Społeczna Kaffka w Krakowie. Nietypowa kawiarnia połączyła Rafała Sonika i Artura Czepczyńskiego

Społeczna Kaffka w Krakowie
Społeczna Kaffka w Krakowie
21 marca br., w Światowy Dzień Zespołu Downa, na gastronomicznej mapie Krakowa pojawiła się nowa, wyjątkowa kawiarnia - „Społeczna Kaffka”. Wyróżnia się nie tylko dobrą, aromatyczną kawą, ale przede wszystkim zespołem pracowników. To przepełnione empatią miejsce, w którym pracują osoby z zespołem Downa.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowa kawiarnia jest inicjatywą przedsiębiorstwa społecznego Społeczna 21 Sp. z o.o. non-profit, które działa w ramach Stowarzyszenia Osób i Przyjaciół Dzieci z Zespołem Downa „Tęcza” w Krakowie. 

- W tym momencie Społeczna  zatrudnia dziesięć osób z zespołem Downa, a w pracy towarzyszą im trenerzy pracy, którzy są osobami pełnosprawnymi – mówi Agata Krzyżek-Gola, wiceprezes Stowarzyszenia „Tęcza” i współzałożycielka „Społecznej 21”.

Społeczna Kaffka. Biznesmeni sfinansowali wyposażenie

Na otwarcie kawiarni zaproszono przedstawicieli biznesu, organizacji rządowych i non profit. Obecni byli m.in. Artur Czepczyński (założyciel Czepczyński Family Foundation - twórcy projektów edukacyjnych ABC Ekonomii oraz ABC Empatii), Rafał Sonik (przedsiębiorca, sportowiec i filantrop, ambasador projektu ABC Empatii), Anita Morga (koordynatorka Biura Młodych Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”), Marta Mordarska (przedstawicielka małopolskiego oddziału PFRON).

- Bardzo się cieszymy, że z okazji Światowego Dnia Zespołu Downa doszło do takiego spotkania. Cieszymy się, że tak wiele podmiotów skupia się wokół takich przedsiewzięć, bo ostatecznym beneficjentem jest zarówno konkretny jeden człowiek, który z naszych działań korzysta, ale też i społeczeństwo w szerszym wymiarze – mówi Grażyna Banach-Kociołek, prezes zarządu Stowarzyszenia „Tęcza” i  „Społecznej 21”.

Otwarciu kawiarniu towarzyszyło przekazanie przez Rafała Sonika jego pamiątkowej koszulki na licytację i wsparcie działań Stowarzyszenia „Tęcza”, a także wyposażenie lokalu w książki „ABC Empatii – bo wszyscy jesteśmy tacy sami” ufundowane przez Czepczyński Family Foundation, które uczą dzieci zrozumienia i empatii do rówieśników borykających się z różnymi chorobami czy niepełnosprawnościami.

-, ABC Empatii zawitało do Społecznej Kaffki aby okazać zrozumienie dla specyficznych potrzeb i warunków, których osoby z zespołem Downa potrzebują, gdyż osoby te są bardzo epatyczne, tylko my musimy i powinniśmy tworzyć im do tego odpowiednie warunki – zaznacza Rafał Sonik.

Artur Czepczyński przekonuje natomiast - Po raz pierwszy miałem okazję przekonać się, że połączenie ABC Ekonomii z ABC Empatii jest po prostu możliwe. Dzieci z zespołem Downa rozpoczęły pracę w krakowskiej kawiarni. Potrafią pracować, potrafią na siebie zarobić, stają się pełnymi członkami naszej społeczności. 

Paulina Surman – współzałożycielka Społeczna 21 Sp. z o.o. non-profit gorąco zachęca do udziału w kampani “Kaffka pełna empatii” bo jak mówi - “dzięki tej kampani pomagamy zarówno we wsparciu samej inicjatywy przedsiębiorstwa społecznego ale promujemy także projekt “ABC Empatii”, który jest idealnym przykładem tego jak empatia sprawdza się w praktyce”.

Przeczytaj także: Wywiad z twórcą Chat GPT-4

Gdzie działa Społeczna Kaffka

Społeczna Kaffka mieści się przy ul. Na Kozłówce 25 w Krakowie i zaprasza w dni powszednie od godz. 10:00 do 17:00 oraz w co drugą sobotę miesiąca.

ZOBACZ RÓWNIEŻ