Mazowieckie wsparcie biznesu
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Fot. mat. pras.Panie Marszałku, jakie inicjatywy podejmuje Pan, by wspierać rozwój przedsiębiorczości w województwie mazowieckim?
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego: Po pierwsze, to wsparcie dla projektów samorządów gminnych, powiatowych i organizacji pozarządowych – to niemal 20 programów i niemal milion złotych w tym roku. Drugi obszar dotyczy środków pochodzących z UE. Zapraszam serdecznie na strony www.funduszedlamazowsza.eu i www.mazovia.pl po informacje, na jakie projekty można składać wnioski. Oferujemy też fundusze pożyczkowe, dzięki którym udzielamy poręczenia lub kredytów. Z kolei program „Fundusze dla Mazowsza” ma wiele do zaoferowania w zakresie ekologii, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej.
To duży zastrzyk finansowy, zwłaszcza dla sektora MŚP.
Na Mazowszu mamy największą liczbę zarejestrowanych firm – 880 tysięcy, z czego 97% to mali i średni przedsiębiorcy. Mazowsze wytwarza 24 procent PKB – 140 mld euro, część oczywiście dzięki dużym firmom, takim jak Orlen, ale sporą część właśnie dzięki MŚP.
Jakie korzyści przynoszą rozwijającej się społeczności biznesowej inwestycje w regionie?
Przez 25 lat inwestycje znacznie zmieniły naszą codzienność. Wystarczy wspomnieć o setkach milionów złotych, jakie przekazaliśmy na modernizację i rozwój dróg wojewódzkich oraz gminnych i powiatowych, na modernizację kolei. Ponieważ zmagamy się ze spadkiem siły roboczej, mobilność pracowników jest bardzo istotna.
Rozwija się również turystyka.
Myślę, że dzisiaj odpowiada ona za 6% PKB Mazowsza. Mamy największą bazę hotelową i bardzo ciekawą ofertę turystyczną. Wspieramy turystykę weekendową, ale i ruch kamperowy oraz agroturystykę. Nasz Regionalny Port Lotniczy w Modlinie obsługuje niskokosztowe linie – około 40 destynacji, z których turyści chętnie korzystają. Z kolei lotnisko międzynarodowe na Okęciu generuje głównie ruch biznesowy.
Jak samorząd wspiera edukację?
Prowadzimy pewną kategorię szkół – głównie pomaturalnych. Wspieramy szkolnictwo podstawowe i średnie, wyposażając placówki w sprzęt informatyczny. Wspieramy szkolnictwo zawodowe, w którym przedsiębiorcy są naszymi naturalnymi partnerami. Ze środków UE przyznajemy stypendia uzdolnionej młodzieży ze szkół średnich, aby w ten sposób ją aktywizować i potencjalnie wpływać na rynek szczególnie poszukiwanych zawodów, np. medycznych. Oczywiście warunkiem pobierania takiego stypendium medycznego jest obietnica, że przez określony czas po zakończeniu kształcenia będzie się pracowało w jednostkach medycznych województwa mazowieckiego. To nasz sposób na uzupełnienie zauważalnych braków kadrowych.
Moc biznesu to moc człowieka. Jak wesprzeć tych, którzy dopiero startują w biznesie?
Najpierw musi być pomysł, a potem determinacja. Możliwości wsparcia jest wiele. Dla studentów są inkubatory przedsiębiorczości. Porad i wsparcia udzielają instytucje z otoczenia biznesu i specjaliści w izbach przemysłowo-handlowych. Jeśli chodzi o pieniądze unijne na poziomie regionalnym, zapraszam do naszych mazowieckich jednostek wdrażania programów unijnych i punktów informacyjnych oraz Departamentu Rozwoju Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim, Wojewódzkiego Urzędu Pracy czy Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.
Czego życzy Pan społeczności biznesowej w dzisiejszych czasach? Trudno ocenić, czy lepszych, czy gorszych, bo dla niektórych kryzys jest przecież szansą na rozwój.
Przede wszystkim tego, abyśmy mieli stabilny system prawny i podatkowy.
Trzeba działać roztropnie i z rozsądkiem podejmować ryzyko, dokonywać odpowiedniej dywersyfikacji usług i być biznesowo elastycznym. Warto być przebojowym, konsekwentnym, ale też przezornym. To chyba najlepsze słowo.
MATERIAŁ FORUM BIZNESU POLSKA, WWW.FORUMBIZNESU.WAW.PL.
REDAKCJA: DR MILENA GOŁDA, ALEKSANDRA OLSZEWSKA