Aktualności
Darmowa opieka medyczna i zasiłki dla milionów Polaków
Za planowaną rewolucję z ZUS zapłacą m.in. przedsiębiorcy. Od początku 2023 roku będą zmuszeni przekazać o 787 mln więcej składek na Fundusz Pracy.
Rozrywka to za mało? Play-to-earn pozwoli ci zarobić na graniu
Wartość rynku gier wynagradzających graczy w kryptowalutach podwoiła się w ciągu roku. Polski startup Elympics widzi w tym oznaki kolejnej rewolucji gamingowej i ma ambicje, aby stać się jej motorem napędowym.
Zdrowie, czyli benefitowy evergreen
Prywatna opieka medyczna stała się swego rodzaju benefitowym must-have. Cieszy się niesłabnącą popularnością zarówno wśród pracowników, jak i pracodawców. To coś, czego w repertuarze „Oferujemy” nie może zabraknąć. Dlaczego?
X-kom inwestuje w biznesowe przedsięwzięcie Quebonafide
Firma X-kom i jej współzałożyciel, Michał Świerczewski, zainwestowali w spółkę Chai Group, czyli biznesowe przedsięwzięcie rapera znanego pod pseudonimem Quebonafide - czyli Kuby Grabowskiego.
Czy dziś warto kupić obligacje skarbowe?
Inwestorzy indywidualni są jedną z niewielu grup zainteresowanych finansowaniem rosnącego zadłużenia Polski. Ale czy warto wziąć na siebie ciężar wydatków socjalnych rządu? Zwłaszcza teraz.
Glovo przewiezie meble? Rusza współpraca z marką Homla
Glovo i Homla nawiązały partnerstwo, dzięki któremu produkty marki dostępne będą w formie dostawy do domu. W aplikacji na początek dostępnych będzie około 450 dodatków do domu.
Sebastian Kulczyk tworzy fundusz grantowy dla studentów SGH MBA for Startups
Sebastian Kulczyk we współpracy z EY Academy of Business utworzył fundusz grantowy dla uczestników drugiej edycji studiów Online MBA for Startups. Pięć osób, które pomyślnie przejdzie proces rekrutacji i dodatkowo przedstawi najciekawszy biznes plan, otrzyma dofinansowanie w wysokości 20 000 PLN czyli ponad połowę czesnego.
Giełdy kryptowalut z większym ruchem we wrześniu. Najgorsze za nami?
Wolumen transakcji na giełdach kryptowalut wzrósł o 16% we wrześniu po trzymiesięcznym zastoju. Dodatkowo wiele kryptowalut w trzecim kwartale odnotowało wysokie zyski.
4-dniowy tydzień pracy to więcej wypoczętych pracowników
Pracownicy, którzy mieli okazję przejść na 4-dniowy tydzień pracy, wykorzystują więcej wolnego czasu na sen.
Sztuczna inteligencja odbierze pracę? Najbardziej zagrożone zawody
Od lat mówi się, że sztuczna inteligencja odbierze nam pracę. Jeśli pracujesz jako asystent stamatologiczny, przygotowujesz żywność albo jesteś hydraulikiem - nie masz się czego obawiać.
Afera paszowa. Czy firma Berg und Schmidt doprowadzi do wielkiego kryzysu branży mięsnej?
Zarząd niemieckiej firmy Berg und Schmidt został aresztowany na trzy miesiące przez CBŚP, ale to dopiero początek konsekwencji afery paszowej - piszą media. Niemiecka firma sprzedawałą producentom pasz niezbadane dodatki przeznaczone oryginalnie jako komponenty do paliw.
UOKiK karze za zatory płatnicze. Farmio opóźniało płatności na miliony złotych
Ponad 700 tys. złotych kary na spółkę Farmio nałożył prezes UOKiK. Firma miała doprowadzać do dużych zatorów płatniczych, które uderzały szczególnie w polskie małe i średnie firmy. Jednocześnie od podobnych kar odstąpiono w trzech innych przypadkach firm.
Korzyści z przetwarzania danych w chmurze obliczeniowej
W trakcie ostatniej dekady chmura zyskuje ogromną popularność, wywierając wpływ na wszystkie branże, nie tylko te związane z technologią. Usługi świadczone w chmurze stały się nieodzownym elementem nowoczesnych przedsiębiorstw.
Wojciech Hann, prezes BOŚ: Wojna w Ukrainie nie zatrzyma zielonej transformacji
Rosyjska agresja na Ukrainę i wywołany nią kryzys energetyczny zrodziły naturalne pytanie, czy w efekcie wydarzeń za naszą wschodnią granicą nie dojdzie do wywrócenia flagowego projektu Unii Europejskiej, jakim jest Zielony Ład. Ta nadzwyczajna sytuacja nie zmienia jednak optyki długoterminowej - pisze w specjalnym komentarzu Wojciech Hann, prezes zarządu Banku Ochrony Środowiska.
Jak nie teraz, to kiedy wejść w fotowoltaikę? "Niektórym firmom ceny prądu wzrosły o 300 proc."
- Mamy takich klientów, którzy otrzymali nawet o 200-300 proc. wyższe prognozy cen energii na przyszły rok. W takiej sytuacji inwestycja w OZE jest opłacalna dla wszystkich - tłumaczy Bartłomiej Solner, dyrektor Strategii Sprzedaży B2B Columbus Energy.
Podatku Sasina jednak nie będzie?
Bardzo negatywna reakcja na plany wprowadzenia podatku od "nadzwyczajnych zysków" może doprowadzić do rezygnacji rządu z pomysłu - pisze Dziennik Gazeta Prawna.
Polskie rowery transportowe z finansowaniem od inwestorów. Przedsiębiorcy przekazali 2 mln na rozwój
Urvis.Bike zamknęło drugą rundę finansowania. Grono inwestorów przekazało spółce 2 mln złotych. Cel? Rozwój firmy w Polsce i Niemczech.
PMI we wrześniu. Delikatne odbicie, ale nie ma powodów do optymizmu
We wrześniu PMI polskiego przemysłu wyniosło 43 punkty. To więcej, niż w sierpniu (41), ale każdy wynik poniżej 50 oznacza złę nastroje w firmach.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Październik 2022
Jak co miesiąc opisujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Getin Noble Bank przejdzie przymusową restrukturyzację! To koniec historii banku
Bankowy Fundusz Gwarancyjny poinformował o przymusowej restrukturyzacji Getin Noble Banku. Jego działalność zostanie przeniesiona do wspólnego banku BFG i Systemu Ochrony Banków Komercyjnych, utworzonego przez osiem banków komercyjnych.
Polskie firmy przyszłości
Łączy przedsiębiorców ze światem nauki, pomaga opracować i wdrożyć najbardziej przełomowe i innowacyjne projekty biznesowe. Narodowe Centrum Badań i Rozwoju obchodzi właśnie 15-lecie działalności. Firmy, które uzyskały jego wsparcie, powtarzają: bez pomocy publicznej agencji nie byłoby naszego sukcesu!
Tempo wzrostu inflacji wciąż wysokie. Mamy kolejny rekord, a ceny żywności niemal przebiły 20 proc.
Inflacja we wrześniu wyniosła 17,2 proc. - wynika z szybkiego szacunku GUS. To tyle, ile spodziewał sie Związek Banków Polskich, ale znacznie powyżej konsensusu rynkowego (16,5 proc.).
Polska i USA. Współpraca zapewni bezpieczeństwo w całym regionie?
USA i Polska mają wspólne interesy. Bliska współpraca między tymi krajami i naszymi firmami może doprowadzić do skutecznej transformacji energetycznej w Polsce, m.in. w zakresie energetyki atomowej – wynika z debaty zorganizowanej podczas Kongresu DISE we Wrocławiu.
Olimpiada fachowców
Już wkrótce Gdańsk stanie się światową stolicą zawodowców. 600 najlepszych młodych fachowców z 31 krajów zaprezentuje swoje umiejętności podczas międzynarodowych zawodów EuroSkills.
Benefity finansowe i żywieniowe oraz… słowo dziękuję
Niemal połowa pracowników nie jest zadowolona z oferty benefitowej pracodawcy. Oto kilka praktycznych wskazówek jak to zmienić.
Wellbeing w nowej odsłonie
#GreatResignation, wypalenie zawodowe, nowe oczekiwania pracowników, a do tego ich ciągły niedobór na rynku. Jak firmy mogą radzić sobie z tymi wyzwaniami podpowiada Izabela Kluzek-Kot, coach, ekspert ds. wellbeingu.
Cudze chwalicie, swego nie znacie. Robot polskiego startupu dotrze tam, gdzie człowiek nie może
Zamiast ogólnej koncepcji, konkrety cel. - Skupiamy się obecnie na rozwiązaniu problemów jakie występują w inspekcji i utrzymaniu infrastruktury podziemnej - mówi w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Jakub Bartoszek, Co-Founder MAB Robotics. To twórca polskiego robota "do zadań specjalnych".
Jak zwęszyć miliony, czyli pieskie życie polskich startupowców? Nowy numer My Company Polska
Polski "pet-biznes" rośnie i pokazuje pazury. Dla Doroty Rymaszewskiej (HiPets) Polska zrobiła się już za ciasna i chce wskoczyć do kolejnej "budy", a Sławomir Wiatr (PetHelp) pokazuje, jak chronić zwierzaki, które nie potrafią spadać na cztery łapy. Plus cztery wspaniałe pieski na okładce! Oto nowy numer My Company Polska.
Konkurs Energia Kobiet rozstrzygnięty
Poznaliśmy laureatki drugiej edycji konkursu “Energia Kobiet” organizowanego przez Dolnośląski Instytut Studiów Energetycznych w partnerstwie z Microsoft.
Jak rozwinąć firmę z branży e-commerce? Google i PFR organizują bezpłatne warsztaty.
Ruszyła druga edycja programu Firmy Jutra, który tworzą wspólnie Google, Polski Fundusz Rozwoju i Chmura Krajowa. W pierwszej edycji z bezpłatnych szkoleń i konsultacji zwiększających kompetencje cyfrowe firm skorzystało ponad 16 tys. przedsiębiorców. Tym razem program skierowany jest do branży e-commerce i zakłada darmowy udział dla 500 uczestników. Zgłoszenia do programu trwają do 30 września!
Wzrost cen materiałów budowlanych w Europie wyższy niż inflacja, ale nie w Polsce
W 2023 roku na kluczowych rynkach w Europie ceny materiałów budowlanych wzrosną średnio o 4-8 proc. To mniej niż w poprzednich dwóch latach, co może oznaczać, że deweloperzy ruszą ze wstrzymanymi inwestycjami. Nadal jednak będzie ich mniej niż przed wybuchem pandemii – wynika z szacunków CBRE.
Foodsi z wielomilionową rundą finansowania
6 mln złotych w ramach rundy seed zebrał startup Foodsi, czyli projekt, którego celem jest ograniczenie marnowania żywności. Przypomnijmy, startup znalazł się na naszej najnowszej liście "10 Rookies of the year", czyli najbardziej obiecujących startupów.
Koniec WIBOR-u już bliski. Od 2025 roku GPW przestanie publikować jego poziom
Już od przyszłego roku instytucje finansowe będą mogły korzystać ze wskaźnika, który zastąpi obecny WIBOR - poinformowała KNF. Definitywny koniec WIBOR-u zaplanowano na przełom 2024 i 2025 roku.
Jak z quiet quittera zrobić bohatera? Brak zaangażowania w pracy to wynik złego zarządzania
- Brak zaangażowania do pracy, zwany teraz quiet quittingiem, to bolączka szefów, którzy nie nadążają, lub nie chcą nadążać, za zmianami na rynku pracy. Jest na to lekarstwo - pisze Radosław Szafrański.
Czy Europa jest wystarczająco silna, aby poradzić sobie bez ropy i gazu z Rosji?
Polska, podobnie jak pozostałe państwa Unii Europejskiej, będzie mierzyć się z wysokimi cenami za prąd i gaz, które dotkną zwłaszcza najuboższe gospodarstwa domowe. Niestety Europa przez lata uzależniała się energetycznie oraz surowcowo od Rosji i aktualnie odczuwa tego konsekwencje.