Jak prosić o podwyżkę. Wyniki najnowszych badań Pew Research

Podwyżka. Jak ją dostać? / Fot. Wes Hicks, Unsplas
Podwyżka. Jak ją dostać? / Fot. Wes Hicks, Unsplash.com
Większość Amerykanów, ale również Europejczyków nie wie, jak zapytać o podwyżkę podczas negocjacji oferty pracy. I to nawet wtedy, gdy wiedzą, że powinni. Nowa ankieta zawiera cenne wskazówki i dane.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Według Pew Research Center ok. dwie trzecie respondentów, którzy próbowali negocjować pensje w trakcie rozpoczęcia pracy, otrzymało więcej niż pierwotnie oferowali pracodawcy. Wyniki - co warto odnotować - były jednak nieco mniej korzystne dla kobiet.

To ciekawe wnioski, które swoją drogą są częścią szerszego badania przeprowadzonego niedawno przez Pew na temat tego, jak Amerykanie postrzegają swoje miejsca pracy i ile osób nadal pracuje zdalnie. 

Wśród wszystkich pracowników, którzy zastanawiali się, jak prosić o podwyżkę i zdecydowali się to zrobić, 28% otrzymało nową, żądaną kwotę. Kolejne 38% otrzymało więcej niż sugerowano na początku pracy, ale mniej niż zażądali. Reszta dostała tylko pierwotną ofertę i pracodawcy nie zgodzili się na wyższe kwoty.

To jednak oznacza, że ok. 66% kandydatów do pracy otrzymało lepsze oferty pensji początkowych po tym, jak dowiedzieli się, jak zapytać o podwyżkę. - Wyniki robią wrażenie. To więcej, niż można by się spodziewać - mówi Kim Parker, dyrektor badań nad trendami społecznymi w Centrum Badań Pew. 

Jak zapytać o podwyżkę

Oczywiście najpierw trzeba dowiedzieć się, jak argumentować prośbę o podwyżkę. Ankieta Pew, która obejmowała 5188 pracowników z USA, zatrudnionych na pełny lub niepełny etat, wykazała że tylko 30% z nich pamiętało o poproszeniu o wyższą płacę podczas ostatniego zatrudnienia. Można więc założyć, że większość osób ciągle nie wie jak pytać o podwyżkę i jakich argumentów używać. Albo się boi.

Sprawdź: Mały ZUS i Mały ZUS Plus - na czym polega

Mężczyźni byli nieco bardziej skłonni do powiedzenia "chcę zarabiać więcej" i zrobili to częściej niż kobiety (32% w porównaniu z 28%). 

Wcześniejszy raport Pew wykazał, że ok. 51% amerykańskich pracowników jest bardzo zadowolonych ze swojej pracy, a ok. jedna trzecia pracowników na stanowiskach, które można realizować zdalnie, nadal pracuje z domu na pełen etat.

Dodatkowe dane opublikowane wykazują rozbieżności w komforcie, jaki mężczyźni i kobiety odczuwają podczas pytania o wyższą pensję, oraz jak odnosili sukcesy w swoich wysiłkach. Tylko 33% mężczyzn stwierdziło, że nie czuli się komfortowo, pytając o wyższą płacę, w porównaniu do 42% kobiet.

Równocześnie występowała także duża różnica w wynikach, jakie kobiety osiągnęły w wyniku swoich próśb w porównaniu z mężczyznami. Gdy podzielono wyniki według płci, 38% kobiet, które poprosiły o wyższą pensję, stwierdziło, że nie dostały więcej pieniędzy. Z drugiej strony tylko 31% mężczyzn, którzy negocjowali, musieli zadowolić się swoją początkową ofertą.

Wyniki Pew zdają się potwierdzać, że problemem nie jest to, że kobiety w sposób niewspółmierny nie pytają o wyższe pensje, ale że napotykają przeszkody, gdy zgłaszają takie żądania. Lub za bardzo martwią się, jak zostaną odebrane podczas negocjacji.

Argumenty o podwyżkę

Stosunkowo węższa różnica między mężczyznami i kobietami, którzy pytali o wyższe pensje początkowe, może być oznaką, że narastające apele o równość płac zaczynają mieć wpływ. - Zastanawiam się, czy brak dużego rozdźwięku płciowego [w kwestii negocjacji czy nie] oznacza, że zaczynamy widzieć efekty skupienia się na tym problemie - mówi Parker, zauważając, że Pew nie ma danych historycznych dotyczących tego typu pytań. 

Czytaj też: Osoba fizyczna a osoba prawna - różnice

Tymczasem niejasne jest, jaki wpływ mają prawa dotyczące przejrzystości płac, które wymagają od pracodawców podawania przedziałów płacowych w ogłoszeniach o pracę, które weszły w życie w miejscach takich jak Kolorado, Kalifornia i Nowy Jork (w Europie podobne prawo też zacznie obowiązywać). Możliwe jednak, że ujawnienie większej ilości informacji na temat przedziałów płacowych, które firmy są skłonne płacić, z czasem zwiększy udział pracowników chętnych do negocjacji - zarówno mężczyzn, jak i kobiet. 

A jak argumentować, że chcemy otrzymać podwyżkę? Oto kilka sugestii:

  1. Wyniki i osiągnięcia. Podkreśl najważniejsze osiągnięcia i sukcesy w pracy. Przedstaw konkrety, takie jak zrealizowane projekty, przekroczone cele sprzedażowe czy pozytywny wpływ na zespół
  2. Rozwój kompetencji - nowe umiejętności, certyfikaty lub ukończone szkolenia, które zdobyłeś od ostatniej rozmowy o wynagrodzeniu. Wykaż, że inwestujesz w swój rozwój zawodowy i jesteś coraz bardziej wartościowym pracownikiem dla firmy
  3. Porównanie z rynkiem. Sprawdź wynagrodzenia na podobnych stanowiskach w innych firmach w branży. Jeśli otrzymujesz mniej niż przeciętne wynagrodzenie na rynku, możesz użyć tych informacji jako argumentu
  4. Dodatkowe obowiązki. Objąłeś dodatkowe obowiązki w pracy, które nie były uwzględnione w pierwotnym zakresie obszarów operacyjnych. Przedstaw je jako dowód na swoją gotowość do podejmowania większej odpowiedzialności i roli w firmie
  5. Oszczędności dla firmy. Twoje działania przyczyniły się do osiągnięcia oszczędności, zwiększenia efektywności lub poprawy jakości pracy? Warto to podkreślić w rozmowie o podwyżce

Wiedza o tym, jak prosić o podwyżkę, jak zapytać o podwyżkę i jak argumentować prośbę o podwyżkę może przyczynić się do zmniejszenia różnic między płciami w negocjacjach płacowych oraz do wzrostu satysfakcji pracowników z ich zarobków.

ZOBACZ RÓWNIEŻ