Biotechnologiczny startup Proteine Resources z 9,5 mln EUR finansowania

Proteine Resources
Biotechnologiczny startup Proteine Resources z 9,5 mln EUR finansowania / Fot. Materiały prasowe
Polski startup biotechnologiczny Proteine Resources ogłosił pozyskanie 9,5 mln euro w ramach prestiżowego programu EIC Accelerator (EICA, Horizon Europe). To zaledwie 9. spółka z Polski, która dostała tego typu finansowanie, w 2025 r. jedynie ok. 4 proc. firm, których wnioski przyjęto, dostało takie wsparcie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polski startup biotechnologiczny Proteine Resources ogłosił pozyskanie 9,5 mln euro w ramach tzw. finansowania mieszanego (grant + inwestycja w udziały) w ramach prestiżowego programu EIC Accelerator (EICA, Horizon Europe). To zaledwie 9. spółka z Polski, która dostała tego typu finansowanie, w 2025 r. jedynie ok. 4 proc. firm, których wnioski przyjęto, dostało takie wsparcie. EIC Accelerator, porównywany często do amerykańskiego Y Combinatora, skoncentrowany jest zdecydowanie na rozwiązaniach z segmentu deeptech.

– EIC Accelerator to miejsce, w którym deeptech dostaje skrzydeł. Tu, by stać się inwestycyjnym celem, trzeba przejść przez wielomiesięczny proces i trafić pod lupę licznego grona ekspertów. Dla naszego zespołu to więc potwierdzenie, że budujemy coś naprawdę przełomowego – zaznacza Bartłomiej Roszkowski, współzałożyciel Proteine Resources i jednocześnie absolwent Y Combinator.

Pet food premium

Proteine Resources tworzy funkcjonalne, wysokowydajne białka dostosowane do potrzeb zwierząt domowych, koncentrując się na ich zdrowiu, przyswajalności i smakowitości produktu oraz zrównoważonym rozwoju. Wykorzystuje do tego łatwo skalowalną, sterowaną AI, autorską platformę biokonwersji grzybni. To największa i najbardziej wartościowa - a marnowaną podczas uprawy - część grzybów (m.in. popularnych pieczarek). Protein Resources w złożonym, powtarzalnym procesie zamienia je w najwyższej jakości białko owadzie.

- Nasza opatentowana technologia umożliwia sterowany algorytmami AI autonomiczny proces transferu i kumulacji w owadzich “mikro bioreaktorach” całego leczniczego bogactwa grzybów - tłumaczy Konrad Włodarczyk, założyciel Proteine Resources i twórca technologii.

Białko wyprodukowane w tym procesie technologicznym jest bogate m.in. w łatwo przyswajalną taurynę i L-argininę — kluczowe aminokwasy m.in. dla kotów i aktywnych zwierząt domowych. Te elementy wspierają ich odporność oraz równowagę immunologiczną, kondycję sierści i skóry oraz redukują występowanie alergii. Już wkrótce będą składnikami karm i suplementów dla zwierząt domowych. Dodatkowo, produkcja białka o klasie wysokojakościowej wołowiny emituje niemal 100-krotnie mniej CO2 niż w przypadku produkcji jej mięsnego odpowiednika.

– Dostarczamy składniki o realnych, potwierdzonych właściwościach funkcjonalnych m.in. koncentraty białkowe, aktywne składniki, prebiotyki, witaminy, suplementy i dodatki. To istota naszego biotechnologicznego DNA – podkreśla Bartłomiej Roszkowski.

Co kluczowe, gotowy produkt Proteine Resources odznacza się także doskonałym smakiem, docenianym nawet przez koty, które znane są z trudności w akceptacji alternatywnych źródeł białka.

Skalowanie i dencetralizacja produkcji

Dzięki pozyskanym 9,5 mln euro z EICA, Proteine Resources planuje zbudować 10-krotnie większy zakład pilotażowy w okolicach Siedlec (woj. Podlaskie) i następnie uruchomić pierwszą na świecie pełnoskalową i w całości autonomiczną fabrykę białka owadziego. Już wkrótce, w rozbudowanym zakładzie spółka będzie wytwarzać nawet 100 ton produktu rocznie. W ten sposób Proteine Resources przygotuje modułową, energooszczędną architekturę produkcyjną, skalowalną w dowolnym miejscu na świecie mającym dostęp do odpadów rolniczych. Finansowanie pozwoli również skomercjalizować autorski produkt spółki czyli funkcjonalny odpowiednik wołowiny (1:1) dla segmentu premium pet food.

- Nasze zintegrowane systemy automatyzacji i sterowania oparte na AI pozwolą znacząco obniżyć koszty operacyjne i umożliwią zdecentralizowaną produkcję. Zmieni to sposób, w jaki rozwijane są zrównoważone źródła białka, pozwalając na ich masową produkcję oraz zyskując przychylność ze strony producentów produktów premium dla zwierząt – zapowiada Konrad Włodarczyk, założyciel i co-CEO.

Łatwe skalowanie

Istotą cyklu produkcyjnego Proteine Resources jest jego cyrkularność i dążenie do realnej zeroemisyjności. Według analiz spółki, więksi producenci grzybów wydają nawet 80 tys. euro rocznie na utylizację łodyg i grzybni. Technologia polskiej spółki zamienia ten koszt w przychód. Sposób produkcji Proteine Resources eliminuje koszty zarządzania odpadami, redukuje emisje gazów cieplarnianych i ryzyko skażenia środowiska oraz daje lokalnym rolnikom udział w cyrkularnej rewolucji żywnościowej.

– Pomagamy przekształcić problem w źródło zysku. Do tego robimy to w sposób skalowalny, mierzalny i neutralny emisyjnie. Rocznie w Unii Europejskiej powstaje nawet 6,5 mln ton odpadów grzybowych, których utylizacja jest obecnie bardzo uciążliwa i kosztochłonna – mówi Bartłomiej Roszkowski.

Te cechy biotechnologicznej firmy docenili inwestorzy, jak i niezależni eksperci z sektora deeptech. Proteine wspierane jest już przez fundusze SMOK Ventures i Bitspiration Booster VC.

– To, co zbudowało Proteine, to nie tylko produkt a skalowalna platforma. Spółka przekształca jedno z największych wyzwań środowiskowych rolnictwa w skalowalny biznes o prawdziwie biotechnologicznym charakterze. To rzadkość – podkreśla Borys Musielak, managing partner w SMOK Ventures.

– Zrównoważona i jednocześnie agresywnie skalowana biotechnologia to rzadka mieszanka. Model Proteine łączy wszystko, co najważniejsze: cyrkularność, autonomię i globalną multiplikację rozwiązania– dodaje Andrzej Targosz, jeden z partnerów z Bitspiration Booster.

ZOBACZ RÓWNIEŻ