Czy robot stworzy dzieło na miarę Mona Lisy?

Agnieszka Piłat
Agnieszka Piłat, fot. materiały prasowe
Na świecie pojawił się zupełnie nowy nurt – tak jak kiedyś impresjonizm czy ekspresjonizm. Jako zdeklarowana technoentuzjastka nie wykluczam sytuacji, że będziemy poszukiwać twórczości autorstwa konkretnego algorytmu – mówi Agnieszka Piłat, która w Boston Dynamics uczy malarstwa sztuczną inteligencję.

Czy sztuczna inteligencja jest kreatywna?

To tak, jakbyśmy zapytali, czy pianino jest kreatywne – stopień zaawansowania obu tych narzędzi jest oczywiście różny, jednak schemat ten sam. Kiedy człowiek coś tworzy, to jest w tym wszystkim głębszy zamysł, w przypadku sztucznej inteligencji niekoniecznie.

Technosceptycy przekonują, że skoro sztuczna inteligencja działa zgodnie z danymi, jakimi się ją nakarmi – np. dzieła sztuki – to sama nigdy nie stanie się kreatywna, będzie wyłącznie powielać schematy. Słucham takich głosów, a potem patrzę na dorobek ludzkości. Są słuchacze, którzy powiedzą ci, że Beatlesi wymyślili w muzyce wszystko, co się dało – reszta po nich to jedynie wykorzystanie dostępnych np. akordów – ale jakoś nikt nie odmawia współczesnym artystom kreatywności.

Najciekawsze w dyskusji o AI jest to, że rozwój tej technologii zmusił nas do zastanowienia się, do jakiego stopnia jesteśmy kreatywni jako ludzie.

Twoim zdaniem?

Sztuczna inteligencja działa w oparciu o pewne wzory – człowiek przecież także. Fakt, że algorytm potrafi symulować ludzką twórczość z ogromną dokładnością, świadczy o tym, że wcale nie jesteśmy aż tak oryginalni, jak nam się wydawało. Dlatego tak bardzo boimy się sztucznej inteligencji. W tym kontekście bardzo często mówi się o tym, że AI pobudzi naszą – ludzką –  kreatywność, choć to może być broń obusieczna, co zresztą widzę...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 11/2023 (98)

Więcej możesz przeczytać w 11/2023 (98) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ