Wydanie 7/2019 (46) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 7/2019 (46)

Data publikacji: 27.06.2019

20 firm, które zmienią Polskę [PEŁNA LISTA]

Oto zestawienie 20 polskich firm, które naszym zdaniem mogą w najbliższych latach zmienić świat.

Małgorzata Mierżyńska

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 7/2019 (46)

1

Edytorial

Praca musi mieć sens

Ponad 40 lat temu znany antropolog Clifford Geertz powiedział, że istoty ludzkie to „niedokończone zwierzęta”. Miał na myśli, że rodzimy się z „czystą kartą” i to nasze otoczenie, ludzie wokół nas, ramy społeczne i wymagania dopiero kształtują nasze zachowanie. I teraz pytanie, jak zatem jesteśmy kształtowani, jeśli chodzi o naszą pracę?

30

Ludzie

Jak się przetwarza przyszłość

Jarosław Czaja od zera zbudował firmę, która rozpycha się na globalnym rynku tworzenia oprogramowania dla biznesu. Jej przychody przekroczyły właśnie 100 mln zł, ale jego ambicje nie ograniczają się do pieniędzy. Chce stworzyć technologie, które m.in. pomogą leczyć raka.

33

Ludzie

Królowa patentów

Marta Karczewicz, matematyczka pochodząca ze Szczecina, właśnie została nominowana do prestiżowej, międzynarodowej nagrody Wynalazca Roku. W swojej karierze zgłosiła 400 patentów.

36

Ludzie

Gdzie dwoje się rozwodzi, tam trzeci korzysta

Na uschniętych uczuciach małżeńskich wyrosło już sporo biznesów, ale żaden z nich nie rozkwitł tak jak Kobieta i Rozwód. W ciągu sześciu lat firma oplotła Polskę. Teraz chce zakiełkować w Europie.

40

Rynki

Darmowe aplikacje dają zarobić

Choć większość z aplikacji na smartfon dostajemy za darmo, to ich twórcy na nich jednak zarabiają. I to nie mało. Pokazujemy, jak to robią.

44

Rynki

Nadchodzi sądny dzień dla samozatrudnionych

Hasło „test przedsiębiorcy” od tygodni mrozi krew w żyłach samozatrudnionym. Mimo że premier Mateusz Morawiecki oficjalnie zaprzeczył planom wprowadzenia „testu”, to osoby prowadzące działalność gospodarczą zaczęły obawiać się o swoją przyszłość. I przeszłość.

48

Rynki

Inwestorzy, wysokie ceny mieszkań to wasza wina!

Gwałtowny wzrost cen mieszkań w ostatnich latach to pochodna wielu czynników. Jednym z nich jest olbrzymi popyt ze strony inwestorów kupujących mieszkania pod wynajem. Czy zbliża się korekta?

51

Rynki

Automaty paczkowe rewolucjonizują handel

Są blisko domu i można z nich korzystać o dowolnej porze dnia i nocy. Automaty paczkowe podbijają serca Polaków i mogą stać się dodatkowym źródłem zarobku.

65

Zarządzanie

Biuro jest nasze

Aranżacja biura powinna nie tylko odzwierciedlać wizję architekta oraz zadania i charakter firmy, ale także wspierać pracowników w ich codziennym funkcjonowaniu.

74

Zarządzanie

Zielono i elastycznie w całej Polsce

Korzystny dla naszej gospodarki czas przełożył się na aktywność biurowych deweloperów. Nowe inwestycje powstają zarówno w dużych, jak i małych miastach. Są bardziej przyjazne pracownikom, środowisku naturalnemu, a także mniejszym firmom.

78

Akademia przedsiębiorczości

Jaki biznes, taka forma

Zakładając firmę, musimy wybrać jej formę prawną – najlepiej dopasowaną do naszych biznesowych potrzeb i planów, ale także możliwości. To, na co się zdecydujemy, wpłynie choćby na wysokość płaconych przez nas podatków i zobowiązania wobec innych podmiotów. Na szczęście opcji jest coraz więcej.

86

Finanse

Jeśli nie płacą na czas

Co zrobić, gdy kontrahent zwleka z opłaceniem faktury? Najtaniej jest samemu egzekwować zaległości, a najskuteczniej – przy wsparciu windykatorów. Jest też szybki sąd, ale to ostateczność.

89

Startupy

Zautomatyzowana reklama osobista

Dobrze poprowadzona kampania programmatic sprawia, że zaangażowanie odbiorców przekazu potrafi być wielokrotnie silniejsze w porównaniu z tradycyjną reklamą online. To przekłada się na sprzedaż.

92

Startupy

Nadciąga Twin Peak

Idea digital twin, czyli cyfrowego bliźniaka wykracza poza replikę jakiegoś fizycznego obiektu. To dokładne badanie jak ten obiekt będzie się zachowywał w rzeczywistości. Wirtualne bliźniaki obniżają koszty, więc odnajdują się w biznesie.

96

Finanse

Terminal na dwa miesiące

Sezonowy sklep będzie działał tylko w lipcu i sierpniu? Warto wyposażyć go na ten czas w terminal do przyjmowania płatności kartą. Można nawet skorzystać z dobrodziejstw Polski Bezgotówkowej.

98

Prawo i podatki

Fiskalna rewolucja. Paragony polecą do chmury

W maju zaczęła obowiązywać ustawa, która zmieni sposób prowadzenia biznesu przez 1,2 mln polskich przedsiębiorców. W ciągu najbliższych lat konieczna będzie zmiana kas fiskalnych na wersje online, a to oznacza dodatkowe wydatki.

101

Startupy

Drukarka jak smartfon

Tak jak we współczesnych smartfonach funkcja telefonu schodzi dziś na dalszy plan, tak w przypadku drukarek samo drukowanie to tylko dodatek do mnóstwa innych funkcji, w które wyposażone są współczesne „kombajny” biurowe. Zwykłe drukowanie powoli zmierza w stronę systemów zarządzania dokumentami.

104

Moja firma

Czy to już czas na auta na prąd?

Choć w całej Europie co roku rośnie liczba aut na prąd, to do boomu na taki rodzaj samochodów jeszcze daleko. Tylko w Norwegii „elektryki” sprzedają się jak świeże bułeczki. W Polsce sprzedaż takich aut liczymy w setkach, nie tysiącach. Rząd zapowiada jednak, że to się zmieni. Zakup samochodu elektrycznego ma się opłacać. Także firmom.

110

Prawo i podatki

Efekt kuli śniegowej

Aż 80 proc. przypadków mobbingu ma miejsce w małych i średnich przedsiębiorstwach – wynika z najnowszych badań. Jak chronić swoich pracowników przed mobbingiem? I dlaczego to się szefom po prostu opłaca.

112

Uwaga! Kontrola skarbowa!

Smartwica nas dopadła, czyli chorobliwe uzależnienie od smartfona. Mając zarejestrowaną jednoosobową działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej postanawiamy kupić go w internecie. I tu mogą pojawić się problemy.

114

Fajrant

Kiedy zdjęcie staje się sztuką

Dlaczego warto kolekcjonować fotografię? Bo to niezwykła przygoda – intelektualna i emocjonalna. A także szansa na świetne zainwestowanie pieniędzy. Podpowiadamy jak – krok po kroku – stworzyć własną, wartościową, wyjątkową kolekcję zdjęć.

120

Fajrant

Czy roboty zabiorą nam pracę

Dziś nie potrzeba żadnego zasadniczego przełomu technologicznego, żeby systemy sztucznej inteligencji poradziły sobie z większością prac wykonywanych przez pracowników fizycznych. Podobnie będzie z pracownikami umysłowymi.

126

Fajrant

Wakacje bez urlopu

Planowanie, pakowanie, nie mówiąc o przekazywaniu obowiązków w firmie – zanim człowiek wyjedzie na wakacje, musi się sporo namęczyć. Tymczasem równie dobrze można wypocząć bez tego wszystkiego. Oto cztery sposoby na odpoczynek, które polecamy i jeden, który stanowczo odradzamy.

132

Aktualności

ORLEN, startupy 
i nauka

Niskoemisyjna energetyka, biopaliwa, szybkie ładowarki do samochodów elektrycznych oraz własne Centrum Badawczo Rozwojowe. PKN ORLEN wychodzi z ram koncernu paliwowego i szuka nowych pomysłów. Za kilka lat jego biznes może się zmienić.

144

Fajrant

O (nie)pamięci

They may forget what you said — but they will never forget how you made them feel. Mogą zapomnieć, co mówiłeś. Ale nie zapomną, jak się wtedy poczuli. Te słowa Carla W. Buehnera, to doskonała synteza tego, jak działa nasza pamięć.