Tylko u nas
12 wspaniałych. Liderzy nowej generacji
Badaczka kosmicznych mikroglonów, główny naukowiec w OpenAI, konstruktor elektrycznych motocykli, twórcy gry o Thorgalu, jeden z najlepszych skautów w NBA. Młodzi Polacy zmieniają nie tylko biznes, ale też świat. Poznajcie 12 wspaniałych.
Różnorodności trzeba bronić. Wywiad z Andrzejem Sewerynem
Bardziej różnorodny świat nie jest zdobyty raz na zawsze. Wiele wskazuje na to, że tego świata będzie trzeba bronić – mówi Andrzej Seweryn, aktor, dyrektor Teatru Polskiego, wyróżniony tytułem Ambasador Różnorodności 2024.
"Twój pomysł jest bezwartościowy". Michał Sukiennik w gościnnym felietonie
Gdybym miał do wyboru dostać w prezencie kebaba z budki w Makowie Mazowieckim albo twój pomysł na startup, wybrałbym kebaba. Na cienkim. Z sosem mieszanym. Gdybym mógł wymienić twój pomysł na cokolwiek, co jest bliskie jego wartości, byłby to skasowany 20-minutowy bilet komunikacji miejskiej, na którym zostało jeszcze 10 minut bezpłatnej jazdy.
Piotr Bucki: "Stajemy się ofiarami nadmiaru" [WYWIAD]
Nawet robiąc proste zakupy, koimy w sobie wiele lęków i tulimy mnóstwo dyskomfortów – mówi Piotr Bucki, specjalista od marketingu i zachowań konsumenckich, autor książki „Sapiens na zakupach”.
Market One Capital z nową inwestycją. To Trever, twórca systemu dla instytucji finansowych [TYLKO U NAS]
Startup Trever pozyskał w ramach rundy seed 2,4 mln euro. Jednym z kluczowych inwestorów jest polski Market One Capital
Być jak Koenigsegg. Wywiad z Kubą Sieczką
Polacy tworzą elektryczny motocykl enduro, który ma szansę zawojować świat. O planach z nim związanych opowiada Kuba Sieczka z HEROS Motorcycles.
W Polsce sprzedano 2,5 tony medycznej marihuany. "To wciąż mało" - deklaruje branża [TYLKO U NAS]
– Uprawa konopi stosowanych do produkcji marihuany medycznej w Polsce mogłaby istotnie obniżyć koszty surowca, a tym samym zmniejszyć ceny końcowych produktów w aptekach. Równocześnie zapewniłaby stymulację polskiej gospodarki przez tworzenie nowych miejsc pracy i otwieranie możliwości zarobkowych dla lokalnych przedsiębiorców – mówi Rafał Szabłowski, członek zarządu Centrum Medycyny Konopnej S.A. odpowiedzialny za rozwój i komercjalizację produktów na bazie konopi, które spółka wprowadzi na polski rynek.
Jacy są młodzi [FELIETON]
Nie chcą żyć jak rodzice, wrażliwcy, kasa nie jest już dla nich ważna, „odłączona młodzież”, która nie uczy się, nie pracuje, budzą postrach wśród pracodawców, roszczeniowi, naprawdę irytujący, narcyzi… Wystarczy wpisać do wyszukiwarki frazę „młode pokolenie”, a wyskoczy taka garść epitetów. Kto jest winien tego upadku młodych? Social media, internet, technologia, kapitalizm. Współczesna technologia zabija młodzież, wystarczy spojrzeć, przecież oni z tym telefonem wchodzą jak ślepcy prosto pod samochód!
Dopiero się rozkręcam. Wywiad z Katarzyną Dowbor
Lubię swój wiek, bo pozwala mi się skupić na własnym rozwoju i robić rzeczy, na które w młodości nie miałam czasu – mówi Katarzyna Dowbor, dziennikarka wyróżniona tytułem Ambasadorka Różnorodności 2024.
Big short jest dziś na stracie [FELIETON]
Trzeci kwartał może być trudny. Będzie poprzedzał listopadowe wybory w USA. Inwestorzy obawiają się niewielkiej przewagi jednego z kandydatów. A to może doprowadzić do zamieszek, a nawet rewolty.
Ewa Borowska: "Polska będzie gwiazdą branży kosmicznej" [WYWIAD]
O eksperymencie Extremo Technologies na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej opowiada Ewa Borowska, CTO firmy.
Święto różnorodności. Oto rozstrzygnięcie Nagród Różnorodności przyznawanych przez redakcję My Company Polska
Katarzyna Dowbor, Andrzej Seweryn, Piotr Jacoń, Michał Szpak oraz kobieca reprezentacja Polski w ampfutbolu odebrali tytuły Ambasadorów Różnorodności przyznane przez redakcję „My Company Polska”. Polskie Nagrody Różnorodności trafiły również do firm, które wyróżniają się inkluzywną kulturą organizacyjną.
Aleksandra Tokarewicz, Helping Hand: Jesteśmy o krok od rentowności
Startup Helping Hand zanotował imponującą pierwszą połowę roku - przekonuje w rozmowie z portalem mycompanypolska.pl Aleksandra Tokarewicz, CEO firmy. Przychody wzrosły o prawie 180 proc., a rentowność zostanie osiągnięta w kolejnym kwartale.
Polski startup i niezwykły cel. Czy Smartschool odmieni amerykański rynek edukacji?
Chcemy stworzyć rozwiązanie, które będzie podstawowym narzędziem pracy dla amerykańskich nauczycieli, a co za tym idzie, także elementem wsparcia rozwoju dzieci i młodzieży - tłumaczy w rozmowie Agata Mroczkowska, jedna z założycielek Smartschool. O tym, jaki potencjał ma firma, mówi też inwestor - Konrad Howard.
Polskie Nagrody Różnorodności rozdane. Poznajcie laureatów! [GALERIA]
Katarzyna Dowbor, Andrzej Seweryn, Piotr Jacoń, Michał Szpak oraz kobieca reprezentacja Polski w ampfutbolu – odebrali tytuły Ambasadorów Różnorodności przyznane przez redakcję „My Company Polska”. Polskie Nagrody Różnorodności trafiły również do firm, które wprowadzają różnorodność.
Firmy odzieżowe mają szansę wygrać z zalewem tanich ubrań z Chin jeśli zainwestują w AI
Sklepy internetowe z ubraniami i dodatkami mają w Polsce wielu fanów. To szansa na podbicie co najmniej europejskiego rynku, ale żeby utrzymać się w czołówce, należy inwestować w AI. Jak idzie to do tej pory? Średnio, bo część stron sprzedażowych ma problem, z tak wydawałoby się banalnym zadaniem, jak płynne ładowanie treści.Czy polskie firmy odzieżowe są gotowe na zmiany?
Którędy do wyjścia. Relacja z Tech M&A Day
Exity – i wszystko co z nimi związane – były motywem przewodnim pierwszego Tech M&A Day. Czy wyjścia ze spółek to w Polsce wciąż temat tabu?
Born to Go Global [FELIETON]
Dlaczego niektórych biznesów nie da się zacząć na własnym podwórku.
Rowery personalizowane w natarciu e-commerce
Rowery premium trzymają się na rynku mocno, choć sprzedaż zwykłych jednośladów w Polsce spadła po pandemii nawet o 35 proc. Firma KOLORIDE wykonuje customizowane rowery pod wymiar i cieszy się sporym zainteresowaniem amatorów kolarstwa i bikepackingu.
Co nam powie inflacja [FELIETON]
Czy amerykańska Rezerwa Federalna i cały rynek lekceważą słabą sytuację gospodarczą w USA? Indeksy biją rekordy i dziś brakuje kogoś, kto w końcu powie, że król jest nagi.
Przestać szukać ładniejszych plaż. Wywiad z Anną Zielińską
Budujemy narzędzie oparte na AI łączące influencerów z markami i analizujące wydajność kampanii. To będzie biznes skalowalny na rynki globalne i w perspektywie pięciu lat będzie bardzo atrakcyjny dla mIędzynarodowych inwestorów branżowych – mówi Anna Zielińska, co-founderka Stor9.
Jak zostać astronautą
...Albo kierowcą F1, przedsiębiorcą, kardiochirurgiem, budującym roboty, finansistą… Ile dzieci, tyle marzeń – najważniejsze, żeby nigdy z nich nie rezygnować.
Paprykarz szczeciński, czyli kulinarne multi-kulti
Były przedmiotem pożądania milionów Polaków, wyrażały naszą tęsknotę za lepszym życiem. Stanowiły barwny element w szarej, socjalistycznej rzeczywistości. Zaczynamy nowy cykl artykułów poświęcony kultowym markom PRL. Na początek przybliżamy dzieje paprykarza szczecińskiego.
O jakim polskim startupie opowiedzielibyście kosmitom? [WIDEO]
Na Ziemię przylatują kosmici i bardzo chcą usłyszeć coś o naszym ekosystemie startupowym. O jakim startupie im opowiecie?
Polskie firmy chcą podbijać zachodnie rynki. Jak im w tym pomóc?
- Fundusz Ekspansji Zagranicznej pojawił się już w drugiej odsłonie. Bazując na sukcesie pierwszego funduszu, podjęliśmy taką decyzję. Historie polskich firm, które potrzebowały finansowania na rozwój międzynarodowy udowodniły nam, że taki projekt jest potrzebny - mówi Piotr Kuba, członek zarządu PFR TFI.
Sebastian Kulczyk: Będziemy dalej budować ekosystem startupowy. Potencjał jest ogromny!
- To już siódmy rok programu InCredibles. Nie zatrzymujemy się! - mówi w rozmowie z My Company Polska podczas InCredibles Summit Sebastian Kulczyk - właściciel Kulczyk Investments i inicjator InCredibles.
Głód sukcesu. Najlepsze polskie foodtechy
Foodtech rozwija się coraz dynamiczniej, stając się – jak na branżę związaną z jedzeniem przystało – łakomym kąskiem dla inwestorów. Sektor staje się coraz bardziej zróżnicowany, a innowacyjnych inicjatyw nie brakuje również w Polsce.
Dariusz Żuk: Przestańmy traktować exity jako temat tabu!
- Nie ma o czym mówić, w temacie exitów, i to jest poważny problem naszego ekosystemu. Nie sztuką jest pokazać, kto ile pieniędzy zainwestował, ale najważniejsze jest to, jak wyglądał exit z tego projektu. Chcemy na to zwrócić uwagę - tłumaczy Dariusz Żuk, twórca AIP Seed.
ESG stało się pustym hasłem? Analitycy „nienawidzą” tego modnego skrótu
Amerykańskie fundusze inwestycyjne, które uwzględniają w swoich działaniach kwestie ESG tracą. Te europejskie zyskują jednak zainteresowanie. Czy winni są politycy Partii Republikańskiej, którzy nie chcą, aby priorytetowo traktować fundusze uwzględniające ESG? A może ten akronim to coś więcej niż tylko zbiór pustych haseł i kadry zarządzające wiedzą, że nie mają innego wyjścia niż odpowiedzialność? Choćby dlatego, że tego wymagają od nich ich klienci.
Zonifero łączy się z IU Technology. W planach ekspansja zagraniczna [TYLKO U NAS]
Najatrakcyjniejszym dla nas rynkiem jest Europa Środkowa-Wschodnia, a zwłaszcza Węgry, gdzie mamy pierwsze wdrożenia i prowadzimy ciekawe rozmowy z potencjalnymi partnerami i klientami - zdradza w rozmowie z mycompanypolska.pl Jacek Ratajczak, CEO Zonifero.
Gwiezdnie hojny: Imperium kontratakuje
Ruszamy z dwuczęściowym materiałem, w którym przeanalizujemy sytuację w polskiej branży kosmicznej. Pierwszy odcinek będzie poświęcony jej rozwojowi w ostatnich latach, w drugim pochylimy się nad przyszłością i perspektywami. Bez zbędnego przedłużania: 9, 8, 7... 3, 2, 1 start!
Sztuczna inteligencja widzi kobiety tylko czasami: test Arii - AI od Opery
Sztuczna inteligencja powiela, a często też zaostrza stereotypy dotyczące m.in. pochodzenia, rasy czy płci. Sędzia w sądzie to według AI w 97% przypadków mężczyzna, oczywistością jest to, że w szkołach pracują tylko nauczycielki, a mężczyzna jako pielęgniarz nie występuje. Inspirujący lider? Kobieta, ale przebrana za faceta.
Rynek wystrzelił. To wielka szansa dla nas - przekonują twórczynie Plan Be Eco
- W tym roku zaczęły obowiązywać nowe regulacje dotyczące liczenia śladu węglowego. To wielka szansa dla nas, ale prawdziwy boom nadejdzie po wakacjach. (...) Coraz więcej firm będzie musiało sporządzać raporty, rynek będzie się rozwijał, firmy zmieniają nastawienie - prognozują Aga Maciejowska i Joanna Maraszek, twórczynie Plan Be Eco.
Polska technologia zrewolucjonizuje medycynę. Powstała specjalna drukarka 3D
- Zajmujemy się inżynierą biomedyczną. Główną technologią, którą opracowujemy, jest druk 3D w medycynie. To jedyne tego typu urządzenie na polskim rynku - tłumaczy Maciej Tabiszewski, szef BioCloner Health. Drukarki BioCloner już działają na polskich uczelniach medycznych, ale to dopiero początek drogi startupu.
W które startupy będzie inwestował Maciej Noga? Znany inwestor odsłania plany [WYWIAD]
Maciej Noga, twórca Grupy Pracuj i jeden z najbardziej rozpoznawalnych inwestorów na rynku startupów, szykuje kolejne akwizycje. - Jestem pragmatyczny - przekonuje w rozmowie z My Company Polska.