnych opłat. Wszelkie publikowane przez UAhelp.info treści są bezpłatne.

Wszyscy wolontariusze oraz instytucje wspierające działalność strony UAhelp.info pracują pro-bono (bezpłatnie dla dobra publicznego).

Na stronie użytkownicy znajdą zweryfikowane informacje dotyczące:

aktualnych zasad wjazdu do Polski z terenu Ukrainy;

aktualnej sytuacji na przejściach granicznych między Ukrainą a Polską;

adresów miejsc noclegowych dla uchodźców;

kontaktów do agencji pracy, oferujących oferty pracy dla obywatelek i obywateli Ukrainy w Polsce;

kontakty telefoniczne i e-mailowe do kancelarii świadczących pomoc prawną;

inne potrzebne informacje, związane z uzyskaniem w Polsce schronienia, miejsca pobytu, pracy, pomocy medycznej, psychologicznej i materialnej.

Jesteśmy w trakcie procesu rejestracji fundacji, do której przekażemy wszystkie stworzone po 24.02.2022 zasoby (infrastrukturę IT, bazy danych). Aktualnie infrastrukturę zapewnia Scommerce Group Sp. z o.o. z siedzibą w Zielonej Górze. Działalność strony UAhelp.info oraz wolontariuszy nie jest w żaden sposób powiązana z działalnością handlową prowadzoną przez Scommerce Group. 

---

Kurierzy InPostu wiozą towary na Ukrainę

Firma InPost udostępniła m.in. władzom Warszawy swoje tiry do przewozu darów dla Ukrainy. Jednocześnie prezes firmy, Rafał Brzoska, zadeklarował wsparcie dla instytucji czy osób, które również chcą przewieźć dary. Kontakt przez Linkedin.

---

Bezpłatna pomoc dla Ukraińców potrzebujących legalizacji pobytu w Polsce

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) oferuje bezpłatną pomoc dla wszystkich potrzebujących w zakresie legalizacji dokumentów, zatrudnienia i organizacji pobytu w Polsce. 

Więcej informacji

---

Tarczyński przekazuje żywność i sprzęt wojskowy

Tarczyński, polska firma z branży mięsnej, poinformowała o przekazaniu na rzecz ukraińskiego wojska sprzętu oraz żywności. W dostawie znalazły się m.in. drony, termowizory, GPS, kamizelki taktyczne czy plecaki snajperskie

https://mycompanypolska.pl/artykul/drony-termowizory-kamizelki-i-plecaki-producent-kabanosow-przekazal-ukrainie-sprzet-wojskowy/8817

---

Serwis, który pomoże Ukraińcom znaleźć pracę

- Naszą misją jest pomoc Ukraińcom, którzy ucierpieli na skutek rosyjskiej inwazji – tłumaczą autorzy projektu. Jobs4Ukraine agreguje oferty pracy z całej Europy, głównie na stanowiska technologiczne. Inicjatywę wspiera już kilkanaście podmiotów i wciąż dołączają kolejne.

https://mycompanypolska.pl/artykul/powstal-serwis-ktory-pomoze-ukraincom-znalezc-prace-jobs4ukraine-to-pomysl-firm-technologicznych/8805

---

1000 samochodów od Panka

W weekend firma Panek wysłała nad granicę 1000 samochodów. Pojazdy i pracownicy mieli pomóc m.in. w przewozie darów i uchodźców.

---

Banki rezygnują z opłat za przelewy

Polskie banki (m.in. mBank, PKO BP,  BNP Paribas, ING Bank Śląski), poinformowały o zwolnieniu z jakichkolwiek opłat w przypadku wykonywania przelewów na Ukrainę. Pieniądze pobrane przy okazji tego typu operacji, zostaną zwrócone na konta. 

---

Darmowe połączenia i transfer danych

Od piątku, 25 lutego, T-Mobile, Play, Orange, Plus i inne sieci komórkowe wprowadziły zmiany w ofercie. Udostępniono darmowe minuty dla połączeń międzynarodowych z Ukrainą, a także darmowe połączenia i dostęp do internetu dla Ukraińców i Ukrainek przebywających w Polsce.

---

Wsparcie dla pracowników z Ukrainy

Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka, przekazał na rzecz wszystkich pracowników z Ukrainy (łącznie ponad 1,8 tys. osób) bezzwrotne wsparcie w wysokości 1000 złotych. Firma zadeklarowała również, że przygotuje uproszczoną procedurę zatrudnienia dla Ukraińców, którzy przybywają obecnie do Polski.

Podobną akcję zadeklarowały inne sieci: np. Lidl, Żabka (więcej poniżej) czy POLOmarket. 

Jak podał POLOmarket, zakres pomocy jest indywidualnie dostosowany do potrzeb pracowników i ich rodzin obejmuje m.in.:  wsparcie finansowe, rzeczowe, prawne, psychologiczne, związane z zakwaterowaniem i logistyką. Sieć  tworzy także miejsca pracy w centrach logistycznych oraz sklepach dla osób które w czasie kryzysu przybyły do Polski z Ukrainy.

Niezależnie od pomocy kierowanej do pracowników, POLOmarket wspólnie z Federacją Polskich Banków żywności już w najbliższych dniach przeprowadzi w swoich sklepach zbiórki produktów spożywczych. Sieć jest także w kontakcie z Państwową Strażą Pożarną, deklarując gotowość udostępnienia swojej floty ciężarowej do przewozu na granicę polsko-ukraińską niezbędnego tam wyposażenia i sprzętu. 

---

Oshee sfinansuje mieszkania

Marka Oshee zadeklarowała pomoc w ściągnięciu rodzin pracowników pochodzących z Ukrainy. Firma m.in. sfinansuje mieszkania na okres sześciu miesięcy.

---

Uber. Darmowe przejazdy

Firma obiecała przekazać 2 mln zł na wsparcie w regionie "w postaci voucherów, darowizn, dofinansowań i innych form wsparcia". Firma udostępniła kod PCKWARSZAWA, dzięki czemu można dostarczyć dary na zbiórki PCK. Jednocześnie firma udostępniła darmowe przejazdy dla osób, które chcą dotrzeć na granicę i pomóc uchodźcom.

FREE NOW dołącza do akcji

Na początku marca podobną akcję ogłosił FREE NOW. Pzedstawiciele organizacji pozarządowych i wolontariusze zaangażowani w pomoc Ukraińcom w Polsce, powinni zgłosić się do FREE NOW, aby otrzymać pakiet darmowych przejazdów taxi, do rozdysponowania pośród swoich podopiecznych uchodźców z Ukrainy. Darmowe przejazdy taxi dotyczą 13 polskich miast , w których operuje FREE NOW. Osoby zainteresowane taką pomocą powinni odezwać się na: [email protected] podając informację o reprezentowanej organizacji i jej zapotrzebowaniu. Więcej informacji znajduje się pod adresem: https://free-now.com/pl/pomoc-dla-ukrainy

FREE NOW angażuje się także w pomoc dla kierowców taxi pochodzenia ukraińskiego, współpracujących z platformą. We kooperacji z partnerami flotowymi oferuje dofinansowanie do przejazdów na granicę polsko-ukraińską dla kierowców, którzy się na nią wybierają.  

---

Sieć przychodni Damiana

Udostępni darmowe leczenie dla Ukraińców. W ramach pakietu dostaną oni darmowe leczenie u internistów i pediatrów, a także pakiet podstawowych badań profilaktycznych. Firma jest również gotowa na zatrudnienie personelu medycznego z Ukrainy.

---

Darmowe ładowanie elektryków

Firma GreenWay udostępni darmowe ładowanie pojazdów elektrycznych dla Ukraińców i osób, które pomagają w transporcie osób z Ukrainy. Aby skorzystać z takiej możliwości (akcja trwa dwa tygodnie), trzeba skontaktować się z firmą: +48 58 325 10 77 lub na e-mail: [email protected]. Aby skorzystać z bezpłatnych usług ładowania, wystarczy tylko być zarejestrowanym w naszej sieci.

---

Asseco i Cyfrowy Polsat. Miejsca w hotelach

Asseco Poland we współpracy z Cyfrowy Polsat przygotowały dla potrzebujących pokoje w hotelu w Rawie Mazowieckiej. Możemy je udostępnić na kilka dni do momentu znalezienie lokum na dłuższy czas. Pełne wyżywienie i dobre warunki dostępne nieodpłatnie.

Kontakt: [email protected]

----

Orlen udostępni nocleg

Daniel Obajtek, prezes Orlenu, poinformował o udostępnieniu na rzecz uchodźców miejsc w hotelu Petrochemia i pałacu w Srebrnej. Firma zapewni wyżywienie.

---

KGHM rusza z akcją "My razem"

W Zagłębiu Miedziowym spółka wspólnie z organizacjami pozarządowymi tworzy Centrum Pomocy dla Ukraińców. W Lubinie przy Stowarzyszeniu Centrum Formacji Rodziny prowadzone będzie Centrum Wsparcia Ukraińców. Po pomoc można się zgłaszać pod numerami telefonów:

w języku polskim +48 511 833 628

w języku ukraińskim +48 791 069 613

oraz na adresy e-mail:

[email protected] dla osób ukraińskojęzycznych

[email protected] - dla osób polskojęzycznych

Oferowane będą tam zarówno porady prawne, pomoc tłumaczy, jak i zbierane informacje o najpilniejszych potrzebach obywateli Ukrainy, którzy trafią na Dolny Śląsk. Firma zapewnia pomoc medyczną czy psychologiczną. Centrum będzie też koordynować akcje wolontariackie i zbiórki na rzecz Ukraińców.

Do tego należące do KGHM Miedziowe Centrum Zdrowia oferuje bezpłatne wizyty w specjalistycznych poradniach dla uchodźców z Ukrainy.

---

PGNiG - wsparcie na granicy

Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo razem z Fundacją PGNiG SA im. Ignacego Łukasiewicza oraz we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Lubelskiego organizuje wsparcie dla punktów recepcyjnych działających przy polsko-ukraińskiej granicy.

Na terenie województwa lubelskiego funkcjonują cztery ośrodki recepcyjne dla uchodźców z Ukrainy. Mieszczą się one w pobliżu polsko-ukraińskich przejść granicznych w Dorohusku, Dołhobyczowie, Hrebennem i Zosinie. PGNiG przekaże po 5 tysięcy sztuk butelek wody oraz suchy prowiant, m.in. batony, ciastka, wafle ryżowe.

---

Darmowe połączenia dla Ukraińców

Firmy transportowe: Koleo (transport kolejowy) i Flixbus (transport autokarowy) udostępniły darmowe przejazdy dla Ukraińców.

---

Allegro. Milion i specjalne licytacje

Grupa Allegro przekazała 1 mln zł dla Polskie Forum Migracyjne na pomoc prawną, psychologiczną i socjalną w organizacji życia w Polsce dla uchodźców z Ukrainy. Firma udostępniła także możliwość wsparcia Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), doświadczonej organizacji pozarządowej, która m.in. działa na rzecz ofiar wojny w Ukrainie. Wszystkie środki zostaną przeznaczone na pomoc humanitarną, ewakuację ludności Ukrainy oraz wsparcie psychologiczne dla dzieci. 

Cegiełki o wartości 10, 20, 50 lub 100 zł możecie znaleźć na Allegro Charytatywni lub dodać je do koszyka przy okazji zakupów na Allegro.

----

"To nasza wojna"

Polski producent gier 11 bit studios zadeklarował wsparcie finansowe w postaci przekazania części dochodów na rzecz Ukraińskiego Czerwonego Krzyża. Będą to pieniądze ze sprzedaży gry This War of Mine przez najbliższe 7 dni. Chodzi o wszystkie wersje gry (i DLC) na wszystkich platformach sprzętowych, na jakich jest dostępna.

---

Bloober Team. Staże dla Ukraińców

Firma Bloober Team, twórca gier komputerowych (Layers of Fear czy The Medium) przygotowało ofertę płatnych staży dla Ukraińców przyjeżdżających do Polski. Firma pomoże zarówno w zdobyciu dokumentów, jak i w znalezieniu zakwaterowania.

---

Ukraińska telewizja również w Polsce

Polskie media włączyły się do akcji wsparcia Ukraińców, m.in. uruchamiając ukraińskie kanały informacje na polskich platformach. Zastąpiły one m.in. propagandowe, rosyjskie stacje. Taką decyzję podjął m.in. Cyfrowy Polsat. Transmisje udostępnił także Onet czy Play.

---

Brand24 walczy z dezinformacją

Firma Brand24 uruchomiła specjalną akcję, której celem jest walka z prorosyjską propagandą. Powstał specjalny profil: https://twitter.com/przeciw_wojnie - który wyłapuje przypadki botów, fake'ów i trolli, które sieją dezinformację.

---

PGE udostępnia miejsca noclegowe

Obok wsparcia finansowego Fundacji PGE, firma udostępni ośrodek „Energetyk” w Nałęczowie, gdzie przygotowanych zostało 120 miejsc noclegowych dla uciekających przed rosyjską agresją Ukraińców.

Od 28 lutego br. we wszystkich spółkach z Grupy PGE rozpoczęła się także zbiórka najpotrzebniejszych rzeczy dla osób uciekających przed wojną. Pracownicy przekazują m.in. apteczki, środki opatrunkowe, leki przeciwbólowe, środki higieniczne, koce, śpiwory, a także mleko w proszku, pieluszki oraz żywność dla małych dzieci. Zebrane produkty wysyłane będą do Caritas, z którymi współpracuje PGE, a także bezpośrednio do ośrodków wskazanych przez Caritas, gdzie zakwaterowane są rodziny z dziećmi.

W strefie przygranicznej pracują również zespoły wolontariuszy PGE, pomagając uchodźcom odnaleźć oczekujących na nich bliskich czy znajomych, uzyskać pomoc medyczną lub znaleźć miejsce na odpoczynek po długiej podróży i docelowe zakwaterowanie. Wolontariusze wspierają rodziny w opiece nad dziećmi i pomagają odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

---

Pekao uruchamia aplikacje w wersji ukraińskiej

Bank Pekao, chcąc umożliwić obywatelom Ukrainy funkcjonowanie oraz bezpieczne zarządzanie finansami swoich firm z Polski, przygotował specjalne rozwiązania dla klientów indywidulanych i firmowych. 

Od 1 marca br. bank znosi opłaty za przelewy w dwie strony, tj. z Polski do banków w Ukrainie oraz z Ukrainy do Polski – dotyczy to zarówno transakcji dokonywanych przez klientów indywidualnych, jak i firmowych.

Ponadto prowadzenie Konta Przekorzystnego dla klientów indywidualnych w Banku Pekao S.A. jest bezpłatne. Dodatkowo od 1 marca br. bank znosi dla obywateli Ukrainy zarówno opłatę za obsługę karty do konta, jak i wykonywanie nią wypłat gotówki w bankomatach w Polsce i za granicą. Bank nie pobiera również żadnej marży ani opłat za wymianę walut przy transakcjach kartą do konta za granicą. Bank upraszcza także maksymalnie procedurę otwarcia konta dla klientów indywidualnych – wystarczy jeden dokument identyfikujący obywatela Ukrainy np. paszport.

---

11 mln od Warty

Zarząd Grupy Warta przygotował plan pomocy obywatelom Ukrainy w związku z toczącą się wojną w tym kraju. Pakiet wsparcia składa się z: 

 • ustanowienia funduszu w wysokości 10 mln zł, który zostanie przeznaczony na potrzeby osób dotkniętych wojną w Ukrainie, w tym przede wszystkim na rzecz sierot i rodzin przebywających obecnie w Ukrainie oraz uchodźców znajdujących się na terenie Polski, 
 • ustanowienia funduszu w wysokości 1 mln zł na wsparcie pracowniczych inicjatyw, których celem jest pomoc dla uchodźców z Ukrainy,
 • zatrudnienia przez Wartę znaczącej grupy osób, będących uchodźcami z Ukrainy, 
 • wstrzymania ubezpieczania majątku firm na terenie Rosji i Białorusi.

Przygotowany pakiet finansowania i wsparcia, to kolejne działania firmy związane z pomocą obywatelom Ukrainy. Wcześniej Warta ogłosiła sfinansowanie krótkoterminowego ubezpieczenia OC komunikacyjnego wszystkim uchodźcom przybywającym z Ukrainy do Polski. To obowiązkowe ubezpieczenie, chroniące przed odpowiedzialnością osobę kierującą pojazdem, która wyrządzi szkodę osobom trzecim. Ubezpieczenie będzie bezpłatne dla osób przyjeżdżających z objętej wojną Ukrainy i będzie obowiązywało 30 dni.

---

Darmowe wsparcie medyczne dla Ukraińców

Lekarze przyjmują w 25 miastach w Polsce. Więcej informacji (w języku ukraińskim): uamed.pl

---

Bank BNP Paribas pomaga obywatelom Ukrainy

Fundacja BNP Paribas stworzyła specjalny fundusz solidarnościowy, którego celem jest natychmiastowa i skuteczna pomoc Ukraińcom, którzy musieli opuścić swoje domy. Zebrane pieniądze zostaną przekazane w pierwszej kolejności na transport, wyżywienie, zakwaterowanie, formalności i inne podstawowe potrzeby. W dalszej kolejności zebrane środki posłużą wsparciu ukraińskich uchodźców w poszukiwaniu pracy, dostępie do edukacji oraz integracji w nowym otoczeniu. Dane do dokonywania darowizn na fundusz znajdują się na końcu informacji.

Bank wprowadził także szereg ułatwień dla ukraińskich klientów. Obywatele Ukrainy mogą otwierać konta w oddziale w dużo prostszy sposób niż dotychczas. Wystarczy okazać dowód tożsamości (paszport lub Tymczasowe Zaświadczenie Tożsamości Cudzoziemca), mieć TIN (ukraiński numeru identyfikacji podatkowej) i polski numer telefonu.  Bank udostępnił im również darmowe wypłaty gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju oraz darmowe wpłaty i wypłaty w oddziałach banku. Wszyscy klienci banku, nie tylko obywatele Ukrainy, mogą też za darmo robić przelewy na ukraińskie konta (zwrot prowizji następuje maksymalnie po 2 dniach). To znacząco ułatwi wspieranie bliskich i potrzebujących. Dodatkowo bank udostępnił całodobową infolinię o przygotowanych rozwiązaniach w języku ukraińskim pod numerem +48 503 228 228.

Wszyscy pracownicy Banku BNP Paribas pochodzący z Ukrainy otrzymali dodatkowe 3 dni urlopu oraz wsparcie finansowe, aby pomóc swoim bliskim, którzy pozostali w kraju ogarniętym wojną. Ośrodek Banku BNP Paribas w Lesznie zaadaptowano na miejsce noclegowe dla członków rodzin pracowników, którzy przybyli z Ukrainy i nie mają jeszcze miejsca do zamieszkania. W obiekcie pojawili się już pierwsi uchodźcy. Bank pracuje nad przystosowaniem kolejnych lokalizacji na potrzeby przyjmowania uchodźców.

Bank uruchomił także całodobową infolinię dla pracowników z Ukrainy. Infolinię obsługują głównie ukraińscy wolontariusze z banku. Każdy dzwoniący otrzyma informacje o możliwościach transportu z polsko-ukraińskiej granicy i dostępności miejsc noclegowych.

---

Nie dla produktów z Rosji i Białorusi

Zdecydowana większość sieci handlowych w Polsce poinformowała o wycofaniu produktów z Rosji i Białorusi. Chodzi o produkty oznaczone kodem zaczynającym się od 460-469 i 481. 

---

Pracodawcy RP z zestawem działań

Pracodawcy RP wraz z partnerami, obok zbiórki pieniędzy, działają w zakresie:

1.     Zapewnienia miejsc pracy oraz zakwaterowania szczególnie dla osób przybywających z Ukrainy. Pracodawcy RP pomogą we wszelkich kwestiach technicznych związanych z połączeniem konkretnego pracodawcy z pracownikiem. 

2.    Zbierania zgłoszeń dotyczących potrzeb w sprawie pomocy dla obywateli ukraińskich i na rzecz Ukrainy. Utworzono specjalny adres [email protected], na który można: 

a) przesyłać konkretne deklaracje pomocy, jaką można zapewnić za pośrednictwem Pracodawców RP – tj. środki opatrunkowe, opaski uciskowe, antyseptyki na rany, środki na zatrzymanie krwawienia, bielizna medyczna, duże pieluchy, apteczki, artykuły higieniczne, witaminy dla dzieci i – w miarę możliwości – leki przeciwbólowe, antybiotyki, substytuty krwi, etc.,

b) kierować informacje o osobach potrzebujących pomocy, jak również o innym zapotrzebowaniu w zakresie organizacji pobytu i zatrudnienia dla obywateli Ukrainy. 

3.  Obsługi dedykowanej infolinii dla obywateli z Ukrainy dostępnej dla potrzebujących 24/7. Wystarczy zadzwonić na numer +48 730 250 670, aby otrzymać pomoc i niezbędne informacje (w języku polskim i ukraińskim).

4.   Obsługi prawnej wspólnie z Naczelną Radą Adwokacką – pomoc prawna dot. legalizacji dokumentów i zatrudnienia oraz organizacji pobytu obywateli Ukrainy w naszym kraju. 

5. Aktywnego poszukiwania tłumaczy polsko-ukraińskich. Wszyscy chętni mogą zgłaszać się pod adres emailowy: [email protected]

---

Pajacyk i Payback

Z początkiem marca ruszyła akcja charytatywna „Punktuj sercem” na rzecz Pajacyka, dzięki której punkty zbierane przez uczestników programu Payback mogą jeszcze bardziej wesprzeć podopiecznych Polskiej Akcji Humanitarnej. Równolegle, Payback uruchamia możliwość wymiany punktów na  vouchery przeznaczone na zbiórkę organizowaną przez PAH w ramach akcji „SOS Ukraina”. 

Od 1 do 31 marca na stronie oraz w aplikacji Programu na jego zarejestrowanych uczestników czekają specjalne, oznaczone sercem kupony. Dzięki nim Paybackowicze mogą zdobywać ekstra punkty za zakupy u poszczególnych partnerów akcji, ale co najważniejsze – za użycie każdego z nich partnerzy przekażą na rzecz Pajacyka równowartość 100 punktów. To jednak nie wszystko, bo za każde zebrane 100 000 punktów Payback przekaże Pajacykowi bonus – równowartość 10 000 punktów, a akcję zainauguruje 10 000 punktami na jej starcie. 

Specjalne, oznaczone serduszkiem kupony udostępnią partnerzy stacjonarni PAYBACK: bp, Kaufland, CUK Ubezpieczenia, Maxi Zoo oraz PSB Mrówka, jak i partnerzy online: Booking.com, Empik, eobuwie.pl, H&M, Groupon, Neonet i wielu innych.

Jednocześnie na uczestników Programu czekają vouchery o różnych nominałach, które PAYBACK przygotował z myślą o działającej od tygodnia akcji PAH „SOS Ukraina”. Wymiana punktów na voucher oznacza przekazanie realnego wsparcia na rzecz obywateli Ukrainy poszkodowanych w wyniku wojny. 

---

Niższe ceny na granicy

Od 1 marca w sklepach sieci Biedronka znajdujących się przy granicy polsko-ukraińskiej, ceny pieczywa zostają obniżone nawet o 60%. Kolejne 50 produktów pierwszej potrzeby klienci kupią w nich taniej o 30%. To kolejne działanie sieci, wspierające uchodźców i pracowników z Ukrainy.

W ostatnich dniach produkty pierwszej potrzeby w przygranicznych placówkach sieci Biedronka cieszą się ogromnym zainteresowaniem. To efekt zakupów zarówno tych, którzy spontanicznie pomagają uchodźcom, jak i osób, zaopatrujących się w żywność po przekroczeniu polskiej granicy. Aby jak najwięcej osób mogło skorzystać ze wsparcia, zanim jeszcze dotrze do nich pomoc instytucjonalna, Biedronka już teraz obniża ceny w 43 placówkach przygranicznych i na razie promocja będzie obowiązywała do 13 marca.

Wśród produktów, które Biedronka oferuje w niższej o 30% cenie, są między innymi artykuły higieniczne, takie jak szczoteczki do zębów, czy wkładki higieniczne Femina, produkty żywienia początkowego, np. mleko Bebiko 5 (600 g), czy produkty sypkie. Co więcej, cena najpopularniejszego pieczywa została obniżona o 60%, dzięki temu np.: bułka poznańska 75 g kosztuje tylko 22 gr, a chleb rodzinny 410 g jedynie 1,02 zł. 

Podobną akcję zadeklarowała firma Lidl. Ponadto obie sieci poinformowały o otwarciu sklepów w woj. lubelskim i podkarpackim w niedziele niehandlowe. Niedawno strona rządowa poinformowała, że ze względu na sytuację na Ukrainie kontrole związane z prowadzeniem handlu w niedziele nie będą wykonywane.

---

Darmowe jedzenie od Żabki

Zaangażowanie w bezpośrednie wsparcie instytucji oraz działania podjęte z partnerami (komunikat sieci Żabka):

Łącznie przekazaliśmy 150 ton żywności oraz niezbędnych artykułów higienicznych we współpracy z partnerami: Podkarpacki Urząd Wojewódzki, Polsko-Ukraińska Izba Gospodarcza, Polski Czerwony Krzyż. Nasza pomoc dotarła do m.in. takich miejsc jak: Punkt sztabu kryzysowego podkarpackiego Urzędu Wojewódzkiego w Korczowej, przejścia graniczne Hrebenne-Rawa Ruska, Dołhobyczów-Uhryniw, Zosin i Dorohusk, a także na dworce PKP w Przemyślu i Warszawie. Wysłaliśmy również pomoc dla ludności cywilnej na Ukrainie.

Przeznaczyliśmy środki finansowe na wsparcie Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej.

W związku z obecną sytuacją, instrumenty ekonomiczne stają się dla społeczności międzynarodowej kluczowym środkiem dla przeciwstawienia się rosyjskiej agresji na Ukrainę. Mając tę świadomość, podjęliśmy decyzję o wstrzymaniu zamówień produktów pochodzących z obszaru Federacji Rosyjskiej i Białorusi. W konsekwencji będzie wycofywana także komunikacja marketingowa związana z tymi produktami.

Zorganizowaliśmy dostawę wody do pociągu PKP Intercity kierowanego do Kijowa. 

Nasi franczyzobiorcy z Przemyśla, Hrubieszowa, Oleszyc, Ustrzyk Dolnych, Tomaszowa Lubelskiego rozdają w sklepach ciepłe napoje i przekąski. W pozostałych miastach franczyzobiorcy organizują zbiórki oraz dostarczają towar własnymi autami na granicę.

W ramach Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji podjęliśmy działania w sprawie wprowadzenia ułatwień w zakresie pozwoleń na pracę dla obywateli Ukrainy oraz ich zamieszkania w Polsce.

Jako sygnatariusz Karty Różnorodności poparliśmy stanowisko Forum Odpowiedzialnego Biznesu w sprawie wojny w Ukrainie. 

 

Działania wobec pracowników Żabki, pracowników centrów logistycznych oraz franczyzobiorców

Podjęliśmy decyzję o finansowaniu wynajmu mieszkań dla rodzin naszych pracowników, współpracowników oraz franczyzobiorców, którzy ściągają rodziny do Polski. Organizujemy transport dla rodzin pracowników z granicy do miejsc pobytu w Polsce. Będziemy także dofinansowywać koszty wynajmu mieszkań dla uchodźców z Ukrainy. 

Powołaliśmy na terenie centrów logistycznych punkty konsultacyjne, które obsługują pracowników Żabki, pracowników firm mikserskich i transportowych oraz franczyzobiorców. Celem działania punktów jest udzielanie informacji na temat oferowanego przez Żabkę wsparcia w zakresie m.in. pomocy psychologicznej i prawnej, wsparcia logistycznego i materialnego w transporcie osób znad granicy polsko-ukraińskiej, poszukiwania i dofinansowania lokali mieszkaniowych oraz  pozyskiwanie informacji na temat potrzeb osób wymagających wsparcia, zarówno w zakresie wiedzy jak i konkretnej pomocy materialnej, prawnej czy logistycznej. 

Uruchomiliśmy specjalną infolinię z pomocą prawną oraz psychologiczną oraz zaangażowaliśmy się w poszukiwania psychologów, którzy mogliby pomagać rodzinom na miejscu.

Na bieżąco pomagamy w transporcie rodzin naszych pracowników, współpracowników oraz franczyzobiorców z granicy. 

---

Darmowe powierzchnie biurowe od PAIH

W obliczu wojny PAIH organizuje wsparcie dla firm z Ukrainy i udostępnia im przestrzeń biurową. Od początku marca, małe i średnie firmy z Ukrainy mogą prowadzić swoją działalność z terytorium Polski. Polska Agencja Inwestycji i Handlu oferuje bezpłatną przestrzeń biurową w kamienicy przy ul. Bagatela 12 w Warszawie.

Pierwsze ukraińskie firmy będą mogły skorzystać z przestrzeni biurowej „Coworking Ukraina” od poniedziałku, 7 marca. W tej chwili trwa przygotowanie powierzchni i niezbędnego zaplecza. Program zaplanowano na trzy miesiące z możliwością przedłużenia, w zależności od sytuacji. 

Kamienica Bagatela 12 znajduje się w warszawskim Śródmieściu, w sąsiedztwie Łazienek Królewskich, w otoczeniu ambasad, m.in. Ambasady Ukrainy i instytucji rządowych, takich jak m.in. Mazowiecki Urząd Wojewódzki.

Firmy zainteresowane programem mogą zgłaszać się przez formularz zamieszczony na stronie Agencji www.paih.gov.pl

Z myślą o zachowaniu ciągłości biznesu na Ukrainie PAIH realizuje program wsparcia tymczasowego przeniesienia działalności do Polski. W ramach programu PAIH:

 • wprowadza stałą obsługę w języku ukraińskim 
 • prowadzi bazę dostępnych natychmiast powierzchni logistycznej i produkcyjnej 
 • udziela wszelkich informacji niezbędnych do szybkiego rozpoczęcia działalności

Wszyscy zainteresowani otrzymają pełne, bezpłatne wsparcie specjalistów PAIH w zakresie m.in.:

 • Wyszukania odpowiedniej nieruchomości do prowadzenia działalności (działki, hale, biura) 
 • Doradztwa w zakresie możliwej pomocy publicznej (granty, zwolnienia podatkowe) 
 • Wsparcia w kontaktach z administracją centralną i lokalną 
 • Informacji na temat warunków prowadzenia działalności w Polsce

 

Kontakt dla firm chcących skorzystać z przestrzeni coworkingowej: [email protected]

Kontakt dla firm potrzebujących wsparcia w relokacji biznesu do polski z terytorium Ukrainy, a także Rosji lub Białorusi: [email protected]

---

Specjalna kolekcja od Answear

Answear w dobie inwazji na Ukrainę wzmacnia działania pomocowe. Firma przekazuje wsparcie finansowe oraz zapowiada sukcesywnie powiększać tę kwotę wraz ze wzrostem sprzedaży limitowanej kolekcji ubrań „No shame. No fear.”. Dochód ze sprzedaży kolekcji wesprze obywateli Ukrainy, poszkodowanych w wyniku działań wojennych.

Środki pozyskiwane w ramach zbiórki prowadzonej pod hasłem #napomocUkrainie zostaną przeznaczone w pierwszej kolejności m.in. na zakup żywności, materiałów opatrunkowych oraz zabezpieczenie innych priorytetowych potrzeb.Kampania prowadzona będzie na 10 rynkach, na których działa Answear.com.

---

Mieszkania i praca od FPP

Federacja Przedsiębiorców Polskich (FPP) rozpoczęła intensywne działania w ramach zapewnienia zatrudnienia i zamieszkania dla uchodźców z Ukrainy w Polsce. FPP gwarantuje 250 miejsc pracy i przygotowuje kolejne. Ponadto FPP zapewni pomoc psychologiczną oraz zorganizuje miejsca dziennej opieki nad dziećmi. Obecnie FPP przygotowuje również pakiet rozwiązań ułatwiających zatrudnienie obywateli Ukrainy.

FPP wspiera Naród Ukraiński i skierowała do polskiego rządu postulaty o pilne wprowadzenie pakietu rozwiązań, zapewniających ułatwienie dostępu do pracy i edukacji w Polsce dla obywateli Ukrainy oraz ich rodzin. Ponadto FPP oferuje bezpłatną pomoc dla wszystkich potrzebujących w zakresie legalizacji dokumentów, zatrudnienia i organizacji pobytu w Polsce.

---

Zonda rozpoczyna kryptowalutową zbiórkę na akcję StopWar – Support Ukraine

Zonda rozpoczyna zbiórkę pieniędzy w ramach akcji „StopWar - Support Ukraine”, otwierając swoje portfele dla osób chcących podzielić się swoim wsparciem w kryptowalutach. Zbiórka potrwa od 28 lutego do 7 marca. Wszystkie wpływy zostaną wymienione na PLN i przekazane na rzecz Polskiego Czerwonego Krzyża, który pomaga Ukrainie. Datki można przekazywać na następujące adresy portfeli:

BTC – 37qBajLB3pgH7TTUcrJTnvDjBAV3KZACUJ

ETH – 0xe2c5ba7fa6e151de43d4c2f2f3fdef29227d7ffb

USDT – 0xc977653b745a4ac4b130d663caa63c6ed492abd6

DOT – 1LQSWLzsMdZg4Pem5pCHvQj1R5Tfr9u61aSKjDP3dDKxYsn

ADA- addr1q9xdqtx3ajk22dnrvlf74vwhfruwcjuely09wf9wrxdappff5lchwyhe3u9vynffduymp3w4els6mx9khwg5wcqwc47su4s99m

TRX – TFqZtDvji1L3mKQSDVmw8ByUE7mTxEPRDM

XRP – r9HwsqBnAUN4nF6nDqxd4sgP8DrDnDcZP3 Tag: 86907

LSK – lskw3d5y2d78f7gj3gmycbro3u584s7edoq5kx3kc

SOL – 3waVHZCEjXFFVWUiB6EbJUJ4gXYkJS3NkcVc2n6Z5NVf

Każdy, kto posiada kryptowaluty, może dokonać przelewu na podane powyżej adresy portfeli, niezależnie od tego, czy ma konto na platformie Zondy, czy nie. Jednak osoby przekazujące pieniądze przez Zondę unikną konieczności uiszczania kosztów przelewu, związanych z opłatami w danej sieci.

---

Bezpłatne OC od PZU

PZU zainicjował akcję skierowaną do obywateli Ukrainy, którzy przekraczają polską granicę, a nie mają obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Ubezpieczyciel bierze na siebie koszt składki za 30-dniowe polisy OC dla nich. Będą one dostępne u dyżurujących na przejściach granicznych agentów PZU oraz pod nr telefonu 22 505 15 63 (infolinia obsługiwana jest w języku polskim i ukraińskim).

PZU pomoże również rodzinom ponad 700 pracowników swoich spółek na Ukrainie. Zapewni im zakwaterowanie, opiekę medyczną, wsparcie psychologów i środki niezbędne do życia. Pierwsze z tych osób już są w Polsce pod opieką ubezpieczyciela. PZU jest też w kontakcie z kolejnymi, które zmierzają w kierunku polskiej granicy.

Grupa PZU jest też operatorem stworzonej przez Ministerstwo Zdrowia Teleplatformy Pierwszego Kontaktu, również w języku ukraińskim (https://gov.pl/tpk). Dzięki niej obywatele Ukrainy przybywający do Polski o każdej porze dnia mają dostęp do profesjonalnej pomocy ze strony konsultantów i lekarzy ubezpieczyciela - w nocy, w weekendy i święta, czyli poza godzinami pracy placówek podstawowej opieki zdrowotnej.

---

Polacy udostępniają bezpieczny komunikator uchodźcom z Ukrainy

TokLok to komunikator mobilny stworzony przez zespół polskich programistów. - Ataki rosyjskie mają miejsce również w cyberprzestrzeni ich celem jest utrudnienie komunikacji na terenie Ukrainy. Dlatego zdecydowaliśmy się na bezpłatne udostępnienie naszego komunikatora wszystkim obywatelom Ukrainy. Organizacje oraz prywatne osoby prosimy o kontakt mailowy na adres [email protected]. - komentuje Paulina Woźniak-Kołodziej, CEO Reiba, producent TokLok. 

---

Brubeck przekazuje odzież termoaktywną

Polska firma Brubeck przekazała na rzecz Ukrainy odzież termoaktywną o wartości 300 tys. złotych. 

---

Miejsca noclegowe

Firma Arche zadeklarowała możliwość przyjęcia nawet 5 tys. osób do swoich hoteli. 

---

Pomoc dla młodych uchodźców

Grupa BRW wspiera Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce, które organizuje pomoc dla ukraińskich dzieci z domów dziecka. Znajdą one schronienie w placówkach opiekuńczowychowawczych w regionie wschodniej Polski.

Pomoc trafi do trzech domów opieki dla dzieci w Biłgoraju, Zamościu i Siedlcach, które przyjmą ukraińskie dzieci z terenów objętych działaniami wojennymi. Do ośrodków trafią najbardziej potrzebne obecnie materiały, m. in. łóżka, materace, komplety pościeli, narzuty, koce oraz ręczniki.

Grupa BRW przekazuje również 1 000 materacy dla organizujących bazę noclegową hoteli Arche

---

Produkty o wartości 10 mln euro od Lidla i Kauflandu

Międzynarodowa grupa Lidl i Kaufland podejmuje się działań wspierających. Wartość wsparcia produktowego, które przeznaczone jest na pomoc obywatelom Ukrainy dotkniętych wojną oraz kryzysem uchodźczym, to 10 000 000 euro. Asortyment taki jak: trwała żywność, tekstylia domowe, artykuły higieniczne oraz inne niezbędne produkty będą stanowiły znaczący wkład w zaopatrzenie uchodźców na obszarach przy granicy z Ukrainą.

W wielu sklepach Lidl Polska zostały uruchomione zbiórki pomocowe dla PAH, Caritas oraz innych organizacji pomocowych. Aby dostęp do najpotrzebniejszych produktów spożywczych był jeszcze prostszy, od 6 marca część sklepów Lidl Polska zlokalizowanych w województwie lubelskim i podkarpackim będzie czynna w każdą niedzielę. Dodatkowo w 16 sklepach położonych najbliżej granicy od 3 marca obowiązywać będą specjalne programy przecen, aby jak najlepiej pomóc osobom dotkniętym kryzysem migracyjnym oraz Polakom, którzy niosą im wsparcie. 

Wcześniej Lidl Polska przekazał już wspomnianym organizacjom ponad 1 000 000 zł wsparcia produktowego, aby pomóc rodzinom, kobietom i dzieciom, które znalazły się w kryzysie migracyjnym związanym z wydarzeniami w Ukrainie. Lidl Polska działa poprzez wiarygodnych partnerów, aby najskuteczniej nieść pomoc w postaci żywności, napojów, odzieży, tekstyliów domowych oraz innych aktualnie niezbędnych produktów.

Ponadto w związku z obecną sytuacją w Ukrainie dla pracowników narodowości ukraińskiej przebywających w Polsce został uruchomiony dedykowany numer telefonu, pod którym otrzymają oni konsultacje udzielane przez specjalistów posługujących się językiem ukraińskim oraz rosyjskim. Z myślą o pracownikach z Ukrainy Lidl Polska wprowadził także następujące działania pomocowe: gwarancję możliwości powrotu do pracy dla osób, które wyjechały do Ukrainy celem ewakuacji swoich rodzin; pomoc w znalezieniu miejsc zakwaterowania dla rodzin pracowników z Ukrainy w Polsce; wsparcie dla uchodźców z Ukrainy, którzy będą zainteresowani pracą w Lidl Polska – pomoc w uzyskaniu niezbędnych pozwoleń. Polityka równości płacowej jest standardem w Lidl Polska niezależnie od narodowości pracowników. Lidl Polska jest otwarty na nowych pracowników, dlatego w ramach dodatkowych benefitów będzie oferować im kurs języka polskiego. 

---

Wsparcie od deweloperów

Uchodźcy znajdą schronienie w budynkach udostępnionych przez firmy członkowskie Polskiego Związku Firm Deweloperskich.

Na chwilę obecną prawie 1 tys. sztuk potrzebnej pościeli zakupiły firmy Yareal Polska oraz Volumetric Polska. A kolejne 600 sztuk jadą do Warszawy z łódzkiego oddziału PZFD. W pomoc w wyposażenie tych powierzchni włączyła się również firma Vastint Poland.

Kolejną inicjatywą PZFD jest uruchomienie formularza, w którym zbierane są informacje od firm z branży deweloperskiej i powiązanych na temat wolnych stanowisk i miejsc pracy.

Organizujemy również zbiórkę finansową wśród naszych firm członkowskich. Środki zgromadzone w ramach zbiórki zostaną przekazane będą jako pomoc branży deweloperskiej zweryfikowanym organizacjom charytatywnym przekazującym wsparcie narodowi ukraińskiemu.

Do zbiórki przyłączyła się już firma Murapol, która zadeklarowała wpłatę 100 tys. zł. Pieniądze te zostaną przeznaczone na pomoc Polskiej Misji Medycznej. 

Inicjatywy firm członkowskich:

Firmy członkowskie PZFD oprócz włączenia się w nasze ogólne inicjatywy realizuję również szereg własnych działań pomocowych. Firma Arche przeznaczyła łącznie 5 tys. miejsc noclegowych w swoich obiektach (3 tys. miejsc już są zapełnione) oraz przeznaczy 5 mln zł na działania pomocowe.

Firma Skanska, Echo Investment, Orange Polska oraz SGI przeznaczą swoje budynki, na tymczasowe miejsca pobytu dla uchodźców. 

Natomiast Panattoni Europe szykuje swoje magazyny dla firm z Ukrainy, które przeniosą do Polski swoją działalność.

Noho Investment oddało do użytkowania miastu Kraków duży magazyn, który posłuży magazynowaniu zebranych artykułów pierwszej potrzeby dla uchodźców.

MLP Group obecnie przygotowuje miejsca tymczasowego pobytu dla potrzebujących osób, zapewni także wyżywienie i niezbędną opiekę.

Natomiast Equilis Poland Services m.in.  pomogło dzieciom z ukraińskiego domu dziecka podczas ich pobytu w Chełmie i podróży po Polsce.

Grupa HB Reavis przekazała znaczne środki finansowe na rzecz wewnątrzfirmowej zbiórki, do której włączyli się pracownicy ze wszystkich krajów. Połowa zebranych pieniędzy zostanie przekazana organizacjom humanitarnym na Ukrainie. Pozostała część zapewni pomoc uchodźcom przybywającym między innymi do Polski i na Słowację.

Grupa Żabka przekazała m. in. łącznie 200 ton żywności oraz niezbędnych artykułów higienicznych o wartości 1,4 mln złotych, przeznaczyła środki finansowe na wsparcie Polskiego Czerwonego Krzyża oraz Fundacji Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, podjęła decyzję o finansowaniu wynajmu mieszkań dla rodzin pracowników, współpracowników oraz franczyzobiorców, których ściągnięto do Polski, a także organizuje wolontariat pracowniczy. Spółka podjęła również decyzję o wstrzymaniu zamówień produktów pochodzących z obszaru Federacji Rosyjskiej i Białorusi.

Firma Constructa Plus udostępniła bezterminowo mieszkanie w Poznaniu dla 4 osobowej rodziny z Ukrainy i przekazała środki finansowe dla spółdzielni socjalnej z Szamotuł, która organizuje zbiórki i przewozi je do Przemyśla. Spółka przekazała też środki opatrunkowe, antyseptyczne, leki, śpiwory, koce, latarki i żywność do Fundacji ORCHidea, która prowadzi zbiórkę dla Ukrainy.

W pomoc zaangażowała się również Kancelaria Prawna Graś i Wspólnicy, która udzieli niezbędnej i nieodpłatnej pomocy prawnej obywatelom Ukrainy. Przeprowadzi procedurę uchodźczą, migracyjną, azylową oraz legalizację pobytu.

---

Konsultacje telefoniczne i stacjonarne: bezpłatne i po ukraińsku

Przychodnia telemedyczna Dimedic uruchomiła specjalny serwis z bezpłatnymi konsultacjami lekarskimi dla osób uciekających przed wojną w Ukrainie. Wystarczy telefon, żeby skorzystać z konsultacji lekarskich w całej Polsce. Asystenci medyczni i lekarze mówiący po ukraińsku są dostępni 7 dni w tygodniu, a konsultacja z lekarzem jest możliwa w ciągu 2 godzin.

Żeby skorzystać z bezpłatnych konsultacji w Dimedic dedykowanym osobom w kryzysie uchodźczym z Ukrainy, niezbędne jest posiadanie statusu uchodźcy (potwierdza go stempel w paszporcie, wbity po 24 lutego 2022 lub inny dokument).

Pacjenci mogą skorzystać z:

 • bezpłatnych konsultacji telefonicznych i stacjonarnych w języku ukraińskim, rosyjskim, angielskim lub polskim,
 • refundacji leków wystawionych na podstawie e-recepty („z kodem kreskowym”),
 • niezbędnej diagnostyki w przychodniach stacjonarnych.

---

Doradcy podatkowi przewieźli uchodźców

Trwa akcja pomocy uchodźcom uciekającym z objętej wojną Ukrainy. Dzięki doradcom podatkowym bezpieczne schronienie na terytorium Polski znalazło już 150 osób ze wschodniej Ukrainy. Doradcy podatkowi nie tylko pomagają w transporcie osób, ale też zakwaterowują uchodźców w swoich domach oraz zbierają pieniądze i żywność które trafią do potrzebujących Ukraińców.

To efekt działań zorganizowanych przez Krajową Izbę Doradców Podatkowych oraz Ogólnopolską Fundacje Doradców Podatkowych. Chwilę po ataku Rosji na Ukrainę, polscy doradcy podatkowi zaczęli organizować pomoc. Jednym z głównych priorytetów było zorganizowanie transportu dla osób uciekających przed wojną do Polski.

Równolegle z pomocą dla osób uciekających przed wojną zbierane są pieniądze oraz żywność. Lada moment z Polski na Ukrainę ma wyruszyć transport lekarstw oraz żywności. Ze środków wpłaconych przez doradców podatkowych zakupione zostało 4,2 tony mąki, która trafi w rejony Ukrainy, gdzie najbardziej brakuje żywności.

Na stronie internetowej Krajowej Izby Doradców Podatkowych uruchomiona została specjalna zakładka informująca o różnych sposobach wsparcia. Oprócz darów rzeczowych oraz pieniędzy, organizatorzy akcji apelują o wsparcie ze strony wolontariuszy, którzy mogą pomóc w transporcie osób z granicy lub mogą przyjąć uchodźców pod swój dach. O szczegółach można dowiedzieć się na stronie KIDP, w specjalnej zakładce UKRAINA.

---

Moya dla Ukrainy – wsparcie dla służb

Anwim aktywnie włącza się w pomoc dla poszkodowanych w wyniku wojny na Ukrainie. Obok darowizny na rzecz Polskiej Akcji Humanitarnej i zbierania dodatkowych funduszy na wsparcie uchodźców za pośrednictwem portalu Siepomaga, wybrane stacje paliw Moya, znajdujące się w pobliżu granicy polsko-ukraińskiej, oferują pracownikom służb medycznych i mundurowych kawę oraz hot-dogi za symboliczny 1 grosz.

Od soboty, 5 marca, do końca miesiąca, osoby w czynnej służbie mundurowej oraz medycy pracujący na rzecz uchodźców w strefach przygranicznych, mogą odebrać małego hot-doga oraz dowolną kawę lub herbatę (210 ml) za 1 grosz. 

Stacje biorące udział w akcji pomocowej:

MOYA Przemyśl, ul. Wincentego Pola 34, 37-700 Przemyśl

MOYA Rzeszów, Al. Armii Krajowej 7A, 35-307 Rzeszów

MOYA Budy, Budy 49, 22-610 Krynice

MOYA Werbkowice, ul. Zamojska 13D, 22-550 Werbkowice

MOYA Radymno, ul. Budowlanych 4, 37-550 Radymno

---

PAIH powołuje zespół ds. Ukrainy

W związku z agresją Rosji na Ukrainę Polska Agencja Inwestycji i Handlu powołała zespół ds. wsparcia biznesu polsko-ukraińskiego. Nowoutworzona grupa będzie koordynować relokację przedsiębiorstw  zlokalizowanych na Ukrainie oraz pomoże w znalezieniu nowych rynków zbytu dla produktów dotąd eksportowanych gównie na wschód.

Główne obszary działania zespołu wsparcia biznesu PAIH

Pierwszy zakres stanowią działania dla biznesu prowadzącego działalność operacyjną lokalnie na Ukrainie. PAIH pomoże w relokacji przedsiębiorstw do Polski. Agencja zapewni wsparcie w m.in. wyszukiwaniu terenów pod inwestycje, magazynów lub ogólnie rozumianych lokalizacji, gdzie firmy mające oddziały na terenach zagrożonych będą mogły przenieść swoją działalność. Oferta ta skierowana jest do firm nie tylko polskich ale także pochodzących z krajów UE.

Drugim ważnym aspektem jest wsparcie eksportu, który został zachwiany przez rosyjski atak na Ukrainę. PAIH wspomoże przedsiębiorców w znalezieniu nowych rynków zbytu dla zakontraktowanych czy już wyprodukowanych na ten rejon towarów. W ramach Centrum Eksportu i zagranicznych biur handlowych Polska Agencja Inwestycji i Handlu dysponuje konkretnymi możliwościami wsparcia. Zespół wsparcia biznesu nakieruje przedsiębiorców na nowe rynki zbytu oraz pomoże w wyszukiwaniu potencjalnych odbiorców. 

PAIH wspomoże także firmy z branż, które ucierpiały ze względu na ograniczenie surowców i komponentów do produkcji pozyskiwanych z terenów objętych wojną. Agencja wskaże przedsiębiorcom gdzie znajdują się dane surowce oraz pomoże nawiązać kontakty bezpośrednie z podwykonawcami z danych sektorów.

---

Polskie ambulanse na pomoc Ukrainie i Mołdawii

Grupa Falck w zeszłym tygodniu wysłała transport 18 ambulansów dla walczącej Ukrainy. Każdy z nich w pełni wyposażony, wiozący dodatkową pomoc medyczną. Mamy potwierdzenie, że nasze ambulanse dotarły. 

Dziś, (9 marca o godzinie 12.00) w miejscowości Ciemno-Gnojna 96-320, ul. Krakowska 10  (okolice Mszczonowa) kolejne 7 ambulansów przygotowanych przez Falck zostanie wysłanych do Mołdawii, by nieść pomoc uciekinierom obywatelom Ukrainy. 

---

Darmowe narzędzie do nauki języka polskiego

SuperMemo udostępniło za darmo kursy do samodzielnej nauki języka polskiego dla Ukraińców Польська. Без проблем!. Nauka odbywa się w ukraińskim interfejsie, online przez przeglądarkę oraz w aplikacjach (Android, iOS, Windows PC) umożliwiających też naukę bez dostępu do internetu.

Jak to zrobić?

▶️ Zarejestruj się na SuperMemo.com i zaloguj na konto.

▶️ Skorzystaj z linku 🔗 https://bit.ly/35GOLrW

▶️ Wybierz poziom kursu dla siebie.

▶️ Kliknij na przycisk "Zapisz się", a następnie "Przejdź do kursu" - możesz zacząć naukę. 👍

Ucz się online przez www albo offline z aplikacją SuperMemo na Androida i iOS (mają ukraiński interfejs).

---

Grupa Muszkieterów ze wsparciem

Grupa Muszkieterów postanowiła działać ramię w ramię z Polską Akcją Humanitarną na rzecz wsparcia Ukrainy. Muszkieterowie pomagają potrzebującym w porozumieniu z PAH, by niezbędna pomoc trafiła tam, gdzie jest najbardziej potrzebna. W akcję zaangażowane są zarówno sieci Intermarché i Bricomarché, jak również Fundacja Muszkieterów. Łączna wartość przekazanych w pierwszym etapie produktów i środków wyniesie ponad milion złotych.

Grupa będzie działać na czterech poziomach, angażując do pomocy sieci handlowe Intermarché i Bricomarché, Fundację Muszkieterów oraz spółkę IMMO Muszkieterowie odpowiedzialną za rozwój sieci.

Fundacja Muszkieterów, zaangażowana społecznie już od 20 lat, rozpoczyna szeroką zbiórkę środków finansowych, korzystając z pomocy blisko 400 supermarketów zrzeszonych w Grupie. Informacje o działaniach klienci uzyskają na stronach internetowych Intermarché, Bricomarché i Grupy Muszkieterów, a także za pomocą innych nośników komunikacyjnych (np. aplikacji mobilnych), które będą na te strony kierować.

Centrala Intermarché, po uzgodnieniu z PAH listy najbardziej potrzebnych artykułów, przekaże produkty o łącznej wartości blisko ćwierć miliona złotych, w tym środki higieny osobistej oraz artykuły z kategorii dziecięcej. Ponadto centrala Bricomarché w pierwszej turze przeznaczy na rzecz Ukrainy milion złotych, który przekazany zostanie Fundacji Muszkieterów, pilotującej rozdysponowanie zbieranych środków. Grupa planuje kontynuację działań pomocowych.

Dodatkowo, spółka IMMO Muszkieterowie, zajmująca się ekspansją sieci oraz zarządzaniem nieruchomościami Grupy, jest gotowa do podjęcia rozmów z władzami gmin i samorządów oraz organizacjami humanitarnymi celem nieodpłatnego tymczasowego udostepnienia wolnych budynków znajdujących się w wielu regionach Polski, aby nieść pomoc uchodźcom z Ukrainy.

Grupa zrezygnowała również z zakupów towarów pochodzących z Rosji i Białorusi.

---

Sklepy zatrudnią uchodźców

Sieć Lidl ogłosiła poszukiwania pracowników, również z Ukrainy. Od tej pory wybrane ogłoszenia rekrutacyjne będą publikowane w języku polskim oraz ukraińskim.

Podobnie Żabka oferuje pomoc w znalezieniu zatrudnienia obywatelom Ukrainy. W tym celu uruchomiła platformę praca.zabka.pl, która zawiera oferty pracy w firmie oraz we współpracujących z Żabką spółkach. Pracę oferują także franczyzobiorcy prowadzący ponad 8000 sklepów w całej Polsce. Ideą serwisu jest łączenie pracodawców z pracownikami, dlatego docelowo osoby zainteresowane podjęciem pracy będą mogły na niej zamieszczać swoje CV. Mechanizm pozwoli zaoszczędzić czas oraz dotrzeć bezpośrednio z ofertą do potencjalnego kandydata.  

---

Bank Pocztowy  zawiesza wykonywanie międzynarodowych przekazów pieniężnych poprzez MoneyGram do Rosji

Zarząd Banku Pocztowego podjął decyzję o zawieszeniu do odwołania realizacji przekazów pieniężnych poprzez MoneyGram do Rosji. Nie jest to już możliwe zarówno w sieci własnej Banku Pocztowego jak i 4700 placówkach oraz filiach placówek pocztowych.

---

Strabag przekazuje budynki

We współpracy z m. st. Warszawa, spółka deweloperska STRABAG Real Estate przygotowała jak dotąd 200 miejsc noclegowych w biurowcu Atrium International. Od niedzieli do czwartku zakwaterowano tu 180 osób – rodziny z dziećmi, osoby starsze i niepełnosprawne.

Deweloper przekazał także wnętrza centrum handlowego Plaza władzom Miasta Krakowa oraz organizacjom dobroczynnym. Schronienie znajdzie tu 300 osób.

Oba budynki do funkcji pomocowych przystosowuje spółka budowlana STRABAG.

---

Leki od polskich producentów

Krajowe firmy farmaceutyczne zrzeszone w Polskim Związku Pracodawców Przemysłu Farmaceutycznego przekazały dla Ukrainy prawie milion opakowań leków o wartości około 15 mln zł.

Są to produkty lecznicze, na które ukraiński resort zdrowia zgłaszał zapotrzebowanie, a więc przede wszystkim stosowane w szpitalach, w medycynie ratunkowej, konieczne do prowadzenia operacji, również antybiotyki, środki przeciwzapalne, przeciwbólowe, a także leki stosowane w chorobach kardiologicznych, neurologicznych, pulmonologicznych i zakaźnych oraz w leczeniu cukrzycy.

---

Bezpłatne skrzynki adresowe dla uchodźców z Ukrainy

Firma MBE umożliwi uchodźcom bezpłatny dostęp do tysiąca skrytek adresowych, ulokowanych w kilkudziesięciu punktach w całej Polsce.

– Do akcji dołączyły już 23 placówki naszej sieci. Dzięki udostępnieniu skrytek osoby szukające w Polsce schronienia przed wojną, niezależnie od ich faktycznego miejsca pobytu, będą mogły odebrać ważna korespondencję, również tę urzędową, skierowaną na adres wybranego punktu MBE – mówi Daniel Sułek, Country Manager Mail Boxes Etc. 

Skrytki adresowe znajdują się m.in. w: Warszawie, Łodzi, Krakowie, Poznaniu, Wrocławiu, Lublinie, Grodzisku Mazowieckim, Piasecznie, Sanoku i Siedlcach. 

W jaki sposób uzyskać dostęp do skrzynki? 

1. Przyjść do jednego z punktów MBE (pełna lista poniżej)

2. Mieć przy sobie dokument potwierdzający tożsamość – paszport, wizę, dokument pobytowy lub ten, który został wydany na granicy

3. Podpisać umowę na bezpłatny dostęp do skrzynki (jej treść jest przygotowana także w języku ukraińskim oraz rosyjskim)

4. Wybrać formę kontaktu i odbioru korespondencji – fizycznie lub mailowo

 

Lista placówek MBE, w których można bezpłatnie założyć skrzynkę adresową:

BIAŁYSTOK: 

Mail Boxes Etc. 2671 - ul. Młynowa 46

BYDGOSZCZ:

Mail Boxes Etc. 013 - ul. Rejtana 2

Mail Boxes Etc. 2642 - ul. Żwirki i Wigury 35a

GRODZISK MAZOWIECKI:

Mail Boxes Etc. 0025 - ul. Tadeusza Bairda 56/4

KĘDZIERZYN - KOŹLE:

Mail Boxes Etc. 3122 - ul. Karola Miarki 1

KOSZALIN: 

Mail Boxes Etc. 3121 - ul. Krakusa i Wandy, nr 34, lok. U

KRAKÓW:

Mail Boxes Etc. 005 - ul. Królewska 51

Mail Boxes Etc. 3064 - ul. 2 Pułku Lotniczego 1

LUBLIN: 

Mail Boxes Etc. 2706 - ul. 1 Maja 13 lok 2

ŁÓDŹ: 

Mail Boxes Etc. 3079 - Kraszewskiego 39

PIASECZNO: 

Mail Boxes Etc. 2549 - ul.Królewskie Lipy 5 lok. 4

POZNAŃ: 

Mail Boxes Etc. 2659 - ul. Gałczyńskiego 46

PRUSZKÓW:

Mail Boxes Etc. 3080 - ul. Stanisława Staszica 1D

PRZEMYŚL:

Mail Boxes Etc. 2704 - ul. Mickiewicza 23

RZESZÓW:

Mail Boxes Etc. 2650 - al. Tadeusza Rejtana 49/6

Mail Boxes Etc. 3087 - ul. Przemysłowa 14/1

SANOK: 

Mail Boxes Etc. 3183 - ul. Dworcowa 3

SIEDLCE: 

Mail Boxes Etc. 3155 - ul. 10 Lutego 2 lok.1a

SOSNOWIEC: 

Mail Boxes Etc. 2870 - ul. Braci Mieroszewskich 59c

WARSZAWA:

Mail Boxes Etc. 003 - ul. Belgradzka 14/u16

Mail Boxes Etc. 2629 - ul. Grochowska 331

WROCŁAW:

Mail Boxes Etc. 022 - ul. Krakowska 141-155

Mail Boxes Etc. 023 - ul. Jedności Narodowej 79

Mail Boxes Etc. 3109 - ul. Dokerska 7c

---

Unum z programem pomocy dla Ukrainy

Fundacja Unum uruchomiła program Pomagamy Razem Ukrainie, w ramach którego dofinansowała działanie ponad 200 wolontariuszy z całej Polski, którzy zaangażowali się w pomoc ukraińskim rodzinom.

Od 7 marca ruszyła w Unum zbiórka żywności we współpracy z Bankiem Żywności w Warszawie. Zebrane dary przeznaczone będą dla pozostających w Polsce ukraińskich rodzin.

---

Charytatywna kolekcja NFT

Ruszyła sprzedaż charytatywnej kolekcji NFT, wykonanej przez ukraińskie dzieci, z której 100% dochodu zostanie przekazane na działania Polskiej Akcji Humanitarnej na rzecz Ukrainy. Kolekcję można kupić pod adresem: https://peaceofheart.eu/ . Kolekcja składa się z 999 sztuk, a minting jednej sztuki kosztuje 0.1 ETH. Obok PAH, w projekt zaangażowani są: indaHash, Fundacja Ashoka oraz Crypto 4 Changemaking, a w połączeniu potrzeb z oferowaną pomocą i koordynacji projektu pomogła fundacja Tech To The Rescue w ramach kampanii #TechForUkraine.”

---

Magazyn w Warszawie na rzecz pomocy Ukraińcom

Peakside Capital Advisors i Partners Group przekazali Mazowieckiemu Oddziałowi Okręgowemu Polskiego Czerwonego Krzyża do użytkowania magazyn w obiekcie City Point Targówek. Organizacja pomocowa może nieodpłatnie korzystać z 2 400 mkw. powierzchni logistycznej. Docelowo planowane jest podwojenie udostępnionej powierzchni. 

City Point Targówek mieści się przy ul. Matuszewskiej 14 w warszawskiej dzielnicy Targówek. 

---

Dotacje od firm

Pieniądze dla organizacji, zajmujących się pomocą dla Ukraińców, przekazały m.in.:

 • CD Projekt - 1 mln złotych
 • Techland - 1 mln złotych
 • Allegro - 1 mln złotych
 • Livechat - 1 mln złotych
 • Fundacja PGE - 300 tys. złotych
 • Fundacja Bank Pekao - 500 tys. złotych
 • Pracodawcy RP, Corporate Connections, BNI oraz Polska Rada Biznesu - 1 mln złotych
 • Answear - 200 tys. złotych
 • Zonda - 100 tys. złotych
 • Specjalne strefy ekonomiczne - 2 mln złotych
 • Amic (stacje Moya) - 200 tys. złotych
 • Biedronka (Jeronimo Martins - 24 mln złotych
 • PKP Energetyka - 2 mln złotych
 • Lidl Polska - 10 mln euro
 • BNP Paribas - 10 mln euro

ZOBACZ RÓWNIEŻ