Moja firma
Marka Godna Zaufania. 3 kroki do budowania zaufania w niepewnych czasach
Określenie marka godna zaufania w czasach pandemii nabrało nowego kontekstu. Panująca wokół niepewność sprawiła, że brandom stawiamy jeszcze większe wymagania. Oczekujemy, że będą nam dawały choćby drobne poczucie stabilizacji i normalności.
"Zamieniłem kawiarnię na mini-kawiarnię z centrum usług i przekąskami – dobrze na tym wyszedłem"
Miał uruchomić własną kawiarnię. Pandemia zniweczyła jednak wszystkie plany. Zmienił je, obserwując rynek i branżę handlową. Zdecydował się na otwarcie sklepu i nie żałuje. Oto historia Piotra Jagiełły.
PPK to szansa, nie zmarnuj jej!
Program, który ma zmienić sytuację polskich pracowników, wchodzi w decydującą fazę. Teraz przed egzaminem stoją przedsiębiorcy zatrudniający mniej niż 20 osób oraz jednostki sektora finansów publicznych (bez względu na stan zatrudnienia).
Leasing pomaga wygrać z pandemią. Jakie wyzwania stoją przed rynkiem?
W ramach odbudowy potencjału, w ciągu najbliższych 2–3 lat, inwestycje i ich finansowanie będą stanowiły podwaliny dla przyszłości i innowacyjności polskiej gospodarki. Zwycięzcami będą te firmy, które trudny czas pandemii wykorzystają do głębokich zmian i rewizji swoich strategii, dla których model przedkowidowy przestał być efektywny.
Lenovo IdeaCentre AIO 5i - czy urządzenia sprawdza się w dobie home office i zdalnego nauczania?
Lenovo IdeaCentre AIO 5i to kolejne urządzenie, które może wypłynąć na fali „nowej rzeczywistości”. Czy sprzęt sprawdza się w dobie home office i zdalnego nauczania? Zobaczmy!
Home office generuje cyberzagrożenia. Jak się na nie przygotować?
Transformacja cyfrowa i praca zdalna zapewniają wiele korzyści, ale jeśli chcemy bezpiecznie rozwijać swoją działalność online, musimy dobrze się do tego przygotować.
Ekspert od cyberbezpieczeństwa: "Ochrona przed hakerami jest jak hamulce w bolidzie F1" [WYWIAD]
Bezpieczeństwo musi iść w parze z rozwojem biznesu, nie może go blokować – mówi Krzysztof Białek, dyrektor Marketingu i Rozwoju Produktów Cyberbezpieczeństwa w Orange.
Jak zarządzać informatykami? "Historie o działach IT są naciągane, nie można wierzyć w mity"
Mają większą swobodę, lepsze warunki pracy i zarobki wyższe niż średnia firmowa. Do tego szefowie z działem IT obchodzą się jak z jajkiem – przynajmniej tak to widzi reszta pracowników. Jak zarządzać zespołem, którego częścią są informatycy?
Najnowsze zmiany w przepisach gospodarczych. Kwiecień 2021
Jak co miesiąc opisujemy aktualne zmiany w przepisach dla przedsiębiorców.
Samochody coraz bardziej autonomiczne. Jak technologie ratują życie kierowców?
Wprawdzie na auta autonomiczne jeszcze trochę poczekamy, ale jedno jest już pewne: samochody to teraz skomplikowane urządzenia elektroniczne, do których doczepiono cztery koła. Nowe, bogato wyposażone modele przypominają teraz centra multimedialne. Ale krzemowe chipy ratują też życie i zapewniają komfort.
Mazda 3, czyli prawdziwie alternatywny napęd [RECENZJA]
Kompaktowe auta tracą popularność na rzecz crossoverów i SUV-ów. Ale i tak nadal są ważnymi modelami traktowanymi jako samochody uniwersalne – poręczne w mieście, ale i wystarczające dla rodziny. Mazda 3 to jeden z ciekawszych kompaktów dostępnych na rynku, także ze względu na zastosowany w niej napęd.
Raport e-commerce. Nie zapomnij o płatnościach
Stworzenie przyjaznego systemu płatności, który nie tylko da klientom poczucie bezpieczeństwa, ale też odpowie na każdą ich potrzebę dziś jest must have w sprawnym sklepie internetowym.
Cross-border e-commerce nie tylko dla dużych graczy
W Europie jest 800 tys. e-sklepów, a tylko 8 proc. sprzedaje w modelu cross-border. Jedna trzecia z nich chciałaby wejść na nowe rynki, ale ogranicza ich logistyka. Dostęp do niskich cen usług fulfillment czy możliwości zaoferowania dostawy na następny dzień były do tej pory domeną dużych, międzynarodowych sklepów internetowych. Jednak pojawił się nowy sposób na ekspansję zagraniczną.
Jak chronić firmę przed zagrożeniami płynącymi z Internetu?
Nawet w małej firmie do efektywnego prowadzenia działalności nie wystarczy już stary, zdezelowany komputer z leciwym pakietem biurowym i wiekowym systemem operacyjnym. Podłączenie do internetu to teraz konieczność, a dołączenie do globalnej sieci wymaga dbałości o sprzęt i oprogramowanie. Jej brak może spowodować ogromne straty.
Własny biznes czy franczyza - wady i zalety
Prowadzenie biznesu nie musi opierać się na komercjalizacji własnego, genialnego biznesu. Od lat liczne firmy prześcigają się w przyciąganiu ambitnych przedsiębiorców ofertą franczyzową.
Spółka komandytowa i podatek CIT. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Spółki komandytowe z początkiem 2021 roku zostały objęte zakresem ustawy o podatku CIT. Firmy, nie chcąc płacić zarówno podatku dochodowego, jak i podatku CIT, szukają sposobów na uniknięcie takiego scenariusza. Jak uniknąć podwójnego opodatkowania?
Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK: "Lepiej mieć oszczędności, niż ich nie mieć"
- Różnica pomiędzy osobami, które wypisały się z programu PPK i tymi, które w nim pozostały, jest zapewne niewielka. Oprócz tego, że ci, którzy się nie wypisali, mają dodatkowe pieniądze - mówi Robert Zapotoczny, prezes PFR Portal PPK. O faktach i mitach związanych z programem mówi w rozmowie z My Company Polska.
Więcej dni płatnego urlopu? "Trwają analizy w Ministerstwie Rozwoju"
Już niebawem długość płatnego urlopu wypoczynkowego może zostać wydłużona - wynika ze wstępnych propozycji nowelizacji Kodeksu pracy, które obecnie poddawane są konsultacjom społecznym - pisze Business Insider.
O faktach i mitach związanych z PPK... Zapowiedź rozmowy z Robertem Zapotocznym
W maju oficjalnie zakończy się ostatni, czwarty etap wdrażania programu PPK w najmniejszych firmach. Już jutro zaprezentujemy nagranie rozmowy z Robertem Zapotocznym, prezesem PFR Portal PPK, w której zadaliśmy mu najważniejsze dla pracowników i pracodawców pytania o szczegóły programu.
Prawny start w startup: Tworzenie i ochrona marki – na co trzeba zwrócić uwagę?
Apple to jedna z najcenniejszych marek na świecie. Amerykański gigant chroni swoich znaków jak oka w głowie. Ostatnio np. walczy z twórcami niewielkiej aplikacji Prepear, bo ich zdaniem logo firmy (gruszka z liściem) za bardzo przypomina… nadgryzione jabłko. Jak nie narazić się gigantom i jednocześnie chronić swoją markę, pisze Tomasz Wiącek z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
Rewolucja w polskim prawie? Powstał projekt ustawy, która umożliwi powstanie fundacji rodzinnej
Na taką zmianę polscy przedsiębiorcy czekali od lat. Na stronach Rządowego Centrum Legislacji pojawił się projekt ustawy, która umożliwi tworzenie tzw. fundacji rodzinnych, czyli podmiotów, które umożliwią sprawną sukcesję w firmach. Oto jej założenia.
Jak dbać o zmienne potrzeby pracowników w dynamicznej rzeczywistości
Jak troszczyć się o pracowników w rzeczywistości, która jest nieprzewidywalna, pełna zmiennych decyzji, niepokoju i lęku? Jak zadbać o ich motywację, lojalność i poczucie przynależności do organizacji, gdy pracują zdalnie lub hybrydowo? O tym rozmawiamy z Joanną Grudnik, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Grupowych w Unum Życie TUiR S.A.
Smartfony – koniec rewolucji na rynku. Jaka przyszłość czeka urządzenia mobilne?
Jeszcze kilka lat temu w kolejnych generacjach smartfonów można było się dopatrzyć rewolucyjnych rozwiązań. Teraz podlegają one powolnej ewolucji, co nie znaczy jednak, że 2021 r. nie będzie ciekawy. Wręcz przeciwnie – otrzymamy wiele rozwiązań, które poprawią komfort i ulepszą to, co już teraz jest dostępne.
Agrofotowoltaika. To recepta na deficyt przestrzenny?
W opinii publicznej pojawia się coraz więcej głosów, iż ze względu na szybki rozwój fotowoltaiki w Polsce może fizycznie zabraknąć przestrzeni pod kolejne realizacje farm PV. Receptą na ten deficyt ma być agrofotowoltaika, która według prognoz może stanowić nawet do 40 proc rynku energii w kraju.
Nowy Ład. Nadchodzi ostateczne rozprawienie się z umowami śmieciowymi?
Rząd zamierza ostatecznie zakończyć historię tzw. "umów śmieciowych", czyli zatrudniania na bazie umów cywilnoprawnych - donosi money.pl. Zapisy, które umożliwią Państwowej Inspekcji Pracy nakazanie przedsiębiorcom przekształcenie takich umów na umowy o pracy mają znaleźć się w "Nowym Ładzie".
Trzeciej tarczy finansowej nie będzie
Bez względu na przedłużające się obostrzenia, Polski Fundusz Rozwoju nie planuje wprowadzenia trzeciej wersji tarczy finansowej - poinformował w rozmowie na antenie Programu 3 Polskiego Radia Bartosz Marczuk, wiceprezes Polskiego Funduszu Rozwoju.
Psycholog: Od talentu bardziej liczy się nastawienie do pracy [WYWIAD]
Jak utrzymać pracowników pozytywnie nastawionych do pracy w sytuacji kryzysu – radzi dr hab. Paweł Jurek, psycholog z Pracowni Testów Psychologicznych i Pedagogicznych w Gdańsku.
Biznes i nauka. Czy tak będzie wyglądać przyszłość polskiej gospodarki?
Oszczędzanie wody, energii, recykling, nowe technologie materiałowe – nad takimi, może niezbyt spektakularnymi, ale potencjalnie bardzo opłacalnymi rozwiązaniami pracują wspólnie polskie firmy i naukowcy. Coraz większe znaczenie ma interdyscyplinarne podejście. Rola współpracy pomiędzy biznesem a nauką rośnie.
Tarcza finansowa PFR. Jak rozliczyć subwencję?
Już za kilka miesięcy zacznie się proces rozliczenia subwencji, jakie polskie firmy otrzymały w ramach tzw. tarczy finansowej Polskiego Funduszu Rozwoju. Oto praktyczny poradnik, jak przygotować się do tego momentu.
Prawny start w startup: Umowa o zachowaniu poufności. Jak chronić swój pomysł?
Umowa o zachowaniu poufności, czyli NDA, to podstawowy dokument prawny, którym powinny zainteresować się startupy. Niestety, wiele z nich popełnia błędy, które kończą się wykorzystaniem pomysłów przez konkurencyjne firmy. Jak się przed tym chronić? Pisze Wiktor Rustecki, prawnik z kancelarii MDDP Olkiewicz i Wspólnicy.
Dziura w tarczy antykryzysowej! Firmy założone w 2020 r. praktycznie bez szans na uzyskanie pomocy
Kolejna tarcza antykryzysowa ma poważną dziurę - alarmuje Piotr Juszczyk z firmy inFakt. Teoretycznie z pomocy mogą korzystać firmy założone w ubiegłym roku (do 30 listopada 2020 r.). Problem w tym, że konstrukcja tarczy niemal uniemożliwia skorzystanie z tarczy firmom, które powstały po 1 kwietnia 2020 r.
Raport Bezpieczna Firma. Ubezpieczenia rosną na pandemicznej fali
Prosto, szybko i kompleksowo. Polskie firmy coraz chętniej się ubezpieczają, przerzucając ryzyko z niemal każdej dziedziny działalności: od majątku po zdrowie pracowników. A i na rynku dochodzi do przetasowań.
Brexit, czyli czas na polską ofensywę. Jak zmienił się handel z Wielką Brytanią?
Od 1 stycznia 2021 r. Wielka Brytania – wobec Unii Europejskiej – ostatecznie stała się tzw. krajem trzecim. Cóż to oznacza w praktyce?
Zamykają biznesy i wracają na etat. Czy reskilling uratuje rynek pracy?
W 2020 roku działalność zakończyło lub zawiesiło 220 000 polskich firm. Według ekspertów na rynek pracy wraca dużo przedsiębiorczych, doświadczonych osób, które okoliczności zmusiły do zamknięcia własnej działalności. Czy reskilling okaże się panaceum?
Kukurydza szczególnie pożądanym towarem. Można na niej zarobić
Globalna produkcja i konsumpcja żywności tworzą siły wrażliwe nawet na niewielkie zakłócenia – ubytek 1 proc. produkcji zostanie szybko dostrzeżony przez rynki finansowe. Można na tym zarobić (lub po prostu się chronić), także nie ruszając się z GPW.