Ringier Axel Springer Polska chce kupić TVN. Nowy gracz w walce o kupno stacji

Tvn anteny
TVN chce kupić wydawca "Newsweeka" / Fot. shutterstock. OleksSH
Proces sprzedaży jednej z największych polskich stacji telewizyjnych, TVN, nabiera tempa. Dotychczasowi właściciele, amerykański koncern Warner Bros. Discovery (WBD), rozważają zbycie swoich udziałów w spółce. Wartość transakcji może przekroczyć miliard euro. Do zakupu szykuje się nowy gracz niemiecki gigant medialny - Ringier Axel Springer Polska.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Telewizja TVN, jako jedna z czołowych stacji telewizyjnych w Polsce, od lat przyciągała uwagę licznych inwestorów zarówno krajowych, jak i zagranicznych. W ciągu ostatniej dekady pojawiło się kilku potencjalnych nabywców zainteresowanych przejęciem tej stacji. Jak informuje Reuters, właściciel stacji Warner Bros. Discovery współpracuje z doradcami z JPMorgan, kontaktując się z potencjalnymi nabywcami, a materiały sprzedażowe mają być dystrybuowane na początku przyszłego roku. 

Nowi potencjalni nabywcy na horyzoncie

Do tej pory wśród zainteresowanych przejęciem TVN wymieniano miliardera Michała Sołowowa oraz konsorcjum zbudowane wokół Wirtualnej Polski. Jednak, jak donosi "Puls Biznesu", do gry dołączył kolejny gracz – koncern medialny Ringier Axel Springer Polska (RASP), właściciel m.in. Onetu, "Faktu" i "Newsweeka". RASP rozważa złożenie oferty wspólnie z funduszem private equity CVC Capital Partners, który jest głównym akcjonariuszem Żabki oraz Stock Spirits.

Reakcje rynku i potencjalne konsekwencje

Pojawienie się nowego potencjalnego nabywcy wywołało poruszenie na rynku medialnym. Eksperci zwracają uwagę, że ewentualne przejęcie TVN przez RASP i CVC Capital Partners mogłoby znacząco wpłynąć na krajobraz polskich mediów, konsolidując w rękach jednego podmiotu znaczną część rynku. Media Axel Springer Polska takie jak Newsweek czy Onet, łączy z informacyjnym wymiarem TVN podobieństwo narracji, czyli pewna spójność poglądów i wartości wyznawanych przez te redakcje. Pod tym względem obecni widzowie informacyjnych kanałów stacji TVN mogliby spać spokojnie. 

Na początku 2025 roku fundusz MS Galleon, należący do polskiego przedsiębiorcy Michała Sołowowa, złożył ofertę zakupu TVN. Równocześnie WP Holding, właściciel Wirtualnej Polski, również przedstawił swoją propozycję.

Jednocześnie pojawiają się pytania o zgodę polskiego rządu na taką transakcję, zwłaszcza w kontekście wcześniejszych deklaracji o strategicznym znaczeniu TVN dla kraju.

Historia transakcji wokół TVN

Warto przypomnieć, że w grudniu 2024 roku polski rząd dodał TVN i Polsat do listy spółek strategicznych, co oznacza, że każda transakcja sprzedaży wymaga zgody władz. Decyzja ta była odpowiedzią na wcześniejsze spekulacje dotyczące potencjalnego przejęcia stacji przez podmioty powiązane z zagranicznymi prawicowymi rządami. 

W 2024 roku, według doniesień "Newsweeka", czeski koncern PPF oraz holding węgierskiego miliardera Józsefa Vidy wyraziły zainteresowanie przejęciem grupy TVN. W tym kontekście ewentualne przejęcie TVN przez RASP i CVC Capital Partners może spotkać się z dodatkowymi wyzwaniami regulacyjnymi - wskazuje Reuters. 

Przed wyborami parlamentarnymi w 2015 roku pojawiły się informacje o zainteresowaniu przejęciem TVN przez środowiska związane z Prawem i Sprawiedliwością. W tamtym czasie właścicielem stacji byli Amerykanie ze Scripps Networks, którzy nabyli TVN kilkanaście miesięcy wcześniej. Istniały sygnały, że mogliby być skłonni sprzedać kanał informacyjny TVN24  - przypomina Onet.

W 2011 roku pojawiły się informacje o zainteresowaniu przejęciem TVN przez kilku globalnych graczy medialnych.Wśród potencjalnych nabywców wymieniano takie koncerny jak Time Warner, Bertelsmann oraz News Corporation.

Co dalej z TVN?

Proces sprzedaży TVN wciąż trwa, a ostateczne decyzje jeszcze nie zapadły. W najbliższych tygodniach spodziewane są kolejne oferty i negocjacje. Bez względu na to, kto ostatecznie przejmie kontrolę nad stacją, jedno jest pewne – polski rynek medialny stoi przed znaczącymi zmianami, które mogą wpłynąć na jego strukturę i dynamikę w nadchodzących latach.​

ZOBACZ RÓWNIEŻ