Wywiady
Wolni niewolnicy prawa [FELIETON]
Panie uprawiające przy polskich drogach najstarszy zawód świata funkcjonują w szarej, a zarazem „czerwonej strefie”. Pracują dalej, ale z zachowaniem powszechnych obostrzeń sanitarnych – przynajmniej nos i usta mają zasłonięte maseczkami. Dokładnie jak nakazuje prawo. Wielu działających legalnie polskich przedsiębiorców chciałoby się znaleźć na ich miejscu.
Tu trzeba się ostro bić. Musisz mieć wysoką samodyscyplinę. Sukcesy przychodzą później. Albo i nie
Damy radę, bo kobiety mają moc. Codziennie przekonuję się o tym na własne oczy – mówi Natalia Świrska, współzałożycielka platformy technologicznej dla nieruchomości Ada.place.
Pandemia pokazała determinację Polaków. Wywiad z Gertrudą Uścińską
W czasie kryzysu Polacy w większym stopniu zrozumieli, jak ważne jest myślenie o swojej przyszłości, oszczędzaniu na starość, zabezpieczeniu w razie choroby, wypadku przy pracy – mówi prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.
Michał Gwiazdowski, Brainly: "Nie szukaliśmy dodatkowych funduszy". Co szykuje startup? [TYLKO U NAS]
Inwestorzy przekażą polskiemu startupowi Brainly 80 mln dolarów. Jak deklaruje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Michał Gwiazdowski, General Manager w Brainly, firma ma już plan, jak wykorzysta te środki.
"Do rynków rozwiniętych jeszcze nam brakuje". O mitach na polskim rynku nieruchomości [WYWIAD]
"Wiele osób chciałoby umieścić Polskę w gronie państw rozwiniętych, na wzór państw Europy Zachodniej. Nasz rynek jest nadal w fazie rozwoju, nieważne, czy ktoś umieści nas w rankingu w innym miejscu" - mówi w wywiadzie Piotr Trzciński, Head of Investment – Poland w firmie zajmującej się inwestycjami na rynku nieruchomości Savills Investment Management. Jak dziś inwestuje się w Polsce?
Burmistrz Wisły: Miasta takie jak nasze są zamknięte, trzeba to mówić otwarcie [WYWIAD]
My walczymy o przetrwanie, o utrzymanie rynku pracy. Bezrobocie w Wiśle wynosi obecnie 5 proc. Jeśli sytuacja się nie poprawi, ono może wzrosnąć nawet do 50 proc. O takiej skali problemu mówimy - przyznaje w rozmowie z mycompanypolska.pl burmistrz Wisły, Tomasz Bujok.
Raport Finansowanie Firmy. Chcemy być forpocztą zielonej rewolucji [WYWIAD]
Polskie przedsiębiorstwa są odważne w inwestowaniu, we wdrażaniu nowych rozwiązań i ja to widzę od wielu lat. Nasze firmy się tym specjalnie nie chwalą, ale systematycznie działają. I w ten sposób krok po kroku budujemy przewagę – mówi Jerzy Śledziewski, wiceprezes Banku BNP Paribas odpowiedzialny za Obszar Bankowości Korporacyjnej i Bankowości MSP.
Raport Konsument Nowej Generacji. Technologiczna rewolucja na rynku płatności
Polacy są wygodni. Chcą szybkich, bezpiecznych i łatwych transakcji. Tyle że nie każda nowinka spotyka się z uznaniem – mówi w wywiadzie Paweł Działak, prezes Tpay.
Grewiński: Fundusz Wsparcia Kultury ma pomóc firmom przeżyć. To nie są pieniądze na nowe projekty
- Już teraz organizatorzy największych imprez w Polsce otrzymują propozycje od zagranicznych firm scenotechnicznych, które są w stanie obsłużyć wszystkie festiwale w tym kraju. Zagrożenie jest takie, że korporacje wykupią polskie przedsiębiorstwa i przejmą dużą część naszego rynku - mówi Tomasz Grewiński, prezes Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich.
Grewiński: Fundusz Wsparcia Kultury ma pomóc firmom przeżyć. To nie są pieniądze na nowe projekty
- Już teraz organizatorzy największych imprez w Polsce otrzymują propozycje od zagranicznych firm scenotechnicznych, które są w stanie obsłużyć wszystkie festiwale w tym kraju. Zagrożenie jest takie, że korporacje wykupią polskie przedsiębiorstwa i przejmą dużą część naszego rynku - mówi Tomasz Grewiński, prezes Izby Gospodarczej Menedżerów Artystów Polskich.
Dyrektor Teatru Studio: "Spektakli brak, więc pensje aktorów są niższe. Nawet o 70 proc." [WYWIAD]
- Fundusz Wsparcia Kultury jest dla takich instytucji jak Teatr Studio szansą na przetrwanie. Mam nadzieję, że program zostanie szybko odblokowany, a otrzymane środki zapewnią nam bezpieczeństwo finansowe na najbliższe tygodnie - mówi Roman Osadnik, dyrektor warszawskiego Teatru Studio.
Najlepsze pomysły rodzą się bez fanfar [WYWIAD]
Przedsiębiorcy często sobie wmawiają, że ludzie z korporacji są ostrożni i unikają ryzyka i dlatego najbardziej ekscytujące pomysły rodzą się w małych firmach. Kiedy jednak zatrudni się człowieka z korporacji w startupie, ten rozluźnia krawat i z konserwatysty utrącającego projekty staje się chorążym innowacyjności – mówi Safi Bahcall, autor książki „Odlotowe pomysły”.
Pandemia uwidoczniła patologie gospodarki. Jak je naprawić? [WYWIAD]
Pod lupą pandemii widać wiele patologii, które trawiły nas już wcześniej – mówi prof. Elżbieta Mączyńska, prezes Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.
Beata Majewska: Na kryzysie można wygrać! [WYWIAD]
Nasi klienci mają poczucie, że godny zaufania, rzetelny i stabilny partner to w trudnych czasach prawdziwa wartość. I potrafią to wykorzystać, bo nasz klient jest rozważny, ale i odważny – mówi Beata Majewska, dyrektor Departamentu Wealth Management w Banku BNP Paribas.
Bobrukiewicz: "Kiedy awansuję kobiety, to widzę, że one w siebie po prostu nie wierzą" [WYWIAD]
- Mam nadzieję, że za pięć lat w ogóle nie będziemy dyskutować o tym, czy kobietom jest źle. Liczę, że częściej będziemy słyszeć o kobietach sukcesu, które prowadzą własne firmy i świetnie się w tym sprawdzają - mówi Agnieszka Bobrukiewicz, przedsiębiorczyni i mentorka.
Wege rewolucja z polskich rąk. Wege Siostry z ekspansją w sklepach [TYLKO U NAS]
To co robimy ma dwojaki sens. Z jednej strony dajemy ludziom coś smacznego i przy okazji robimy coś dobrego dla planety. Z drugiej jednak – to, co robimy, jest biznesem, który musi się nam opłacić. Między tym trzeba zachować balans – mówią Zuza i Magda Rzymanek, założycielki firmy Wege Siostry, która produkuje sery z orzechów nerkowca.
Traci państwo, zyskuje producent. 3 pytania do eksperta
Rozmowa z prof. Arturem Nowakiem--Farem, prawnikiem i ekonomistą, profesorem nauk prawnych, wykładowcą SGH.
Jak sobie radzić z paraliżującym stresem [WYWIAD]
Czasami wystarczy „plaster”, czasami konieczny jest dłuższy trening relaksacyjny. O metodach i technikach pozwalających obniżyć poziom napięcia opowiada dr Agnieszka Mościcka-Teske, trenerka i psychoterapeutka zajmująca się zdrowiem i psychologią pracy.
Jakub Roskosz: "Polska często dyktuje trendy w światowym e-commerce" [TYLKO U NAS]
Jeśli ktoś radzi sobie w branży online w naszym kraju, to jest na dobrej drodze do budowy globalnej pozycji. Często znane nam rozwiązania ze sporym opóźnieniem wchodzą na inne rynki. Nie mamy się tu czego wstydzić - uważa Jakub Roskosz, dyrektor zarządzający Mosquito.
Nie zwalniaj osoby myślącej krytycznie. Wręcz przeciwnie - jak najszybciej ją doceń! [WYWIAD]
Krytyczne myślenie jest kosztowne, energetyczne i bolesne, ale pozwala podejmować najlepsze decyzje – mówi prof. Tomasz Grzyb, psycholog.
New normal w branży auto-moto [WYWIAD]
Rolą marki w tych trudnych czasach powinno być autentyczne zaangażowanie w rozwiązywanie problemów. I to trzeba klientom pokazać - mówi Łukasz Wójcik, dyrektor marketingu MMC Car Poland, generalnego dystrybutora marki Mitsubishi w Polsce
Traci państwo, zyskuje producent [OPINIA]
Obecnej asymetrii opodatkowania papierosów tradycyjnych i wyrobów nowatorskich nie da się obronić z żadnego punktu widzenia - mówi prof. Artur Nowak-Far, prawnik, ekonomista, profesor nauk prawnych, wykładowca SGH
Ładowanie elektryka za darmo? Polski pomysł na biznes niebawem zagości w Warszawie [TYLKO U NAS]
ChargePolska to polska firma, która przygotowała nietypowy pomysł biznesowy. Będzie stawiała ładowarki samochodów elektrycznych, z których można korzystać zupełnie za darmo. Zapłacą reklamodawcy. Pierwsza stacja działa już pod Poznaniem, ale jak deklaruje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Matt Tymowski, CTO w ChargePolska, w przyszłym roku planowane jest uruchomienie 10 stacji w Warszawie.
Dresiary. Jak rzucić wszystko i... zrobić biznes [WYWIAD]
Rzuciłyśmy się w nieznane, bo fajnie jest zaryzykować i robić to, o czym marzysz. Wybrałyśmy kosztowny model biznesowy, czyli robimy rzeczy, których nikt jeszcze nie robił. Niemodne, a przez to wyjątkowe – mówią przyjaciółki, założycielki i właścicielki Risk Made in Warsaw Antonina Samecka, dyr. kreatywna i prezeska oraz Klara Kowtun, członkini zarządu.
Helikoptera z pieniędzmi nie będzie [WYWIAD]
Tego kryzysu nikt nie przewidział. To nie był jeden czarny łabędź, tylko całe stado czarnych łabędzi – mówi Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes Banku Gospodarstwa Krajowego.
Motywacją nie może być pieniądz [WYWIAD]
Jeśli w życiu ludzie szukają łatwej drogi, to nie mają nagrody. Dlatego trzeba iść pod prąd. Ja też się boję tego, co robię. Nie jestem robotem. Czuję presję i codzienny stres, ale wiem, że idę po coś dużego. A LESS_ będzie marką globalną – mówi Dawid Urban, który wraz z Mateuszem Oleksiukiem rozwijają aplikację LESS_. Rozmawiamy ze zwycięzcami rankingu 25 najlepszych polskich startupów.
Redaktor naczelny CD-Action: "Nie zmienimy swojego DNA tylko po to, by trafić do innego odbiorcy"
- CD-Action za pięć lat wciąż ma być CD-Action, a nie kolejnym tytułem o grach. Chcemy mieć świadomego czytelnika, a czy będzie nim piętnastolatek czy trzydziestolatek, nie ma dla nas żadnego znaczenia - mówi Dawid Bojarski, redaktor naczelny magazynu CD-Action.
Twórcy gier będą przekonywać nas do tego, że wymiana sprzętu jest potrzebna [WYWIAD]
Kolejna generacja konsol to jeszcze większe budżety, skala, środowisko i jeszcze większy nacisk na realizm. Gry mają – i będą miały – wpływ na wiele aspektów naszego życia i rozrywki. Stały się po prostu biznesem, nie mniejszym niż kino czy muzyka – mówi Roger Żochowski, redaktor naczelny magazynu „PSX Extreme” oraz serwisu PPE.pl.
Prezes Polskiego Standardu Płatności: "Polacy, zapomnijcie o kartach płatniczych!" [TYLKO U NAS]
- Z naszych badań wynika, że klient, który na co dzień korzysta z Blika, a musi użyć karty, podchodzi do niej z dużą nieufnością. Takie sytuacje mają miejsce głównie za granicą i powiem panu pół żartem pół serio, że turyści zwykle nie tęsknią za Polską, ale tęsknią za Blikiem - przyznaje w rozmowie z "My Company Polska" Dariusz Mazurkiewicz, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora Blika.
Nie jestem liderką z żurnala
Gdy 18 lat temu przejmowałam firmę, nie miałam szacunku dla pracowników, uważałam, że to ja, właścicielka, jestem najważniejsza, a inny sposób motywacji niż finansowy dla mnie nie istniał. Dzisiaj wiem, że nic bardziej się nie opłaca niż symetryczna relacja z pracownikami – mówi Małgorzata Bieniaszewska, właścicielka MB Pneumatyka.
Matematyka jest po stronie PPK [WYWIAD]
PPK – Pracownicze plany kapitałowe to nie tylko oszczędzanie na przyszłość, ale też budowa silnego państwa. Myślę, że polscy przedsiębiorcy to rozumieją – mówi Robert Zapotoczny, prezes spółki PFR Portal PPK.
Inwestycje w grunty? To najlepszy moment! [WYWIAD]
Ceny akcji wariują, na obligacjach czy lokatach już się nie zarabia, a na rynku mieszkań widzimy tąpnięcie. Ceny gruntów? Mocno rosną. To idealna inwestycja na każde, a szczególnie trudne czasy – przekonuje Maciej Kawecki, współzałożyciel i prezes firmy Rodzinne Inwestycje.
Z kryzysem radzimy sobie lepiej niż inni
Każdy kryzys jest katalizatorem zmian. Coś, co dotąd wydawało się niemożliwe, nagle robi się koniecznością – mówi dr Ernest Pytlarczyk – główny ekonomista i dyrektor Departamentu Analiz Makroekonomicznych banku Pekao.
Lodołamacze. Wywiad z twórcami Platige Image
Nominowana do Oscara „Katedra”, słynna „Melancholia” kultowego Larsa von Triera, netflixowy serial „Wiedźmin”. Te wszystkie tytuły łączy jeden podmiot – polskie studio Platige Image, które szturmem bierze świat popkultury. Z Jarosławem Sawko, Piotrem Sikorą i Tomkiem Bagińskim, czyli osobami stojącymi za sukcesem Platige Image, rozmawiamy o tym, jak „Wiedźmin” zmienił ich biznes.
Odzyskiwanie należności. Jak skutecznie odebrać swoje pieniądze? [WYWIAD]
- Dobrym nawykiem jest wątpić. To nie my lub ogólna sytuacja na rynku ma nas przekonać do tego, że dłużnik faktycznie ma problemy spowodowane koronawirusem. To on w sposób wiarygodny powinien nam wykazać, czy i jak obecna sytuacja wpływa na jego zdolności regulowania zobowiązań - mówi w wywiadzie z portalem mycompanypolska.pl Andrzej Grabarczyk, szef zespołu windykacji polubownej w Coface.