Rusza Startup Siedlce – inicjatywa dla studentów i doktorantów, którzy chcą sprawdzić się w biznesie

fot. materiały prasowe
fot. materiały prasowe
Kolejna okazja dla młodych ludzi do przetestowania swojego pomysłu na biznes – tym razem w Siedlcach. Wschodnia Izba Gospodarcza, samorząd Mazowsza oraz Fundacja Youth Business Poland inicjują program „Startup Siedlce”. Program jest przeznaczony dla studentów i doktorantów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

18 czerwca na Uniwersytecie w Siedlcach odbył się Startup Camp, czyli prelekcje i warsztaty na temat współczesnych trendów technologicznych i biznesowych. Nabór do programu rozpoczął się 10 czerwca i potrwa do 20 października, odbywa się poprzez stronę internetową https://www.startupsiedlce.ybp.org.pl/, do której linki są dostępne na stronach miasta, Izby i Uniwersytetu. Chętni wezmą udział w kolejnych warsztatach, które odbędą się jesienią w weekendy. Program Startup Siedlce jest skierowany nie tylko do studentów UwS, ale także Akademii Nauk Stosowanych Mazovia oraz studentów i doktorantów z Siedlec studiujących w innych miastach, ale chcących rozwijać biznes w Siedlcach.

– Naszym celem jest pobudzenie przedsiębiorczości w środowisku akademickim Siedlec. Choć istnieją tutaj studenckie koła przedsiębiorczości, dostęp do wiedzy i kapitału jest u nas mniejszy niż w dużych miastach. W Warszawie funkcjonuje więcej inkubatorów, akceleratorów i innych form wsparcia biznesowego. Chcemy zacząć podobne działania w regionie siedleckim – powiedział Zenon Chodowiec, prezes rady WIG. 

Jak się zgłosić?

Uczestnicy mogą przyjść z gotowym pomysłem lub zgłosić swoją gotowość do współpracy z innymi. Kilkadziesiąt osób zostanie podzielonych na zespoły, które będą opracowywać swoje koncepcje w ramach tzw. design sprintu. Otrzymają także indywidualne wsparcie od doświadczonych mentorów. W grudniu najlepsze projekty zostaną zaprezentowane, a ich twórcy otrzymają nagrody pieniężne.

– Studenci kierunków ekonomicznych mają w programie studiów przygotowanie do tworzenia biznesplanów i prowadzenia biznesu. Ci z innych wydziałów często nie posiadają tych kompetencji, a przecież tam też pojawiają się dobre pomysły. Na Uniwersytecie w Siedlcach działa ponad 30 kół naukowych, które warto nauczyć, jak przekształcić idee w realne projekty biznesowe – dodaje Tomasz Stefaniuk, kanclerz uczelni. 

Kolejne fundusze na startupy

Projekt wspiera również Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, który ma doświadczenie we wspieraniu przedsiębiorczości – realizował już podobne programy dla firm, klastrów, młodzieży i studentów. – Pilotażowe startupy organizowaliśmy w subregionie radomskim, teraz rozszerzamy je na subregion płocki i siedlecki oraz powtarzamy w radomskim – mówi Aleksandra Szwed z Departamentu Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich. Zaznacza, że w najbliższych latach będzie dostępne sporo funduszy europejskich na takie cele i warto już teraz się nimi zainteresować.

Przeczytaj także: Diamenty z probówki

Trampolina dla startupów. Kiedy zgłosić swój startup do akceleratora?

Trampolina dla startupów. Kiedy zgłosić swój startup do akceleratora?

Przedsiębiorcy to zazwyczaj ludzie pełni pasji. Trzeba ją mieć, jeśli buduje się firmę całkiem od zera. Ale nawet najbardziej zdeterminowani founderzy mogą się zagubić, stracić zapał czy po prostu chcieć przyspieszyć. Napęd może zagwarantować startupowi akcelerator. Wiatru w żagle w programie akceleracyjnym dają szkolenia, mentoring, networking i w wielu przypadkach – zastrzyk solidnej gotówki.

ZOBACZ RÓWNIEŻ