Nadchodzi sądny dzień dla samozatrudnionych

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock 95
Hasło „test przedsiębiorcy” od tygodni mrozi krew w żyłach samozatrudnionym. Mimo że premier Mateusz Morawiecki oficjalnie zaprzeczył planom wprowadzenia „testu”, to osoby prowadzące działalność gospodarczą zaczęły obawiać się o swoją przyszłość. I przeszłość.

Jako pierwszy o „teście przedsiębiorcy” podczas warsztatów zorganizowanych na uczelni Łazarskiego w Warszawie powiedział wiceminister finansów Filip Świtała. Rząd, zdaniem Świtały, miał analizować różne sposoby testowania, czy przedsiębiorcy nie próbują dokonywać „optymalizacji” podatkowej oraz zmniejszać składki na ZUS. – Nie znam prawdziwych przedsiębiorców, którzy godziliby się na zakaz konkurencji – mówił cytowany przez dziennik Rzeczpospolita Filip Świtała. Przedstawiciele ministerstwa szybko zdementowali takie informacje. Temat ucichł – ale na krótko. 

Zaledwie po kilku tygodniach w opublikowanym przez Ministerstwo Finansów projekcie dokumentu „Wieloletni Plan Finansowy Państwa na lata 2019–2022” pojawił się pomysł wprowadzenia „testu przedsiębiorcy”. Zgodnie z harmonogramem wprowadzenie testu miałoby nastąpić już od 1 stycznia 2020 r. Przyniósłby on aż 1,2 mld zł zysków do budżetu państwa. 

Pomysł wywołał burzę, mimo że w dokumencie nie podano zbyt wielu szczegółów co do sposobu sprawdzania, czy dany przedsiębiorca rzeczywiście nie stosuje optymalizacji podatkowej. Ostatecznie w uchwalonym „Planie” wprowadzenie testu zostało usunięte, ale pojawił się zapis o „Uszczelnieniu kwalifikacji przychodów do źródła „pozarolnicza działalność gospodarcza”. Obawy ekspertów mimo to nie ustały. Teoretycznie wszelką dyskusję powinien uciąć komunikat Mateusza Morawieckiego. Premier, 16 maja, opublikował w serwisie Twitter wiadomość, w której napisał m.in.:...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 7/2019 (46)

Więcej możesz przeczytać w 7/2019 (46) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ