Fotowoltaika z dyskontu na własnym balkonie? Markety prześcigają się w ofertach

fotowoltaika balkonowa
Fot. shutterstock.
Minielektrownia słoneczna na własnym balkonie to hit sprzedażowy tej wiosny. Tanie panele fotowoltaiczne dostępne w Netto, Aldi czy Lidlu dostarczą zieloną energię do mieszkania. Eksperci ostrzegają przed niepewnym zwrotem inwestycji w okresie zadeklarowanym przez producentów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Balkon jako miejsce produkcji energii? To możliwe dzięki elektrowniom balkonowym, które są coraz bardziej popularne wśród konsumentów. Dyskonty takie jak Aldi, Netto i Lidl wprowadzają do swojej oferty w Niemczech systemy paneli fotowoltaicznych, umożliwiające przekształcenie energii słonecznej w energię elektryczną.

Elektrownia balkonowa z dyskontu

Pierwszym dyskontem, który wprowadził elektrownie balkonowe, jest Aldi. Oferta marki kosztuje 469 euro i składa się z dwóch modułów słonecznych o mocy szczytowej 175 watów każdy. Jak wyjasnia portal dlahandlu.pl chociaż jest to rozwiązanie uznawane za "słabe" w porównaniu do droższych ofert, panel można łatwo podłączyć do sieci domowej przez samych użytkowników za pomocą wtyczki Schuko. W przypadku Aldi, elektrownia balkonowa jest dedykowana dla balkonów kratowych z poręczą o wysokości do 5 metrów.

Tania fotowoltaika dla każdego

Również sieć dyskontów Netto oferuje elektrownie balkonowe, w tym model Juskys. Ten system składa się z dwóch lekkich i wydajnych paneli słonecznych oraz mikroinwertera. Koszt takich paneli to 500 euro. Moc falownika można zwiększyć poprzez aktualizację oprogramowania. Systemy Netto są podłączane bezpośrednio do domowej sieci energetycznej poprzez wtyczkę Schuko. Dzięki temu sieć energetyczna automatycznie korzysta z energii elektrycznej wytwarzanej przez elektrownię balkonową.

Lidl również dołącza do tego trendu, oferując panel słoneczny marki Parkside, przeznaczony do montażu na balkonie. Tu cenna jest najniższa 200 euro za panel - jednak nie jest to produkt premium. Panel ma aluminiową ramę i jest opisany jako trwały i odporny na warunki atmosferyczne. Co ciekawe Lidl dlaje na produkt 25 lat gwarancji wydajności 80% i 10 lat na sam panel. W zestawie znajduje się również mikroinwerter. Warto zaznaczyć, że do instalacji panelu potrzebujemy wykwalifikowanego elektryka.

Medtechy na sterydach. Jak AI zmienia technologie w medycynie

Czy panele solarne z dyskontu są opłacalne?

W porównaniu do cen profesjonalnej fotowoltaiki propozycje dyskontów są tanie. Jednak jest haczyk. Czy elektrownie balkonowe są opłacalne? Obliczenia dotyczące czasu zwrotu inwestycji są różne, a niektóre dyskonty podają okres trzech lat. Niemniej jednak, istnieje wiele czynników, takich jak lokalizacja, zużycie energii i koszty instalacji, które mogą wpływać na czas zwrotu inwestycji.

Portal dla handlu opierając się na wyliczeniach niemieckich mediów zaznacza, że okres zwrotu inwestycji może być znacznie dłuższy niż deklarują producenci. Oferta niemieckich dyskontów jest warta obserwacji, gdyż wkrótce ma być dostępna w Polsce. Warto pamiętać, że wielu konsumentów do inwestycji w zieloną energię mogą motywować nie tylko aspekty ekonomiczne, ale też związane z ochroną środowiska.

Panele solarne z dyskontu dostępne dla każdego

Elektrownie balkonowe stają się coraz bardziej dostępne dla konsumentów. Wprowadzenie ich przez dyskonty jest kolejnym krokiem w kierunku zrównoważonego rozwoju i wykorzystania odnawialnych źródeł energii. Balkony stają się więc nie tylko miejscem wypoczynku, ale również źródłem energii dla gospodarstw domowych. Co ciekawe ostatnio ich montaż jest też formą zaprezentowania swoich poglądów czy budowania wizerunku osób dbających o środowisko.

Rentier - czy można nim zostać w 2023 r.?

ZOBACZ RÓWNIEŻ