MSP
zobacz inne tematyPolska mapa e-handlu. MŚP sprzedają 1 produkt na sekundę
Przedsiębiorcy w Polsce odgrywają kluczową rolę w gospodarce, generując blisko dwie trzecie PKB (67,9 proc.), z czego niemal połowę (45,3 proc.) wnoszą sprzedawcy z sektora MŚP. Najnowsze dane Amazon wskazują, że mali i średni przedsiębiorcy odnoszą sukcesy w e-commerce.
Mazowieckie wsparcie biznesu
Modernizacja i rewitalizacja, innowacje, ekologia i tworzenie miejsc pracy to główne obszary wsparcia realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. „Wnioski już można składać, a możliwości jest naprawdę dużo” – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Finiata pozyskuje 20 mln euro na finansowanie działalności MSP w Polsce
Finiata – spółka technologiczna z portfela Manta Ray – w dwa lata chce wesprzeć ultraszybkim i wygodnym finansowaniem w formule embedded lending kilka tysięcy rodzimych mikro, małych i średnich firm. Ma na to zapewnione 20 mln euro od brytyjskiego Fasanara Capital.
Wśród przedsiębiorców rośnie zainteresowanie elektrykami
Co czwarta firma z sektora MŚP deklaruje, że w ciągu najbliższego roku kupi przynajmniej jeden samochód. Przedsiębiorcy zdecydowanie częściej wybiorą nowe modele niż używane, choć popularność tych drugich z roku na rok idzie w górę. Znacznie wzrośnie zainteresowanie napędem elektrycznym i hybrydowym – wynika z drugiej edycji badania „Portfele Polaków pod lupą”.
Euler Hermes: zacznijmy ubezpieczać faktury. Twój kontrahent może ogłosić niewypłacalność
- Rok 2021 przyniósł wzrost niewypłacalności o 69%. Najbardziej dotknięty był sektor MŚP i aż w 60% przypadków miało zastosowanie uproszczone postępowanie restrukturyzacyjne - mówi ekspert Euler Hermes. Pora pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu.
Wskaźnik nastrojów MŚP stabilizuje się. Widmo kolejnej fali nie budzi dużych obaw
Po niemal roku systematycznego poprawiania się nastrojów w sektorze MŚP, odczyt Barometru EFL na IV kwartał br. wskazuje na nieznaczny spadek optymizmu. Główny indeks wyniósł 50,3 pkt. i jest 3,2 pkt. niższy niż kwartał wcześniej.
Bezpieczna franczyza - o czym warto pamiętać
Pierwsze na rynku ubezpieczenie od ryzyka biznesowego dla drobnych przedsiębiorców i franczyzobiorców wprowadza TUW Polski Zakład Ubezpieczeń Wzajemnych. – Okres pandemii pokazał, jak bardzo potrzebna jest ich ochrona – mówi prezes TUW PZUW Rafał Kiliński.
Giełda Papierów Wartościowych szuka ambitnych przedsiębiorców
Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie prowadzi rekrutację do trzeciej edycji Akademii GPW Growth – cyklu wywiadów i warsztatów adresowanych do przedstawicieli małych i średnich przedsiębiorstw.
Konsumenci są dziś znacznie bardziej zagrożeni niż kiedyś z powodu podrobionych produktów
Blisko 7 proc. towarów importowanych do Unii Europejskiej - o wartości 121 mld dol. - to towary podrobione. Podrabiane produkty mogą stwarzać poważne zagrożenie dla zdrowia i bezpieczeństwa.
Dla małych firm IoT to środowisko naturalne
Internet rzeczy staje się nieodłącznym elementem otaczającej nas rzeczywistości. I co istotne, tworzenie rozwiązań z nim związanych jest domeną małych i średnich firm. Giganci są co najwyżej konsumentami.
Prawdziwe oblicze kondycji polskich firm w dobie pandemii [RAPORT]
Po latach bardzo dobrej koniunktury dla mikro, małych i średnich firm w 2020 roku polskie przedsiębiorstwa były zmuszone do działania w wyjątkowo trudnych warunkach pandemii. Ograniczenia w działalności gospodarczej, trudności w kontaktach z klientami i dostawcami przełożyły się na dużo gorsze wskaźniki oceny koniunktury i perspektyw.
Rzecznik MŚP interweniuje przeciwko wyłączaniu ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców
Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorców dostrzega narastający problem wyłączania ochronnych przepisów o kontroli przedsiębiorców w ramach projektowania przez różne organy aktów normatywnych dotyczących wykonywania działalności gospodarczej.
W jakiej kondycji mali przedsiębiorcy rozpoczną nowy rok?
Przedsiębiorcy z nadzieją oczekują na to co może przynieść 2021 rok. Dane rynkowe i plany ustawodawców wskazują jednak, że może to być okres wymagający znacznie większej elastyczności finansowej oraz dobrych relacji biznesowych. Niestety obecnie aż 4 na 10 małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje malejące zaufanie wobec kontrahentów. Rośnie również liczba przeterminowanych zobowiązań.
W jakiej kondycji mali przedsiębiorcy rozpoczną nowy rok?
Przedsiębiorcy z nadzieją oczekują na to co może przynieść 2021 rok. Dane rynkowe i plany ustawodawców wskazują jednak, że może to być okres wymagający znacznie większej elastyczności finansowej oraz dobrych relacji biznesowych. Niestety obecnie aż 4 na 10 małych i średnich przedsiębiorstw deklaruje malejące zaufanie wobec kontrahentów. Rośnie również liczba przeterminowanych zobowiązań.
Polskie drabiny pojadą do Izraela
Mimo ograniczeń związanych z pandemią, polskie firmy podbijają światowe rynki. Rodzimy producent specjalistycznych drabin wielofunkcyjnych podpisał właśnie kontrakt z izraelskim importerem. Cały proces wspierała Polska Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH). Współpraca została zaplanowana na 3 lata.
Raport Finansowanie Firmy. Co nowego mają banki
W dobie pandemii instytucje finansowe skupiają się przede wszystkim na digitalizacji swoich usług. Ale nowych rozwiązań dla firm nie brakuje.
Raport Transformersi. Wolny rynek sobie poradzi [WYWIAD]
Polska gospodarka ma unikatową cechę w porównaniu z innymi państwami UE: jest niezwykle zdywersyfikowana. To pozwoliło nam obronić się przed kryzysem. Teraz jednak czas na inwestycje i digitalizację – mówi Michał Bolesławski, wiceprezes banku ING.
Raport Transformersi. Mały cyfrowy miś
Dziś każda nawet najmniejsza firma ma dostęp do technologii, które mają wielkie korporacje. I może z niej korzystać dość tanio. Trzeba tylko chcieć, mieć wizję i świadomość, że to niezbędne. Od czego zacząć i gdzie uzyskać wsparcie?
Razem na wszelki wypadek
Grubo ponad połowa polskich pracowników chce korzystać z ubezpieczeń grupowych, zdrowotnych i na życie. A firmy chcą rozszerzać ich ochronę o kolejne ryzyka. Nie tylko o te związane z koronawirusem.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Listopad 2020
Jak co miesiąc, omawiamy najważniejsze zmiany w przepisach gospodarczych.
Idealiści a realiści
Co motywuje ludzi do działania? Co sprawia, że chce im się wstać z kanapy i coś zrobić? To pytanie zaprzątało głowę całym pokoleniom ekonomistów. I przeciętny kapitalista powie, że im więcej zapłacisz, tym więcej dostaniesz w zamian. Pieniądze to jest właśnie to, czego ludzie potrzebują najbardziej. Inaczej są po prostu leniami, sami się na pewno nie motywują.
20 firm, które zmieniają Polskę i świat na lepsze
Ważny jest nie tylko zysk, ale też wpływ na otaczającą rzeczywistość. Ci przedsiębiorcy wierzą, że ich rozwiązania mogą przyczynić się do polepszania jakości naszego życia przy jednoczesnej dbałości o środowisko naturalne. Oto kolejna edycja naszego rankingu.
Ubezpieczenia grupowe w nowym stylu
Ubezpieczenia dopasowane do grup pracowników, dodatkowe benefity w postaci opieki zdrowotnej czy zniżki na inne produkty – to nowe trendy na rynku ubezpieczeń zbiorowych. Jeśli prowadzisz firmę, trzymaj rękę na pulsie. To może się opłacić!
Raport Skąd pieniądze na biznes. Nowi na rynku
Dopiero zaczynacie swoją przygodę z biznesem, a już słyszycie, że początkującej firmie dużo trudniej dziś o zewnętrzne finansowanie niż choćby w styczniu. To w wielu przypadkach prawda, jednak pojawiły się także ułatwienia.
Nowe obostrzenia! Konferencja premiera
Trwa konferencja premiera Mateusza Morawieckiego. Oto zapis zawierający nowe obostrzenia:
Tarcza PFR nie pomogła wszystkim. Rekordowa liczba niewypłacalności firm w III kwartale
Liczba niewypłacalności polskich firm opublikowanych w oficjalnych źródłach była w trzecim kwartale na rekordowym poziomie i wyniosła 369 firm. Lipiec, sierpień i wrzesień br. to miesiące z trzema najwyższymi dotychczas liczbami niewypłacalności - wynika z analizy firmy Euler Hermes.
Przedsiębiorcy szykują się na drugą falę pandemii. Raport z kondycji polskiego sektora MSP
Przedsiębiorcy są gotowi na drugą falę pandemii. 60 proc. z nich zadeklarowało, że podjęło już odpowiednie działania - wynika z badania #Koronabilans. Równocześnie 50 proc. przedsiębiorców uważa, że nie przetrwa bez dalszej pomocy rządu.
Europejski sektor produkcyjny potrzebuje milionów mkw. powierzchni. Czy znajdzie go w Polsce?
Firmy, które chcą inwestować w Europie, będą potrzebowały do końca 2022 roku niemal 14 mln mkw. powierzchni magazynowej. To okazja m.in. dla takich krajów, jak Polska.
Chmura na wymiar, czyli elastyczne rozwiązanie pay as you go od Fujitsu
Co stoi na przeszkodzie inwestycji w nowoczesne chmurowe rozwiązania? Brak wyspecjalizowanej kadry IT czy też wysokie koszty początkowe? Obie te kwestie przestają być barierą dla MSP. Bezpieczne przechowywanie danych w chmurze w elastycznym modelu finansowym „płać za to, co wykorzystasz” jest już dostępne na polskim rynku.
Koło ratunkowe dla firm
Myśląc o przyszłości swojej firmy, trzeba mieć na uwadze nie tylko rozwój biznesu, ale też ochronę jej majątku. Na rynku pojawiły się produkty specjalnie dopasowane do nowej rzeczywistości.
Blokada dla eksportu i importu. Jak radzą sobie polscy producenci?
Przez zamrożenie gospodarki nie tylko w Polsce, mocno ucierpieli rodzimi eksporterzy i importerzy. Jak wynika z IV edycji badania „KoronaBilans MŚP”, przeprowadzonego przez IMAS International dla Krajowego Rejestru Długów, aktualnie co trzeci eksporter ma problem z wyprodukowaniem i dostarczeniem towarów do zagranicznych klientów bądź realizacją dla nich zamówionych usług.
Polskie firmy o konsekwencjach pandemii: rośnie odsetek firm, które boją się o przyszłą koniunkturę
Najnowszy Barometr COVID-19, zrealizowany przez EFL na przełomie czerwca i lipca br., pokazuje bardziej realistyczne nastawienie przedstawicieli polskiego sektora MŚP do przyszłości niż jeszcze miesiąc temu. Rośnie jednak pesymizm co do najbliższych miesięcy.
Coraz trudniej o kredyt dla firmy. Banki zmieniają swoją politykę
Banki będą zaostrzały wymagania stawiane firmom przy procesie pozyskania kredytu - wynika z analizy NBP. Z odmową przyznania kredytu mogą spotkać się zwłaszcza firmy działające w branżach zagrożonych kryzysem wywołanym przez pandemię lub takie, które już odczuły finansowe skutki koronawirusa.
Druga fala pandemii pobudzi startupy do giełdowych debiutów?
Giełda stwarza szanse pozyskania kapitału, również dla startupów i młodych firm. Jednak znawcy tematu nie są zgodni co do tego, czy NewConnect jest optymalnym kierunkiem dla takich podmiotów. Mają wątpliwości, bo sytuacja gospodarcza nie jest zbyt dobra, a inwestorzy ograniczają wydatki na ryzykowne przedsięwzięcia.
Bank Pekao oferuje MŚP szybki limit na gwarancje bankowe i akredytywy
Bank Pekao S.A. proponuje swoim klientom z grupy małych i średnich firm Wielocelowy Limit Kredytowy Tarcza na gwarancje i akredytywy z uproszczonymi procedurami i zdalną obsługą – zabezpieczony gwarancją BGK de minimis.