Wydanie 4/2022 (79) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 4/2022 (79)

Data publikacji: 31.03.2022

Ukrainian Dream

Przyjechali do Polski, gdzie zrealizowali swój american dream, budując milionowe startupy. Barbarzyńska wojna ich zmroziła. Ross Knap, Vadym Melnyk i Vasyl Rakivnenko opowiadają o tym, jak Ukraina, wciśnięta w objęcia Rosji, straciła szansę na bycie gospodarczą Polską bis. Tłumaczą, czego się tu nauczyli i jak razem możemy stać się lepsi.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 4/2022 (79)

1

Edytorial

Czas chaosu i niepewności

W takich chwilach trudno napisać coś, co nie byłoby truizmem. Próbujemy opisać rzeczywistość, która jest niepojęta i nierealna. Mamy tuż przy naszych granicach niczym niesprowokowany atak na ludzi, którzy chcieli być wolni. I nawet trudno nazwać to wojną, bo złamano wszystkie zasady (te które jeszcze są) prowadzenia wojny. To nie wojna, a zbrodnia wojenna.

12

Rynki

Ta wojna może potrwać. Pełny obraz Kuczyńskiego

Kiedy i czy wróci hossa? Podczas II wojny światowej indeksy w USA rozpoczęły hossę w maju 1942 r., kiedy daleko było do końca wojny, a USA ponosiły ciężkie straty. Wtedy właśnie kupował akcje bardzo młody inwestor giełdowy Warren Buffett.

14

Ekonomia jutra

Putin się przestraszył gospodarczego sukcesu Ukrainy

W ostatnich latach, dzięki integracji z Zachodem, Ukraina zaczęła się szybciej rozwijać. Wieści o tym docierały do Rosjan i Putin najwyraźniej uznał, że to dla niego śmiertelne zagrożenie - mówi Jacek Piechota, prezes Polsko-Ukraińskiej Izby Gospodarczej.

18

Wywiady

Ukrainian Dream

Przyjechali do Polski, gdzie zrealizowali swój american dream, budując milionowe startupy. Barbarzyńska wojna ich zmroziła. Ross Knap, Vadym Melnyk i Vasyl Rakivnenko opowiadają o tym, jak Ukraina, wciśnięta w objęcia Rosji, straciła szansę na bycie gospodarczą Polską bis. Tłumaczą, czego się tu nauczyli i jak razem możemy stać się lepsi.

25

Startupy

U nas nie ma rzeczy niemożliwych

Nękana przez korupcję, biurokrację i błędy liderów Ukraina jest dużo biedniejsza niż 30 lat temu. Ale tam, gdzie są ograniczenia, jest też szansa, która została wykorzystana. Ukraińscy startupowcy nauczyli się skalować swoje biznesy na cały świat. Tego możemy się od nich nauczyć.

30

Ludzie

Solidarni z Ukrainą

Setki tysięcy Polaków i tysiące polskich firm bezinteresownie ruszyło do pomocy w obliczu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Zdaliśmy kolejny egzamin z solidarności?

37

Aktualności

Dom Matki - spokój i stabilizacja

Na początku kwietnia na warszawskiej Białołęce ruszy Dom Matki. Znajdą w nim schronienie kobiety z dziećmi uciekające przed kataklizmem wojennym w Ukrainie. Schronienie dla nich powstaje z inicjatywy Provident Polska.

38

Wywiady

Firmy w geopolitycznym labiryncie

Rosyjska agresja na Ukrainę wywołała katastrofę humanitarną i perturbacje biznesowe, ale też zmobilizowała do działania na rzecz przyszłości – przekonuje prawniczka Weronika Achramowicz.

40

Ludzie

Lubelska gorączka bursztynu

Choć stolicą bursztynu jest Gdańsk, to nie na Pomorzu, ale na Lubelszczyźnie znajdują się największe złoża tego surowca. Jedną z firm, które mają pomysł, jak to wykorzystać, jest White Amber.

44

Ludzie

Dopiero się rozkręcam

Prowadzi trzy firmy, szykuje się do obrony doktoratu. Biega maratony, ćwiczy jogę, a w wolnych chwilach gra na fortepianie. Jego startup NeuroGames Lab stworzył komputerową grę rekrutacyjną, która pomaga menedżerom znaleźć idealnego pracownika.

47

Ludzie

Biznes zrodzony w parku

Pomysł na inteligentne ławki miejskie zrodził się podczas spaceru w parku. Dziś produkty krakowskiej firmy SEEDiA spotkać można w Monaco, Atenach i Toronto.

50

Startupy

Nie tylko płatności. Najlepsze polskie fintechy 2022

Otoczenie biznesowe ewoluuje, nowe obszary technologiczne stają się coraz popularniejsze, ale jest branża, która pomimo rynkowych zmian cały czas jest na celowniku funduszy VC. Fintechy wciąż są łakomym kąskiem dla inwestorów i sytuacja pewnie nieprędko się zmieni.

55

Raporty

Zielone strony biznesu. Nie bój się ESG

Już niedługo nie tylko giełdowe spółki będą musiały wykazać, że działają w zrównoważony sposób, dbając o środowisko czy społeczność lokalną. Tajemniczy wciąż dla wielu skrót „ESG” oznacza, że tysiące przedsiębiorców będzie musiało spełnić dodatkowe wymagania. Podpowiadamy, jak to zrobić.

59

Raporty

Mnożenie przez zero może się opłacać

Głośno mówi się na świecie o potrzebie wdrożenia rozwiązań prowadzących do gospodarki zeroemisyjnej. Coraz ważniejszy w tej dyskusji staje się głos branży nieruchomości. Dlaczego? Bo aż 40 proc. emisji dwutlenku węgla pochodzi z tego sektora.

62

Raporty

Zielone strony biznesu. Wapienne ekoigloo

Połączenie bardzo starych metod budowania z naturalnych materiałów z zupełnie nowoczesną troską o wygodę i bezpieczeństwo to pomysł startupu Domir. Firma oferuje budowę modułowych domów kopułowych z tzw. betonu konopnego.

66

Moja firma

Ukraińska szansa

Od wybuchu wojny do Polski przyjechało już ponad 2 mln Ukraińców. Duża część z nich zechce u nas zostać na stałe. Tymczasem w Polsce od dawna brakuje rąk do pracy. Czy gigantyczna operacja, polegająca na integracji pracowników ze Wschodu z polskim rynkiem pracy, zakończy się powodzeniem?

78

Moja firma

Kto wygra, a kto straci na wojnie z Rosją

Wzrost inflacji, rekordowe ceny żywności, złota, metali szlachetnych, ropy i gazu. Koszty wojny gospodarczej Zachodu z dyktaturą Władimira Putina będą też ciężkie dla Polski. Zyskamy jednak uniezależnienie się od rosyjskich węglowodorów i zmianę miksu energetycznego. No i wolną Ukrainę.

92

Marka Godna Zaufania

Marki godne zaufania się obronią

„Pewność w niepewnych czasach, czyli moc, jaką daje zaufanie” – to temat debaty, jaka odbyła się w siedzibie redakcji „My Company Polska”. Agresja Rosji na Ukrainę i wybuch wojny za naszą wschodnią granicą sprawiły, że słowa takie jak „pewność” i „bezpieczeństwo” nabrały nowego, dramatycznego wymiaru.

97

Raporty

Raport Franczyza. Ustawa coraz bliżej

Przedsiębiorców prowadzących działalność franczyzową czeka gorący okres. Ministerstwo Sprawiedliwości powróciło do pomysłu uregulowania tej formy działalności.

102

Raporty

Wymiana międzynarodowa kluczem do sukcesu

Lidl funkcjonuje w 31 krajach, a to daje nie tylko niepowtarzalną szansę na wymianę doświadczeń w międzynarodowym otoczeniu, ale także gwarantuje rozwój i doskonalenie swoich umiejętności.

104

Raporty

Raport Praktyczny e-commerce. Złowić klienta w sieci

Jeśli chcemy rozpocząć sprzedaż w internecie, musimy przetestować kilka platform, które pozwolą nam trafić do naszych potencjalnych klientów. Potem być może przyjdzie czas na influencerów. Jak zacząć przygodę z e-commerce i zdobywaniem klientów? Podpowiadamy.

108

Raporty

Raport Praktyczny e-commerce. Co sprzedawać w sieci

Jak znaleźć produkty, które cieszą się największym zainteresowaniem klientów? Choć to zadanie dość trudne, to na podstawie analiz raportów i przy wykorzystaniu odpowiednich narzędzi da się wyszukać te kategorie produktowe, które przyciągną kupujących.

112

Prawo i podatki

Niedziela bardzo handlowa

Na wypożyczalnię, na czytelnię, na placówkę sportową czy sklep przy dworcu. Wyścig trwa. Władza uszczelnia przepisy dotyczące handlu w niedzielę, a przedsiębiorcy znajdują w nich luki.I tak absurd goni absurd.

118

Felietony

Jajeczko Kolumba

Kiedyś po prostu obchodziliśmy tradycyjne święta Wielkiej Nocy oraz urodziny. Dziś koncentrujemy się raczej na obchodzeniu Polskiego Ładu. Krok po kroku. Zasada jest dość prosta. Konsekwencją wynalezienia miecza była przecież tarcza, broni palnej – kamizelka kuloodporna, a rakiety – antyrakiety. Skoro więc mamy nowe podatki, to musimy szukać odpowiednich na nie sposobów. Pomysły muszą być śmiałe i odważne. Nie warto obchodzić się z podatkami jak z jajkiem. Chyba że jak ze słynnym, stawianym na sztorc, jajem Kolumba.