Wydanie 4/2022 (79) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 4/2022 (79)

Data publikacji: 31.03.2022

Ukrainian Dream

Przyjechali do Polski, gdzie zrealizowali swój american dream, budując milionowe startupy. Barbarzyńska wojna ich zmroziła. Ross Knap, Vadym Melnyk i Vasyl Rakivnenko opowiadają o tym, jak Ukraina, wciśnięta w objęcia Rosji, straciła szansę na bycie gospodarczą Polską bis. Tłumaczą, czego się tu nauczyli i jak razem możemy stać się lepsi.

Kuba Dobroszek, Grzegorz Sadowski

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 4/2022 (79)

126

Drive

Pandemia i wojna. Producenci aut mają problem

Atak Rosji na Ukrainę i sankcje przeciw agresorowi, wcześniej zaś pandemia, przerwanie łańcucha dostaw i kryzys na rynku półprzewodników... Załamanie w motoryzacji przedłuża się. Samochód powoli staje się dobrem luksusowym.

130

Fajrant

Czy biznes jest jak poker?

Tak! To działanie pod presją czasu, gra z ludźmi, których nie znamy, podejmowanie decyzji na podstawie niepełnych informacji – przekonuje Maria Konnikova, amerykańska psycholożka, autorka książki „Myśl jak pokerzysta”.

133

Fajrant

Idealny przepis na wzmocnienie relacji w zespole

Home office, ograniczenie firmowych spotkań i wyjazdów, izolacja społeczna – wszystko to wywarło negatywny wpływ na firmowe relacje, wellbeing pracowników i ich motywację. Szkolenia w takich miejscach jak kompleks Manor House SPA sprzyjają integracji zespołu i poprawie samopoczucia.

134

Afery gospodarcze

Afera Francopolu, czyli jak podcięto skrzydła polskiemu lotnictwu

Afera Francopolu kosztowała polskie państwo miliony złotych oraz życie kilkudziesięciu pilotów zmuszonych do obsługi wadliwych samolotów nazywanych latającymi trumnami. Największą stratą było jednak zapóźnienie polskiego lotnictwa, które sprawiło, że w 1939 r. nie było ono w stanie nawiązać równorzędnej walki z niemiecką Luftwaffe.

138

Wywiady

Nie miałem snów o potędze

Czasem stresuję ludzi spokojem. Skąd go mam? Rod Stewart zapytany, czy swój charakterystyczny głos dostał od Boga, odpowiedział, że nie – ma go od piwa. Może też tak jest z moim spokojem? A tak serio, to myślę, że z pewnymi rzeczami człowiek się po prostu rodzi – mówi prof. Janusz Filipiak, twórca i prezes Comarchu.

141

Fajrant

Myślenie kontekstowe

Modele myślowe, które wybieramy i którymi się posługujemy, to ramy. Określają one, jak rozumiemy świat i jak w nim działamy. Dzięki nim jesteśmy w stanie poradzić sobie w nowej sytuacji i nie musimy uczyć się wszystkiego od nowa. I to jest nasza przewaga nad sztuczną inteligencją.

144

Fajrant

Dużo dobrego

To życzenia dla nas wszystkich w tych trudnych czasach oraz najkrótsza recenzja polecanych w tym miesiącu książek – o dobrostanie, o dobrym, długim życiu, o dobrym podejściu do pieniędzy.

146

Fajrant

Ale jazda

Gran Turismo 7 wjechało na PlayStation 5 z głośnym rykiem silnika – tytuł z miejsca stał się jedną z najważniejszych premier sezonu. Od twórców wciąż bije miłość do motoryzacji, choć nie jestem pewien, czy to wystarczy, żeby zdobyć szersze grono nowych fanów.

151

Fajrant

Agata Wójcik. Poza biznesem

Dr inż. Agata Wójcik to naukowczyni z wieloletnim doświadczeniem, która obecnie rozkręca własną markę produktów do higieny intymnej dla kobiet. Najłatwiej spotkać ją zapewne w laboratorium, a w niedzielne poranki – na basenie.

152

Felietony

Szach-mat

Żyjemy w czasach, które usilnie walczą ze stereotypami. Powielanie ich jest niemile widziane, niemodne, niekulturalne i zwalczane. Ilekroć sam otwieram usta, by werbalnie powielić jakiś stereotyp wszczepiony na mój twardy dysk (może w szczepionce przeciw Covid-19?), program z polityczną poprawnością aktywizuje się i mówi mi twarde nie.