Ranking 25 najlepszych polskich startupów. Edycja 2021

Uncapped, najlepszy polski startup 2021
Uncapped, najlepszy polski startup 2021, fot. materiały prasowe
E-commerce, fotowoltaika, pożyczki, edukacja online, meble, oprogramowanie – polscy startupowcy tworzą firmy z coraz większym rozmachem. Pandemia i lockdown, wbrew wcześniejszym obawom, ich nie wyhamowały. Wręcz przeciwnie – w minionych miesiącach obserwowaliśmy rekordowe inwestycje. Bo dobre pomysły bardzo szybko przyciągają inwestorów.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2021 (72)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Partner publikacji: 

Panie Kubo, bardzo dziękujemy za publikację! Chciałbym jedynie poprosić pana o zmianę w artykule słowa „startup” na „firma”. Zaczynaliśmy jako startup, ale było to dawno temu, a teraz jesteśmy już na zupełnie innym etapie – tak brzmiał e-mail, który otrzymałem jakiś czas temu po opublikowaniu materiału o pewnym polskich fintechu. 

Czy młodym przedsiębiorcom w pewnym momencie trudno jest zerwać z łatką startupowca? Może i tak, choć nie ulega wątpliwości, że rodzimy ekosystem startupowy – pomimo pandemii – przeżywa swój rozkwit. Jak wynika z raportu „Złota Księga VC 2021” przygotowanego przez Fundację Startup Poland, PFR Ventures i NCBR we współpracy z Google for Startups, ubiegły rok okazał się rekordowy pod względem liczby i wartości transakcji, a w najbliższych miesiącach tendencja wzrostowa najpewniej będzie się utrzymywać. – Fundusze zarówno te korzystające z kapitału publicznego, jak i całkowicie prywatne będą w coraz większym stopniu mierzyć się z konkurencją, już nie tylko na poziomie krajowym czy regionalnym, lecz także globalnym – przekonuje Tomasz Snażyk, prezes Fundacji Startup Poland.

W naszym zestawieniu znalazły się inicjatywy, które w ostatnich miesiącach (do lipca 2021 r.) przeprowadziły największe rundy finansowania, a przy tym oferują unikalny produkt umożliwiający dalsze skalowanie biznesu. Z Polską najczęściej łączą je founderzy lub pierwsze biura rozwijane nad Wisłą. I choć skala działalności wielu z nich już dawno wyszła poza standardowe rozumienie startupu, mamy nadzieję, że żadna z firm nie obrazi się o takie określenie.

Bo przecież startup to dopiero początek.

-------------------------------------

Zestawienie najlepszych polskich startupów

1. Uncapped

Lider zestawienia nie mógł być inny! Uncapped został rekordzistą II kwartału 2021 r., zbierając 80 mln dol. na stworzenie „banku online”. Jak zapowiedział w rozmowie z „My Company Polska” Piotr Pisarz – współzałożyciel startupu – pierwsza wersja tego nowatorskiego rozwiązania jest już przygotowana i zostanie zaprezentowana w najbliższych miesiącach. – Tak działa magia, kiedy startup szybko rośnie – mówi Pisarz.

Uncapped to firma pożyczkowa specjalizująca się w finansowaniu spółek technologicznych – głównie z branż e-commerce i SaaS. Dzięki zaawansowanym algorytmom analizuje parametry biznesowe startupów i pobiera 6-procentową prowizję od ich przychodów. Uncapped powstał zaledwie dwa lata temu, ale już stał się marką o globalnym zasięgu.

2. eStore Media

eStore Media ma za sobą dopiero jedną rundę inwestycyjną, za to zakończoną ogromnym sukcesem – pozyskane przez startup 30 mln dol. zostanie przeznaczone na rozwój automatyzacji oraz podbój rynku amerykańskiego. Do tej pory firma rosła wyłącznie organicznie, obecnie może pochwalić się klientami na 50 rynkach. Partnerami eStore Media są m.in. Unilever, Logitech czy Nestlé.

Startup zajmuje się dostarczaniem oprogramowania w modelu SaaS do sprzedaży w internecie. Za sprawą obserwowanego w ostatnich miesiącach boomu e-commerce, eStore Media urosło ponad dwukrotnie, udowadniając tym samym, że sprzedaż online wymaga jeszcze większego skupienia.

– Nadal będziemy rewolucjonizować sposób, w jaki marki współpracują z partnerami handlowymi – zapowiada Bartosz Kiełbiński, CEO eStore Media.

3. Tylko

22 mln euro – tyle zebrała polska marka meblowa Tylko założona przez Jacka Majewskiego, Hannę Kokczyńską, Mikołaja Molendę i Benjamina Kunę. W firmę uwierzyły fundusze z Izraela i Finlandii, a także kilku inwestorów prywatnych. Optymizm nie może dziwić, gdyż w pandemicznym roku Tylko zwiększyło sprzedaż o ponad 130 proc., obsługując 31 tys. klientów.

Startup jest światowym liderem meblarstwa „nowej generacji” opartego na indywidualnym i cyfrowym dopasowaniu projektów do wymagań klienta. Meble można „przymierzyć” do wnętrza dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości, ponadto firma realizuje strategię zrównoważonej produkcji i rozwoju. 

Najwięcej mebli Tylko trafia na rynek niemiecki, francuski i szwajcarski. Teraz firma chce odważniej wyjść poza Europę.

4. Booste

Booste zostało założone przez Jakuba Pietraszka i Michaela Kacprzaka przy wsparciu Tar Heel Capital Pathfinder. – Naszym głównym celem jest przyspieszanie rozwoju firm e-commerce poprzez zapewnienie im dostępu do łatwego, elastycznego i szybkiego finansowania – tłumaczą twórcy startupu.

Fintechowe rozwiązanie dopasowuje warunki spłaty do wysokości przyszłych przychodów klienta – Booste nie wymaga przedstawienia gwarancji ani zabezpieczeń osobistych. Ponieważ platforma współpracuje z agencjami marketingowymi, klienci zyskują dostęp również do wszelakich materiałów edukacyjnych.

54 mln zł – pozyskane w rundzie A od DialCom24 – zostanie przeznaczone na dalsze skalowanie platformy oraz wzmocnienie zespołu.

5. Saule Technologies

Startup rozwija przełomową technologię ogniw fotowoltaicznych z perowskitów, czyli z minerałów, które można stosować (w postaci elastycznej, cienkiej jak folia warstwy w dowolnym kolorze) praktycznie wszędzie: na ścianach, oknach, kadłubach samolotów, karoseriach samochodów, ubraniach czy telefonach. 

Saule Technologies zostało założone przez dr Olgę Malinkiewicz, Piotra Krycha i Artura Kupczunasa. W firmę niedawno zainwestowała spółka Columbus Energy, a pozyskane w ten sposób 10 mln euro pomogą w dalszym rozwoju innowacyjnej technologii.

Przeczytaj wywiad z Olgą Malinkiewicz: Rynek fotowoltaiczny jest strasznie nudny!

6. Ramp

Ramp jest startupem z branży kryptowalut założonym przez Szymona Sypniewicza i Przemysława Kowalczyka. Spółka dostarcza oprogramowanie pozwalające na budowanie aplikacji służących do wymiany tradycyjnych walut fiat na kryptowaluty. – Mamy nadzieję, że już wkrótce wykonywanie transakcji opartych o kryptowaluty będzie tak proste jak korzystanie z internetu – mówią założyciele firmy.

Młodzi startupowcy przekonali do siebie największe światowe firmy. W ostatniej rundzie seed w Ramp zainwestowała m.in. Mozilla oraz Taavet Hinrikus – CEO i założyciel Wise, jednego z najdroższych europejskich fintechów. Pozyskane w ten sposób 10 mln dol. zostanie przeznaczone na rozwój produktu i dalszą ekspansję na zagranicznych rynkach, głównie amerykańskim.

7. Jutro Medical

Stworzenie „przychodni przyszłości” to cel, jaki przyświeca pomysłodawcom Jutro Medical. Startup oferuje pacjentom połączenie zdalnych konsultacji w aplikacji mobilnej z przychodnią, w której mogą wykonać niezbędne badania. W Polsce Jutro Medical oferuje świadczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, przychodnia jest więc dostępna dla wszystkich pacjentów objętych państwowym ubezpieczeniem zdrowotnym, bez konieczności opłacania dodatkowych abonamentów.

W lipcu br. firma poinformowała o pozyskaniu 27 mln zł – pieniądze zostaną przeznaczone na rozwój platformy dla lekarzy. Jednocześnie Jutro Medical planuje uruchomić pierwszą w Polsce przychodnię obsługującą pacjentów na NFZ przez całą dobę, siedem dni w tygodniu.

8. SonarHome

– Naszą wiedzę i doświadczenia z rynku online i branży nieruchomości chcemy wykorzystać do ulepszenia procesu sprzedaży i kupna mieszkania – przekonują Mateusz Romanowski i Anton Bubiel z SonarHome. 

Startup oferuje trzy produkty: bezpłatne narzędzie do wyceny (dzięki któremu każdy może sprawdzić wartość dowolnego mieszkania), usługę tzw. digital brokera oraz iBuying, czyli sprzedaż. Twórcy platformy chwalą się, że ich rozwiązania pozwalają skrócić proces sprzedaży mieszkania z kilku miesięcy do nawet kilku dni. W ciągu dwóch lat działalności SonarHome uczestniczył w ponad 160 transakcjach o wartości 64 mln zł. 

Niedawnej rundzie inwestycyjnej – w ramach której fundusz pozyskał 25 mln zł – przewodził fundusz Market One Capital przy udziale Kogito Ventures i aniołów biznesu. – Dzięki nowemu finansowaniu będziemy mogli zwiększyć skalę działalności i pomóc w sprzedaży nieruchomości mieszkańcom wielu miast w Polsce i Europie Środkowej – komentuje Mateusz Romanowski, CEO SonarHome.

9. spaceOs

spaceOS od pięciu lat dostarcza technologię dla operatorów nieruchomości komercyjnych i przestrzeni coworkingowych. Platforma łączy najemców z ich stanowiskami oraz technologiami danego budynku. Dzięki niej można m.in. zdalnie zarezerwować biurko czy salę konferencyjną, ułatwia również kompleksowe zarządzanie najmem krótkoterminowym. Startup chwali się współpracą z takimi podmiotami jak Hitachi, Allianz i Sage. Rozwiązanie jest wykorzystywane w ponad stu inwestycjach zlokalizowanych w kilkunastu krajach, a dzięki pozyskanym właśnie prawie 23 mln zł stanie się dostępne w kolejnych miejscach.

Inwestycja w spaceOS jest pierwszą aktywnością ffVC Tech & Gaming, czyli funduszu korporacyjnego stworzonego przez Totalizator Sportowy i nowojorski ff Venture Capital, z dofinansowaniem PFR Ventures. 

10. Sundose

To polska platforma e-commerce oferująca spersonalizowane suplementy diety. Kilka miesięcy temu Sundose poinformowało o pozyskaniu 6 mln dol., które zostaną przeznaczone nie tylko na poszerzenie oferty, ale również ekspansję na zagranicznych rynkach. Jednym z produktów rozwijanych obecnie przez startup jest technologia wykorzystująca specjalny algorytm, który przy doborze suplementacji bierze pod uwagę m.in. wywiad o stanie zdrowia pacjenta i badanie krwi.

Przeczytaj wywiad z Michałem Gołkiewiczem: "Personalizacja to przyszłość"

11. Spacelift

Spacelift to startup uruchomiony na początku 2020 r. który pomaga firmom w zarządzaniu złożoną infrastrukturą serwerów w chmurze. Rozwój rozwiązań chmurowych to obecnie jeden z najważniejszych trendów technologicznych, nie można się więc dziwić, że potencjał Spacelift dostrzegli inwestorzy. Startup pozyskał ponad 22 mln zł finansowania w rundzie A, której przewodził brytyjski fundusz Blossom Capital.

Firma ma siedzibę w kalifornijskim Redwood City oraz biuro w Warszawie. Priorytetowym rynkiem dla Spacelift są Stany Zjednoczone.

12. SunRoof

– Chcemy oferować kompleksowe rozwiązanie dla energii solarnej i rozwijać SunRoof tak, aby stał się największą w Europie wirtualną elektrownią – mówi Lech Kaniuk, współzałożyciel i CEO SunRoof.

Startup tworzy dachy solarne 2w1 i rozwiązania wspierające inteligentne zarządzanie energią. Innowacyjna technologia – zastępująca tradycyjny dach – to zdaniem jej twórców możliwość optymalizacji kosztów, gdyż rozwiązanie SunRoof umożliwia wytworzenie więcej energii z 1 mkw. niż konkurencyjne rozwiązania.

W ciągu sześciu miesięcy startup pozyskał 6,5 mln euro. Fundusze pomogą w skalowaniu działalności i ekspansji na nowych rynkach, a także rozwoju platformy do zarządzania i handlu energią. SunRoof jest już dostępny w Polsce, Szwecji, Niemczech, Hiszpanii i Włoszech, a także planuje rozpocząć pilotażowe projekty w USA.

13. Spoko.app

Globalny rynek przekazów pieniężnych osiągnął w 2020 r. wartość ponad 700 mld dol. i będzie stale rosnąć. – Pieniądz przesyłany cyfrowo posiada wiele zalet, co dostrzegają rządy wielu państw, promując obrót bezgotówkowy – uważa Evgeny Chamtonau, CEO Spoko.app, czyli wywodzącego się z Polski fintechu, który umożliwia wykonywanie natychmiastowych przelewów międzynarodowych po konkurencyjnych kursach za pomocą aplikacji mobilnej. Rozwiązanie jest kierowane przede wszystkim do ekspatów, którzy np. muszą szybko przelać pieniądze swoim najbliższym. 

Według oficjalnych danych firmy, tylko w marcu 2021 r. zrealizowano transakcje o łącznej wartości ponad 12 mln zł. 

W najbliższych miesiącach – dzięki pozyskaniu 20 mln zł finansowania – startup przyspieszy ekspansję geograficzną. – Chcemy być obecni na każdym rynku, gdzie obcokrajowcy pracują oraz skąd chcą przesłać pieniądze do rodzinnego kraju – podsumowuje Chamtonau.

14. Omnipack

Omnipack to polski startup zarządzający operacjami logistycznymi dla e-commerce, który został założony ponad trzy lata temu przez doświadczonych menedżerów z branży: Tomka Kasperskiego, Rafała Szcześniewskiego i Karola Milewskiego. Firma już dziś posiada nowoczesne powierzchnie magazynowe w strategicznych lokalizacjach umożliwiające klientom handel internetowy w standardzie Same Day Fulfillment w całej Europie. 

Pod koniec 2020 r. startup pozyskał 10 mln zł na dalszą ekspansję zagraniczną i rozwój technologii, a wśród inwestorów prywatnych znalazł się m.in. dr Florian Drabeck, były Global Chief Financial Officer spółki Westwing AG.

Przeczytaj wywiad z Karolem Milewskim: "Polska jest w awangardzie e-commerce'u"

15. Molecule.one

Platforma, którą stworzyli Piotr Byrski i Paweł Włodarczyk-Pruszyński ma przyspieszać znajdowanie leczniczych związków chemicznych przy użyciu sztucznej inteligencji. Dane wykorzystywane przez specjalny algorytm pochodzą z różnych źródeł zarówno publicznych, jak i udostępnianych przez klientów oraz partnerów spółki.

Startup od dwóch lat komercjalizuje swoje rozwiązanie. Jego potencjał dostrzegł m.in. Sebastian Kulczyk.

16. Airly

– Biznes i powietrze nie mają granic! – uważa Wiktor Warchałowski, CEO Airly. Airly to aplikacja do badania jakości powietrza, która wskazuje, jaki poziom smogu jest w danym momencie za oknem. Startup współpracuje zarówno z prywatnymi firmami, jak i samorządami. W ostatnich miesiącach badał zależność między liczbą zachorowań na koronawirusa a zanieczyszczeniem powietrza.

W tym roku do grona inwestorów Airly dołączyli m.in. Garrett Camp – założyciel Ubera, Markus Villig – prezes Bolta oraz David Rowan – były redaktor naczelny magazynu „Wired”. Pozyskane w ramach ostatniej rundy 3,3 mln dol. zostaną wykorzystane do stworzenia mobilnego czujnika jakości powietrza, który wesprze rozwój ekologicznego transportu w metropoliach na całym świecie. 

17. Saleor

Saleor jest kolejnym przykładem, jak bardzo w ostatnich miesiącach rozwinął się e-commerce. Dzięki startupowi deweloperzy mogą skuteczniej tworzyć „internetowe doświadczenie zakupowe” tak ważne, kiedy sprzedaż przenosi się do online. Choć firma oficjalnie powstała w 2020 r., jej założyciele – Mirek Mencel i Patryk Zawadzki – już wtedy mieli za sobą wiele lat pracy przy rozwoju oprogramowania e-commerce.

Liderem ostatniej rundy inwestycyjnej, w ramach której Saleor pozyskał 2,5 mln dol. był berliński fundusz Cherry Ventures.

18. LiveKid

LiveKid ogłosił zamknięcie rundy inwestycyjnej seed w kwocie 9 mln zł, co daje spółce wycenę na poziomie 40 mln zł. Pozyskane finansowanie pochodzi od giełdowej spółki JR Holding związanej z Januarym Ciszewskim oraz od funduszu Nunatak Capital ASI.

Startup założony w 2017 r. przez Jakuba Pawelskiego i Mateusza Kuleszę ułatwia zarządzanie żłobkami i przedszkolami. Z rozwiązania codziennie korzysta w Europie ponad 150 tys. użytkowników.

19. KSM Vision

KSM Vision projektuje i wdraża systemy widzenia maszynowego, które zapewniają lepsze warunki oświetlenia i tym samym umożliwiają dokładniejszą kontrolę jakości w przemyśle. Rozwiązania znajdują zastosowanie przede wszystkim w takich branżach, jak farmacja, sektor spożywczy czy budowlanka. 

W marcu br. spółka poinformowała o pozyskaniu 9 mln zł od VIGO Ventures. Przedstawiciele funduszu tłumaczyli wówczas, że technologie fotoniczne już wkrótce mogą pełnić kluczową funkcję w procesie produkcyjnym. 

20. SharedPlay

„Przyjdź, by zagrać. Zostań dla zabawy” – w taki sposób SharedPlay opisuje swoje rozwiązanie. Technologiczny startup Karoliny Pelc – już wcześniej związanej z branżą hazardową – oferuje nakładkę społecznościową na gry mobilne, głównie te, w których gra się o prawdziwe pieniądze. – Dzięki naszej technologii wielu graczy jednocześnie będzie mogło dołączyć do gry slotowej, komunikować się i wspólnie przeżywać emocje związane z kumulacją stawek czy wygraną – tłumaczyła Pelc na łamach „Bizblog”. 

Do inwestorów SharedPlay należy m.in. LeoVegas, jeden z czołowych graczy w branży mobilnych kasyn. Jak przekonują przedstawiciele firmy, sporą część z pozyskanych niedawno ponad 8 mln zł pochłoną koszty związane z wpisaniem się w obowiązujące ramy prawne w poszczególnych krajach.

21. Mindgram

Startup został założony przez Małgorzatę Ohme, Jakuba Zielińskiego i Adama Plonę. Mindgram uruchomił platformę online i aplikację umożliwiającą kompleksową opiekę specjalistów: psychologów, trenerów profilaktyki zdrowia lub rozwoju osobistego. Narzędzie jest skierowane dla pracowników firm, a także ich rodzin.

Mindgram powstał zaledwie kilka miesięcy temu, a już teraz może pochwalić się zamknięciem pierwszej rundy finansowania, w ramach której zebrał 8,5 mln zł. Z pomocą tych funduszy twórcy startupu chcą zbudować pozycję lidera w Polsce. – Dobrostan pracowników ma realne przełożenie na skuteczne funkcjonowanie firmy – przekonuje Jakub Zieliński.

22. Lerta

Lerta rozwija technologie i usługi w ramach wirtualnej elektrowni, agregując źródła wytwórcze. Inteligentna i automatyczna koordynacja pozwalają na stabilizację systemów elektroenergetycznych opartych na odnawialnych źródłach energii zależnych od pogody. Dzięki technologii bazującej na uczeniu maszynowym i analizie danych w czasie rzeczywistym ze współpracujących jednostek Lerta może optymalizować pozycję wytwórców i użytkowników energii, maksymalizując swoje przychody na kilku rynkach jednocześnie zarówno w obszarze mocy, jak i energii. Główną rolę w drugiej rundzie finansowania kapitałowego Lerty odegrał Photon Energy, co pozwoliło startupowi pozyskać 7,5 mln zł. Partnerstwo pomoże Lercie wzmocnić działalność na rodzimym rynku i rozszerzyć biznes na Węgry i Rumunię, gdzie Photon Energy jest obecny od wielu lat.

23. Plenti

Ekspres do kawy, konsola, smartwatch, robot sprzątający – dzięki Plenti skorzystasz z potrzebnego sprzętu elektronicznego. Startup wypożycza urządzenia i gadżety na dni, tygodnie lub miesiące, nie trzeba przy tym podpisywać długoterminowej umowy leasingowej. Od jakiegoś czasu usługa jest dostępna na terenie całego kraju. Choć – jak tłumaczą przedstawiciele Plenti – tego typu biznesy bywają ryzykowne, inwestorzy uwierzyli w ofertę startupu. – Plenti ma wszystko, by stać się liderem szybko rosnącego rynku – przekonywano w oficjalnym komunikacie, kiedy polska firma informowała o zebraniu 6 mln zł finansowania. 

24. Future Collars

Pandemia znacznie zwiększyła zapotrzebowanie na edukację online. Jednym z liczących się polskich edtechów jest Future Collars, a więc nowoczesna szkoła programowania i kompetencji cyfrowych online. 

Nauka odbywa się na platformie e-learningowej, a lekcje prowadzą doświadczeni praktycy IT, którzy za pośrednictwem internetu, udzielają indywidualnego wsparcia oraz nadzorują postępy. Szkolenia są tworzone przede wszystkim z myślą o osobach, które chcą się przebranżowić lub pracować zdalnie niezależnie od miejsca zamieszkania. – Demokratyzujemy dostęp do nauki i pracy dla wszystkich! – deklarują Beata Jarosz i Joanna Pruszyńska-Witkowska, założycielki Future Collars.

Na początku 2020 r. startup pozyskał 5 mln zł od funduszy VC. Finansowanie umożliwi mu dalszy rozwój oferty.

25. PsiBufet

Zbilansowana zdrowa dieta dla psów tylko za kilka złotych dziennie – m.in. taki produkt oferuje PsiBufet, a więc startup, którego założycielem jest Piotr Wawrysiuk. Inicjatywa narodziła się z miłości do zwierząt. – Aby całość miała się udać, w 2018 r. postanowiłem rzucić korporację i zostać psim kucharzem – wspomina Wawrysiuk.

PsiBufet zdobył już uznanie na całym świecie. Ten innowacyjny catering dla zwierząt oferuje różne plany żywieniowe opracowane przez dietetyków zwierzęcych, a rekomendowane przez specjalistów i weterynarzy. Ostatnia runda inwestycyjna umożliwi startupowi duże działania marketingowe oraz rozbudowę zespołu. – Potencjał do wzrostu jest ogromny, dlatego nadal będziemy poszerzać ofertę! – zapowiada założyciel PsiegoBufetu.

My Company Polska wydanie 9/2021 (72)

Więcej możesz przeczytać w 9/2021 (72) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ