Nowa władza planuje zmniejszenie obciążeń dla firm. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?

Nowa władza planuje zmniejszenie obciążeń dla firm. Na co mogą liczyć przedsiębiorcy?
Fot. shutterstock.
Nowy rząd Polski deklaruje znaczące zmiany w polityce podatkowej i systemie składkowym, mające na celu wsparcie przedsiębiorców i samozatrudnionych. Zapowiadane reformy, które mogą przynieść przedsiębiorcom nawet do 1,1 tys. zł oszczędności miesięcznie, są odpowiedzią na problemy wynikające z wprowadzenia Polskiego Ładu.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wskazuje Jacek Ozdoba z Suwerennej Polski, Polski Ład wprowadzony przez Zjednoczoną Prawicę mógł być powodem przegranych wyborów dla tej formacji. Polityk podkreśla, że nowy ekosystem podatkowy, którego twarzą był Mateusz Morawiecki niepotrzebnie wprowadził zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców. Takie rozwiązanie było dla prowadzących działalność niekorzystne, co w konsekwencji miało doprowadzić do odejścia od PiS ważnego elektoratu, jakim są przedsiębiorcy.

Obniżka składek zdrowotnych – korzyści dla przedsiębiorców

Tymczasem koalicja partii demokratycznych zamierza wprowadzić szereg zmian, które docelowo mają ułatwiać i promować przedsiębiorczość Polaków. Gazeta Wyborcza wylicza najważniejsze z nich. Nowe rozwiązania zakładają powrót do ryczałtowego systemu naliczania składki zdrowotnej, co może przynieść znaczące oszczędności, szczególnie dla przedsiębiorców z większymi przychodami. Na przykład, przedsiębiorca na skali z dochodem 10 tys. zł miesięcznie mógłby zyskać blisko 835 zł miesięcznie.

Międzynarodowy Dzień Studenta. Ludzie biznesu mówią, czego nauczyła ich pierwsza praca

Zmiany w płaceniu składek ZUS

Kolejnym krokiem nowego rządu będą zmiany w składkach na ZUS. Według planów istotne odciążenie właścicieli firm będzie możliwe dzięki zwolnieniu ze składek na jeden miesiąc w roku samozatrudnionych i mikroprzedsiębiorców. Dodatkowo otrzymają połowę minimalnego wynagrodzenia za ten czas.

Chorobowe i kasowa metoda rozliczania PIT

Wyborcza Biz docenia także inicjatywę przeniesienia obowiązku wypłacania świadczeń chorobowych na ZUS od pierwszego dnia choroby, co jest szczególnie istotne dla mikroprzedsiębiorców. Dodatkowo, wprowadzenie kasowej metody rozliczania PIT pozwoli przedsiębiorcom płacić podatek dopiero po otrzymaniu zapłaty za fakturę. O takie rozwiązanie drobniejszy biznes apelował już od lat.

Gra o tron w branży funeralnej: Klepsydra chce przejąć Spółkę Pogrzebową

Oczekiwanie na realizację obietnic

Przedstawione zmiany są obiecującym kierunkiem dla poprawy warunków działania przedsiębiorstw w Polsce. O ile obietnice te zostaną spełnione, mogą znacząco wpłynąć na poprawę sytuacji finansowej firm oraz na odbudowę zaufania między przedsiębiorcami a państwem. Czas pokaże, czy zapowiedzi te zostaną zrealizowane w pełni, i jak będą one odbierane przez polski sektor biznesowy. 

Już na pierwszy rzut oka widać inne podejście partii demokratycznych do przedsiębiorców. Strategia nowej koalicji rządzącej ma promować przedsiębiorczych Polaków, jako tych, którzy przysługują się gospodarce m.in. poprzez stwarzane przez nich miejsc pracy. Jednak musimy zdawać sobie sprawę, że obniżki składek będą słono kosztować budżet państwa.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X