Wydanie 4/2016 (7) miesięcznika „My Company Polska”

Miesięcznik My Company Polska - Wydanie 4/2016 (7)

Data publikacji: 23.03.2016

Czytaj swoje e-wydania miesięcznika „My Company Polska” w aplikacji mobilnej na Android, iPad oraz iPhone

Google Play App Store




Spis treści wydania 4/2016 (7)

1

Edytorial

Czy warto przenieść firmę za granicę

Liczne badania, w tym sondaż sprzed pół roku zlecony przez „My Company Polska”, potwierdzają, że w opinii przedsiębiorców warunki do prowadzenie biznesu w Polsce pozostawiają wiele do życzenia.

8

Ludzie

Siądź pod mym liściem

Drzewo chroni. Patrzenie z niego zmienia perspektywę. Wycisza. Daje wytchnienie, a latem ochłodę. Może nawet leczy. Na sile i innych wartościach drzew oparli swój pomysł Małgorzata i Jakub Fraszkowie, właściciele Apartamentów W Drzewach.

12

Ludzie

Przekonuję Polki do biżuterii

Uosabia swoją markę. Daje jej nie tylko znane nazwisko, ale też swą witalność i nowe, nieco buntownicze podejście do biżuterii. – Na 200 procent – tak o swoim zaangażowaniu w firmę mówi Ania Kruk.

14

Ludzie

Na hyperobrotach

W niewielkim biurze w Warszawie rodzi się projekt, który może zrewolucjonizować transport na świecie. I wystarczy posłuchać Krzysztofa Tabiszewskiego, koordynatora Hyper Poland, by przekonać się, że to nie bajdurzenie.

18

Rynki

Na miarę klienta

Wywracają do góry nogami tradycyjne sposoby produkcji i dystrybucji. Cenę, jaką oferuje produkcja przemysłowa, łączą z elastycznością typową dla rzemieślnika, a klient współtworzy produkt. Oto trzy polskie firmy, które właśnie na tym oparły swój model biznesowy.

22

Rynki

Senioralny trend biznesowy

Polska jest najszybciej starzejącym się społeczeństwem w Unii Europejskiej. Dla demografów to powód do zmartwienia, ale inni widzą w tym okazję do zarobku. Już teraz głowią się, w co włożyć pieniądze, aby za kilka lat przyszły sowite zyski.

26

Rynki

Tłumacz tanio, translate drogo

Biznes tłumaczeniowy jest na świecie niezwykle rozdrobniony. 100 największych firm ma raptem 10 proc. rynku. Podobnie jest w Polsce, gdzie jednak pojawił się gracz, który chce stać się numerem jeden i zgarnąć dla siebie nawet 2 proc.

34

Ludzie

Znajdź swoją walizkę

Jesteśmy u progu trzeciej, po agrarnej i przemysłowej, rewolucji – startupowej. Dobrze, abyśmy to my, kraje Europy Środkowo-Wschodniej, znaleźli się w szpicy tej rewolucji – podkreśla prof. Krzysztof Obłój w rozmowie z Małgorzatą Remisiewicz. – Trzeba zakasać rękawy i odnaleźć w sobie pasję, która napędzała nas na początku lat 90.

66

Finanse

Ropa tańsza niż woda

Inwestycja w ropę bez ryzyka? Najprościej zatankować do pełna. Kto jednak uważa, że jej najniższe od dekady notowania nie będą trwały wiecznie, może ją kupić, korzystając z instrumentów rynku finansowego.

69

Finanse

Pożyczki dla wykluczonych

Powrót z urlopu macierzyńskiego, wiek przedemerytalny czy długotrwałe bezrobocie nie muszą być przeszkodą w zdobyciu dofinansowania na założenie własnej firmy. Łatwo ani tanio nie będzie, ale przynajmniej da się zrobić. Tym bardziej że niedawno ruszył kolejny program mikropożyczek z funduszy unijnych.

72

Finanse

Pierwszy krok w walce o unijne wsparcie: sami czy z doradcą?

Zatrudnienie firmy doradczej, gdy staramy się o unijną dotację, może nam zaoszczędzić sporo pracy i, co ważniejsze, uchronić przed przykrymi niespodziankami później, gdy projekt trzeba będzie rozliczyć. Co nie znaczy, że zawsze i wszędzie doradca jest potrzebny.

76

Finanse

Willa czy biurowiec?

Przy poszukiwaniu lokum dla biura cena jest jednym z najważniejszych kryteriów. Dlatego właśnie mała firma chętniej wynajmie mieszkanie niż powierzchnię w nowoczesnym biurowcu. Ale ta ostatnia staje się coraz tańsza i zaczyna interesować nie tylko większych najemców.

79

Moja firma

Monetarny wrzątek

Niewidomy, napełniając szklankę wrzątkiem, wkłada do niej palec, aby zapobiec przelaniu, ryzykując jednocześnie poparzenie. Banki centralne zachowują się dziś tak samo, bo nie są w stanie zobaczyć konsekwencji własnych działań. Z jedną różnicą: ta „szklanka” to wielka deflacyjna dziura, którą próbuje się wypełnić monetarnym, proinflacyjnym wrzątkiem, i nie ma takiego palca, który mógłby ostrzec inwestorów, że się poparzą.

80

Zarządzanie

Dam pracę przez internet

Rekrutacja online jest bardzo popularna – w końcu to w sieci najłatwiej dziś spotkać młode pokolenie, specjalistów czy doświadczonych menedżerów. Jakich błędów unikać i co daje dobry portal rekrutacyjny?

84

Startupy

Superkonferencja

Spotkania biznesowe czy wspólne planowanie strategii – to codzienność nawet w niedużych firmach. Skutecznej wymianie spostrzeżeń i pomysłów może dopomóc odpowiednie wyposażenie sali konferencyjnej.

88

Startupy

Świat w sieci

Pod koniec obecnej dekady do internetu ma być podłączonych ponad 30 mld różnych urządzeń i czujników. Ta gigantyczna sieć zdominuje i zmieni nasze życie. A także stworzy zagrożenia, o jakich nam się nawet nie śniło.

92

Prawo i podatki

Nie zostawiaj kontroli podatkowej samej sobie

Tak już w życiu jest, że niby wszyscy wiedzą, że podatki płacić trzeba, niby wszyscy starają się z tego obowiązku wywiązać w zgodzie z przepisami, a i tak hasło „kontrola podatkowa” wywołuje dreszczyk emocji. Emocji, niestety, niekoniecznie pozytywnych.

94

Prawo i podatki

Efektywność optymalizacji podatkowych w kontekście projektowanej klauzuli antyabuzywnej

Zaproponowany przez ministra finansów projekt nowelizacji ustawy Ordynacja podatkowa wprowadza do polskiego porządku prawnego klauzulę przeciwko unikaniu opodatkowania. W zamyśle projektodawcy instytucja ta ma za zadanie uporządkować system prawa podatkowego poprzez wyznaczenie granic dopuszczalnej optymalizacji podatkowej oraz wzmocnić autonomię prawa podatkowego wobec prawa cywilnego.

96

Prawo i podatki

Mali przedsiębiorcy też mają szanse w przetargach publicznych

Zamówienia publiczne to jeden ze sposobów pozyskiwania intratnych i ciekawych inwestycji. To także możliwość zweryfikowania przez przedsiębiorców swojej pozycji na rynku, bowiem składane przez wszystkich wykonawców oferty są jawne i bez problemu można uzyskać do nich dostęp.

98

Fajrant

Pokaż mi swój gabinet...

Prezesi, urządzając swoje gabinety, unikają zazwyczaj przepychu, stawiając za to na dobrze rozumianą indywidualność. To właściwy kierunek – chwalą eksperci.

102

Fajrant

Ucho do kawy

Jaka kawa ma ten prawdziwy smak i aromat? Jak ją przyrządzać? No i gdzie jej szukać? Raczej nie w supermarketach i sieciowych kawiarniach, tylko tam, gdzie ziarnu cichutko pękła dusza.

108

Fajrant

Każdemu według potrzeb

Sprzedawca, menedżer, dyrektor regionu, członek zarządu – każdy z nich może jeździć służbowym samochodem. Ale, oczywiście, każdy innym. Różnice w jakości i cenie aut są zwykle zbliżone do rozpiętości płac na poszczególnych stanowiskach.

112

Fajrant

Na planecie Tatooine

Wakacje w Tunezji mogą być świetne i bez plaż. Tylko trzeba oczyścić głowę z wyuczonych latami schematów myślenia. Po „jaśminowej rewolucji” atrakcji jest nawet jeszcze więcej.

118

Felietony

Jeśli szukasz pomysłu na biznes

Przez lata busolą, która wskazywała oczekiwany kierunek rozwoju na rynku firm technologicznych, były inwestycje funduszy venture capital. Ale w ubiegłym roku ta busola jakby zawiodła. Można odnieść wrażenie, że VC inwestowały na chybił trafił.

120

Felietony

Turniej miast z żyłką do biznesu

Wraz z postępującą urbanizacją rośnie rola miast, zwłaszcza tych największych. I to one, obok globalnych korporacji, postrzegane są coraz częściej jako autonomiczne źródła rozwoju narodowych gospodarek. Może więc pora spojrzeć na polskie, nie tylko wielkomiejskie, inicjatywy z zupełnie innej perspektywy?