Razem ku zielonej przyszłości

Ekspertki OZE: Hanna Powojewska i Klaudia Potrzebowska / Fot. mat. pras.
Ekspertki OZE: Hanna Powojewska i Klaudia Potrzebowska / Fot. mat. pras.
Misją RePoweric jest zrewolucjonizowanie sposobu, w jaki branża energii odnawialnej zarządza zasobami, dążąc do zwiększenia efektywności, konkurencyjności i zrównoważonego rozwoju w dynamicznym środowisku energetycznym. O sektorze OZE opowiadają przedstawicielki spółki.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 8/2024 (107)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Klaudia Potrzebowska i Hanna Powojewska trafiły do świata energii odnawialnej właściwie z przypadku. – Nigdy nie sądziłam, że będę pracować w tym sektorze. Uczyłam się w szkole logistycznej, a moje życie kręciło się wokół transportu. W pewnym momencie logistyka zaczęła mnie męczyć, więc postanowiłam rozejrzeć się za czymś innym. Tak odnalazłam się w świecie OZE, który bardzo mnie zaintrygował – wspomina Klaudia Potrzebowska. W RePoweric zajmuje się przede wszystkim backofficem oraz wsparciem klientów w uzyskaniu rekompensat.

– W RePoweric pracuję niespełna rok, obecnie na stanowisku Key Account Managera ds. Assetów OZE i Magazynów Energii. Jestem odpowiedzialna przede wszystkich za sprzedaż naszych usług wytwórcom energii. Nigdy nie sądziłam, że branża energetyczna tak mnie zafascynuje, swoją przyszłość wiązałam raczej z prawem. W liceum uczęszczałam do klasy o profilu matematyczno-geograficznym, nauka geografii nigdy nie sprawiała mi przyjemności, a lekcje dotyczące kwestii energetycznych wydawały się wyjątkowo nudne. Obiecałam sobie, że nigdy nie trafię do branży z tym związanej – śmieje się Hanna Powojewska. Choć po szkole średniej miała plany związane ze studiami prawniczymi, ostatecznie związała się właśnie z branżą energetyczną. – Stawiając w niej pierwsze kroki i nabywając praktycznej wiedzy, a nie podręcznikowej, zainteresowałam się całym sektorem – dodaje.

To zresztą chyba szersze zjawisko, że specjaliści trafiają do świata OZE na skutek różnych splotów okoliczności, m.in. dlatego, że niewiele osób studiuje na kierunkach związanych z energetyką. – Takie studia są ciężkie, a ich zakres – niejednokrotnie bardzo wymagający – wskazują nasze rozmówczynie.

Spójny ekosystem

RePoweric – będąca częścią Grupy Kapitałowej Respect Energy – jest spółką z misją rewolucji w sektorze energii odnawialnej. Powstała z inicjatywy współzałożycieli, którzy dostrzegli potencjał w integracji technologii, zarządzania energią oraz innowacyjnych rozwiązań w sektorze OZE. – Nasza największa innowacyjność i wartość polegają na tym, że pomagamy firmom oraz organizacjom efektywniej zarządzać zużyciem energii. Nasze rozwiązania pozwalają na monitorowanie i optymalizację zużycia energii w czasie rzeczywistym, co prowadzi do oszczędności i zmniejszenia kosztów – tłumaczy Klaudia Potrzebowska. – Dodatkowo integrujemy odnawialne źródła energii i inteligentne sieci zwiększające stabilność oraz niezawodność dostaw prądu, co oznacza, że pomagamy naszym klientom nie tylko oszczędzać pieniądze, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska – uzupełnia Hanna Powojewska.

Mówiąc wprost: RePoweric pozwala zarządzać rozproszonymi źródłami wytwórczymi – czyli instalacjami fotowoltaicznymi, farmami wiatrowymi czy magazynami energii – które mogą działać zarówno niezależnie, jak i w połączeniu, tworząc spójny ekosystem.

Spójny ekosystem jest tu być może kluczowym hasłem, ponieważ celem spółki są działania na rzecz transformacji energetycznej w Polsce, a także edukacja rynku. – Czy rodzimi przedsiębiorcy wiedzą, jak przeprowadzać transformację energetyczną? Mam wątpliwości. Brakuje doświadczenia związanego chociażby ze sposobami rozliczania – zauważa Powojewska. Jako przykład wskazuje ujemne ceny energii, które oznaczają, że za energię sprzedaną w danej godzinie wytwórca płaci odbiorcy. RePoweric pomaga poradzić sobie z tym problemem.

– Oczywiście nie oznacza to, że pod kątem OZE nasz kraj jest jakoś bardzo zacofany, ponieważ polskim firmom transformacja energetyczna idzie coraz lepiej. Mnóstwo przedsiębiorców dostrzega korzyści płynące z inwestowania w odnawialne źródła energii i technologie zwiększające efektywność energetyczną. Na pewno świetnie radzimy sobie z wprowadzaniem innowacyjnych rozwiązań i zwiększaniem świadomości na temat ekologicznych korzyści – mówi Potrzebowska.

A z czym radzimy sobie nieco gorzej? Zdaniem naszych rozmówczyń, ważne jest dalsze upraszczanie procedur administracyjnych związanych z inwestycjami w nowe technologie oraz zapewnienie większego wsparcia finansowego dla firm chcących dokonać transformacji energetycznej. – Obecne prawo znacznie ogranicza cały sektor, aby on mógł się dalej rozwijać, potrzebujemy zmian ustawowych. Niestety, prawo w Polsce nie nadąża za zmianami – przekonują przedstawicielki RePoweric.

Pożywka dla startupów

Część ekosystemu startupowego związanego z OZE rozwija się wyjątkowo szybko, a wszelkie innowacje związane z energią odnawialną wzbudzają ogromne zainteresowanie. BloombergNEF wyliczył, że tylko w 2021 r. w cleantech – a więc sektor wspierający digitalizację najważniejszych aspektów dotyczących ekologii oraz usprawniający działania branż energochłonnych – zainwestowano na całym świecie ponad 750 mld dol. Z badania „2035 Electric Decarbonization Modeling Study” opracowanego przez Uniwersytet Kalifornijski w Berkeley, wynika z kolei, że przedsiębiorstwa działające w branży związanej z czystą energią i zielonymi rozwiązaniami mogą dać 0,5 mln nowych miejsc pracy rocznie do 2035 r.

– Sektor energetyczny jest bardzo otwarty na innowacje. Widzimy rosnące zainteresowanie nowoczesnymi rozwiązaniami poprawiającymi efektywność energetyczną i zmniejszającymi wpływ na środowisko. Wiele firm oraz instytucji zaczyna dostrzegać korzyści płynące z inwestycji w nowe technologie, co jest dobrym znakiem, świadczącym o tym, że sektor chce się rozwijać – zaznacza Powojewska. – Zapotrzebowanie rynkowe na czystą energię napędza startupy, których powstaje coraz więcej – uściśla Potrzebowska.

Polskie przedsiębiorstwa bazujące na odnawialnych źródłach energii? Innowacyjne działania – a takich podejmuje się właśnie RePoweric oraz Respect Energy – pokazują, że to nie nieosiągalna utopia, ale przyszłość będąca na wyciągnięcie ręki. 

------------------------------------------------------------------------------

Usługi i narzędzia oferowane przez RePoweric, które pomagają producentom energii lepiej zarządzać swoimi instalacjami i minimalizować straty finansowe:

SCADA+ w połączeniu ze Schedule. Główne narzędzie pozwalające producentom energii monitorować, kontrolować i zarządzać rozproszonymi instalacjami odnawialnych źródeł energii (OZE), dzięki czemu mogą lepiej reagować na potrzeby rynku i optymalizować produkcję. RePoweric zajmuje się również rekompensatami od Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) za wyłączenia, co pozwala klientom na dodatkowe oszczędności.

Smart Schedule. Usługa zabezpieczająca producentów energii przed ujemnymi cenami, które coraz częściej pojawiają się na rynku. Spółka przejmuje odpowiedzialność za handel i zarządzanie finansami, dbając o to, aby klienci nie ponosili strat z powodu ujemnych cen na giełdzie energii.

SOGL. RePoweric dla swoich klientów dostarcza prognozy produkcji energii zgodnie z wytycznymi Operatora Systemu Dystrybucyjnego (OSD) i Operatora Systemu Przesyłowego (OSP). To ogromna oszczędność czasu, ponieważ klienci nie muszą sami zajmować się tym skomplikowanym procesem.

BMS (Battery Management System). Zarządzanie systemami magazynowania energii poprzez monitorowanie pracy baterii i optymalizowanie kosztów oraz zużycia energii. Dzięki tej usłudze producenci mogą inteligentnie ładować i magazynować nadwyżki energii, aby wykorzystać je wtedy, gdy jest to najbardziej opłacalne.

My Company Polska wydanie 8/2024 (107)

Więcej możesz przeczytać w 8/2024 (107) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ