Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 4/2025 (115)
Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!
E-doręczenia dla spółek
Zgodnie z ustawą o doręczeniach elektronicznych od 1 kwietnia podmioty niepubliczne zarejestrowane w rejestrze przedsiębiorców w KRS przed 1 stycznia 2025 r. będą miały obowiązek mieć adres do doręczeń elektronicznych i prowadzić korespondencję za pośrednictwem e-Doręczeń. Żeby dokonać aktywacji skrzynki doręczeń (SD), należy złożyć wniosek o adres do doręczeń elektronicznych (ADE). ADE wpisywane jest do bazy adresów elektronicznych (BAE), co powoduje automatyczne zawarcie umowy z Pocztą Polską na świadczenie publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego (PURDE) i publicznej usługi hybrydowej (PUH). Po aktywacji, według instrukcji przekazanej wraz z informacją o utworzeniu ADE i SD na e-mail wskazany we wniosku, można nadawać cyfrowe listy polecone.
Energia odnawialna dla transportu
1 kwietnia wejdzie w życie Ustawa o zmianie ustawy o biokomponentach i biopaliwach ciekłych oraz niektórych innych ustaw. Dostosowuje ona polskie prawo do dyrektywy UE, która promuje stosowanie energii ze źródeł odnawialnych w sektorze transportu. Zgodnie z ustawą minimalny udział energii pochodzącej z OZE w transporcie (narodowy cel wskaźnikowy, NCW) ma wzrosnąć tak, by w 2030 r. osiągnąć poziom 14,9 proc. W 2025 r. natomiast powinien wynieść 9,2 proc., a w latach 2026–2029 – 10 proc.
Realizacja celu OZE ma zostać osiągnięta przede wszystkim przy wykorzystaniu:
- biokomponentów pochodzących z surowców spożywczych lub pastewnych
- biokomponentów zaawansowanych wytworzonych z surowców odpadowych lub pozostałości
- odnawialnej energii elektrycznej wykorzystanej w sektorze transportu, oraz
- w sektorach energii poza transportem przy wykorzystaniu paliw stałych i gazowych z biomasy, a także biopłynów spełniających kryteria zrównoważonego rozwoju (KZR) i minimalnej redukcji emisji gazów cieplarnianych (GHG).
Ustawa ponadto uzupełnia katalog paliw, którymi można realizować NCW. Chodzi m.in. o ciekłe i gazowe paliwa węglowe i gazowe paliwa węglowe pochodzące z recyklingu czy odnawialną energię elektryczną. Paliwem umożliwiającym realizację NCW będzie mógł być biometan, w tym wprowadzony do sieci gazowej, który w celu końcowego zużycia trafił na stacje np. bioCNG lub bioLNG. Przy realizacji NCW ustawa uwzględnia poza paliwami i biopaliwami ciekłymi również paliwa lotnicze i paliwa żeglugowe.
Fundusze promocji produktów rolno-spożywczych
1 kwietnia zacznie obowiązywać Ustawa o zmianie ustawy o funduszach promocji produktów rolno-spożywczych. Zmiana regulacji dotyczy m.in. obowiązku naliczania, pobierania i przekazywania wpłaty na Fundusz Promocji Roślin Oleistych przez podmioty skupujące rośliny oleiste od ich producenta. Katalog roślin oleistych (nasiona soi, lnu, rzepaku, rzepiku, len, konopie oraz pozostałe surowe rośliny włókniste), od których obowiązuje naliczanie, pobieranie i przekazywanie wpłaty został rozszerzony o słonecznik.
Ustawa przewiduje również poszerzenie katalogu działań, które będą wspierane przez Fundusz Promocji Ziarna Zbóż i Przetworów Zbożowych oraz Fundusz Promocji Roślin Oleistych w postaci działań edukacyjno-informacyjnych oraz inicjatyw badawczo-rozwojowych ukierunkowanych na promocję wykorzystania biokomponentów i biopaliw ciekłych wytwarzanych z surowców rolnych.
Dodatkowo Funduszowi Promocji Owoców i Warzyw zwiększono katalog produktów, które mogą być objęte wsparciem, o produkty pszczele, czyli miód, pyłek kwiatowy, pierzgę, propolis oraz mleczko pszczele.
Deklaracje wpłat na poszczególne fundusze promocji będą mogły być składane wyłącznie w formie elektronicznej.
Zmiany w VAT i akcyzie
1 kwietnia wejdzie w życie Ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług, ustawy o podatku akcyzowym oraz niektórych innych ustaw. Nowelizacja ustawy wprowadza następujące zmiany w VAT:
0 proc. VAT na statki i łodzie ratownicze
8 proc. VAT na wyroby medyczne
doprecyzowanie stawek na nawozy, pasze i środki ochrony roślin
5 proc. VAT na kubeczki menstruacyjne.
Natomiast zmiany w podatku akcyzowym to:
zwrot akcyzy przy eksporcie samochodów – nowelizacja wprowadza możliwość odzyskania podatku akcyzowego w przypadku wywozu samochodów osobowych zarejestrowanych czasowo w Polsce
zwolnienie akcyzowe dla pojazdów testowych – samochody osobowe, które są zarejestrowane profesjonalnie i wykorzystywane do jazd testowych, zostaną objęte zwolnieniem z akcyzy.
Ponadto zgodnie z nowymi regulacjami,podatnicy prowadzący ewidencję sprzedaży przy zastosowaniu kasy fiskalnej online, którzy jednocześnie zapewniają możliwość przyjmowania płatności bezgotówkowych za pomocą terminala płatniczego, nie są już zobowiązani do ich integracji. Oznacza to, że przedsiębiorcy nie muszą ponosić dodatkowych kosztów związanych z łączeniem tych dwóch urządzeń.
7
Wpłata podatku VAT za marzec oraz złożenie deklaracji VAT-14.
Opłacenie podatku dochodowego w formie karty podatkowej za marzec.
Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w marcu od należności wypłaconych zagranicznej osobie prawnej z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 i art. 22 ust. 1 ustawy o pdop.
Opłacenie zryczałtowanego podatku dochodowego pobranego w marcu od dochodów z dywidend oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych oraz przekazanie CIT-7.
Opłacenie przez spółkę przejmującą zryczałtowanego podatku od dochodu.
Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków PIT-NZ i PIT-NZS oraz wpłata podatku należnego.
Złożenie deklaracji o wysokości dochodu z niezrealizowanych zysków CIT-NZ za marzec oraz wpłata podatku należnego.
Termin złożenia deklaracji dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych PCC-2 i PCC-4.
10
Złożenie zgłoszenia INTRASTAT za kwiecień.
15
Składka ZUS za marzec – płatnicy składek posiadający osobowość prawną.
Opłacenie podatku od nieruchomości i leśnego za kwiecień – dotyczy osób prawnych, jednostek organizacyjnych oraz spółek nieposiadających osobowości prawnej.
Wpłata na Pracowniczy Plan Kapitałowy za marzec.
22
Składka ZUS za marzec – pozostali płatnicy składek.
Wpłata za marzec pobranych zaliczek od przychodów ze stosunku pracy.
Wpłata za marzec zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych i od osób prawnych – podatek PIT i CIT.
Wpłata za marzec ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
Wpłata przez płatników wymienionych w art. 41 ustawy o pdof pobranych zaliczek za marzec na podatek dochodowy lub zryczałtowanego podatku dochodowego.
Wpłata za marzec na PFRON.
Wpłata za marzec podatku dochodowego od przychodów z tytułu własności środka trwałego (nieruchomość, której wartość początkowa przekracza 10 mln zł).
Wpłata przez spółkę dominującą reprezentującą podatkową grupę kapitałową, zaliczki na podatek za marzec.
Wpłata należnego zryczałtowanego podatku przez: nbsp;
podatnika wymienionego w art. 17 ust. 1 ustawy o pdop, jeżeli w marcu dochód z dywidendy oraz innych przychodów z tytułu udziału w zyskach osób prawnych wydatkował niezgodnie z przeznaczeniem określonym w oświadczeniu CIT-5
spółkę, która w marcu utraciła prawo do zwolnienia, o którym mowa w art. 22 ust. 4 ustawy o pdop.
Wpłata za marzec zaliczki na podatek dochodowy od dochodu ze zbycia praw do spółki nieruchomościowej i złożenie deklaracji PIT-ISN i CIT-ISN.
Złożenie we właściwym dla rozliczania podatku VAT urzędzie skarbowym zbiorczej deklaracji miesięcznej (DRA-1) za marzec przez podmioty świadczące usługę będącą reklamą napojów alkoholowych.
25
Opłacenie podatku VAT za marzec oraz wysłanie deklaracji VAT-8, VAT-9M, VAT-12.
Wysłanie pliku JPK_V7M za marzec.
Wysłanie pliku JPK_V7K.
Wpłata podatku akcyzowego za marzec oraz złożenie deklaracji dla podatku akcyzowego.
Termin dla deklaracji VAT-UE za marzec.
Wysłanie deklaracji VAT-13 za marzec przez przedstawiciela podatkowego.
Przekazanie do PFRON dokumentów dotyczących dofinansowania do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników za marzec.
Rozliczenie podatku cukrowego za marzec.
Rozliczenie podatku od sprzedaży detalicznej PSD-1 za marzec.
30
Złożenie za 2024 r. zeznania PIT-28 – osoby rozliczające się za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego oraz uzyskujące przychody z najmu prywatnego.
Złożenie przez osoby fizyczne rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2024 r. (PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38, PIT-39) oraz uiszczenie wynikającej z zeznania kwoty do zapłaty.
Złożenie przez przedsiębiorstwo w spadku rocznego zeznania o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za 2024 r. (PIT-36S, PIT-36LS) oraz uiszczenie wynikającej z zeznania kwoty do zapłaty.
Złożenie przez podatników opodatkowanych według skali podatkowej oraz podatkiem liniowym informacji o kosztach uzyskania przychodów poniesionych na robotyzację w 2024 r. (PIT-RB, PIT-RBS).
Złożenie informacji o kosztach uzyskania przychodów poniesionych na działalność sportową, kulturalną oraz wspierającą szkolnictwo wyższe i naukę w 2024 r. (PIT-CSR, PIT-CSRS).
Złożenie informacji o dzieciach uprawniających podatnika do ulgi dla rodzin 4+ za 2024 r. (PIT-DZ).
Przekazanie drogą elektroniczną szefowi Krajowej Administracji Skarbowej sprawozdania finansowego za 2024 r. przez podatników podatku dochodowego od osób fizycznych prowadzących księgi rachunkowe obowiązanych do jego sporządzenia.
Wpłata ryczałtu od przychodów zagranicznych osób, które przeniosły miejsce zamieszkania do Polski w 2024 r. (rozdział 6b ustawy o pdof).
Przekazanie deklaracji o wysokości daniny solidarnościowej (DSF-1) za 2024 r. oraz zapłata daniny wynikającej z tej deklaracji.
Przekazanie do PFRON przez osoby niepełnosprawne prowadzące działalność gospodarczą wniosku o refundację zapłaconych składek emerytalno-rentowych za marzec.
Złożenie deklaracji dla rozliczenia podatku VAT – VII-DO za marzec (sprzedaż na odległość towarów importowanych), VIU-DO za I kwartał 2025 r. i VIN-DO za I kwartał 2025 r. (VAT z wybranej sprzedaży na rzecz osób prywatnych z innych krajów Unii Europejskiej)
Termin złożenia deklaracji VAT-11.
Więcej możesz przeczytać w 4/2025 (115) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.