Prawo i podatki

Karty rozdane. PPK w największych firmach

Karty rozdane. PPK w największych firmach

Już wiadomo, że poziom udziału pracowników w programie PPK w największych firmach był mniejszy niż zakładano. Z punktu widzenia średnich przedsiębiorców to dobra wiadomość, bo wzrost kosztów zatrudnienia pNajwiększe firmy, czyli podmioty zatrudniające od 250 pracowników (stan na 31.12.2018 r.) musiały podpisać umowy z instytucjami tworzącymi PPK do 12 listopada 2019 r.

Cezary Szczepański  19.12.2019
Czy Staszek sprawdzi się w biznesie?

Czy Staszek sprawdzi się w biznesie?

Pół miliona złotych, czyli równowartość 120 tys. euro, powinien pod choinką znaleźć każdy, kto skończył właśnie 26 lat! To błyskotliwa wizja Thomasa Piketty’ego znanego francuskiego ekonomisty, autora monumentalnej pracy „Kapitał w XXI wieku” zgłębiającego z pasją problemy nierówności dochodowych.

Zmiana reguł sądowej gry

Zmiana reguł sądowej gry

Nowelizacja kodeksu postępowania cywilnego wprowadziła tyle zmian, że przedsiębiorcy trudno będzie się w niej odnaleźć bez pomocy prawnika.

Finansowe „by passy”

Finansowe „by passy”

Od nowego roku wchodzi w życie nowelizacja mająca ograniczyć zatory płatnicze. Przedsiębiorcy nie powinni jednak żywić nadmiernych nadziei, że nowe przepisy je całkiem zlikwidują.

Maciej Łuczak 26.11.2019
Dowody przezorności

Dowody przezorności

Zawierając, dopuszczalną przecież przez prawo, ustną umowę zlecenia przedsiębiorca będzie praktycznie później pozbawiony możliwości dochodzenia przed sądem swoim roszczeń. To jedna z najważniejszych konsekwencji wejścia w życie od listopada odrębnego trybu rozpoznawania spraw gospodarczych.

Samowole zgodnie z prawem

Samowole zgodnie z prawem

Nowelizacja prawa umożliwi legalizację samowoli budowlanych, które mają ponad 20 lat. To ważna informacja dla właścicieli nieruchomości, bo wielu z nich nawet nie zdaje sobie sprawy, że ich budynek jest „nielegalny”.

Uwaga! Kontrola skarbowa!

Smartwica nas dopadła, czyli chorobliwe uzależnienie od smartfona. Mając zarejestrowaną jednoosobową działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej postanawiamy kupić go w internecie. I tu mogą pojawić się problemy.

Efekt kuli śniegowej

Efekt kuli śniegowej

Aż 80 proc. przypadków mobbingu ma miejsce w małych i średnich przedsiębiorstwach – wynika z najnowszych badań. Jak chronić swoich pracowników przed mobbingiem? I dlaczego to się szefom po prostu opłaca.

Fiskalna rewolucja. Paragony polecą do chmury

Fiskalna rewolucja. Paragony polecą do chmury

W maju zaczęła obowiązywać ustawa, która zmieni sposób prowadzenia biznesu przez 1,2 mln polskich przedsiębiorców. W ciągu najbliższych lat konieczna będzie zmiana kas fiskalnych na wersje online, a to oznacza dodatkowe wydatki.

Robert Mierwiński  25.06.2019
Z poczucia odpowiedzialności

Z poczucia odpowiedzialności

Coraz więcej polskich pracodawców i pracowników nie wyobraża sobie, że w ich firmie nie ma grupowego pracowniczego ubezpieczenia na życie. Nic dziwnego, bo ma ono dla obu stron mnóstwo zalet, potrafi nawet uratować przedsiębiorstwo przed bankructwem.

Uwaga! Kontrola skarbowa
Komedia pomyłek

Uwaga! Kontrola skarbowa Komedia pomyłek

„Zaprosiłem tu panów w celu zakomunikowania im arcyniemiłej nowiny: jedzie do nas rewizor”. Tak zaczyna się ponadczasowa komedia Mikołaja Gogola. Słowa te mogą powtórzyć polscy przedsiębiorcy, na których skrzynki e-mailowe trafiają fałszywe e-maile z info

Mediacja, nie eskalacja

Mediacja, nie eskalacja

Sądowy spór z konsumentem może mieć też dla nas konsekwencje wizerunkowe, gdy sfrustrowany klient zechce zniszczyć naszą reputację. Zamiast batalii sądowej warto wybrać arbitraż. Będzie również taniej.

Adam Mielczarek 24.04.2019
W sądach ostatnia nadzieja

W sądach ostatnia nadzieja

Prawo podatkowe w Polsce jest tworzone bez zrozumienia procesów ekonomicznych. Wszelkie zalecenia OECD i UE, jeśli chodzi o unikanie opodatkowania, w Polsce podnosimy do kwadratu. I stąd mamy 10 stron nowego prawa i 100 stron jego interpretacji. A do tego

Arbitraż gospodarczy się opłaca

Arbitraż gospodarczy się opłaca

Szybciej, lepiej, prościej – to wielkie zalety gospodarczych sądów arbitrażowych. Wkrótce będzie także taniej niż w zwykłym sądzie. Być może wtedy przekonają się do nich przedsiębiorcy.

Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych

Najnowsze zmiany  w przepisach gospodarczych

Co nowego w prawie? Czego możemy się spodziewać w najbliższym czasie? Kontynuujemy nasz cykl z informacjami najistotniejszymi z punktu widzenia przedsiębiorcy.

Anna Piątkowska 26.03.2019
Forma prowadzenia działalności gospodarczej a podatki

Forma prowadzenia działalności gospodarczej a podatki

Kwestie podatkowe, związane z poszczególnymi formami prowadzenia działalności, są równie ważne jak inne aspekty naszego biznesu, takie jak planowane rynki zbytu, koniunktura gospodarcza czy sprawne zarządzanie firmą.

Sprzedaż nieruchomości a status podatnika VAT

Sprzedaż nieruchomości a status podatnika VAT

Sprzedaż własnego majątku prywatnego, którego dana osoba fizyczna nigdy nie wykorzystywała do działalności gospodarczej, może rodzić negatywne skutki na gruncie przepisów podatkowych. Najczęściej dotyczy to zbycia nieruchomości.

Łukasz Jankowski, doradca podatkowy BG Tax & Legal 29.01.2019
Sponsor daje, ale odbiera w podatku

Sponsor daje, ale odbiera w podatku

Sponsoring pozwala przedsiębiorcy zwiększyć jego rozpoznawalność na rynku, a jednocześnie obniżyć płacony podatek. Przy optymalnej umowie faktyczny koszt udzielonego wsparcia może być dla niego prawie o połowę niższy.