OFF Radio Kraków zwolniło dziennikarzy. Zastąpi ich sztuczna inteligencja
Radio Kraków zastąpiło dziennikarzy botami stworzonymi przez sztuczną inteligencję / Fot. Obraz wygenerowany przez sztuczną inteligencję/Off Radio Kraków"Kanał tematyczny OFF Radio Kraków będzie teraz niemal w całości tworzony przez narzędzia sztucznej inteligencji (AI). Program poprowadzą trzy postaci wykreowane przez AI. Pojawia się w nim m.in. „autorskie” programy muzyczne, wywiady oraz informacje i tematy adresowane do młodego odbiorcy przygotowywane przy użyciu AI" - informuje stacja. Tworzone przez sztuczną inteligencję OFF Radio Kraków ruszyło we wtorek, 22 października o godzinie 8.00.
Boty AI w Radio Kraków
Jak podaje rozgłośnia dotychczasowych dziennikarzy radiowych zastąpią "nowi prowadzący", stworzeni przez sztuczną inteligencję. Będą to:
- 20-letnia Emilia „Emi” Nowak - studentka dziennikarstwa, ekspertka od popkultury, z pasją śledząca najnowsze trendy w świecie kina, muzyki i mody, Najlepsze oferty słuchawek
- 22-letni Jakub „Kuba” Zieliński - studiujący na AGH Inżynierię Akustyczną, specjalista od technologii i muzyki, pasjonat, poszukujący najnowszych wiadomości z zakresu produkcji dźwięku i nowych rozwiązań technologicznych,
- oraz 23-letni Alex - zaangażowany społecznie, z pasją poruszający tematy związane z tożsamością, kulturą queer i wpływem mediów na społeczeństwo, studiujący do niedawna psychologię.
Fikcyjni dziennikarze będą prowadzić audycje od poniedziałku do piątku po dwie godziny programu dziennie, a raz w tygodniu - autorską audycję muzyczną i ekskluzywny wywiad. "Za oprawę muzyczną (playlistę) nadal odpowiada dotychczasowy szef muzyczny OFF Radia Kraków Wojciech Barczyński" - dodaje zarząd radia.
Eksperyment ze sztuczną inteligencją
Eksperymentalny program ma być testem dla branży oraz słuchaczy radia. Jak tłumaczy dyrekcja rozgłośni rozwiązanie ma być kierowane przede wszystkim do odbiorców z pokolenia Z. "Kreowany przez AI program ma być adresowany do osób z tzw. pokolenia Z, odpowiadać na ich potrzeby i zainteresowania, poruszać kluczowe dla nich tematy, analizować jak AI może wpływać na to, co myślą, jak konsumują informacje. Dzięki narzędziom AI będziemy również korzystać z pomocy krakowskich naukowców i pracowników firm IT" - czytamy w komunikacie.
Zwolnienia w OFF Radio Kraków
Nie wszystkim jednak podoba się nowa odsłona rozgłośni. W mediach społecznościowych pojawiły się już głosy dziennikarzy radia, którzy głośno protestują przeciwko tej polityce.
"Nie możemy siedzieć cicho, ja na pewno nie mam zamiaru milczeć. Dlatego proszę Was wszystkich o wsparcie i pomoc w nagłośnieniu sprawy – wszystkimi możliwymi kanałami, gdzie tylko się da" - napisał Mateusz Demski, współpracownik Radia Kraków. "Wszyscy, którzy dotąd tworzyli to miejsce wylecieli z pracy. Wczoraj poznaliśmy szczegóły – kilkanaście osób z redakcji (mowa o doświadczonych dziennikarkach i dziennikarzach, artystkach i artystach, osobach twórczych) zastąpi sztuczna inteligencja".
"Ten irracjonalny pomysł narodził się (i został wcielony w życie) w mediach publicznych – miejscu, które, w sposób szczególny, powinno wyznaczać standardy oraz stać na straży wiarygodności, rzetelności i autentyczności. Media publiczne, według statutu Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji, powinny zapewniać pluralizm, bezstronność, wyważenie i niezależność przekazu oraz wysoką jakość i integralność – wiarygodność treści" - pisze dalej Demski.
Powstała petycja kierowana do Rzecznika Praw Obywatelskich, Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji oraz Rady Etyki Mediów. "To uchylenie furtki – a może wręcz – otwarcie bramy, do świata, w którym doświadczonych pracowników od lat związanych z sektorem medialnych oraz osób zatrudnionych w branżach kreatywnych zastąpią maszyny. To zarazem brama do świata pozorów i manipulacji" - ostrzegają dziennikarze.
Domagają się przywrócenia poprzedniej formuły radia oraz zaprzestania zwalniania doświadczonych specjalistów branży.