Wydanie 12/2020 (63) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 12/2020 (63)

Data publikacji: 27.11.2020

Złoty, a skromny. Jak sprzedaje się rower za milion złotych? [WYWIAD]

Luksus to dla mnie wolność. Zależy mi na tym, żeby klient dostał wszystko to, co sobie wymarzy – mówi Adam Zdanowicz, twórca i właściciel firmy Mad Bicycles, który stworzył rower wart 1 mln zł.

Marcin Dzierżanowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store
Spis treści wydania 12/2020 (63)

1

Edytorial

Na kryzys odrobina luksusu

Jak to jest, że choć większość z nas nigdy nie będzie jeździła własnym Ferrari czy Rolls-Royce’em, nie będzie nosiła torebek Hermes czy zegarków Rolex, to jednak niemal wszyscy te marki znamy?

12

Pełny obraz

Przyjaźń będzie szorstka

Prezydentura Bidena będzie miała „pod górkę”, bo ewentualny sprzeciw Senatu i niewielka przewaga w Izbie Reprezentantów uniemożliwi wiele z zapowiadanych przez demokratów posunięć. Polsce Biden raczej nie zaszkodzi.

14

Rynki

Jak stworzyć markę luksusową

Przepis na markę de lux? Spójrz na swój produkt nie jak na przedmiot, ale jak na żywego człowieka, w którym można się zakochać lub przynajmniej z nim zaprzyjaźnić.

28

Ludzie

Wasabi nad Wisłą

Położona niedaleko Radomia Wasabi Farm Poland jest jedyną w naszym kraju i pierwszą w kontynentalnej Europie uprawą jednego z najdroższych warzyw na Ziemi – chrzanu japońskiego – a wyhodowane na niej rośliny są pożądane przez koneserów z całego świata.

30

Ludzie

Nasz samuraj

Czesław Zabiegło z pasji uczynił drugą pracę przynoszącą satysfakcję i spore pieniądze. Dziś jest jednym z najwybitniejszych na świecie twórców zbroi samurajskich.

32

Ludzie

Z żelazną konsekwencją

Najpierw Michał Taisner dostrzegł niszę. Potem napisał biznesplan i zdobył inwestorów. Po sześciu latach sprzedaje Smart Pharmę za kilkadziesiąt milionów złotych.

34

Felietony

Nauka jutra

Rozwiązania proponowane przez startupy z branży EduTech pokazują, że nauczanie na odległość to nie tylko Zoom, Teams czy Classroom. Dziś to cała gama innych rozwiązań, które ułatwiają pracę i nauczycielom, i uczniom.

35

Raporty

Raport Zielony Ład Czy Polska może być zeroemisyjna?

W ciągu najbliższych 20 lat Polska zbuduje nowy, zeroemisyjny system elektroenergetyczny. Pomoże jej w tym Europejski Zielony Ład i jego mechanizm sprawiedliwej transformacji. Docelowy model ma opierać się na OZE, paliwach alternatywnych i energetyce jądrowej, ale w okresie przejściowym istotną rolę będzie odgrywał gaz ziemny.

46

Rynki

Made in Poland

Coraz częściej zakładają własne biznesy i tworzą miejsca pracy na polskim rynku pracy. Coraz więcej złotówek dorzucają do naszego PKB. Obcokrajowcy prowadzą nad Wisłą już niemal 20 tys. przedsiębiorstw. Tylko w 2019 r. przybyło ponad 1,6 tys. firm.

52

Rynki

Perfumy bardzo osobiste

Nie trzeba czekać na premiery zapachów wielkich marek kosmetycznych. Dziś samemu można już skomponować własne, luksusowe perfumy. Tym cenniejsze, że niepowtarzalne! Z pomocą przychodzą tu firmy tworzące zapachy szyte na miarę.

55

Rynki

Nadchodzą polskie roboty

Polowy robot, który sam sieje, pieli, nawozi i rozpoznaje rośliny, kasy samoobsługowe identyfikujące produkty dzięki analizie obrazu z kamer czy urządzenie, które po naszym głosie pozna, czy nie jesteśmy chorzy – to produkty tworzone przez polskie firmy.

58

Rynki

Ofensywa kombuczy

Rynek producentów kombuczy, choć ciągle niszowy, w Polsce rośnie w błyskawicznym tempie. Napój, który jeszcze niedawno pili głównie hipsterzy, ma szansę trafić pod strzechy i na półki supermarketów.

62

Rynki

Mikołaj w czasach pandemii

Sezon w tej branży jest krótki. Rozpoczyna się tradycyjnie 6 grudnia, czyli w mikołajki i trwa do późnych godzin 24 grudnia. Na szczęście w czasach pandemii mikołaj też może pracować zdalnie.

79

Raporty

Koniec z portfelem!

Płacę, czym chcę. Portfel to przeżytek. Płatność przy odbiorze również przestaje być najchętniej wybieranym sposobem na opłacanie zamówień. Z których rozwiązań klienci korzystają najczęściej? Jak sklepy mogą je wdrożyć? Podpowiadamy, jak dostosować się do transakcyjnych potrzeb klientów.

83

Zarządzanie

Szkolnictwo Branżowe 2.0., czyli czas liderów branż z WorldSkills Poland

Inicjatywa WorldSkills Poland (FRSE) robi niemałe zamieszanie w procesie szkolenia przyszłych kadr. Jej głównym celem jest zmiana stereotypowego myślenia o nauce w szkołach branżowych, promocja i zwiększenie świadomości społecznej dotyczącej rozwoju umiejętności zawodowych oraz budowania profesjonalnego wizerunku szkół branżowych poprzez międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills i ścisłą współpracę z firmami prywatnymi.

84

Marketing

Przyciągnij ich raz jeszcze

Nie każdy, kto trafi na naszą stronę w internecie, od razu zrobi zakupy. Zamiast szukać coraz to nowych odbiorców, lepiej zaprośmy takiego klienta ponownie, czyli zastosujmy remarketing. Podpowiadamy, jak to zrobić.

91

Zarządzanie

Siedem zasad zdalnego rozstania z pracownikiem

Niebawem tarcza antykryzysowa przestanie chronić pracowników. Ze względu na pandemię niektóre firmy będą musiały przeprowadzić zwolnienia na odległość. Podpowiadamy, jak przejść przez trudny etap zdalnego offboardingu i nie zostawić za sobą spalonych mostów.

94

Zarządzanie

E-biznes bez programowania

Dziś możemy stworzyć biznes cyfrowy – sklep, serwis z płatnymi treściami czy aplikację mobilną – samodzielnie, bez udziału programisty czy agencji interaktywnej. Wystarczy, że skorzystamy z platformy no-code.

101

Raporty

Raport Finansowanie Firmy. Co zawiera nowa tarcza

Wydłużenie programu Tarczy Finansowej dla dużych firm, zwolnienie ze składek ZUS, czynsz za złotówkę – tak rząd chce walczyć ze skutkami pandemii. Swoje programy przygotowali też włodarze miast.

105

Raporty

Raport Finansowanie Firmy. Chcemy być forpocztą zielonej rewolucji [WYWIAD]

Polskie przedsiębiorstwa są odważne w inwestowaniu, we wdrażaniu nowych rozwiązań i ja to widzę od wielu lat. Nasze firmy się tym specjalnie nie chwalą, ale systematycznie działają. I w ten sposób krok po kroku budujemy przewagę – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i Bankowości MSP.

108

Zarządzanie

Krzyczeć trzeba umieć

Wielu polskich szefów krzyczy na swoich pracowników. To niezwykle destrukcyjny sposób zarządzania zespołem, niekiedy przeradzający się w przemoc. Jednak – jak dowodzą naukowcy – istnieją też „wyzwiska”, które integrują i motywują.