Cleantech for CEE startuje na konferencji MIT. Wśród inwestorów fundusz Billa Gatesa

MIT GSW to konferencja organizowana przez Massachusetts Institute of Technology, która od ponad 20 lat odbywa się w różnych miastach świata, przyciągając przedsiębiorców, naukowców i inwestorów o globalnej renomie. Tegoroczna edycja po raz pierwszy odbyła się w Europie Środkowo-Wschodniej, a jej miastem-gospodarzem została Warszawa. Ten wybór podkreśla rolę stolicy Polski jako ważnego punktu na biznesowo-technologicznej mapie Europy.
Shaping Tomorrow. Przyszłość kształtuje się w Warszawie
- Warszawa zmieniła się kolosalnie. W środowisku inwestorsko-startupowym panuje konsensus co do tego, że to jedno z kilku najlepszych miejsc w Europie na rozwój biznesu. MIT dostrzegł naszą drogę, docenił ambicję i potencjał. To właściwy moment, by zrobić kolejny krok w naszych wieloletnich relacjach – powiedziała Cimoszko-Skowroński, absolwentka MIT i Harvard Business School, która przekonała władze najlepszej uczelni technicznej świata do organizacji wydarzenia w Warszawie. Jak podkreśla, miasto samo dostarczyło argumentów za tym wyborem.
W 2024 roku na badania i rozwój miasto wydało 3,3 mld euro, co stanowi 3,2 proc. PKB (wobec niespełna 1,5 proc. wydawanych na ten cel przez rząd). Według oficjalnych danych, co piąty polski start-up działa w Warszawie, która jest też siedzibą 100 funduszy VC oraz globalnych centrów badawczo-rozwojowych takich globalnych gigantów jak Google, Microsoft, czy Samsung.
Przedstawiciele start-upów mieli w trakcie wydarzenia unikalną okazję zaprezentowania swojego produktu lub rozwiązania w ramach MIT GSW Startup Competition. To prestiżowy konkurs dający szansę na globalną ekspozycję i wsparcie amerykańskich inwestorów.
Cleantech for CEE – nowa inicjatywa zainaugurowana podczas MIT GSW
Jednym z najważniejszych rezultatów konferencji był start działalności Cleantech for CEE – organizacji wspierającej rozwój czystych technologii w Europie Środkowo-Wschodniej. Projekt ten jest finansowany przez Breakthrough Energy, fundusz inwestycyjny Billa Gatesa, oraz Clean Air Fund. Cleantech for CEE koncentruje się na wspieraniu lokalnych technologii w Polsce, Czechach i na Słowacji, krajach stojących przed dużymi wyzwaniami związanymi z transformacją energetyczną i czystym powietrzem. Organizacja dąży do ułatwienia rodzimym start-upom cleantech dostępu do finansowania i rynków zagranicznych.
- Europa Środkowo-Wschodnia ma ogromny potencjał w obszarze czystych technologii, ale wciąż za mało start-upów działa w tym sektorze. Naszym celem jest zmiana tej sytuacji – powiedziała Magdalena Jabłońska, prezeska Cleantech for CEE.
- Pomimo znacznych inwestycji zagranicznych w regionie, widzimy bardzo niewiele lokalnych firm aspirujących do roli liderów technologicznych w łańcuchach dostaw. Opowiadamy się za polityką, która wypełni tę lukę, dążąc do tego, by korporacje inwestujące w Polsce włączały rozwiązania lokalnych innowatorów do swojego procesu produkcyjnego – wyjaśnia Bogusława Cimoszko-Skowroński, Co-Head w Cleantech for CEE.
Shaping Tomorrow. 2 dni, 100 panelistów, ponad 1000 uczestników
Wśród 50 paneli i wystąpień znalazły się m.in.: te dotyczące sztucznej inteligencji, fintechu i medtechu oraz warsztaty i networking z udziałem liderów innowacji i ekspertów z MIT. Jednym z głównych zagadnień były technologie podwójnego zastosowania (dual use), które mogą zrewolucjonizować zarówno przemysł obronny, jak i cywilny. W panelach poświęconych temu tematowi wystąpili m.in. Warren Katz, szef komórki do komercjalizacji technologii, działającej przy rządzie USA, oraz eksperci z Funduszu Innowacji NATO.
Dla studentów i pracowników akademickich wstęp na Shaping Tomorrow był bezpłatny, co było wyjątkową okazją do zdobycia inspiracji i nawiązania międzynarodowych kontaktów. W specjalnie zaaranżowanej strefie mogli się również spotkać start-upowcy, inwestorzy oraz liderzy świata nauki i biznesu.
Współorganizatorami wydarzenia był akcelerator start-upów StartSmart CEE, a partnerem strategicznym wydarzenia został Urząd miasta stołecznego Warszawy, Honorowym patronatem objęło je Ministerstwo Rozwoju i Technologii. Partnerem medialnym Shaping Tomorrow została redakcja My Company Polska.