10 najczęściej popełnianych błędów podatkowych

fot. Adobe Stock
fot. Adobe Stock
Skarbówka czuwa! Nie musisz być przestępcą VAT-owskim, by narazić się organom podatkowym. Wystarczy nawet najmniejszy błąd w dokumentach wystawianych co miesiąc albo... brak dowodów na przeprowadzenie szkolenia sprzed kilku lat.

Od stycznia do końca sierpnia liczba kontroli celno-skarbowych spadła w Polsce o 20 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2019 r. Dużo (o prawie 50 proc.) spadła liczba zatwierdzonych kontroli podatkowych. Bezpośrednia i główna przyczyna to pandemia – kontrole były zawieszone niemal do końca maja br. Potem służby skarbowe koncentrowały się na rozpatrywaniu wniosków i próśb kierowanych przez przedsiębiorców mających problemy. 

Trudno oczekiwać, że stan taki zostanie z nami na dłużej. Tym bardziej że z początkiem października doszło do kolejnej zmiany. Zamiast JPK wprowadzony został JPK_VDEK. Niebawem pojawią się także kolejne nowości m.in. związane ze split payment. Przedsiębiorcy nie mogą zapominać, że dziś nawet najmniejsze błędy mogą skutkować potężnymi karami. Skarbówka ma bowiem narzędzia, by szybko i trafnie wykrywać wszelkie nieprawidłowości. 

Dlatego wraz z ekspertami, przedstawicielami kancelarii prawnych, doradcami podatkowymi i specjalistami w finansach przedsiębiorców, przygotowaliśmy zestawienie 10 najczęściej popełnianych błędów podatkowych oraz sposobów na, to jak ich unikać. 

1. Nie dotyczy mnie raportowanie schematów podatkowych

Raportowanie schematów podatkowych dla polskich przedsiębiorstw jest stosunkowo nowym, bo wprowadzonym zaledwie w 2019 r., obowiązkiem. Zdaniem wielu ekspertów wciąż niedocenianym. 

Obowiązek raportowania wynika z przepisów unijnej dyrektywy MDR. Problem w tym, że polski ustawodawca znacząco rozszerzył obowiązywanie tej dyrektywy z raportowania tzw. uzgodnień transgranicznych...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2020 (63)

Więcej możesz przeczytać w 12/2020 (63) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ