Bezpieczeństwo w czasach pracy zdalnej, czyli specjalne smartfony Samsunga

Bezpieczeństwo w czasach pracy zdalnej, czyli specjalne smartfony Samsunga
82
Praca zdalna to dziś chleb powszedni. Przedsiębiorstwa każdej wielkości wykorzystują to, że współczesne technologie pozwalają łączyć się między pracownikami i swobodnie korzystać z firmowych zasobów. Tyle że praca przez internet wymaga odpowiednich zabezpieczeń. Z pomocą przychodzą tu specjalne edycje popularnych smartfonów Samsunga – z oznaczeniem Enterprise Edition. Co dzięki nim zyskamy?
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 6/2020 (57)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wdzisiejszych czasach coraz częściej korzystamy z technologii mobilnych, używając zarówno smartfonów, jak i laptopów. Nie zawsze przy tym zwracając uwagę na bezpieczeństwo połączeń i przesyłanych danych. Nawet tych wrażliwych. Gdy praca mobilna w wielu firmach stała się powszechna, jeszcze bardziej istotne stało się bezpieczne łączenie się między pracownikami oraz korzystanie z firmowych danych, szczególnie tych wrażliwych. Na laptopach mamy rozbudowane narzędzia, które zabezpieczają nas przed atakami z internetu, a co ze smartfonami? W dzisiejszych czasach to przecież w zasadzie małe, przenośne komputery. 

Na smartfonie zainstalowana jest aplikacja do przeglądania poczty, mamy też firmowy kalendarz, przeglądarkę, a nierzadko też zyskujemy swobodny dostęp do firmowych plików, np. poprzez pakiet Office lub aplikacje Google. Jeśli zatem zabraknie odpowiednich zabezpieczeń, może dojść do wycieku firmowych danych. I nie jest to zagrożenie mało realne. Czasem wystarczy skorzystać z publicznego hotspotu Wi-Fi, by narazić się na to, że ktoś wykradnie nasze loginy i hasła. 

Jednym z rozwiązań są przygotowane przez Samsunga specjalne wersje smartfonów nazwane Enterprise Edition. To urządzenia wyposażone w szereg rozwiązań, które ułatwiają korzystanie z nich w środowisku biznesowym. 

Do wyboru są przy tym zarówno bardziej popularne modele, jak np. Galaxy A40 oraz Xcover 4s, jak i te bardziej rozbudowane, czyli modele S9, S10 i S10e oraz z dużym ekranem – jak Note10. Oczywiście na tej liście nie brakuje też najnowszych modeli, jak S20 oraz S20+. 

Przede wszystkim każdy z tych telefonów jest wyposażony w technologię Knox. To cenione rozwiązanie, które już dawno zostało uznane przez firmę analityczną Gartner za najbezpieczniejsze na rynku (Samsung Mobile Workplace – Telefon komórkowy w środowisku biznesowym”, TNS, lipiec 2016 r). Można powiedzieć, że Samsung Knox to sejf, w którym zamknięte są wszystkie najważniejsze funkcje telefonu – istotne z punktu widzenia wykorzystania w pracy. Zabezpieczenia dotyczą przy tym zarówno dostępu do telefonu i zapisanych w nim danych, jak i poszczególnych aplikacji. To rozwiązanie szczególnie ważne, gdy firmowe telefony wykorzystywane są do celów służbowych, ale też prywatnych. Warto dodać, że swoje firmowe telefony do prywatnych rozmów wykorzystuje aż 96 proc. pracowników – tak wynika z badania TNS Polska zamówionego przez firmę Samsung. W ramach systemu Knox mamy też aplikację Samsung Pass, która zapamiętuje hasła użytkowników, umieszcza je w bezpiecznej przestrzeni i pozwala np. logować się za pomocą odcisku palca.

A co, oprócz rozwiązania Knox, zyskujemy, wybierając warianty Enteprise Edition smartfonów Samsunga? 

To gwarancja uzyskiwania aktualizacji bezpieczeństwa przez cztery lata, przy czym administratorzy mogą samodzielnie zdecydować, kiedy taka aktualizacja będzie przeprowadzona - np. dopiero po wykonaniu potrzebnych testów. Wszystko to można oczywiście zrobić zdalnie, nawet bez ingerencji ze strony użytkowników firmowych smartfonów.

Ciekawym rozwiązaniem jest też możliwość konfiguracji i personalizacji nowych urządzeń, jeszcze przed wyjęciem ich z pudełka. Użytkownicy uzyskują nowe telefony już odpowiednio skonfigurowane – z zabezpieczeniami i zainstalowanymi aplikacjami. Krótko mówiąc –gotowe do bezpiecznej pracy.

My Company Polska wydanie 6/2020 (57)

Więcej możesz przeczytać w 6/2020 (57) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ