kraków
zobacz inne tematyGawkowski, Kidawa-Błońska i Karbownik już za tydzień w Krakowie będą rozmawiać o przyszłości Europy
Podczas IX edycji Open Eyes Economy Summit, która odbędzie się 19-20 listopada 2024 r. w Centrum Kongresowym ICE Kraków, wystąpią liderzy opinii ze świata biznesu, polityki, nauki i kultury, w tym: Minister Cyfryzacji Krzysztof Gawkowski, Marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska i Minister Finansów Paweł Karbownik. Kongres, organizowany pod honorowym patronatem m.in. Ministerstwa Spraw Zagranicznych, stanie się platformą do dyskusji o przyszłości Europy, jej wartościach oraz wyzwaniach społeczno-gospodarczych.
Kraków Tech Summit 2024. Tu rodzą się przyszłe legendy
6 listopada 2024 r. w Krakowie odbędzie się pierwsza edycja Kraków Tech Summit - wydarzenia poświęconego promocji i rozwojowi sektora start-upów oraz innowacji. Budując potencjał i rangę tego środowiska, pragniemy uczynić Kraków sercem całego ekosystemu, gdzie innowacje spotykają się z nauką i biznesem. Wydarzenie swoim patronatem objął Prezydent Miasta Krakowa Aleksander Miszalski.
Naczelny OFF Radio Kraków wydał oświadczenie. "Nikt nie został zwolniony"
W kanale OFF Radio Kraków zwolniono dziennikarzy, zamiast ich audycje będą prowadziły boty wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Marcin Pulit, redaktor naczelny radia wydał oświadczenie, w którym broni pomysłu i zapewnia, że żaden pracownik radia nie został zwolniony.
OFF Radio Kraków zwolniło dziennikarzy. Zastąpi ich sztuczna inteligencja
W kanale OFF Radio Kraków zwolniono dziennikarzy, zamiast ich audycje będą prowadził boty wygenerowane przez sztuczną inteligencję. Środowisko radiowe protestuje przeciwko drastycznym krokom nowego kierownictwa stacji.
Afera wokół mobbingu w MOCAK-u: Dlaczego Masza Potocka straciła pracę?
Masza Potocka, dyrektor Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, stała się niechlubną bohaterką jednego z najgłośniejszych skandali w polskim świecie kultury. Zarzuty dotyczące mobbingu, które skierowano przeciwko niej, wywołały szeroką dyskusję i doprowadziły do decyzji o odwołaniu jej ze stanowiska przez władze miasta.
Hanstore to lumpeks, który szerzy wiedzę o zero waste. "W Polsce łatwiej o dobry używany towar"
Nasza działalność z rzeczami drugiego obiegu przyczynia się w pewnym stopniu do zmniejszenia produkcji nowych rzeczy. Biorąc pod uwagę, że takich sklepów jak nasz jest więcej, zbiera nam się dość dużo uratowanych ubrań - mówi Adrian Hanzel, założyciel Hanstore.
LTTS otwiera centrum w Krakowie. Startuje rekrutacja 300 inżynierów
Firma L&T Technology Services otwiera inżynieryjne centrum badawczo-rozwojowe (ER&D) w Polsce, świadcząc dla klientów rozwiązania cyfrowe oraz wbudowane (embedded)
Aplikacja Shares wkrótce pojawi się w Polsce. Bartosz Czerkies zostaje General Managerem CEE
Shares to pierwsza w Europie aplikacja, która umożliwia przyjaciołom i rodzinie wspólne inwestowanie, dzielenie się transakcjami i omawianie strategii inwestycyjnej w jednej aplikacji. Rozwój zespołu powiązany jest z pozyskaną inwestycją Serii A w wysokości 40 mln dol.
Bioinformatyczna spółka z Krakowa komercjalizuje swoją technologię w Azji
Krakowska spółka Intelliseq umożliwia laboratoriom i ośrodkom badawczym skalowanie analiz genomowych oraz poszerzenie oferty diagnostycznej. Pozyskała właśnie klientów z Azji. Najbliższe plany firmy, założonej przez ekspertów z dziedziny genetyki, biologii molekularnej i genomiki obliczeniowej, obejmują również rundę pre-IPO oraz ewentualny debiut na jednej z europejskich giełd.
Krakowski startup chce zrewolucjonizować rynek gier VR. Ma to umożliwić haptyczny pierścień
Haptology, krakowski startup specjalizujący się w technologii dotykowej, planuje w tym roku pozyskać do 2 mln euro finansowania na rozwój i komercjalizację swojego flagowego produktu - pierścienia haptycznego Hapling. Hapling umożliwia symulację wrażeń dotykowych i ma szansę zrewolucjonizować szybko rosnący rynek gier VR.
Polskie miasta mniej "smart". Spadek w rankingu najnowocześniejszych miast
Mimo, że na liście Smart City Index liczącej 118 miast znajduje się Warszawa i Kraków, to w najnowszej edycji rankingu spadły o około 20 pozycji. Czy Polska zostaje w tyle jeśli chodzi o cyfryzację miast?
Krakowski startup CallPage zaczyna światową ekspansję. Rozwój pod skrzydłami globalnego partnera
SaaS Labs – amerykańsko-indyjski startup tworzący platformy komunikacyjne w chmurze, wspierany przez Base10, Eight Roads Ventures i Sequoia zainwestował w krakowski CallPage nabywając 100 proc. udziałów. Tym samym polski startup będzie kontynuował ekspansję zagraniczną i budował pozycję globalnego lidera rozwiązań Callback Automation pod skrzydłami międzynarodowego partnera.
Studenci AGH pracują nad innowacyjną turbiną. Projekt wsparła firma JAF Polska
Koło naukowe Eko-Energia, czyli grupa tworzona przez studentki i studentów krakowskiego AGH przy Wydziale Energetyki i Paliw pracuje nad turbiną Windy — dopasowującą się do zmiennego przepływu wiatru – której projekt wspomogła firma JAF Polska. Pomiary wykazały, że wykorzystanie dyfuzora ich projektu pozwala na wzrost generowanej energii aż o 60 proc.
Pets Diag zajmuje się diagnostyką weterynaryjną. Startup dołączył do Klastra LifeScience Kraków
Laboratorium Pets Diag, specjalizujące się w analizie pierwiastkowej sierści wybranych gatunków zwierząt, dołączyło do fundacji Klaster LifeScience Kraków. Organizacja zrzesza firmy z obszaru life science, czym umożliwia efektywne łączenie potencjału jej członków, jak również tworzenie warunków do skutecznej komercjalizacji prac badawczo-rozwojowych, także w obszarze międzynarodowym.
Agnieszka Pałka odsłania tajemnice. Dlaczego 17-latka postawiła na własny startup zamiast na szkołę?
Modą interesuje się od dawna – efektem fascynacji jest startup getdressed, który zdążył już namieszać na polskim rynku. A w wolnych chwilach – żeby utrzymać kondycję – skacze na skakance.
Adam Piasecki - człowiek, który zbudował w Krakowie czekoladowe imperium [SYLWETKA]
Do wszystkiego doszedł sam, od zera. Adam Piasecki zbudował w Krakowie czekoladowe imperium, które przez lata odcinało się od swojego twórcy. Na szczęście to już przeszłość.
"Spotify dla ubrań" już wkrótce. Polski startup GetDressed chce podbić okoliczne rynki
Nasze plany jeśli chodzi o działania zagraniczne na razie dotyczą głównie okolicznych rynków, bo marki, z którymi zaczynamy współpracę, mają tam już swoje sklepy. To będzie bardzo naturalne wejście - zdradza w rozmowie z mycompanypolska.pl Agnieszka Pałka, CEO GetDressed.
8 mln zł na leczenie astmy. FindAir rozwija projekt "inteligentnego inhalatora"
FindAir otrzymał dofinansowanie na projekt “Inteligentnego Inhalatora” o łącznej wartości 8 mln zł. Finansowanie w wysokości 5,9 mln uzyskano w ramach konkursu Szybka Ścieżka organizowanego przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, drugą część kwoty zamierza pokryć samodzielnie oraz pozyskać od inwestorów prywatnych.
Shell znów inwestuje w Krakowie. Ruszy rekrutacja kolejnych 400 pracowników
Firma Shell poinformowała o nowej inwestycji w centrum operacji biznesowych zlokalizowanego w Krakowie. W ramach rozwoju biura zatrudnienie znajdzie nawet 400 osób.
Kobiety w branży architektonicznej. "Na stanowiskach kierowniczych nadal jest nas mniej"
Droga kobiet do zaistnienia w świecie architektury i architektury wnętrz nie była prosta - początkowo był to zawód zarezerwowany dla mężczyzn. W Polsce dopiero w 1915 kobiety zaczęły studiować architekturę. Sam fakt, że płeć piękna również może zająć się zawodem technicznym, nie oznaczał jednak, że stało się łatwiej.
Starbucks współpracuje z polskim startupem. "To w pełni ekologiczny projekt"
Starbucks Polska nawiązuje współpracę z EcoBean i pracuje nad możliwością stworzenia słomek wykonanych ze zużytych fusów kawowych pochodzących z kawiarni. Początkowo fusy będą przekazywane w ramach testu przez 22 warszawskie kawiarnie.
Warchałowski, Airly: "Biznes i powietrze nie mają granic" [WYWIAD]
Pewnie zabrzmi to niepoprawnie, ale pojawiamy się tam, gdzie jest zainteresowanie naszymi produktami. Cały czas uczymy się procesów biznesowych, nie ma jasnej granicy oddzielającej misję od robienia interesów - mówi Wiktor Warchałowski, CEO Airly.
"Paczkomatoza" staje się faktem? "Trzeba eliminować patologie" [WYWIAD]
Miasta powinny wprowadzić zasady stawiania maszyn paczkowych w miejscach publicznych. Paczkomaty są już małym kawałkiem architektury miejskiej, porównywalnym do przystanków autobusowych czy tramwajowych - mówi Przemysław Ostaszewski ze stowarzyszenia Miasto Jest Nasze.
Fitjob w kolejnych miastach. Z aplikacji korzysta już kilka tysięcy studentów szukających pracy
Od stycznia Kraków, Poznań i Wrocław zasiliły grono miast włączonych do sieci Fitjob – mobilnej aplikacji rekrutacyjnej, która dzięki pełnej automatyzacji i algorytmom AI pozwala na znalezienie pracy dorywczej lub zbudowanie personelu od podstaw w ciągu 24 godzin.
Airly bada wpływ stanu powietrza na liczbę zakażeń koronawirusem. W planach kolejne inwestycje
W październiku ur. Airly pozyskało 2 mld dolarów na dalsze działania, a wśród inwestorów znalazła się rodzina Richarda Bransona. Fundusze zostaną przeznaczone m.in. na opracowanie sieci mobilnych urządzeń dokonujących pomiaru jakości powietrza. Startup bada także zależności między zanieczyszczeniem powietrza, a liczbą zakażeń COVID-19.
Pampalini a "dobra zmiana". Nowe odcinki kultowej bajki w cieniu ideologii? [TYLKO U NAS]
Bielskie Studio Filmów Rysunkowych zapowiedziało 13 nowych odcinków doskonale znanej bajki "Pampalini - łowca zwierząt". Plany są ambitne, ale krytycy zarzucają Tomaszowi Małodobremu - który pełni obowiązki dyrektora Studia - brak doświadczenia i powiązania z PiS-em.
Klienci szturmują otwarte restauracje. "Mamy kolejkę rezerwacji na dwa tygodnie"
Żeby zjeść na miejscu trzeba zarezerwować miejsce z dwutygodniowym wyprzedzeniem - mówi nam Tomasz Kwiek, współwłaściciel cieszyńskiej Restauracji u Trzech Braci, która od kilku dni przyjmuje gości również stacjonarnie. Podobne głosy dochodzą z lokali w całej Polsce.
Zamiast marketów Tesco będą biura i mieszkania. Wielka transakcja dewelopera
Echo Investment sfinalizowało zakup trzech działek od spółek należących do grupy Tesco w Poznaniu, Łodzi i Krakowie. Łącznie na trzech działkach może powstać ok. 240 tys. mkw. nowoczesnej powierzchni mieszkaniowej, biurowej i handlowo-usługowej. Transakcja była warta blisko 42 mln EUR.
Miasta wychodzą przed szereg. Oto specjalne programy pomocowe dla przedsiębiorstw [TYLKO U NAS]
Branża gastronomiczna zmaga się z kolejnym kryzysem - znów zabroniona jest stacjonarna działalność. Wciąż nie wiadomo, jak długo utrzyma się zakaz, zwłaszcza, że komentatorzy mówią o drugim lockdownie. Władze największych miast wychodzą na przeciw potrzebom restauratorów i oferują programy pomocowe.
Spadek popytu na biura. Jak zareagują deweloperzy? [RAPORT]
Popyt na największych rynkach regionalnych w Polsce od stycznia do września był niższy o 11 proc. r-d-r. Ze względu na obecną sytuację wielu najemców odkłada tymczasowo plany ekspansji lub decyzje o relokacji - wynika z analizy firmy JLL.
Najważniejsze trendy podróżnicze w 2021 roku
Serwis Airbnb przeprowadził badania, z których wynika, że w przyszłym roku będziemy wybierać przede wszystkim wakacje "w zasięgu ręki". Ponadto z raportu wynika, że ponad 80 proc. użytkowników chętnie przeprowadziłoby się na okres pracy zdalnej.
Patronaty My Company Polska. Październik 2020
Oto najbliższe wydarzenia, którym będzie patronować My Company Polska.
Revolut masowo blokuje konta? Firma odpowiada na zarzuty
Pod jednym z naszych tekstów pojawił się komentarz sugerujący, że w ostatnich tygodniach Revolut masowo blokuje konta użytkowników bez podania przyczyny. Sprawdzamy, czy to nieuzasadnione działanie firmy, czy nieznajomość regulaminu przez klientów.
Krakowski dramat hotelarzy. Niepewność uderza w wyniki firm
Polska, jako jeden z pierwszych krajów, zezwoliła na ponowne otwarcie hoteli. Mimo to okres zamknięcia i zdecydowanie mniejszy ruch turystyczny odbije się na branży w dłuższej perspektywie. Szczególnie trudna sytuacja panuje w Krakowie.
Miasta najbardziej przyjazne inwestorom. Oto polskie giganty branży usług dla biznesu
W polskich miastach działa już ponad półtora tysiąca centrów usług biznesowych, zatrudniających łącznie ponad 338 000 specjalistów. Chociaż najpopularniejsze są ciągle Warszawa, Wrocław i Kraków, kolejne inwestycje trafiają również do mniejszych ośrodków – Lublina, Bydgoszczy, Chełma. Najatrakcyjniejszą lokalizacją jest dziś Trójmiasto - wynika z raportu ABSL Sektor Usług Biznesowych w Polsce.