Nowy podatek dla informatyków. Rząd poluje na lepiej zarabiających

informatyk
Fot. shutterstock.
Zgodnie z doniesieniami medialnymi, Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Informacją Skarbową zmieniło swoje podejście do interpretacji podatkowych dotyczących informatyków, co skutkuje wyższymi opłatami podatkowymi.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W ciągu ostatnich kilku lat w Polsce nastąpił dynamiczny rozwój branży IT, co wiąże się z zwiększonym zapotrzebowaniem na specjalistów z tej dziedziny. Jednakże, w ostatnim czasie pojawiły się informacje na temat podwyżek podatków dla informatyków prowadzących działalność gospodarczą. Zmiana ta wzbudziła wiele kontrowersji i niezadowolenia wśród tej grupy zawodowej.

Kara za wysokie zarobki 

Zgodnie z doniesieniami medialnymi, Ministerstwo Finansów wraz z Krajową Informacją Skarbową zmieniło swoje podejście do interpretacji podatkowych dotyczących informatyków, co skutkuje wyższymi opłatami podatkowymi. Dotychczasowy podział na dwie stawki ryczałtu podatkowego - 12 i 8,5 proc. - zaczął być interpretowany w sposób bardziej restrykcyjny. W efekcie, większość informatyków prowadzących działalność gospodarczą otrzymała niekorzystną interpretację podatkową, co oznacza wyższy podatek.

Nowy podatek dla informatyków

Jak wynika z przeprowadzonych analiz, nowe podejście Ministerstwa Finansów jest wynikiem faktu, że nie wszystkie działania związane z pracą informatyka zostały jasno określone w przepisach podatkowych. W związku z tym, skarbówka zdecydowała się na bardziej restrykcyjną interpretację, która obejmuje większość działań związanych z branżą IT.

Czytaj dalej: Polska, czyli raj patodeweloperki

Przedsiębiorcy obawiają się, że stracą specjalistów

Jak podkreśla portal Bankier.pl reakcja branży IT na tę zmianę jest negatywna, a przedstawiciele tej grupy zawodowej podnoszą, że wyższe podatki to kolejny cios dla branży, która już boryka się z wieloma problemami związanymi z niedoborem kwalifikowanej siły roboczej. Informatycy ale przede wszystkim zatrudniający ich przedsiębiorcy obawiają się, że wyższe podatki mogą skłonić wielu z nich do emigracji lub rezygnacji z prowadzenia działalności gospodarczej, co może mieć negatywny wpływ na rozwój całej branży.

To szczególnie istotne wobec obecnej sytuacji na rynku. Powszechnym rozwiązaniem jest praca zdalna. Dlatego programiści z Polski coraz częściej wybierają pracę dla firm, które prowadzą działalność w innych krajach i proponują kilkakrotnie wyższe stawki w lepszej walucie niż polska. 

Złamanie zasady równości podatkowej

Jednocześnie, wielu prawników i doradców podatkowych zwraca uwagę na fakt, że wyższe podatki dla informatyków mogą być sprzeczne z obowiązującymi przepisami. Zgodnie z ich interpretacją, nowe podejście Ministerstwa Finansów może być niezgodne z zasadą równości podatkowej. Nie uwzględniają też specyfiki pracy informatyka, który nie zawsze zajmuje się oprogramowaniem.

W związku z powyższym, wiele firm i organizacji branży IT rozważa możliwość podjęcia działań mających na celu zablokowanie tej zmiany lub wywarcie presji na politykach, aby Ci zadbali o ich interes. Będzie jednak trudno, gdyż rząd PiS desperacko szuka środków, by zrealizować programy pomocowe, które mają otrzymać potencjalni wyborcy partii, jeszcze przed październikową elekcją.

Czytaj dalej: Od różnorodności i włączania nie ma odwrotu. Debata My Company Polska

ZOBACZ RÓWNIEŻ