Mikołaj w czasach pandemii

fot. Adobe Stock fot. Adobe Stock
Sezon w tej branży jest krótki. Rozpoczyna się tradycyjnie 6 grudnia, czyli w mikołajki i trwa do późnych godzin 24 grudnia. Na szczęście w czasach pandemii mikołaj też może pracować zdalnie.

Największe szanse na tę pracę mają dojrzali panowie po 50. roku życia, najlepiej z naturalną, siwą brodą i z brzuszkiem. Na wszelki wypadek Bogusław Lewicki, szef agencji mikołajów Fotoland, oferuje zatrudnianym przez siebie mężczyznom wizyty u fryzjera i barbera. Jego agencja działa na terenie Łodzi, Bydgoszczy, Torunia, Koszalina i Szczecina (poza sezonem Fotoland zajmuje się usługami fotograficznymi).

Atutem tej średniej wielkości agencji są stroje – wykonywane na specjalne zamówienie firmy przez pracownie strojów teatralnych. Wynajęci rzemieślnicy dbają nie tylko o czerwony płaszcz obszyty białym futrem, ale też skórzane buty do kolan, masywny pas czy haftowany worek na prezenty. Ale to nie wszystko! W pracy przemieszcza się z miejsca na miejsce samochodem, mając najczęściej osobistego kierowcę. – Ciężko prowadzi się w pełnym przebraniu – tłumaczy Bogusław Lewicki. 

A uwijać się trzeba. – Nasi mikołajowe od pierwszych dni grudnia składają po kilka wizyt dziennie, w wieczór wigilijny nawet kilkanaście. Najkrótsze wizyty trwają 10 min, dłuższe 20 min, najdłuższe 0,5 godz. – mówi Michał Witczak, dyrektor firmy MikołajNaŚwięta, największej, bo działającej już w 13 województwach, agencji w Polsce specjalizującej się w organizowaniu wizyt mikołajów dla firm i osób prywatnych. 

Pomysł na firmę przyszedł mu do głowy już na pierwszym roku studiów z zarządzania, kiedy sam pracował jako mikołaj....

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 12/2020 (63)

Więcej możesz przeczytać w 12/2020 (63) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

POLECAMY