Prawie 200 mld zł dla polskich przedsiębiorców. Dwa nowe fundusze wspierające innowacyjność firm ruszą w 2025
Minister Funduszy i Polityki Regionalnej, Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. / fot. PAP/Radek PietruszkaPrzyszłoroczna inauguracja Funduszu Wsparcia Technologii Krytycznych, o wartości 4 miliardów złotych, ma wesprzeć rozwój w obszarach takich jak biotechnologia, technologie cyfrowe oraz zasobooszczędne rozwiązania. Drugi z planowanych funduszy, Fundusz Transformacji Cyfrowej i Przyjaznej dla Środowiska, dysponować będzie blisko miliardem złotych. – Naszym celem jest wskazanie obszarów technologicznych, które mogą stać się motorem polskiego rozwoju. Po konsultacjach z partnerami społecznymi chcemy dać maksymalne wsparcie dla polskich przedsiębiorstw – podkreśliła minister Pełczyńska-Nałęcz.
Rekordowe wsparcie z Funduszy Europejskich
Szefowa resortu przypomniała, że Polska przeżywa obecnie "moment absolutnej hossy inwestowania środków europejskich". Łącznie na wsparcie polskich firm zostanie przeznaczonych niemal 200 miliardów złotych z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) i funduszy strukturalnych. – Z samego KPO mamy 135 miliardów złotych – poinformowała. Podkreśliła również, że fundusze te nie są celem samym w sobie, ale narzędziem do poprawy konkurencyjności i innowacyjności polskiej gospodarki.
Skuteczniejsze zarządzanie i nowe procedury
Pełczyńska-Nałęcz mówiła także o usprawnieniach w zarządzaniu wsparciem dla przedsiębiorczości. – Największy program wspierania innowacyjności prowadzony przez PARP i NCBR jest teraz realizowany w bardziej efektywny sposób – z większym naciskiem na innowacyjne technologie, a proces oceny wniosków został skrócony do dwóch etapów – wyjaśniła.
Ambicje rozwoju na przyszłość
Polska, według minister, nie znajduje się jeszcze w miejscu, gdzie chciałaby być pod względem innowacyjności. Nowe fundusze mają pomóc w rozwoju małych i średnich przedsiębiorstw (MSP) oraz większych firm, co ma doprowadzić do wzrostu ich udziału w gospodarce – Chcemy, aby w ciągu najbliższych lat co najmniej kilka dużych, prywatnych polskich firm znalazło się wśród dziesięciu największych przedsiębiorstw w kraju – dodała.
Innowacje jako motor gospodarki
Minister zaznaczyła, że przyszłość polskiej konkurencyjności leży w innowacyjności. – Nie będzie konkurencyjności polskiej gospodarki bez jej innowacyjności. Innowacyjność musi być nowym motorem naszego wzrostu – podkreśliła. Planowany rozwój ma się odbywać na bazie Krajowego Planu Odbudowy, który po rewizji obejmuje 57 inwestycji i 54 reformy.
Transformacja w służbie klimatu i cyfryzacji
KPO, z którego środki trafią na kluczowe projekty, obejmuje wsparcie dla transformacji cyfrowej oraz działań klimatycznych. Aż 45% budżetu przeznaczono na cele związane z ochroną środowiska, a ponad 21% na cyfryzację. Dzięki tym środkom Polska ma szybciej realizować inwestycje przyczyniające się do zrównoważonego rozwoju i wzrostu gospodarczego.
Inwestowanie z planem
Podsumowując, minister Pełczyńska-Nałęcz przypomniała o znaczeniu optymalnego inwestowania przyznanych środków. – Potrzebujemy nie tylko funduszy, ale i planu ich inwestowania w sposób przyjazny i skuteczny dla polskiego rozwoju – wskazała. Długoterminowe działania, w tym średniookresowa strategia rozwoju kraju do 2035 roku, mają na celu umocnienie pozycji polskich przedsiębiorstw na międzynarodowej arenie.
Złoty kompas: Jak nawigować po funduszach dla MSP
Choć są kręgosłupem polskiej gospodarki, małe Złoty kompas: Jak nawigować po funduszach dla MSP i średnie przedsiębiorstwa stają dziś przed największymi wyzwaniami. Na szczęście mogą skorzystać z różnego rodzaju finansowań. Podpowiadamy, gdzie ich szukać.