Prawo i podatki
Carrefour na celowniku ministerstwa finansów: Groźba kary 200 mln euro za umowy franczyzowe
Francuskie Ministerstwo Finansów domaga się nałożenia na Carrefour kary w wysokości 200 milionów euro za nieuczciwe zapisy w umowach franczyzowych. Decyzja została podjęta po szczegółowym dochodzeniu przeprowadzonym przez Dyrekcję Generalną ds. Polityki Konkurencji, Spraw Konsumenckich i Kontroli Nadużyć Finansowych (DGCCRF).
Nowy pomysł Komisji Europejskiej zlikwiduje prywatność w internecie. Protestują organizacje przedsiębiorców
Dyrektywa CSAM, choć wprowadzona w słusznym celu, doprowadzi do inwigilacji wszystkich wiadomości wysyłanych przez użytkowników komunikatorów internetowych. Przeciwko jej uchwaleniu protestują organizacje przedsiębiorców.
CPK na półmetku projektowania. "Marzenie Polaków" stoi w miejscu przez brak finansowania
Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK), Filip Czernicki, poinformował, że projektowanie lotniska jest na półmetku, ale aby rozpocząć kolejne etapy związane z budową, konieczne jest pozyskanie finansowania.
Finał finansowej epoki PiS? Komisja Europejska uruchomi procedurę nadmiernego deficytu wobec Polski
Komisja Europejska ogłosiła zamiar uruchomienia procedury nadmiernego deficytu (EDP) wobec Polski oraz sześciu innych państw członkowskich. W ramach raportu przygotowanego na podstawie artykułu 126(3) Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej, Komisja stwierdziła, że kryteria dotyczące deficytu budżetowego nie są przestrzegane. Polska za kraj wymagający otwarcia procedury EDP.
Coraz więcej zaległości płatniczych w biznesie. "Kary UOKiK są dotkliwe, ale dotyczą tylko garstki firm"
Zgodnie z raportem BIG InfoMonitor, na koniec kwietnia 2024 r. łączna wartość zaległości firm z różnych branż przekroczyły rekordowe 44 mld zł. Nowe prawo pozwalające na karanie nierzetelnych płatników niezbyt pomaga.
Garmin może mieć kłopoty. UOKiK podejrzewa zmowę cenową i przeprowadził przeszukania
Prezes UOKiK Tomasz Chróstny wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie możliwego porozumienia ograniczającego konkurencję przez Garmin Polska. Urzędnicy przeprowadzili przeszukania w biurach.
Putin trafiony w czuły punkt stawia ultimatum Ukrainie "Wstrzymamy ogień" - kłamie
Słowo "prezydenta" Rosji nie jest zbyt wiele warte, bo Władymir Putin nauczył świat nie wierzyć w żadne z jego zapewnień. Jednak deklaracje o zawieszeniu broni w przypadku opuszczenia przez ukraińską armię terenów anektowanych przez Rosjan pokazują, że skorzystanie z rosyjskich aktywów na Zachodzie w celu wypłaty 50 mld dol. Ukrainie rozjuszyło Kreml.
Pensje w budżetówce wzrosną minimalnie: Rząd odchodzi od zapowiadanych podwyżek
Rząd Donalda Tuska podjął decyzję o wzroście wynagrodzeń w sektorze budżetowym na 2025 rok, proponując podwyżkę o 4,1%. To znacznie mniej niż sugerowała minister rodziny, pracy i polityki społecznej, Agnieszka Dziemianowicz-Bąk, która zaproponowała wzrost o 7,8%.
Czy to na pewno koniec crowdfundingowych zbiórek na facebooku i instagramie?
Od 1 lipca 2024 r. firma Marka Zuckerberga rezygnuje z organizowania zbiórek fundraisingowych. Jednak, platformy Meta będą chciały wprowadzić nowe rozwiązanie. Internauci mają zyskać możliwość dodania przycisku na socialach do wsparcia zrzutek założonych na zewnętrznych, profesjonalnych i bezpiecznych portalach crowdfundingowych. Z kim Meta będzie rozmawiać na ten temat?
Ukraińska ustawa mobilizacyjna a polski rynek pracy: Nie ma powodów do paniki
Wprowadzenie nowej ustawy mobilizacyjnej w Ukrainie wywołało obawy o wpływ na rynek pracy w Polsce. Jednak eksperci uspokajają: Polska ma silnie funkcjonujący rynek pracy, a ewentualne zmiany nie powinny znacząco wpłynąć na sytuację zatrudnieniową.
Firmy odzieżowe mają szansę wygrać z zalewem tanich ubrań z Chin jeśli zainwestują w AI
Sklepy internetowe z ubraniami i dodatkami mają w Polsce wielu fanów. To szansa na podbicie co najmniej europejskiego rynku, ale żeby utrzymać się w czołówce, należy inwestować w AI. Jak idzie to do tej pory? Średnio, bo część stron sprzedażowych ma problem, z tak wydawałoby się banalnym zadaniem, jak płynne ładowanie treści.Czy polskie firmy odzieżowe są gotowe na zmiany?
Lidl rzuca rękawicę Biedronce i... łamie przepisy. Wracają wojny handlowe
Na portugalskim rynku spożywczym rozgorzał spór, który przyciągnął uwagę konsumentów i mediów. Lidl, prowadzący od lutego kampanię reklamową, twierdzi, że jest najtańszym supermarketem w Portugalii. Jeronimo Martins, właściciel sieci Biedronka i Hebe, zarządzający w Portugalii markami Pingo Doce oraz Recheio, oskarża konkurenta o manipulację danymi i wprowadzenie klientów w błąd. Organy ds. konkurencji potwierdzają te obawy.
Powraca drożyzna: ceny rosną, co potwierdzają badania. TOP 5 drożejących produktów
Kolejny miesiąc z rzędu dynamika wzrostu cen w sklepach zmierza ku górze. Widać, że trend spadkowy się odwraca. Analiza przeszło 68,4 tys. cen detalicznych wykazała, że w maju br. codzienne zakupy w sklepach podrożały średnio o 2,9% rdr. Ponadto tym razem więcej kategorii niż w kwietniu czy w marcu wykazało jednocyfrowy wzrost rdr. – dwanaście na siedemnaście monitorowanych.
800+ tylko dla ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach
Pod koniec maja Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która czeka teraz na podpis prezydenta. Zmiany mają na celu m.in. powiązanie wypłaty świadczeń 800+ oraz „Dobry start” z faktem uczęszczania dzieci do polskich szkół. Nowe przepisy wejdą jednak w życie dopiero za rok, co rodzi pytania o ich skuteczność.
Rosja zbiera daninę na machinę wojenną: Putin wprowadza wyższe podatki
Rosja przygotowuje się do znaczących zmian w systemie podatkowym, które mają na celu zwiększenie wpływów do budżetu państwa. Prezydent Władimir Putin zapowiedział, że zmiany te będą ukierunkowane na redystrybucję ciężarów podatkowych, w szczególności dla osób o wyższych dochodach.
Polskie firmy toną w długach: Największe problemy finansowe w handlu, budownictwie i transporcie
Z danych zebranych przez firmę windykacyjną wynika, że polskie małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) coraz częściej borykają się z problemem niespłaconych należności. Aż 55% firm wysyła wezwania do zapłaty, 47% prowadzi negocjacje z dłużnikami, a co piąta firma zleca odzyskanie długu kancelarii prawnej.
Jan Śpiewak chce nocnej prohibicji w Warszawie: Projekt uchwały gotowy
Aktywista Jan Śpiewak ogłosił zamiar złożenia obywatelskiego projektu uchwały zakazującej sprzedaży alkoholu w godzinach nocnych na terenie całej Warszawy. Jako główny powód tej inicjatywy podaje liczne awantury i zakłócenia porządku publicznego, szczególnie w dzielnicy Śródmieście. Projekt uchwały jednak obejmuje całe miasto.
Czy możliwa jest etyczna AI?
To nasze ludzkie wartości powinny decydować o tym, jakie systemy AI budujemy. I łatwo tu popełnić błąd.
Zakaz handlu w niedziele: autonomiczne sklepy mają być zamknięte, mimo że pracują w nich roboty
W Niemczech, gdzie niedziela jest dniem odpoczynku zgodnie z zapisami konstytucji, pojawiły się kontrowersje związane z autonomicznymi sklepami. Sieć Tegut, z siedzibą w Fuldzie, musi zamykać swoje autonomiczne placówki Teo w niedziele, co jest wynikiem orzeczenia najwyższego sądu administracyjnego kraju związkowego Hesja.
GfK: Nastroje konsumenckie rosną. To kolejna poprawa wyniku
Polscy konsumenci coraz lepiej oceniają stan swoich finansów i z większym optymizmem patrzą w przyszłość – własnego i krajowego budżetu. W górę wędruje także większość pozostałych wskaźników Barometru Nastrojów Konsumenckich. A największa w tym zasługa młodzieży. Takie dane płyną z najnowszych badań GfK – An NIQ Company.
Innowacja IT: Zmiana dwóch linijek kodu pozwala zaoszczędzić tony CO2 firmom
W skali całej branży IT rozwiązania chmurowe mogą zmniejszyć emisję dwutlenku węgla nawet o 5,9 proc., co odpowiada usunięciu z dróg 22 milionów samochodów. Nawet częściowe wykorzystanie chmury w organizacji może zmniejszyć emisję o ponad 84 proc. w porównaniu z infrastrukturą lokalną.
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Czerwiec 2024
Wszystko o czym powinien wiedzieć przedsiębiorca, by nie dać się zaskoczyć nowym regulacjom obowiązującym od obecnego miesiąca.
Donald Trump Skazany za Fałszowanie Dokumentów: Historyczny wyrok w USA
Ława przysięgłych uznała Donalda Trumpa winnym 34 zarzutów fałszowania dokumentacji biznesowej. Sprawa dotyczy ukrywania płatności za milczenie aktorki porno, Stormy Daniels, w trakcie kampanii prezydenckiej w 2016 roku. Były prezydent USA został skazany za próbę wpłynięcia na wyniki wyborów poprzez nielegalne środki finansowania kampanii.
GRU zaangażowane w akty sabotażu w Polsce: Ustalenia śledczych ws. serii pożarów
Restauracja w Gdyni, magazyn palet pod Warszawą, fabryka farb we Wrocławiu i centrum budowlane w Gdańsku – te miejsca były celem usiłowań i podpaleń na zlecenie rosyjskiego wywiadu wojskowego GRU, jak podaje "Rzeczpospolita", powołując się na wyniki prac śledczych.
Nowa ustawa antyhejterska: Koniec z hejtowaniem firm w internecie?
Posłowie Polski 2050 zaprezentowali założenia nowej ustawy antyhejterskiej, która ma na celu ograniczenie hejtu skierowanego przeciwko firmom w internecie. Proponowane przepisy mają uczynić obrażanie firm czynem nieuczciwej konkurencji, a operatorów internetowych zobowiązać do przechowywania adresów IP użytkowników przez trzy miesiące.
Potęga smaku
Marlena Dietrich, Greta Garbo, Grace Kelly, Ava Gardner, Audrey Hepburn oraz Jackie Kennedy nosiły jego wspaniałe i zachwycające widzów kreacje. Tych sławnych oraz pięknych dam nie pokazano jednak w serialu o wielkim hiszpańskim kreatorze mody – Balenciadze. Za to cały odcinek poświęcono na przedstawienie sukni ślubnej szytej dla Fabioli de Mora y Aragon, królowej Belgii.
Istotne przepisy dla przedsiębiorców. Co szykuje rząd
Business Centre Club ocenił przepisy, nad którymi pracuje obecny rząd i które mogą wpłynąć na funkcjonowanie polskich firm.
Food crime! "Jedna trzecia żywności trafiająca na rynek jest fałszowana"
Słodzone miody, rozcieńczone alkohole, podejrzane mięso… Jedna trzecia żywności trafiająca na rynek jest fałszowana.
"Kabaret absurdu": Zamieszanie ws. płacy minimalnej
Ekonomista Sławomir Dudek skrytykował rząd za zamieszanie związane z zapowiedzią wzrostu płacy minimalnej do 60% przeciętnego wynagrodzenia w 2025 roku. "Zadaję sobie pytanie, czy leci z nami pilot? Kto zarządza polityką informacyjną rządu w sprawach gospodarczych?" - wytykał ekspert.
Policjanci szukają Daniela Obajtka. Były prezes Orlenu uciekł z kraju?
Były prezes Orlenu, Daniel Obajtek, jest obecnie poszukiwany przez policję na wniosek posła Michała Szczerby. Powodem poszukiwań jest unikanie odebrania wezwań na przesłuchania zarówno przez prokuraturę, jak i komisję śledczą ds. afery wizowej. Funkcjonariusze sprawdzają należące do polityka nieruchomości. Problem w tym, że jest ich sporo.
Blokada PESEL: Nowe narzędzie ochrony przed kradzieżą tożsamości
Jak działa blokada PESEL? Od 1 czerwca 2024 roku, usługa zastrzeżenia numeru PESEL zacznie funkcjonować w pełnym zakresie. To jedna z najlepszych metod zabezpieczania obywateli przed kradzieżą tożsamości.
Zdefraudowane miliony z Funduszu Sprawiedliwości: "Ziobro decydował o wszystkim"
Podczas posiedzenia parlamentarnego zespołu do spraw rozliczeń PiS, były dyrektor Departamentu Funduszu Sprawiedliwości Tomasz Mraz ujawnił szokujące szczegóły dotyczące funkcjonowania funduszu. Mraz oskarżył ministra Zbigniewa Ziobrę o bycie głównym decydentem, mimo wcześniejszych zaprzeczeń Ziobry w wywiadzie telewizyjnym.
Biedronka personalizuje komunikację: SMS-y od kierowniczki sklepu
Biedronka wprowadza nowy poziom personalizacji w komunikacji z klientami, wysyłając SMS-y z przekazem od kierowniczek sklepów. To kolejny krok w budowaniu lojalności i zachęcaniu do zakupów w tej popularnej sieci dyskontów.
Donald Tusk obiecuje pomoc dla kupców z Marywilskiej 44. Czy za pożarem stoi Rosja?
Premier Donald Tusk ogłosił, że przedsiębiorcy, którzy stracili swoje stoiska w wyniku pożaru centrum handlowego Marywilska 44, mogą liczyć na wsparcie finansowe. Pożar, który wybuchł w nocy z 11 na 12 maja, niemal doszczętnie zniszczył kompleks handlowy w Warszawie, powodując ogromne straty. Według szefa rządu możliwe, że stały za tym rosyjskie służby.
Biznes widzi szansę w psychodelikach. Przedsiębiorcy czekają na zielone światło od rządu
Biznes coraz częściej pyta o możliwości inwestowania w Polsce w rozwój rynku substancji psychodelicznych w aspekcie medycznym, jednak u nas wciąż jest „zaciągnięty hamulec decyzyjności”. - Biorąc pod uwagę globalny wzrost zainteresowania terapeutycznym wykorzystaniem takich substancji, wejście do branży w tej fazie rozwoju rynku przyniosłoby nam znaczący wzrost ekonomiczny - zauważa Aleksandra Maciejewicz, prawniczka i ekspertka rynku HealthTech.