Polacy nie znają swoich praw podatkowych. 55 proc. z nich deklaruje, że zetknęło się z podatkiem VAT

Podatki
Podatki / Fot. Shutterstock
Jak wynika z Raportu e-pity: "Co Polacy wiedzą o podatkach", świadomość podatkowa Polaków - pomimo deklarowanego zainteresowania tematem - pozostawia wiele do życzenia. Tylko 55 proc. z nich deklaruje, że miało styczność z podatkiem VAT. A więc tym, z którym spotykamy się niemal każdego dnia, robiąc codzienne zakupy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Prawa podatkowe to nie tylko obowiązki, ale także przywileje - warto je znać, by umieć z nich korzystać. Z raportu e-pity: "Co Polacy wiedzą o podatkach" przeprowadzonego w październiku 2023 roku jasno wynika, że nie wiemy, jak korzystać z przysługujących nam ulg i obniżek podatkowych. Ponad 64 proc. badanych deklaruje, że zna przepisy dotyczące swoich praw podatkowych, ale zaledwie 38,4 proc. jest w pełni przekonanych, że korzysta z wszystkich możliwych przysługujących im praw. Rozbieżność w wynikach pokazuje, że Polacy nie wiedzą, jak przełożyć wiedzę na praktykę. Dobrą wiadomością jest fakt, że nie trzeba zabiegać o podstawowe zainteresowanie Polaków, gdyż baza do edukacji już istnieje: co piąty respondent deklaruje duże zainteresowanie tematem ulg i odliczeń podatkowych oraz śledzenie bieżących zmian.

- Ponad 50 proc. respondentów z niższym wykształceniem przyznało, że nie zdaje sobie sprawy z możliwości korzystania z dostępnych ulg, podczas gdy wśród osób z wykształceniem średnim i wyższym odsetek ten wyniósł około 30 proc. Brak świadomości dotyczącej najnowszych zmian prawnych związanych z podatkami prowadzi do sytuacji, w której wielu podatników traci na niewykorzystaniu możliwości dokonania odpisów od podatków. W obliczu dynamicznych zmian w przepisach podatkowych istotne jest, aby Polacy aktywnie poszukiwali informacji i podnosili swoje kompetencje podatkowe, aby lepiej zrozumieć i wykorzystać dostępne narzędzia optymalizacji podatkowej, czyli oszczędzania w ramach rocznego rozliczenia - wyjaśnia dr Anna Semmerling, ekspertka z zakresu ekonomii z Uniwersytetu WSB Merito w Gdańsku.

Badanie nasuwa więc wniosek - Polacy chcą wiedzieć więcej o podatkach i dokonywać korzystniejszych rozliczeń, ale nie mają wystarczającej świadomości, by uwzględniać w nich przysługujące im odliczenia. A takie najczęściej wpisujemy w rozliczeniu rocznym, które składamy do 30 kwietnia 2024 roku. Składając zeznanie podatkowe, nie możemy już zmienić wysokości naliczonego podatku. Możemy jedynie sprawdzić wszystkie nasze dane, dochody, zaznaczyć ulgi, do których mamy prawo ii uzupełnić brakujące informacje. Natomiast, jeżeli chcemy wpłynąć na to, jak ten podatek będzie wyglądał i wpłynąć na wysokość otrzymanego zwrotu lub obniżyć należny podatek, musimy rozpocząć działania jeszcze w bieżącym roku. Listopad i grudzień 2023 roku to ostatni dzwonek na obniżenie podatku i szansa na zmianę rozliczenia rocznego PIT. Zmiany wprowadzone w tych miesiące będą miały wpływ na to jaki zapłacimy podatek lub jaki otrzymamy zwrot.

ZOBACZ RÓWNIEŻ