Mazowieckie wsparcie biznesu

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.
Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Fot. mat. pras.
Modernizacja i rewitalizacja, innowacje, ekologia i tworzenie miejsc pracy to główne obszary wsparcia realizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego. „Wnioski już można składać, a możliwości jest naprawdę dużo” – mówi Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Panie Marszałku, jakie inicjatywy podejmuje Pan, by wspierać rozwój przedsiębiorczości w województwie mazowieckim?

Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego: Po pierwsze, to wsparcie dla projektów samorządów gminnych, powiatowych i organizacji pozarządowych – to niemal 20 programów i niemal milion złotych w tym roku. Drugi obszar dotyczy środków pochodzących z UE. Zapraszam serdecznie na strony www.funduszedlamazowsza.eu i www.mazovia.pl po informacje, na jakie projekty można składać wnioski. Oferujemy też fundusze pożyczkowe, dzięki którym udzielamy poręczenia lub kredytów. Z kolei program „Fundusze dla Mazowsza” ma wiele do zaoferowania w zakresie ekologii, wykorzystania odnawialnych źródeł energii i podnoszenia efektywności energetycznej.

To duży zastrzyk finansowy, zwłaszcza dla sektora MŚP.

Na Mazowszu mamy największą liczbę zarejestrowanych firm – 880 tysięcy, z czego 97% to mali i średni przedsiębiorcy. Mazowsze wytwarza 24 procent PKB – 140 mld euro, część oczywiście dzięki dużym firmom, takim jak Orlen, ale sporą część właśnie dzięki MŚP.

Jakie korzyści przynoszą rozwijającej się społeczności biznesowej inwestycje w regionie?

Przez 25 lat inwestycje znacznie zmieniły naszą codzienność. Wystarczy wspomnieć o setkach milionów złotych, jakie przekazaliśmy na modernizację i rozwój dróg wojewódzkich oraz gminnych i powiatowych, na modernizację kolei. Ponieważ zmagamy się ze spadkiem siły roboczej, mobilność pracowników jest bardzo istotna.

Rozwija się również turystyka.

Myślę, że dzisiaj odpowiada ona za 6% PKB Mazowsza. Mamy największą bazę hotelową i bardzo ciekawą ofertę turystyczną. Wspieramy turystykę weekendową, ale i ruch kamperowy oraz agroturystykę. Nasz Regionalny Port Lotniczy w Modlinie obsługuje niskokosztowe linie – około 40 destynacji, z których turyści chętnie korzystają. Z kolei lotnisko międzynarodowe na Okęciu generuje głównie ruch biznesowy.

Jak samorząd wspiera edukację?

Prowadzimy pewną kategorię szkół – głównie pomaturalnych. Wspieramy szkolnictwo podstawowe i średnie, wyposażając placówki w sprzęt informatyczny. Wspieramy szkolnictwo zawodowe, w którym przedsiębiorcy są naszymi naturalnymi partnerami. Ze środków UE przyznajemy stypendia uzdolnionej młodzieży ze szkół średnich, aby w ten sposób ją aktywizować i potencjalnie wpływać na rynek szczególnie poszukiwanych zawodów, np. medycznych. Oczywiście warunkiem pobierania takiego stypendium medycznego jest obietnica, że przez określony czas po zakończeniu kształcenia będzie się pracowało w jednostkach medycznych województwa mazowieckiego. To nasz sposób na uzupełnienie zauważalnych braków kadrowych.

Moc biznesu to moc człowieka. Jak wesprzeć tych, którzy dopiero startują w biznesie?

Najpierw musi być pomysł, a potem determinacja. Możliwości wsparcia jest wiele. Dla studentów są inkubatory przedsiębiorczości. Porad i wsparcia udzielają instytucje z otoczenia biznesu i specjaliści w izbach przemysłowo-handlowych. Jeśli chodzi o pieniądze unijne na poziomie regionalnym, zapraszam do naszych mazowieckich jednostek wdrażania programów unijnych i punktów informacyjnych oraz Departamentu Rozwoju Funduszy Europejskich w urzędzie marszałkowskim, Wojewódzkiego Urzędu Pracy czy Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Czego życzy Pan społeczności biznesowej w dzisiejszych czasach? Trudno ocenić, czy lepszych, czy gorszych, bo dla niektórych kryzys jest przecież szansą na rozwój.

Przede wszystkim tego, abyśmy mieli stabilny system prawny i podatkowy.
Trzeba działać roztropnie i z rozsądkiem podejmować ryzyko, dokonywać odpowiedniej dywersyfikacji usług i być biznesowo elastycznym. Warto być przebojowym, konsekwentnym, ale też przezornym. To chyba najlepsze słowo.

MATERIAŁ FORUM BIZNESU POLSKA, WWW.FORUMBIZNESU.WAW.PL.
REDAKCJA: DR MILENA GOŁDA, ALEKSANDRA OLSZEWSKA

ZOBACZ RÓWNIEŻ