Genomtec: Rewolucja w diagnostyce

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe 94
Wystarczy nanieść kilka kropli krwi czy śliny na kartę reakcyjną, wsunąć ją do małego urządzenia Genomtec ID i poczekać na odczyt. Po chwili otrzymujemy informację np. o tym, czy zaatakował nas wirus, czy bakteria, albo czy mamy ciężką grypę, czy może wczesne objawy boreliozy. To prawdziwa rewolucja, przełom na skalę światową.

Kilka lat temu, tuż po studiach na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu, Miron Tokarski, absolwent analityki medycznej, miał staż w tamtejszym Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym. Wtedy też przekonał się, jak bardzo pacjenci i ich bliscy potrzebują szybkiej i pewnej diagnozy. Do wyobraźni szczególnie przemówiły mu przypadki chorych dzieci z oddziału nefrologii pediatrycznej. Często potrzebowały wyniku badania natychmiast, a laboratorium pracowało tylko do 15.30. 

Wtedy zaczęła za nim chodzić myśl, by opracować sposób, który maksymalnie przyspieszy rozpoznawanie źródeł problemów ze zdrowiem, aby można było jak najszybciej podjąć właściwe leczenie. Był bardzo zmotywowany. Jesienią 2016 r. założył wraz z grupą innych specjalistów spółkę Genomtec, która zajęła się odpowiednimi badaniami. Doszli do imponujących rezultatów. 

Rewolucyjna zmiana

Stworzyli np. przenośne urządzenie wielkości smartfona o nazwie Genomtec ID do poszukiwania RNA i DNA w materiale biologicznym. Dzięki niemu badanie krwi, śliny czy moczu na obecność wirusów, pasożytów, bakterii albo grzybów jest bardzo tanie i proste, a jego wynik jest dostępny po 20 min. Zazwyczaj czeka się na niego 48 godz., a w trudniejszych przypadkach nawet 14 dni. Poza tym ich maleńkiego laboratorium diagnostycznego można używać wszędzie, choćby w domu pacjenta, i o każdej porze. Co ważne, badany nie musi być koniecznie na czczo, a do przeprowadzenia analizy...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 10/2018
 (37)

Więcej możesz przeczytać w 10/2018 (37) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie