Reformy w opłacie cukrowej: Polska zmienia podejście do zdrowej żywności

Reformy w opłacie cukrowej: Polska zmienia podejście do zdrowej żywności
Fot. shutterstock.
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opracowało projekt ustawy, który wprowadza istotne zmiany w zakresie tzw. opłaty cukrowej. Nowelizacja, która skierowana została do uzgodnień międzyresortowych, ma na celu wyłączenie niektórych produktów spożywczych z obowiązującej dotąd daniny, a także objęcie nią nowych rodzajów wyrobów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zgodnie z propozycją Ministerstwa, z opłaty cukrowej zostaną wyłączone napoje, które zawierają wyłącznie naturalnie występujące cukry w użytym do ich produkcji soku owocowym lub warzywnym. Tym samym, produkty te, będące de facto rozcieńczonymi sokami, nie będą już dosładzane dodatkowymi cukrami czy słodzikami - dlatego według ustawodawcy, w tym przypadku, konsumenci nie powinni ponosić kosztów wysokiego podatku czyli tzw. opłaty cukrowej. Drugą grupą produktów, które mają zostać zwolnione z opłaty, są nektary owocowe z owoców o wysokiej kwasowości z natury, wymagające dosładzania. Przykładem może być nektar z czarnej porzeczki (bez dosłodzenia soku uzyskanego z tych owoców nie nadaje się on do spożycia) - wynika z projektu ustawy.

Polskie firmy coraz odważniej korzystają z AI. Wyniki raportu TOP AI Driven Companies

Nowe objęcie opłatą cukrową – syropy z cukrem i syropem glukozowo-fruktozowym

Ministerstwo planuje także objęcie opłatą cukrową syropów, w których na pierwszym miejscu w wykazie składników znajduje się cukier lub syrop glukozowo-fruktozowy. To zmiana mająca na celu uszczelnienie przepisów i zapobieganie sytuacjom, gdzie produkty pierwotnie klasyfikowane jako żywność, po zmianie składu zaczynają być wprowadzane na rynek jako suplementy diety. Taki proceder stosowany przez przedsiębiorców pozwalał im uszczuplić cenę produktów o opłatę cukrową - co czyniło je atrakcyjnymi cenowo dla konsumentów. 

Cel Zmian: Promocja zdrowej żywności i wsparcie produkcji krajowej

Jak podkreśla portal wiadomoscihandlowe.pl proponowane zmiany mają na celu nie tylko ułatwienie dostępu do zdrowszych opcji żywnościowych, ale także wsparcie krajowej produkcji owoców i warzyw. Według autorów poprawek do ustawy promowanie wykorzystania owoców i warzyw do produkcji nektarów oraz soków rozcieńczanych wodą przyczyni się do zwiększenia atrakcyjności tych produktów na rynku oraz pomoże utrzymać produkcję i przetwórstwo owoców i warzyw w Polsce.

Turcja z inflacją przeszło 60 proc. "Wynik jak w państwach upadłych"

Bezpieczeństwo żywnościowe Polski

MRiRW zaznacza, że nowelizacja ma również na celu wzmocnienie bezpieczeństwa żywnościowego kraju, co jest szczególnie istotne w obliczu obecnych wydarzeń geopolitycznych i kliamtycznych. Zapewnienie zaplecza surowcowego poprzez promowanie produkcji krajowej ma kluczowe znaczenie dla stabilności rynku żywnościowego. W minionym roku mieliśmy do czynienia z olbrzymimi problemami w dostawach owoców i warzyw, szczególnie w okresie zimowym, ceny podstawowych warzyw i owoców poszybowały do góry bijąc rekordy drożyzny w swojej kategorii. 

Zmiany w opłacie cukrowej od 2025 Roku

Według planów posłów zmiany w ustawie o opłacie cukrowej zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2025 roku. Zmiany te mają pozytywnie wpłynąć na rynek żywnościowy, dając konsumentom więcej zdrowych opcji. W kilku przypadkach poprawki przyczynią się do obniżenia ceny zdrowych produktów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ