Bez kija i marchewki

Fot. Materiały prasowe
Fot. Materiały prasowe 62
Nie ma innowacyjności bez różnorodności. Trzeba tworzyć warunki, które umożliwiają spojrzenie z perspektywy kobiet i mężczyzn, ludzi starszych i młodszych, pochodzących z różnych kultur i mających różne doświadczenia życiowe i zawodowe − Dominika Bettman, prezeska Siemensa w Polsce, nie ma wątpliwości, że otwartość na odmienność to dziś fundament rozwoju biznesu.

Największym hamulcem innowacyjności jest według niej stereotypowe myślenie. Oczywista oczywistość? Otóż nie: z badań Instytutu Pracy i Spraw Socjalnych wynika, że tylko niespełna 3 proc. przedsiębiorstw w Polsce ma opracowane strategie zarządzania różnorodnością. 

W Siemensie stała się ona integralnym elementem kultury organizacyjnej. – Twarde umiejętności pracownika to nie jedyne kryterium, jakim kierujemy się w naszej firmie. Równie ważne są dla nas wartości, jakie on wyznaje, i współgranie z zespołem. Stawiamy też na tzw. kompetencje przyszłości, jak np. krytyczne myślenie, inteligencja emocjonalna czy zorientowanie na usługi  − wyjaśnia Dominika Bettman. 

Lubi podnosić pokrywkę

Trudno ją zastać w biurze. Jej kalendarz pęka w szwach, ale mimo to pilnuje regularnych spotkań ze współpracownikami. Mówi o sobie, że jest liderką włączającą i stara się zachęcać pracowników, by wychodzili ze swoimi inicjatywami. – To działa czasami jak podniesienie pokrywki kipiącego garnka. Mówię otwarcie, czego oczekuję, i nagle okazuje się, że ludzie uwalniają gotowe pomysły, z którymi nosili się od dłuższego czasu. Nie ujawniali ich, bo obawiali się, że ktoś wyżej może widzi problem inaczej – mówi. 

Takie podejście zakłada jednocześnie przyzwolenie na popełnianie błędów, zgodę na to, że nie każde działanie musi prowadzić do oczekiwanych efektów. Czy sama sobie również daje takie prawo? – Właściwie...

Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów

Masz już prenumeratę? Zaloguj się

Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl

Wykup dostęp

Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?

  • Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
  •   Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
  •   Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
  •   Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska

Dowiedz się więcej o subskrybcji

My Company Polska wydanie 7/2018
 (34)

Więcej możesz przeczytać w 7/2018 (34) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie